A szántóföldek királynőjének vetésterülete a 2010-es évektől robbanásszerűen nőtt hazánkban, hogy végül a klimatikus kihívások és a növényvédőszer-kivonások miatt egyre többen mellőzzék, az alacsony felvásárlási árak miatt akár temessék is. De hogyan látják a helyzetet azok, akik kitartanak az olajnövény mellett? Gazdák és szakértők egyetértenek, a rovarölőszer-kérdés a jövő nagy kérdése lehet, de amíg akadnak olyan költséghatékony és biztos hatású repcegyomirtók, mint a Circuit SyncTec, van folytatás.
A termék mikrokapszulázott formában tartalmaz egyedüliként a piacon metazaklór- és klomazon-hatóanyagot gyári kombinációban, ami csökkenti az elsodródás veszélyét, szabályozza a hatástartamot, kiveszi az állományt a kártevők foga alól.
A Circuit SyncTeckel dolgozó termelőket és az IKR Agrár szakértőjét kérdeztük termékelőnyökről és a repcetermesztés lehetőségeiről.
Rosszul választott repcegyomirtószerrel ma már hiába alszik a táblán a gazda
A repce kimondottan technológiaigényes növény, különösen az első 1-2 hónapban. Nem véletlenül mondják, hogy szinte ott kell aludni mellette a táblán a gazdának. A rovarkártevők elleni védekezést azonban szélmalomharccá tették az EU-s hatóanyag-kivonások, amit csak tetézett, hogy a drágább tápanyagárak és lecsökkent terményárak miatt sok gazda kétségesnek látta a megtérülést, így spórolt az inputanyagok felhasználásában. A növényvédő szerek tekintetében az olcsóbb készítmények kerültek előtérbe és néhány létfontosságú növényvédelmi beavatkozás is elmaradt.
Dr. Márton Lénárd, az IKR Agrár szakértője szerint mára ezt többen bánják, hiszen az idei végül a repce éve lett, sokfelé rekordtermésekkel. Ehhez ráadásul nem feltétlenül kell olcsóbb készítményt választani, a jobb technológiájú termék ugyanis van, hogy kedvezőbb árú a konkurenciánál. A Circuit SyncTec repcegyomirtónál legalábbis így áll a helyzet.
„A repcénél is érdemes figyelembe venni, hogy a felfutást mindig visszarendeződés követ, így válság helyett érdemes azt mondani, hogy a repce mára találta meg igazi helyét Magyarországon. A termesztésében az elmúlt évek rovarölőszer-hatóanyag kivonásai nagy nehézséget okoztak a gazdáknak, tavaly gyakorlatilag nem tudták megóvni a termést, így sokan felhagytak a növénnyel. A gazdáknak azonban tudniuk kell, hogy a jól megválasztott növénytermesztési technológia képes lehet egy a tavalyinál csapadékosabb évben ellensúlyozni a negatívumokat, és ez nem feltétlenül jelent extra költséget. A repcénél ilyen biztonsági hálót jelenthet a jól megválasztott gyomirtó szer. Amennyiben nehezebb megóvni ugyanis a rovarkártevőktől a növényt, az lépéselőnybe kerülhet, ha a versengő gyomnövények kiiktatásával jobb kondícióval várja a tavaszt.”
Dr. Márton Lénárd szerint a repcegyomirtók terén érdemes preemergens készítményt választani, hiszen ezekkel csökken a menetszám, ezzel pedig a termelés járulékos költségei is. Az IKR Agrár Kft.-nél emiatt bővül az ilyen termékek köre, a Circuit SyncTec mellett hasonló növényvédő szerként mutatkozik be a cég kínálatában a Julius is, amely a jövőben metazaklór mentes hatóanyagokat nevezetesen a klomazon mellett a petoxamid hatóanyagot teszi egy menetben kijuttathatóvá.
A készítmény a magyar piacon egyedüliként mikrokapszulázott folyékony (CS) formában kombinálja a metazaklór és klomazon herbicid hatóanyagokat – fotó: IKR Agrár Kft.
Circuit SyncTec mikrokapszulázott repcegyomirtószer: a jobb technológia tovább küzd a klímaváltozással
De mi teszi kiváló választássá a repce gyomirtásához a Circuit SyncTecet? A készítmény a magyar piacon egyedüliként mikrokapszulázott folyékony (CS) formában kombinálja a metazaklór és klomazon herbicid hatóanyagokat. A különbség? Míg a klasszikus EC gyomirtó szereknél előfordulhat, hogy a hatóanyag kifehéríti a fiatal repceállományt is a gyomnövények elleni védekezés során, itt a formulázottság ezt megakadályozza. Dr. Márton Lénárd szerint az előnyök sora ezzel még nem ért véget.
„Sokan azért nem választanak preemergens gyomirtó szert a repce termesztéséhez, mert félnek, nem érkezik meg a bemosócsapadék a kijuttatást követően. A Circuit SyncTec esetében hivatalosan 20 mm csapadék szükséges a hatásfok kifejtéséhez, de a tapasztalat mondatja velem, hogy akkor sincs baj, ha ez valamennyit késik. A CS formának köszönhetően a hatóanyag-tartalom akkor fog aktiválódni, amikor végül esik, és a repce vetésidőszakában ez még sosem maradt el. Komoly kísérleteket végeztünk a Vas Vármegyei Kormányhivatallal, Ughy Péter gyombiológus állította be ezeket, a preemergens repcegyomirtók közül az ő eredményeik alapján a Circuit SyncTec végzett az élen. Amennyiben egy gazda most azt kérdezi, hogy „jó, de mennyiért”, a válaszom, hogy a készítmény árszínvonala is kifogástalan, jelentősen olcsóbb, mint bármely azonos hatásfokú más konkurens terméké. Ez a repcegyomirtó ráadásul nemcsak a kevés csapadékot tudja tolerálni, de a súlyos esőket is: a Vas vármegyében végzett kísérlet idején 20 mm helyett 120 mm csapadék hullott, a készítmény hatásfoka mégis fennmaradt, és a kultúrnövényt sem károsította.”
