A napraforgó termésátlaga a száraz időjárás ellenére is jó közepesnek mondható, bár nagyon nagy szórást mutat a megyén belül. A löszháti és az északkeleti területeken nem ritkák a hektáronkénti 4 tonna feletti termések, míg a déli bihari térségben 2,5 tonna körüli is akadt – olvasható a haon.hu-n a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Hajdú-Bihar megyei igazgatóságának tájékoztatása.

A kukorica termésátlaga átlagon aluli lesz, de nagyok a különbségek, van ahol csak 4 tonna termett, de vannak 10 tonnás eredmények is a megyében.

A burgonyatermés általában gyenge, néhol közepes, 10 és 30 tonna közötti a termés­átlagok születtek Hajdú-Biharban. A minőséggel nincs nagyobb gond, de a gumók mérete elmarad a szokásostól. A hőhullámoknak köszönhetően még az öntözött területeken is csak 50-60 százalékos az idei termésmennyiség.

kukorica betakarítása

Nagy különbségek vannak a kukorica termésmennyiségekben – Fotó: Horváth Dániel

A cukorrépa vetésterülete körülbelül 384 hektárra csökkent a megyében, amelynek csaknem a negyedét takarították be, a cukortartalma pedig közepes. Az aszály ennek a növénykultúrának sem tett jót, a termésátlag 55 tonna körül alakul hektáronként, ami gyenge eredménynek mondható.

Halad a talaj-előkészítés

A jó vízgazdálkodású területeken könnyebb a megfelelő magágy készítése, de a megye nagy részén rendkívül száraz a talaj. A keleti országrészben uralkodó szárazságról mi is beszámoltunk korábban. Az alacsony nedvességtartalmú talajokon rendkívül nehéz az őszi munkálatok végzése, a magágy-készítés 3-4 munkamenetben valósítható meg, ezért

mintegy 30 százalékkal nagyobb az üzemanyag-felhasználás.

Az ideális munkavégzéshez, és a keléshez még mindig 40-50 mm csapadékra lenne szükség.

Országos adatok az őszi mezőgazdasági munkákról

Az Agrárközgazdasági Intézet legutóbbi, őszi mezőgazdasági munkákról szóló jelentésében részletesen beszámolt arról, hogy az egyes növénykultúrák esetében hogyan állnak a munkálatok (október 8-i állapot):

Őszi kalászosok vetése

Az őszi gabonafélék vetését 1,3 millió hektáron tervezik idén, és 175 ezer hektáron, a tervezett terület mintegy 13 százalékán végeztek a vetéssel október elejéig. Az elvégzett munka a tervezetthez képest a rozs vetésénél 51,7 százalék, az őszi árpa esetében pedig 31,5 százalék. A tritikálé vetése 21,8 százalékon áll, az őszi búzánál pedig 6,1 százalékon.

Az őszi búza esetében az elvetett terület a legnagyobb mértékben a Közép-Dunántúl régióban csökkent, a Nyugat-Dunántúlon viszont nőtt a 2020. évihez képest. Az őszi árpa vetésterülete Észak-Magyarország és a Dél-Alföld kivételével bővült 2020-hoz képest.

Repce vetése

Az őszi káposztarepce vetésével október 8-ig 95,4 százalékban végeztek a gazdák, a tervezett terület 244 ezer hektár.

Burgonya betakarítása

A burgonyaterületek 88,2 százalékán már betakarították a termést, 25,1 tonna az országos termésátlag hektáronként, ami 4,5 százalékkal kevesebb, mint tavaly volt. A termésátlagok országos szinten nagyon különbözőek: a leggyengébb átlagok Veszprém megyében (10,3 tonna/hektár), a legmagasabbak pedig Tolna megyében (40,3 tonna/hektár) vannak.

burgonyaföld

Veszprém megyében lett a leggyengébb az idei burgonyatermés – Fotó: pixabay

Szója betakarítása

A szója betakarítása október elején 57,7 százalékon állt, 2,6 tonna/hektár termésátlaggal.

Napraforgó betakarítása

A napraforgó vetésterületének 85,2 százalékán mér megtörtént az aratás. Az országos termésátlag az előző évi szinthez képest kevesebb, 2,6 tonna/hektár. A legalacsonyabb termésátlag Veszprém megyében (1,8 tonna/hektár), a legmagasabb pedig Komárom-Esztergom megyében (3,4 tonna/hektár) volt október 8-án.

Cukorrépa betakarítása

A cukorrépa termőterületének mintegy tizedén történt meg a betakarítás október 8-ig. Az eddigi hozam 52,7 tonna/hektár körül alakult, amely az előző évi eredményhez képest 7,2 százalékkal kevesebb,

Kukorica betakarítása

A kukorica hazai termőterülete idén 1 millió hektár, amelyből október 8-ig 213,1 ezer hektárt, a teljes terület 20,5 százalékát aratták le.

A termésátlag a bázisévhez képest 33,4 százalékkal esett vissza, 5,5 tonna körül alakult hektáronként. Tolna megyéből érkeztek a leggyengébb eredményről szóló jelentések, ott a termésátlag 4,3 tonna/hektár körül alakult eddig, a legjobb eredmények pedig Hajdú-Biharban születtek 10 tonnás hozamokkal.

kukorica

A kukorica hazai termőterülete idén 1 millió hektár – Fotó: pixabay

A vetőmag-kukorica betakarítása a teljes terület 68 százalékán történt meg a termésátlag 2,9 tonna/hektár, ami 22,3 százalékkal kevesebb az előző évihez képest.

A silókukorica betakarítása 89,4 százalékon volt október elején, a termésátlag 27,4 tonna hektáronként, ami 18 százalékkal kevesebb, mint 2020-ban.

Zöldségfélék betakarítása

Végéhez közeledik a zöldségfélék betakarítása is, a termésátlagok mindenhol gyengébbek az előző évekhez képest. A legnagyobb csökkenés a paradicsom (–26,2 százalék) esetében jellemző, a leg-kisebb pedig a karfiol (–1,9 százalék) esetében.

A csemegekukorica termésátlaga mintegy 14,5 tonna/hektár, ami a 2020-as eredményhez képest tizedével kevesebb. A csemegekukorica terméseredménye összefügg a zöldborsóéval, erről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Gyümölcsök betakarítása

Az őszi betakarítású gyümölcsök közül az őszibarack és a szilva szedése 90–100 százalék között volt október elején. Termésátlagok: az őszibarack közel 3,5 tonna /hektár eredményt hozott, ami 12,2 százalékkal magasabb érték a tavalyihoz képest.

A téli alma szedése még csak 46,6 százalékon állt október elején, de a termésátlag (21,1 tonna/hektár) közel 70 százalékkal volt több az előző évi mennyiséghez képest. Körtéből mintegy 11,3 tonna termett hektáronként, 32 százalékkal több, mint 2020-ban.

Aszálykárok országszerte

Az aszály jelentősen érintette hazánkat, súlyos károkat okozott főleg az őszi betakarítású növények esetében. A korábbi évekhez mérten a gazdálkodók helyzete jóval nehezebb volt idén, az aszálykár által okozott hozamkiesés meghaladta a 80 százalékot, olvasható az AKI jelentésben.