Nálatok mi a karácsonyi menü? Minden évben ugyanaz, vagy évente változik? Hazánkban a legtöbb családban a rántott hal, a halászlé, a töltött káposzta és a mákos guba tartozik az örök karácsonyi menühöz. Azonban a világ számos táján egészen máshogy ünneplik a karácsonyt. Ismerkedj meg a néha nagyon különös szokásokkal, és ha kedvet kapsz, próbáld ki te is. Vagy pedig örülj neki, hogy jó helyre születtél, és finom halászlé kerül az ünnepi asztalra.
Norvégia
Az északi országokban, amilyen Norvégia is, a tél nagyon sötét és hideg, ezért próbálnak az otthonaikba minél több fényt csempészni. De nem csak az otthonok, az utcák is mesterséges fényben úsznak karácsonykor. A karácsonyt, hozzánk hasonlóan, itt is a szeretteik körében töltik, az ünnep egyik fénypontja pedig a karácsony esti nagy, közös vacsora.
A családok vacsora előtt közösen karácsonyi dalokat énekelnek, és körbetáncolják a fát, majd a tánc után jöhet a jól megérdemelt vacsora. A norvég karácsonyi asztalra általában roston sült sertésborda kerül, savanyú káposztával, főtt krumplival és kolbásszal tálalva. A tálakról nem hiányozhat a nagyon finom és szaftos húsgolyó sem.
A vacsora után a család legidősebb tagja, aki általában a nagypapa, megkínálja a résztvevőket itallal, ami nem más, mint egy erősen köményes ízű, snapsz-szerű szeszes ital, illetve egy kifejezetten karácsonyi sörféleség. A vacsorát desszerttel zárják, amely általában a sandkaker, vagyis mandulás vajas keksz, a krumkaker, amely egy kardamomos vajas krémmel töltött kosárka, vagy pedig a a tejberizshez hasonló desszert, a risengrynsgrot.
A karácsonyi vacsora minden otthonban különböző. Fotó: Shutterstock
Franciaország
A francia családok is szenteste ünnepelnek együtt először, de náluk a nagyobb étkezést másnap, december 25-én tartják. 24-én éjjel érkezik Père Noël, vagyis a francia Mikulás, aki éjfél után hozza az ajándékokat, így azokat másnap reggel találják meg a fa alatt. A bontogatás után következik a karácsonyi ebéd, amely során többek között libamáj pástétom, lazac, kagyló vagy csiga kerül az asztalra előételként. A főétel általában szárnyas, leginkább csirke, pulyka, vagy liba.
Természetesen nincs étkezés sajtok nélkül, melyeket a főétel után fogyaszt el a család. Elmaradhatatlan a híres karácsonyi sütemény, a karácsonyi fatörzs, vagyis a Buché de Noel. A különféle francia régióknak megvannak a maguk ikonikus, karácsonyi süteményei, mint amilyen Elszázban a bredele, vagy Provence-ban a 13 karácsonyi sütemény.
Portugália
A portugálok karácsonyi vacsoráját Consuada néven ismerik. Mivel nem kell messzire menniük egy kis tengeri finomságért, nagyrészt ezek kerülnek az ünnepi asztalra, melyet piros, hímzett terítővel tesznek ünnepivé. A leghíresebb karácsonyi fogásuk a bacalhau de consoada, vagyis a karácsonyi tőkehal.
A menü fontos eleme a gesztenyével töltött pulykasült, amelyhez répát esznek. A desszert pedig nem más, mint az est megkoronázásaként az asztalra kerülő királynő torta, a Bolo-rainha.
Argentína
Argentínában igazán szeretik megadni a módját a karácsonynak. A lehető legtöbb családtag és rokon összegyűlik ilyenkor és együtt ünnepelnek. A karácsonyi asztal ennek megfelelően roskadozik a különféle fogásoktól. A lekedveltebb előétel a majonézes tonhalsaláta, a vitel toné, de sok helyen orosz saláta is kerül az asztalra.
A főételek leginkább marhahúsból készülnek, mint amilyen a matambre is, melyet leggyakrabban chimichurri mártással vagy majonézzel fogyasztanak. Desszertként a nugátos, mandulás, mézes turrón a nyerő, de nagyon kedvelik a IX. Pius pápáról elnevezett édességét, a pionono-t is, amely egy piskóta tekercs.
Izland
A híres, vékony szeletekre vágott húsféle krémes szósszal, vagyis a hangikjöt általában bárányhúsból készül, és a hagyományok szerint bárányürüléken füstölik meg. Nem hangzik túl jól, de ahány ház, annyi szokás.
Olaszország
Nagyon híres olasz hagyomány az úgynevezett hét hal lakomája, vagyis a Festa dei Sette Pesci. A hét fogás itt tengeri alapanyagokból készül, így leggyakrabban halból, polipból, kagylóból és sült angolnából készült étel kerül az ünnepi asztalra. A desszert általában a panettone.
A különféle húsok fontos elemei a karácsonyi vacsorának. Fotó: Pixabay
Csehország
A csehek, hozzánk hasonlóan ünneplik a karácsonyt, és bár kerül náluk is hallé az asztalra, az nem olyan, mint a mi halászlevünk. A különféle halak és a krumplisaláta elengedhetetlen a karácsonyi asztalnál.
Új-Zéland
Itt karácsonykor nyár van, így egészen biztosan nem reménykednek fehér karácsonyban. Karácsony első napján fogyasztják el az ünnepi ebédet, amely általában pulyka. Itt azonban nem csak a család kap helyet az ünnepi asztalnál, hanem a barátok és ismerősök is.
Mivel az idő kedvező, gyakran kültéri sütögetéssel ünnepelnek, de a tradicionális karácsonyi gyümölcskenyér és a habos Pavlova torta sem hiányozhat az asztalról. A Mikulásra is gondolnak, aki a gyerekektől egy pohárka sherryt, vagdalthúsos pitét, almás pitét és egy pohár tejet kap, cserébe az ajándékokért.
Mexikó
Mexikóban a családi asztal elengedhetetlen étele a tamale, a kukoricalisztes tésztába tekert hús, vagy zöldség, melyet általában mindenki maga készít el az asztalnál. Az biztos, hogy itt nem fáradnak el túlságosan a háziasszonyok a főzés során.
Egyesült Királyság
Egy tökéletes brit karácsonyi vacsora rákból, húsos pitéből és sült pulykából áll. Az amerikaiakkal ellentétben ebbe a pulykába nem kerülhet más, mint kolbász. A desszert pedig természetesen a karácsonyi puding.
Sokaknál már novemberben fel van díszítve a karácsonyfa, és ahogy nálunk is, a menü összeállítása már hetekkel az ünnep előtt kezdetét veszi. A többfogásos vacsorához elengedhetetlen egy kis előétel. A két legkedveltebb előétel a pástétom kenyérrel vagy keksszel tálalva, vagy a rákkoktél. Főfogásként leggyakrabban pulyka kerül felszolgálásra, köretként burgonyával. A vacsora csúcspontja pedig a karácsonyi puding, amelyből mi egy csokoládés receptet osztunk most meg.
Csokoládé puding 6 személyre
Az angol karácsonyi pudingnak semmi köze ahhoz a pudinghoz, amit mi szoktunk készíteni. Ezért érdemes belevágni, és elkészíteni ezt a finom, karácsonyi különlegességet.
A csoki szószhoz szükséges hozzávalók:
100 g vaj, 50 g barna cukor, 100 g jó minőségű, 70%-os fekete csoki, 2 evőkanál tej
A pudinghoz szükséges hozzávalók:
100 g vaj, 75 g barna cukor, 225 g liszt, 2 nagy tojás, 50 g kakaó, 8 evőkanál tej, 1 csipetnyi só, 1 narancs, 2 mandarin
A szószhoz kenj ki egy tálat egy kis vajjal, majd tedd félre. Helyezz egy hőálló edényt egy forró vízzel telt edény fölé. A szósz hozzávalóit hagyd megolvadni és addig keverd, míg fényes lesz.
Csorgass a kikent tálba 8 evőkanálnyi szószt. A puding hozzávalóit tedd bele a robotgépbe és keverd addig, amíg egyenletes nem lesz az állaga. Akár kézzel is keverheted, ha nem áll rendelkezésedre robotgép. Ha készen vagy, öntsd az egészet a pudingos tálba, a tetejére pedig öntsd rá a szószt.
Fogj egy serpenyőt, ami elég nagy ahhoz, hogy beleférjen a puding. Egy hőálló tányért tegyél a serpenyőbe, ami megvédi a pudingot attól, hogy odaégjen. Töltsd meg a serpenyőt egy kevés forró vízzel, majd óvatosan tedd bele a pudingot. A víznek a puding feléig fel kell érnie. Forrald fel a vizet, tedd rá a fedőt, majd párold körülbelül másfél órán keresztül. Ezután óvatosan távolítsd el a pudingot a serpenyőből. Tedd ki a pudingot egy nagy tálra és díszítsd ízlés szerint.
Görögország
A görögöknél természetesen báránysült kerül az asztalra. Azonban van egy, a mi töltött káposztánkhoz hasonló karácsonyi ételük is, a yiaprakia. Egy másik jellegzetes karácsonyi fogás a christopsomo, amely egy mazsolás, magokkal dúsított, kardamommal és szegfűszeggel ízesített kenyér.
A sushi karácsonykor is nagyon finom étel. Fotó: Pixabay
Németország
A német karácsonyi asztalra általában kacsa, liba vagy nyúl kerül, mely mellé párolt lila káposztát és burgonyagombócot fogyasztanak. Ünnepi desszertjük pedig az édes, kandírozott gyümölcsökkel és marcipánnal töltött stollen.
Lengyelország
A lengyel családok, hozzánk hasonlóan, szenteste tartják a karácsony legmeghittebb étkezését, a karácsonyi vacsorát. Ekkor 12 fogásos menüt szolgálnak fel, amely a karácsony 12 napját szimbolizálja. Ekkor leggyakrabban borscs, gombaleves, pirog és egy tradicionális mákkal készült sütemény kerül az asztalra.
Ausztria
Ausztriában leggyakrabban sült pontyot vagy pulykát esznek karácsonykor. A desszert pedig a csodálatos Sacher torta.
Ausztrália
Ausztráliában nyáron van karácsony, így gyakran kültéri sütögetéssel és grillhúsokkal ünnepelnek. A nagy meleg miatt kedvelik a könnyű ételeket, így leggyakrabban grillezett húsok, halak és zöldségek alkotják az ünnepi menüt.
Japán
A japánoknál nem lehet karácsony a híres karácsonyi torta, vagyis a Kurisumasu keeki nélkül. Ez a hagyományos édesség vaníliás piskótából és tejszínhabból áll, amit eperrel és csokoládéval díszítenek.
Amerika
Amerikában már november végén megkezdődik a karácsonyi szezon, így a legtöbb helyen ilyenkor már felállítják a karácsonyfákat. Egy házban nem csupán egy fát állítanak, de a legnagyobb karácsonyfa általában a nappaliban kap helyet. Az ajándékokat a Mikulás hozza, aki karácsony reggelén lepi meg a gyereket, így az azt megelőző éjszaka egy pohár tejet és karácsonyi sütiket készítenek ki neki.
A hagyományos karácsonyi ételek a töltött pulyka, a sonka, a marhasült illetve a Yorkshire-puding. A húsok mellé köretként sült zöldségeket, burgonyát és áfonyamártást szolgálnak fel. Ezek a finomságok általában családi receptek alapján készülnek, amelyek generációról generációra szállnak, és óriási titok veszi körül őket. Desszert is kerül az asztalra, ami leggyakrabban az almás és a sütötökös pite. Ami pedig nem maradhat el, az a karácsonyi tojáslikőr.
Grönland
A legendák szerint a Mikulás itt tölti a nyári pihenőjét, Spraglebugtenben. Az eszkimó településeken karácsony alkalmával a családok vendégségbe mennek egymáshoz, és olyan ajándékokkal lepik meg egymást, mint például a csiszolt rozmár agyar.
Kedvenc fogásuk a mattak, ami nem más, mint bálnabőr, és az alatta húzódó zsírréteg, illetve a kiviak, ami az itt honos madarakból készül. A madarak húsát hónapokra fókabőrbe helyezik a bomlás megfelelő szakaszáig. A suaasat pedig egy levesfajta, amelyet fókából, bálnából vagy pedig rénszarvashúsból készítenek.
Szenteste a gyerekek házról házra járnak és karácsonyi dalokat énekelnek, majd templomba mennek a családok. Mivel a szigeten nincs fenyőfa, Dániából kell hozatniuk. A településeken közös karácsonyfát is állítanak egy közeli dombon, hogy senki se maradhasson ki a közös ünneplésből.
Akárhol is ünnepled a karácsonyt, és akármilyen étel kerül az asztalodra, kívánjuk, hogy szeretteid körében lehess és legyen áldott, boldog, békés karácsonyod!