A banán egy rendkívül egészséges déligyümölcs, amely gazdag esszenciális vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban, ennélfogva számos jótékony hatást tulajdonítanak neki: csökkenti a vércukorszintet, serkenti az emésztést, támogatja a szív és a vese egészségét, javítja az inzulinérzékenységet. De azt csak kevesen tudják, hogy a banán héja is számos egészségügyi előnnyel rendelkezik.
A banánhéj jótékony hatásai
• Szakértők szerint a banánhéj kiváló élelmirost-forrás, mely segíthet a fogyásban, mivel rosttartalmának köszönhetően segít hosszabb időre fenntartani a jóllakottságérzetet. Rostokban gazdag táplálkozással megelőzhetők az emésztési problémák is.
• A banánhéj rengeteg B6- és C-vitamint tartalmaz, valamint különféle ásványi anyagokat, például káliumot, magnéziumot és mangánt. A kálium a nátrium hatásait ellensúlyozva féken tartja a magas vérnyomást, ami hosszú távon súlyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethetne.
• A banánhéj A-vitamin-tartalma is jelentős, amely a csontok és a fogak egészségének tesz jót. Luteintartalma is említésre méltó, mely szintén javítja látásunkat, és a makuladegenerációtól is véd.
• A banánhéj külsőleg alkalmazva számos bőrproblémára (sötét foltok, ráncok, kiütések stb.) gyógyírt jelenthet.
• A banánhéj gazdag antioxidánsokban: ezek hatékonyan képesek semlegesíteni a sejtkárosító hatású szabad gyököket, amelyek felgyorsítják az öregedési folyamatokat, és rákos megbetegedések kialakulásához vezethetnek.
• Mivel a banánhéj rengeteg C-vitamint tartalmaz, fogyasztása támogatja az immunrendszer egészségét.
• A banánhéj természetes fertőtlenítőként és gyulladáscsökkentőként működik, helyileg alkalmazva pedig fájdalomcsillapító hatású.
• Ha a banán héját blansírozzák, szárítják és lisztté őrlik, ugyanolyan minőségű, ízű és állagú pékáruk készülhetnek belőle, mint a búzalisztből. Egy 2016-os tanulmány szerint ha a búzaliszt körülbelül 10 százalékát banánhéjliszttel helyettesítjük, a kenyerünk fehérjetartalma is magasabb lehet. Baktériumölő tulajdonságainak hála a banánhéj akár meg is hosszabbíthatja a belőle készült ételek eltarthatóságát.
Érdemes tudni, hogy – akárcsak maga a gyümölcs – minél érettebb a héj, annál édesebb lesz az íze.
Hogyan fogyasszuk?
A banánhéj Indiában, Jamaicában, Afrikában és a Fülöp-szigeteken alapvető konyhai alapanyagnak számít, az utóbbi években pedig húspótlóként a növényi étrendet követők körében is népszerűvé vált.
Ha kiszárítod a banán héjat, majd finom porrá őrölve hozzáadod az ételekhez, süteményekhez, ízletesebbé és egészségesebbé teheted azokat.
Nyersen, főzve vagy akár fagyasztva is fogyaszthatjuk a banánhéjat. Készülhet belőle keksz, chutney, sőt akár curry is, illetve tehető banánkenyérbe, smoothie-ba is, hogy csak néhány ötletet adjunk a felhasználásához.
Érdemes tudni
Azonban azt nem árt tudni, hogy a déligyümölcsök jelentős részét valamilyen, a tárolhatóságot növelő kezelésnek vetik alá, ami általában nem jelent különösebb kockázatot, hiszen a termék meghámozásával a héjon maradt anyagokat is eltávolítjuk. Bizonyos esetekben a narancs, a citrom és a mandarin héja elfogyasztásra kerül, ezért a citrusféléknél kötelező a gombaölő szeres kezeléseket is feltüntetni a címkén. Más termékek esetében, mint pl. a banán, alapvetően nem számolnak a héj elfogyasztásával, ezért nem is kötelező a héjkezelésre használt anyagokat a címkén jelezni.
Emiatt amennyiben valaki a banán héját szeretné elfogyasztani, mindenképpen gombaölő szer használata nélküli terméket válasszon, vagy olyat, amelynek a héját nem kezelték vagy csak viaszolták. Mivel ezek a termékek általában drágábbak – hiszen rövidebb ideig tarthatók el –, ezt a tényt a címkén feltüntetik.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock