Az amerikai bírósági ítéletek, pontosabban az azokban megítélt több millió dolláros kártérítések, a glifozátra súlyos csapást mértek – írja az agriculture.com.
A Bayer AG szerint azonban az EU által kijelölt Glifozát Értékelési Csoport (AGG) napirendre tűzte, hogy a szernek minden egyes hatóanyagát, több tagországban tudományos alapon ki kell értékelni.
Ez a munka, illetve maga a vizsgálat már Franciaországban, Magyarországon, Hollandiában és Svédországban el is kezdődött.
A glifozát minden egyes hatóanyagát tudományos alapon ki kell értékelni – Fotó: pixabay.com
Az AGG eddig a közönség által a glifozátról alkotott képtől jelentősen eltérő megállapításra jutott, miszerint a glifozát megfelel a növényvédő szerek jóváhagyási kritériumainak. Ugyanakkor az állatkísérletek, járványtani vizsgálatok és statisztikai elemzések alapján a glifozát használatának közvetlen rákkeltő hatása nem támasztható alá.
Ugyanígy nem megalapozott, és nem indokolt a glifozátnak károsító szerként történő minősítése sem. A kivizsgálással megbízott csoport szerint a glifozátnak a célszervi toxitásba való besorolását ugyancsak javasolja visszavonni egyszeri és ismételt kitettség esetére egyaránt.
A nem szakértői közvéleménynek a glifozáttal szembeni erős elutasítását tulajdonképpen az USA-ban megítélt, Európában szokatlanul magas kártérítések váltották ki, holott a kártérítések mértéke nem függ össze a szer tényleges veszélyességével.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) szakbizottsága a tagországok értékelését felülvizsgálva fogja meghozni döntését, illetve javaslatát a glifozát esetleges további engedélyezéséről vagy végleges elutasításáról.