34 Nobel-díjas tudós kéri az Európai Unió törvényhozóit, hogy lazítsanak a génszerkesztésre vonatkozó szigorú szabályozáson. Nyílt levelükben azt írják, az EU-nak „el kell utasítania a tudományellenes félelemkeltés sötétségét" az erről szóló kulcsfontosságú szavazás előtt – írja a qubit.hu.

A kutatók azt szeretnék, hogy engedélyezett legyen az olyan új technológiák használata, amelyek konkrét géneket céloznak meg, hogy a genetikai kódjukat módosítsák. Ezekkel a technológiákkal ugyanis a növények ellenállóbbá válhatnak a betegségekkel szemben, és nagyobb eséllyel élhetik túl a klímaváltozással egyre hevesebbé váló szélsőséges időjárási eseményeket.

"A régi, éveken és évtizedeken át tartó növénynemesítési módszerek túl sokáig tartanak, nincs ennyi időnk az éghajlati vészhelyzet korában" – írták.

A levelet az Európai Parlament képviselőinek is eljuttatták. A több mint ezer aláíró között vezető genetikusok, biológusok, ismert tudósok szerepelnek.

Véleményük szerint a hagyományos módszerekkel nehezen nemesíthető növényekhez a legkárosabb növényvédő szereket használják az EU-ban, és a génmódosítás segíthetné a gazdákat abban, hogy jóval kevesebb ilyen szert és műtrágyát kelljen használniuk.

gmo

A tudósok szerint az új technológiákkal a növények ellenállóbbá válhatnak a betegségekkel szemben – fotó: Shutterstock

A génmódosításnak azonban sok ellenzője van, akik azzal érvelnek, hogy az kiszámíthatatlan eredményekkel járhat, és a biodiverzitás mellett akár az emberi egészséget is veszélyeztetheti. A génmódosítás mellett érvelők szerint azonban a kockázatok elhalványulnak a klímaválság és az élelmiszerhiány ismert veszélyei mellett, és az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) sem találta veszélyesebbnek a génszerkesztést a hagyományos nemesítésnél.

Az Európai Unió Bírósága 2018-ban arról döntött, hogy minden olyan növény, amelynek génjeit megváltoztatják, az uniós GMO-szabályozás hatálya alá tartozik, az Európai Bizottság azonban mentesíteni kívánja az új génszerkesztési módszerekkel előállított növényeket a szigorú szabályok alól. Az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága szerdán szavaz a tervezetről.