Az április eleji éjszakai fagyok idén is súlyos következményekkel jártak a magyar mezőgazdaságban. Egyes térségekben -8 Celsius-fokig süllyedt a hőmérséklet, ami jelentős károkat okozott a gyümölcsösökben, különösen a csonthéjasoknál és almatermésűeknél. A termelők akár 80–100%-os kieséssel is számolhatnak - írta közleményében a Vitafer.
A Kárpát-medencére jellemző szállított fagy – amikor hideg északi levegő érkezik, és tartós mínuszokat okoz – több egymást követő éjszakán is jelen volt. A legnagyobb pusztítást április 7-én és 8-án regisztrálták, ekkor az ország gyümölcstermő területének több mint kétharmada szenvedett el fagykárt. Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök szerint a korai virágzás és a szokatlan hideg együtt okozta a súlyos veszteségeket.
A legérzékenyebb kultúrák közé tartozik a kajszi, meggy, cseresznye és a szilva, de az alma, körte és birs is jelentős károkat szenvedett. A fagyok egyetlen éjszaka alatt képesek teljes termést elvinni.
Bár léteznek technológiai védekezési módszerek – például fagyvédelmi öntözés vagy melegítők –, ezek hatékonysága korlátozott, különösen, ha tartós a hideg. A növények regenerálódását biostimulátorok, aminosavak, MKP, karbamid és bór alapú készítmények segíthetik, de ezek sem csodaszerek.
A probléma nemcsak hazánkat érinti: Lengyelországban és Ausztriában is komoly fagykárokról számoltak be. A gyümölcsárak emelkedése szinte biztos, sőt, előfordulhat, hogy a hazai termés nem lesz elegendő a belföldi igények kielégítésére. Ennek következményeként gyümölcsimport válhat szükségessé, ami tovább növelheti az árakat a fogyasztók számára is.
Segíts a tavaszi fagykárok felmérésében!
Egy rövid kérdőív kitöltésével járulj hozzá te is a gyümölcságazati körkép elkészítéséhez!
Indexkép: Vitafer