Újra forrósodik a helyzet, a nappali hőmérséklet ismét 40 °C-hoz közelít. Így a legtöbb kórokozónak nem sok esélye van a fertőzésre. Növényvédelmi szempontból akár örülhetnénk is ennek, de a hőséget és a szárazságot szántóföldi növényeink is olyan mértékben megsínylik, hogy lassan nem lesz mit megvédeni.

Nagyon fontos a tarlóhántás

A kalászosok aratása nemsokára a végéhez ér. Teendő továbbra is a tarlókon van.
A szárazság ellenére gyors a tarlók gyomosodása, de sok helyen az árvakelés zöldítette ki a táblát. A tarlóhántás pedig azért fontos, mert nemcsak gyomot irtunk, hanem igyekszünk a nedvességet megfogni.

A földibolhák (Phyllotreta spp.) tömegével vannak jelen a növényeken, ami miatt a repce vetésekor komoly fertőzési nyomásra kell számítani. Ellenük a repcetarlók elmunkálása és a „régi" és az „új" táblák közötti távolság biztosításával védekezhetünk megelőzőleg.

A kukoricát több kártevő is támadja

A kukorica virágzása gyorsan halad, sőt már megbarnult „bajuszt" is látni. Ez nem meglepő, mert az
időjárás is gyorsítja a folyamatot. Gond lehet a termékenyüléssel is, mert a hőség miatt a pollen elveszítheti a csírázóképességét.

kukorica

A kukoricabogár komoly károkat okozhat a termékenyülésben – fotó: Lepres Luca

Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) rajzása egyre intenzívebb, számuk emelkedő tendenciát mutat. Mivel az imágók a generatív részeket károsítják, azaz virágzáskor a bibeszálakat fogyasztják és „kefére rágják", terméskötődési problémákat okozhatnak. A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) lárvái is látványos tüneteket okoznak, amihez csatlakozik a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hernyója is.

Napraforgóban figyeljünk oda a hamuszürke szárkorhadásra

A napraforgó virágzása a vége felé halad. A tányérok mérete annak ellenére is elmarad a várttól, hogy a virágzási szakaszban is kismértékben növekedtek.

napraforgó

A napraforgó virágzása a végéhez közeledik – fotó: Lepres Luca

A betegségek közül az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi) okozott korábban tüneteket a talajhoz közeli leveleken, de a terjedése az alsó levelek felsülése és a szárazság miatt megállt.

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) fertőzésére kell még odafigyelnünk.
A betegség korai tüneteit láthatjuk a gyengébb talajú, rosszabb vízgazdálkodású táblafoltokon hervadás, lankadás formájában. Ez a tünet hasonlít az aszály okozta kár tüneteire, így alaposabb vizsgálat szükséges a meghatározásához. Amennyiben az elszáradt növények szárát a talaj felett felhasítjuk, és szürkés színű bélszövetet látunk, biztosak lehetünk abban, hogy a hamuszürke szárkorhadás okozta a problémát.

napraforgó

Gyapottok-bagolylepke hernyója a napraforgó virágán – fotó: Lepres Luca

Kártevők tekintetében a poloskák (Miridae) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hernyója okozhat kisebb károkat.

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.