Az elmúlt egy hét időjárása igencsak változékony volt. A hűvösebb, borult időt azonban csak néhány napra törte meg a melegfront, majd a kellemes tavaszi napokat a hétvégére érkező újabb hidegfront váltotta fel, ami csapadékot is hozott magával. Ennek köszönhetően ismét nagyot ugrottak növényeink a fejlettségi állapotukban.

Terjed a lisztharmat a kalászos állományokban

Az őszi búza 1 nóduszos állapotban van, és az őszi árpa is szárba indult már. Jó hír, hogy a gombás betegségek nem terjednek gyorsan a kalászos állományokban, továbbra is csak észlelési szinten vannak jelen vagy gyenge fertőzöttséget értek el.

A lisztharmat (Blumeria graminis) fertőzés továbbra is fennáll, kissé lassuló ütemben, de terjed. A fertőzés erőssége természetesen függ a lombozat sűrűségétől. Azokon a tájakon, ahol több eső esett, a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) egyre növekvő populációval van jelen a búzaállományokban, és számítani lehet a terjedésére az alsó leveleken.

A meteorológusok szerint a következő héten is alacsony lesz a hőmérséklet, és csapadékra is van esély. A helyi felvételezések így nélkülözhetetlenek, hiszen a tartós nedvesség és magas relatív páratartalom segítheti a kórokozók felszaporodást.

A vetésfehérítők (Oulema spp.) sem „lustálkodtak". Kifejezetten kedvező volt számukra a néhány napnyi hőmérséklet-emelkedés, így folytatták a kopulációt, és a lerakott peték száma is szaporodik a leveleken.

vetésfehérítő

A vetésfehérítő bogarak már petét is raktak – fotó: Lepres Luca

Indokolt a védekezés a repcefénybogár ellen

Az őszi káposztarepce fejlettségét tekintve vegyes képet mutat, néhol még csak zöldbimbós állapotú, de van, ahol már a virágzás előtt áll. A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges betelepedése megkezdődött, sőt a repcebecő-ormányosok (Ceutorhynchus assimilis) is csatlakoztak hozzájuk, melyek egyelőre csak érési táplálkozást folytatnak.

A repcefénybogarak esetében több helyen már a védekezési küszöbértéket meghaladó egyedszámot tapasztaltak, ezért a védekezés ellenük indokolt lehet. Ne feledkezzünk meg azonban a rovarölő szerek felelős használatáról, mert a virágzás közeledtével a beporzó rovarok védelme a legfontosabb!

A gombás betegségek egyelőre a repceállományokban sem okoznak különösebb problémát, de a nedvességi viszonyok kedvezőbbek a repce lomb- és szárbetegségeinek, így erősödött a fertőzés veszélye. Érdemes szemléink során ilyen szempontból is megvizsgálni a növényeinket.

repce

A repcefénybogár mellett már a repcebecő-ormányos is megkezdte a betelepedést a repcetáblákba – fotó: Lepres Luca

Annak ellenére, hogy a talajhőmérséklet továbbra is alacsony, illetve ingadozó, a múlt hét melegedő időjárása sokakat arra sarkallt, hogy megkezdjék a napraforgó vetését. A kukoricát ezzel szemben csak a legbátrabbak vetették el, a többség kivárja az optimálisabb körülményeket. Jól is teszik, hiszen a kukorica érzékenyebb a hidegre.

barkók (Tanymecus palliatus és Tanymecus dilaticollis) azonban nem várnak, észlelési szinten megjelentek már a táblákon, és várják a csíranövénykéket.

gép

Néhányan már a napraforgó felülkezelését is elvégezték – fotó: Kassa Gergő

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.