A 2024-es száraz időjárás és a régiós különbségek miatt az RAGT kukoricahibridek jelentősége tovább nőtt. A kukoricatermesztés egyik fő kihívása a Fusarium és Aspergillus flavus okozta gombás fertőzések elleni védekezés, amelyet az RAGT 2016 óta kiemelten vizsgál.
Az RAGT hibridek széles portfóliója az idei évben is bizonyította, hogy megfelelő hibrid- és technológiai választással a szélsőséges körülmények is sikeresen kezelhetők. Az innovatív nemesítési megoldások nemcsak a hozamstabilitás és a betegségekkel szembeni ellenálló képesség terén emelkednek ki, hanem a fenntarthatóság és a gazdaságosság elősegítésében is jelentős szerepet játszanak.
A kukoricatermesztés egyik fő kihívása a Fusarium és Aspergillus flavus okozta gombás fertőzések elleni védekezés – fotó: RAGT Vetőmag Kft.
Az RGT TEXXIA (FAO 340–350) egy kettős hasznosítású hibrid, amely egyaránt alkalmas szemes és silóhasznosításra is. A hibrid szintén jó eredményeket ért el a dél-alföldi régióban, ahol 73,98 q/ha volt a termése, amivel az átlaghoz képest 102,00%-kal teljesített jobban a régiós átlaghoz képest. Különösen magas szintű ellenállóságot mutat Fusarium graminearum- és Aspergillus
flavus-fertőzésekkel szemben, így a DON- és az aflatoxin B1-szennyezettsége is lényegesen alacsony.
Az RGT ALEXX (FAO 370–380) szintén figyelemfelkeltő teljesítményt nyújtott a közép-magyar-országi gyenge adottságú területeken, ahol a 101,72%-kal a TOP hibridek között szerepelt. Az észak-alföldi régióban 15 helyszín átlagában 120,70 q/ha-ral takarították be 14,96%-os víztartalom mellett. Az idei évben nagyüzemi vizsgálatokban a hibrid aflatoxinszintje alacsony volt, jelentősen alacsonyabb a versenytárs hibridek értékeinél.
A FAO 300-as végi éréscsoport hibridei közül kiemelkedett még az RGT OXANDRO (FAO 370–390). Kimagasló, 106,98 q/ha terméshozamot és 108,61%-os relatív teljesítményt ért el, ezzel az egyik legjobb eredményt produkálva. Alacsony nedvességtartalma (16,46%) és kiterjedt kísérleti tesztelése miatt sokoldalúan alkalmazható, különö-sen intenzív termesztési körülmények között. Emellett rendkívüli szárstabilitást mutatott azokon a területeken is, ahol más hibrideknél a viharok miatt 60-70%-os dőlés volt tapasztalható. Kiváló szártulajdonsága jelentős mértékben hozzájárult termésének stabilitásához.
Magas dőléssel szembeni toleranciát mutatott az RGT AUTOMATIX (FAO 370–390) is, amely az Oplit termékcsalád egyik kiemelkedő képviselőjeként szintén kiváló stressztűrésével mutatkozik be új hibridként. Az idei évben remek teljesítményt nyújtott az észak-dunántúli megyékben, ahol 5 helyszínen átlagosan 116,06 q/ha hozam mellett 102,37%-os átlagtól való eltéréssel, alacsony, 16,67%-os nedvességtartalommal került betakarításra. Ezen túlmenően a Fusarium-fertőzésekkel szembeni ellenállósága is kiemelendő, minden DON és fumonizin B1+B2 toxinvizsgálatban átlag alatti szennyezettségi értékeket mutatott.
Az RGT SOCALIXX (FAO 420–440) egy stressztűrő, fix csövű hibrid, amely az idei évben Észak-Dunántúlon 104,80%-os teljesítményt ért el. Kiváló stressztűrésének köszönhetően előnyét a gyengébb adottságú régiókban, például a Dél-Alföldön is megőrizte. Kimagasló Aspergillus flavus-ellenállósága révén ideális választás azokon a területeken is, ahol jelentős kórokozónyomás tapasztalható.
Az RGT DARKNESS (113,13 q/ha) a FAO 400-as éréscsoportban stabilan magas hozamot és átlagtól (104,24%) való eltérést mutatott. A klasszikus csőtípusú hibridek közé tartozik, és a magas stressztűrésű Oplit termékkör részeként széles termőhelyi adottságok mellett is rugalmasan vethető. Legkiemelkedőbb eredményét az Észak-Alföldön érte el, ahol 4 helyszín átlaga alapján 142,49 q/ha-os termést produkált, 14,97%-os nedvességtartalommal betakarítva, ezzel a régió legjobb hibridjeként 107,69% teljesítményt ért el. Dél-dunántúli régióban szintén kimagasló, 104,91%-os teljesítményt hozott.
A FAO 400 közepén bővülő új kettős hasznosítású hibridek, mint az RGT PAREXX (FAO 440–460) és az RGT AXXTRONAUTE (FAO 460–480), amellett hogy magas zöldhozam elérésére képesek, még kiváló silóbeltartalmi paraméterekkel is rendelkeznek.
Az új RGT ODILIXX DUO (FAO 410–430) és RGT VOLTIGE DUO (460–480) hibridek a magas terméshozamot és a korszerű gyomirtási megoldásokat ötvözik. A dél-dunántúli régiókban, ahol a fenyércirok a legnagyobb hatással van a kukorica terméshozamára, az RGT Odilixx DUO 94,47 q/ha-os átlagterméssel, 15,60%-os betakarításkori víztartalommal bizonyította kiváló teljesítményét. Ezzel szemben az RGT Voltige DUO 101,28 q/ha-ral, 15,12%-os nedvességtartalommal került betakarításra.
Szemerits Balázs
RAGT fejlesztőmérnök