A máj a szervezet méregtelenítő központjaként ismert, de összesen több mint 500 létfontosságú funkciót lát el, beleértve a salakanyagok eltávolítását, az immunválaszok szabályozását és a vércukorszint kezelését, ezért nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk azért, hogy megfelelően tudjon működni.

A máj egészségét támogató ételek

mediterrán étrend, amelynek számos egészségügyi előnye van, a máj egészségének is jót tesz.

A gyümölcsök, amelyek tele vannak antioxidánsokkal, szintén jótékonyan hatnak a májra, ezek közül is kiemelve a bogyós gyümölcsöket, az áfonyát és a szőlőt. Ez érvényes a leveles zöldségekre, például a spenótra és a kelkáposztára is, amelyek nemcsak antioxidánsokat tartalmaznak, hanem K-vitamint is, ami elengedhetetlen a máj számára a vérrögképződés miatt.

A zsírmájbetegség megelőzésében segítségünkre lehet az olívaolaj is, mely növeli a „jó" koleszterin szintjét, továbbá gazdag antioxidánsokban és E-vitaminban.

A máj egészségéhez nélkülözhetetlen a rostbevitel is. A rostokban gazdag ételek ugyanis javítják a bélrendszer egészségét, ami azért fontos, mert a székrekedés megnehezíti a méreganyagoktól való megszabadulást, így azok felhalmozódhatnak a szervezetben, ami komoly kockázatot jelent a krónikus májbetegségben szenvedőkre nézve.

Húsok közül a szakemberek elsősorban a sovány húsokat, a csirkét, a pulykát és a halakat ajánlják, amelyeket érdemes kiegészíteni növényi alapú fehérjékkel, például lencsével, borsóval, diófélékkel.

Tehát minél több gyulladáscsökkentő, antioxidánsokban és rostokban gazdag ételt érdemes fogyasztanod a májad egészségének megőrzése érdekében, alacsony szénhidráttartalmú és magas fehérjetartalmú tápanyagforrásokat kombinálva.

Ezeket az ételeket ne fogyaszd, ha óvni akarod a májad egészségét

Ahhoz, hogy a májad megfelelően tudjon működni, bizonyos ételeket érdemes kerülni. Ilyenek a magas zsír-, cukor- és sótartalmú élelmiszerek, a bő zsiradékban kisütött, rántott ételek.

A dietetikusok szerint érdemes tartózkodni az alkoholtól, a túlzásba vitt cukorfogyasztástól és az üres kalóriáktól is. Ugyanis ha többet eszel, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, a májadnak fel kell dolgoznia és el kell tárolnia a fölös energiát. Ha csökkented a bevitt energiamennyiséget vagy több kalóriát égetsz el, az segít fenntartani az egyensúlyt, és a májad egészsége szempontjából is kedvező.

Károsak a feldolgozott élelmiszerek és az egyszerű szénhidrátok is, amelyek gyulladáskeltő hatásúak, továbbá hozzájárulnak a zsír és a cukor elraktározódásához a májban. A feldolgozott élelmiszerek gyakran nagy mennyiségű cukrot, nátriumot és transzzsírokat is tartalmaznak.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock