A foszfor jelentősége a mezőgazdaságban és az élelmiszer-termelésben folyamatosan növekszik, amint egy angol professzor megjegyezte: "Foszfor nélkül nincs élet a Földön."

műtrágya

Foszfor nélkül nincs élet a Földön – fotó: pixabay.com

Ugyanakkor ásványi foszfor lelőhelyek viszonylag kis mennyiségben és egyenlőtlen eloszlásban találhatók a Földön.

Norvégia délnyugati körzeteiben azonban az utóbbi években nagyon jelentős foszfát lelőhelyeket fedeztek fel, amelyeknek készletei – szakértői becslések szerint – mintegy 100 évre elegendőek, és évente plusz 45 millió tonna foszfort adhatnak a világnak.

Ennek alapján, a norvég bányák a jövőben alapvetően megváltoztathatják a világ műtrágya térképét – olvashatjuk az euronews.com hírportálon. A termelésben Kína, mint a világ legnagyobb termelő, de kevés foszfát műtrágyát exportáló országa várhatóan megtartja vezető helyét, az USA és Marokkó továbbra is jelentős mennyiségeket exportál.

A hatalmas készlettel rendelkező káliműtrágyák globális forgalmában eddig vezető Oroszország exportja viszont már az ukrajnai háború kapcsán is csökkent, és szerepe a továbbiakban számottevően visszaszorul, helyét nagy valószínűséggel Norvégia veszi át.