A mai nappal az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság közös nyilatkozatot írt alá, amely hivatalosan is kinyilvánította szeptember 23-át az EU Ökológiai Gazdálkodás Napjának. Jan Plagge, az Ökogazdálkodási Mozgalmak Európai Szövetsége (IFOAM Organics Europe) elnöke, szintén jelen volt az aláíráson, és nyilatkozott a kezdeményezésről:
„Az EU Ökológiai Gazdálkodási Napja ideális alkalom lesz arra, hogy nyomon kövessük az EU-átlagban célként kitűzött, 25%-os ökoterület-arány és a fenntarthatóbb élelmiszer-ellátó rendszerekre való áttérés megvalósulását, a fogyasztói kereslet alakulását, és az EU Ökogazdálkodási Cselekvési Terve teljesítményét. Az európai Ökogazdálkodási Mozgalmak képviseletében örömmel várjuk az együttműködést az érintett intézményekkel és érdekelt felekkel, valamint minden tagállammal és régióval, hogy minél sikeresebb legyen az EU Ökológiai Gazdálkodási Napja. Köszönetet mondok minden ökológiai gazdálkodónak, és egészséges, méltányos és gondoskodó Ökológiai Gazdálkodási Napot kívánok Mindenkinek!”
A mozgalom elnöke kiemelte, hogy az új Ökológiai Gazdálkodási Nap az EU Ökogazdálkodási Cselekvési Terv része, amelynek megvalósulását a tagállamok a nemzeti szintű KAP Stratégiai Terveik által tudják előmozdítani. A Mozgalom képviseletében arra biztatja a tagállamokat, hogy a lehető legjobban használják ki az új Közös Agrárpolitika kínálta lehetőségeket nemzeti ökológiai ágazatuk támogatására.Szeptember 23. az EU ökológiai gazdálkodási napja – Fotó: pixabay
„Itt az ideje megfelelő díjazásban részesíteni az ökológiai gazdálkodókat és az ökológiai gazdálkodásra áttérő konvencionális termelőket, a természet és a társadalom számára nyújtott előnyökért.” – mondta a szakember.
Kiemelte továbbá, hogy az ökológiai és más agroökológiai gyakorlatokra épülő mezőgazdaság szakmai szaktanácsadási rendszereinek kialakítása és megerősítése központi jelentőségű.
Az ökológiai gazdálkodás hazai fellendítésére készült tervről ITT írtunk.