Miért?
- A vegyszeres növényvédelem csökkentése erős társadalmi és politikai elvárás.
- Az általános hatású, széles hatásspektrumú szerek visszavonásából kifolyólag.
- Egyre szűkebb hatású, egyre rövidebb beavatkozási idejű, egyre drágább készítmények érhetők el.
- Az új károsítók megjelenése, azok életmódbeli változásai jelentős károkat okoznak.
Az új károsítók megjelenése, azok életmódbeli változásai jelentős károkat okoznak – Fotó: KITE Zrt.
Szükség van a beavatkozásra, vagy nem?
Ezt több módon is eldönthetjük:
- A károsítók közvetlen megfigyelésével:
- A károsítók közvetlen vizuális megfigyelése (új eszközök, drónok alkalmazása)
- A fertőzöttség mértékének vizuális megfigyelése, fertőzés % (színképelemzés)
- Abszolút mintavételezés segédeszközökkel – csapdázás.
- A károsítók közvetett előrejelzésével:
- Egyik módszere a mikrokörnyezetben végzett meteorológiai adatgyűjtés és kiértékelés
A növényvédelmi előrejelzés nem más, mint biológiai és ökonómiai információszolgáltatás a növényvédelmi döntéshozatalhoz.
Csapdázás – Fotó: KITE Zrt.
Ha szükség van rá, akkor mikor? – növényvédelmi védekezések optimális időzítése
Ennek a kérdésnek a megválaszolásában kíván segítséget nyújtani a gazdák, szaktanácsadók részére a KITE PrecZone alkalmazásai közül a Növényvédelem alkalmazás. Az előrejelzés a négy nagy szántóföldi kultúra (őszi búza, kukorica, napraforgó, repce) legjelentősebb károsítóira készül, és folyamatosan frissül.
Az alkalmazás által nyújtott információ a károsítók hőösszeg-számítási modelljeinek, csapdázási eredményeinek, a KITE Zrt. és az Országos Vízügyi Főigazgatóság meteorológia állomásai – országosan több mint 200 darab – által mért adatok összefüggésein alapul. Az állomások országos lefedettségű elhelyezkedése a területileg differenciált adatgyűjtést és ez által az előrejelzések pontosságát, megbízhatóságát szavatolja.
Az alkalmazás által kiadott riasztási fokozatok a termelő számára lehetőséget biztosítanak arra, hogy időben fel tudjon készülni és a kezelést optimális időben el tudja végezni, ami nagymértékben hozzájárul a sikeréhez.
Az alábbiakban tekintsék meg Móra Tibor partnerünkkel készített videót:
Regisztráljon, hogy többet tudjon!
Regisztrált partnereink számára a négy szántóföldi kultúra gazdaságilag jelentős károsítóiról, a területhez legközelebbi meteorológiai állomás kiválasztásával, a helyi meteorológiai adatok alapján készült hősszeg-modell adatai, valamint a legközelebbi csapda fogási eredményei alapján nyújtunk tájékoztatást. A felület lehetőséget ad a részletesebb riasztási fokozatok mellett az adott károsító életmódjának, leírásának a részletes megismerésére a károsítólexikonba való belépéssel. Továbbá, a felhasználónak lehetőséget biztosít a növényvédőszer-adatbázis használatára, amely segítségével ki tudja választani a számára megfelelő készítményt.
Nagy segítséget nyújt a növényvédelemben, a károsítók felismerésében és az ellenszereik megtalálásában – Fotó: KITE Zrt.
Az előrejelzés akkor igazán hasznos, ha a gazdálkodó saját területére vonatkozik.
A növények közvetlen életterének meteorológiai viszonyai és a növények közötti kölcsönhatás szorosan kapcsolódik egymáshoz. Egyrészt ugyanis ismernünk kell, hogy a nagy térségek éghajlati viszonyai hogyan hatnak a növénytermesztésre, másrészt pedig tisztában kell lennünk azzal, hogy a légkör és a növény vagy növényállomány közötti közvetlen kapcsolatok hogyan alakulnak.
Az előrejelzés a négy nagy szántóföldi kultúra (őszi búza, kukorica, napraforgó, repce) legjelentősebb károsítóira készült, és folyamatosan frissül – Fotó: KITE Zrt.
Ahhoz, hogy az Ön területére is minél pontosabb előrejelzés születhessen, érdemes a területére saját PrecMet állomást beszereznie, és ehhez kapcsolódóan a Növényvédelem applikációt használnia.
Csatlakozzon Ön is a szoftver felhasználóihoz – Fotó: KITE Zrt.
Felkeltettük az érdeklődését?
Keresse területileg illetékes precíziós szaktanácsadóinkat bizalommal! Elérhetőségüket megtalálhatja ezen az oldalon.