A változékony, meleg őszi-tavaszi időjárásnak köszönhetően a repceállományok többsége fejlett tőlevélrózsás állapotban telelt át. A szokatlanul enyhe téli időjárás miatt a (túl) fejlett repceállományok is átteleltek, és már kora tavasszal fejlődésének indultak, ezért idén tavasszal a regulátorok használata elengedhetetlen.

repce

1. kép: Jól áttelelt, szárba indulás közeli repceállomány, 2024.03.11. Dalmand – fotó: KITE Zrt.

Napjainkban a növekedésszabályozás elengedhetetlen eleme a professzionális repcetermesztési technológiának. A regulátorok használatával meggátoljuk a növény túlzott megnyúlását, ezzel együtt serkentjük az oldalelágazások képződését, ami a becőszám növelését eredményezi. A regulátorok az említett kedvező hatás mellett gombaölő tulajdonsággal is rendelkeznek, így megvédik a növényt az olyan kórokozókkal szemben, mint például az alternáriás, cilindrospóriumos és fómás levélbetegségek.

A KITE portfóliójában két saját regulátorhatású készítmény is megtalálható, a Caryx és a Protector 240 EC, melyek a teljes tenyészidőszakra megoldást biztosítanak.

A regulátoros kezelések időzítése és dozírozása kulcskérdés, ezen döntés meghozatala során figyelembe kell venni a hőmérsékletet, a várható időjárást, a növény fejlettségét, a kórokozónyomást, valamint a felhasználhatóság időbeli korlátait. Tavasszal a Caryx-ot a repce szárba indulásáig (BBCH 30), a Protector 240 EC-t pedig virágzás végéig (BBCH 69) permetezhetjük ki.

repce

Forrás: KITE Zrt.

A regulátorok rovarölőkkel minden probléma nélkül keverhetők, azonban gyomirtó szerekkel és biostimulátorokkal nem célszerű keverni, a termésdepresszió és a hatáskioltás miatt.

Ezek figyelembevétele mellett érdemes a kora tavaszi (szárba induláskori) kezelésnél a Caryx-ot választani, így a vegetáció során a Protectorral még lesz egy lehetőségünk a beavatkozásra.

Bővebb információkért keresse bizalommal a KITE Zrt. agronómiai szaktanácsadóit!

Battó Bátor fejlesztőmérnök, KITE Zrt.