A banán nagyon kedvelt gyümölcs. Nem csak a majmok által. Az emberek nagy többsége is nagyon kedveli. Sőt, meglepő, de a növények is kedvelik. Jobban mondva kedvelnék, ha lenne esélyük rá, hogy hozzájussanak a banánhoz. Legalábbis a héjához. Mert amit mi a szemétbe dobunk, az njóval hasznosabb annál, mint gondolnánk. Sőt, nem csak a banán héját, de még a túlérett banánt se dobjuk ki, hiszen nagyon sok mindenre felhasználható, ráadásul igazán egészséges.

Ezért ne dobd ki a banán héját

A banán héja nagyon értékes, de nem a saját szervezetünk számára, így eszünkbe se jusson megenni azt. A legjobb, ha bio banánt vásárolunk, és annak a héját használjuk fel, egyébként számos vegyi anyag kerülhet a növényeinkbe, amire nincs szükségük. A banánhéj káliumban gazdag, szerves trágya, amelyet ha jól előkészítünk, kiváló tápanyagot biztosíthat a növényeink számára.

Az érett banán szárított héja körülbelül 12%-nyi ásványi anyagot tartalmaz, melynek nagy része kálium, de jelentős a magnézium- és kalciumtartalma is, kis mértékben pedig nitrogén és kén is található benne.

banán héja

Ki ne dobd a bio banán héját, aranyart ér! Fotó: Shutterstock

A bio banán héját késsel vágjuk apró darabokra. Ezután hagyjuk a levegőn megszáradni. A trágyázáshoz a friss vagy száraz banánhéjdarabokat dolgozzuk be földbe, a gyökerekhez. A banánhéjat nagyon kedvelik a rózsák és a virágos évelők, melyek általa jóval egészségesebbek lesznek és több virágot fognak hozni. Mivel a bio banán héjából készült trágyának a nitrogéntartalma nagyon alacsony, egész évben használhatjuk a növényekhez, melyeknél körülbelül 100 gramm a megfelelő adag.

De a szobanövények sem maradnak ki. A bio banánhéjból készített folyékony trágyával táplálhatjuk őket, melyhez ugyanúgy vágjuk fel a bio banánhéjat, majd amikor elkészült 100 g, főzzük fel körülbelül 1 liter vízzel, és hagyjuk állni a keveréket egy éjszakán át. Azután szűrjük le, hígítsuk fel 1:5 arányban vízzel és a kapott lével öntözzük a szobanövényeinket.

De még a leveleiket is át tudjuk tisztítani, ha a bio banán héjának belsejével áttöröljük azokat. Ettől szép fényük is lesz, és kevésbé tapad rájuk a por.

A túlérett banánt se dobd ki

A túlérett banánt használhatjuk arra, hogy kifényesítjük vele a cipőnket. Azonban ezt csak akkor tegyük, ha már turmixként sem tudjuk felhasználni a banánt. Ugyanis a túlérett banánból csodás turmix készíthető egy kis tej és méz hozzáadásával. Nem csak finom, de reggel ellát minket energiával is.

A bébiételek kedvelt alapanyaga a banán, hiszen kellően pépes és nagyon finom, édes az íze. Akkor is kiválóan fel lehet használni, amikor már egy kicsit kezd barnulni, ráadásul a banán segítségével olyan zöldségfélék is kerülhetnek a bébiételbe, amelyeknek annyira nem közkedvelt az íze, de nagyon egészségesek. A banán ugyanis kellemes ízt fog adni a spenótnak, és egyéb zöldségeknek, különösen, ha teszünk mellé egy kis céklát, almát vagy narancsot is.

Sőt, a túlérett banán tökéletes helyettesítő alapanyag olyan süteményeknél, ahol egész tojást kell használni. Nyugodtan használjuk brownie-k, pudingok és muffinok esetében. Ezeknél a süteményeknél egy tojást helyettesíthetünk egy érett banánnal. Ezáltal a cukor mennyiségét is nyugodtan lecsökkenthetjük, hiszen jóval édesebb lesz a sütemény, mintha tojást használnánk a banán helyett.

De akár még fagylaltot is készíthetünk belőle. Ehhez fel kell darabolni, majd le kell fagyasztani a banánt, és a fagyott banánt géppel habosra kell verni. Vegyes gyümölcsökkel is készíthetjük a banánfagyit. Minél több benne a banán, annál krémesebb lesz. 2 rész banán, egy rész gyümölcs a legjobb arány. A többi gyümölcs kerülhet bele fagyasztottan vagy nyersen.

Ezért érdemes sok banánt enni

A banán nagyon kalóriadús, így rengeteg energiával tölt fel bennünket. Ezen kívül gazdag káliumban és magnéziumban, így segít a vérnyomás szinten tartásában, és a szívünk egészségéért is sokat tesz. Antacid-hatásának köszönhetően megvéd a gyomorfekélytől. Mivel megvastagítja a gyomor nyálkahártyáját, megvéd a gyomorsav túltermelődésétől.

növény földjén banánhéjjal

A banán héjából könnyen készíthetünk tápanyagot a növényeink számára. Fotó: Shutterstock

Könnyen emészthető, így mindössze 110 perc alatt ürül ki a gyomorból, ezért ajánlható gyomorfekélyben szenvedőknek, de még hasmenés esetén is számíthatunk rá, hiszen segít visszaszerezni az elvesztett káliumot. Mivel sok pektint tartalmaz, jó hatással van az emésztésre és segítséget nyújt székrekedés esetén, triptofán tartalma pedig javítja a kedvünket.

A túlérett banánban jóval több a TNF (tumor nekrózis faktor), ami rákellenes anyag, mely segít leküzdeni az abnormális sejtburjánzást a testben. Egy banánnal fedezhetjük a napi C-vitamin szükségletünk 15%-át. Ezen kívül bővelkedik A- és E-vitaminban, de tartalmaz még vasat, rezet, jódot, mangánt és foszfort is. Különösen sok benne a B6-vitamin.

Sportolók számára kiváló szénhidrátforrásként szolgál, főleg edzések előtt kellő idővel fogyasztva. Fokozza az izmok működését, természetes módon juttatja a szervezetet antioxidánsokhoz és egyéb tápanyagokhoz. Magas vastartalmának köszönhetően hemoglobin termelést idéz elő, így segít leküzdeni a vérszegénységet

Ha tehát túlérett a banán, akkor se dobjuk ki, és a héját is használjuk fel!