Repcetermesztői tapasztalatok Vas vármegyéből – „amíg elérhető ez a gyomirtó szer, használni fogjuk”
A repcetermesztők Vas vármegyében elégedettek az idei terméssel, az erőteljes habitusú, szépen fejlődő növényeket, telt becőket látni örömteli volt, különösen a tavalyi év után. A tapasztalt gazdák azonban hangsúlyozzák, ez nem azt jelenti, hogy hátra lehet dőlni, a kihívás ugyanis nem lett kevesebb.
„Elégedettek vagyunk az idei repceterméssel, de fontos leszögezni, nem volt könnyű feladat a jelenlegi körülmények között, a jó agrotechnika talán még sosem számított ennyit. Mi mindig hosszú távra tervezünk, feszes vetésforgóval, így biztosak vagyunk benne, hogy a repcének helye lesz a területeinken. Idén 250 hektárt kapott az 1200-ból, őszi búza, őszi káposztarepce, kukorica és szója társaságában” – vezeti fel a tapasztalatokat Ochsenreither Alexander, aki feleségével, Tímeával Rádóckölked térségében gazdálkodik 2001 óta a helyi agyagbemosódásos, pszeudoglejes barna erdőtalajokon.
A gazdaság munkáját a hatékonyság jellemzi. Ilyen szempontból választották repcegyomirtónak a teljes területre a Circuit SyncTecet is.
„A Circuit SyncTec kiváló árszínvonalon tette elérhetővé azt a két hatóanyagot a metazaklórt és a klomazont, amivel már évek óta dolgozunk sikeresen. Eddig kénytelenek voltunk több termékből összeállítani, most megkaptuk egyetlen termékben azokat. Jó kijuttatási körülmények között (nem túl száraz talaj) és egyenletes repcekelés és fejlődés mellett a szer hatékonyan, jó tartamhatással dolgozik, nem volt szükségünk további kijuttatásokra. Fontos hozzátenni, hogy a gazdaságban mi a hatékonyságot GPS-vezérelt szakaszolással mozdítjuk elő, így pontosabb, precízebb az alkalmazás, kiküszöbölhetőek az esetleges átfedések, amik perzselődést okozhatnának a repcében. 2,4 l/ha dózissal alkalmaztuk vetés után, kelés előtt a CS formuláció miatt kisebb volt az elsodródás veszélye, kényelmesebb volt vele dolgozni, az állomány pedig gyommentes maradt.”
Ochsenreither Alexander feleségével, Tímeával Rádóckölked térségében gazdálkodik – fotó: IKR Agrár Kft.
A repce vetésforgóban tartásához a költséghatékonyságon, ahhoz pedig az olyan szereken keresztül vezet az út, mint a Circuit SyncTec repcegyomirtó, vallja Ambrus Máté is Vas vármegyéből. A Kemeneshát és Zalai-dombság között elterülő igen heterogén és sokszor kötött vagy épp szerkezet nélküli talajokon dolgozó agrárvállalkozás egyike a keveseknek, akik a rendszerváltás után is közös formában folytatták a termelőmunkát.
„A gazdálkodást jelenleg 832 hektáron végezzük, a repce nagyságrendileg 80-120 hektárt tesz ki a vetésforgóban, a főnövény a búza, 300-380 hektáron termesztve. A Circuit SyncTecet a repce általános gyomirtásához alkalmaztuk, a költséghatékonyság miatt, az ugyanis a preemergens gyomirtással kezdődik ebben a kultúrában, emiatt pedig elég egyszer kimenni a táblára. A Circuit SyncTec tényleg jó szer, ha megkapja a minimális bemosó csapadékot, nincs vele probléma. Egész évben egyszerűbb a gyomkérdés, ami nálunk főleg a T1-T2-es gyomnövényeket jelenti az őszi időszakban. A kombinált hatóanyagokkal viszont se az ebszékfű, se a pásztortáska nem okozott problémát. Fontos hangsúlyozni, hogy a bevált hatóanyag-tartalomnak köszönhetően ez úgy jelent biztos megoldást a táblákon, hogy más posztemergens gyomirtók árához mérten gyakorlatilag féláron beszerezhető. A repcetermés nálunk erős közepes lett – tegyük hozzá, vannak 40-50 Arany-féle kötöttségű és mindössze 0,75% humusztartalmú részek is. Emiatt azt gondolom, ha a repcében elérhetővé válik újra egy jó hatásfokkal dolgozó felszívódó rovarölő szer is, akkor a termesztés jövője biztosított.”
Ambrus Máté Vas vármegyében gazdálkodik – fotó: IKR Agrár Kft.
Egészségesebb növények, nagyobb termés, biztonságos kiváló ár-érték arányú növényvédő szerekkel! Válassza az IKR Agrár kínálatát!