Pakisztán, a 230 milliós lakosság kenyér gabonával történő ellátásához, évente rendszeresen búzaimportra szorul, ami súlyos kiadásokkal terheli a költségvetését – írja a gwardapro.pk, angol nyelvű hírportál. Helyi szakértők viszont rájöttek arra, hogy az import kiadások jelentősen lefaraghatók a cukornáddal kombinált termesztés segítségével.
Az országban több mint kétmillió hektáron termesztett cukornád egy hosszú (16-24 hónapos) tenyészidejű növény, amely fejlődésének első, mintegy négy hónapos időszakában (amikor a cukornád magassága nem haladja meg a 40-50 cm-t), bőséges teret hagy a sorok közötti búzavetésnek.
Ha a teljes cukornád vetésterületnek mindössze egynegyedén alkalmazzák ezt a kombinációt, azzal már több millió tonnás pótlólagos búzatermés válik lehetővé, a cukornád teremésének zavarása nélkül, vagyis a teljes búzaszükséglet akár 70 százaléka is előállítható, ami nagyon jelentős importkímélést eredményezhet.
Talán a többi ország is felfedezi, hogy milyen előnyei vannak ennek a megoldásnak - fotó: pexels.com
Ez a Bahawalpuri Egyetem által – más belföldi és kínai kutatóhelyekkel együttműködve kidolgozott megoldás annyira egyszerűnek látszik, hogy azt miért nem fedezték fel korábban, egyébként az eljárást gyakorlatilag valamennyi nagy cukornád termesztő ország alkalmazhatja.