Ha valamikor indokolt a kén használata, az most van – fotó: VulcanAgro Kft.
Mi az a szuszpenzió?
Kinézetre olyan, mint a diszperzit, és általában a sűrűsége is hasonló. Valódi oldat és elemi tápanyagok keveréke, amely a lehető legnagyobb hatóanyag-mennyiséget tartalmazza.
Vulcan Profi S80 – elemi kén szuszpenzió
Az elemi kén lehet növényvédő szer, tápanyag, de vad- és rovarriasztó is egyben. Ként használhatunk szántóföldi, kertészeti vagy gyümölcstermesztésben, de akár bioermesztésben is, a növények növekedési fázisától függetlenül. Általában 6–10 liter/ha a dózisa szántóföldi, 8–12 liter/ha pedig kertészeti, gyümölcskultúrákban.
Mikor legyen az első kezelés?
Mivel az elemi ként vadvédelemnél alkalmazzuk, ezért más-más időszakban javasolt használni. A vaddisznó ellen kukoricában, a vetést követően azonnal juttassuk ki. A napraforgónál már 2-4 leveles állapotban juttassuk ki az első dózist. Állományba mondjuk a repcénél, vagy madarak, rovarok ellen pedig folyamatosan. Kijuttatás után kell még 1-2 nap, amíg a kén gázosodásnak indul és kifejti a hatását.
Vulcan MagmaS – nitrogén, magnézium, mikroelem és kén?
A Vulcan MagmaS az elemi kén mellett már jelentős mennyiségben tartalmaz nitrogént (15%, 190 g/liter), de magnéziumot, bórt, rezet és cinket is. Ezért a MagmaS-t akkor érdemes használni, amikor kialakult a levélfelület, amin keresztül a növény a tápanyagokat azonnal hasznosítani tudja. A benne levő kén pedig segíti a növényvédelmet, a vad- és rovarriasztást.
Mikor legyen a második kezelés?
Akár csak tiszta ként (Profi S80) vagy nitrogénes ként (MagmaS) használunk másodjára, annak az első kezelést legalább 2-3 hétre kell követni. Ennyi idő elteltével az első kezelés hatása már csökken, a növény további védelme segítségre szorul. A második kezelésre már kisebb dózist javaslunk, általában 5-8 liter/ha elegendő, bármelyik terméket is válasszuk.
Gabonára, repcére is mehet még?
Igen, sőt indokolt is lenne. A ként egyébként is kis mennyiségben pótoltuk az idén, és a szárazság legyengíti a növények betegségekkel szembeni ellenálló képességét. Ha valamikor indokolt a kén használata, az most van. Állományba kijuttathatjuk önállóan, de szinte az összes növényvédő szerrel együtt.
Zöldségbe, gyümölcsösbe?
A zöldségtermesztésben talán sokkal nagyobb szükség lenne elemi kénes termékekre. Itt használhatjuk talajra drót- és fonálféreg ellen, nagyobb mennyiségben már a vetés-ültetés előtt. De állományba és fóliában is tápanyagként, gombaölőként és rovarok (pl. poloskák, tripszek stb.) ellen is. A kénnek 0 nap az élelmezés-egészségügyi értéke, és nem utolsósorban ökológiai gazdálkodók is használhatják. Az elemi kén ősi, de hatásos szer, amelynek minden gazdaságban helye van.
Szaktanácsadás: