A pampafű nem véletlenül olyan népszerű a kertekben. Igazán különleges látványt nyújt, és minden évszakban feldobja a kertet. Ráadásul minden stílusú kertben jól mutat, legyen szó akár egy nagyon modern, vagy egy hagyományos kertről.
Azonban, mint minden növénynek, a pampafűnek is megvannak azok az apró kis igényei, amelyeket ha teljesítünk, egészen biztosan sokáig lesz kertünk ékessége. Ilyenkor ősszel például fontos tudni, hogy mit szabad, és mit tilos tenni a pampafűvel, hogy jövőre is jól érezze magát nálunk. A pampafű ugyanis nem őshonos hazánkban, így óvni kell még a tél előtt. De egyáltalán nem mindegy, hogyan teleltetjük.
Ismerd meg a pampafüvet
A pampafű valódi egzotikus szépség, amely nem hasonlít a kertekben megszokott cserjékre, fákra, virágokra. Különleges hangulatot teremt egyedi alakjának köszönhetően. A pampafű őshazája Dél-Amerika, Brazíliában, Chilében és Argentínában honos. A pampafű nagyra cseperedő szoliternövény, amely akár három méter magasra is megnőhet. Éppen ezért fontos átgondolni, hogy a kert melyik területe lesz megfelelő az ilyen tekintélyes méretű növény számára.
Csodás látvány, amikor a pampafű hullámzik a szélben. Fotó: Shutterstock
Kisebb területen egyáltalán nem érzi jól magát, és nem is mutat jól. Ha nem fér el a kertben, a pampafű, akár az utcafrontot is díszítheti. Ráadásul nem csak tavasszal és nyáron, hanem egész évben dekoratív. A virágzata miatt feltűnő, télálló díszfű, amelyből ha többet ültetünk, gömbbé tudja magát kinőni.
Éles szélű levelei igen nagyra megnőnek, rózsaszín vagy fehér virágbugáival, melyek nyár végétől díszítik a növényt, de ezek a bugák megszárítva a lakás ékességei is lehetnek. A pampafű gondozása egyáltalán nem nehéz, de van néhány apró részlet, amire oda kell figyelni.
Az egyik legfontosabb teendő ősszel, hogy még a tél előtt össze kell kötni a pampafüvet, különben a belülre bejutó, ott megrekedő hó vagy jég rothadást okoz. A másik probléma, hogy túl közel ültetik egymáshoz a pampafüvet, így nem jut számára elég hely a fejlődéshez.
A pampafű nem igényes a talajra. A laza, esetleg homokkal dúsított, tápanyagban gazdagabb közeget kedveli. Fényigénye magas, ezért ezt vegyük figyelembe akkor, amkor kiválasztjuk számára az ideális helyet. A pampafű magas vízigényű, a rendszeres és bőséges vízellátásról folyamatosan gondoskodni kell. A pampafű metszése tavasszal esedékes. Ekkor az új lombozat megjelenésekor a régebbi szárakat bátran vágjuk vissza, így kellő módon tud fejlődni, növekedni a növény.
Begyökerezése után a száraz talajt is elviseli, de az ültetés utáni első években nagyon fontos, hogy rendszeresen öntözzük. A talaját könnyen fel lehet javítani, ha keverünk bele egy kis homokot. A pampafű tőosztással szaporítható. Ha túl közel ültettük egymáshoz a pampafüvet, vagy nem metszettük meg és nagyon elburjánzott, nyugodtan válasszuk szét és ültessük át.
Erre figyelj a pampafű teleltetésekor
Mivel a pampafű dél-amerikai származású, a hideg telekhez egyáltalán nincs hozzászokva. A pampafű gyökérzete nagyon érzékeny a pangó vízre és a fagyra, így nagyon könnyen elfagyhat vagy kirohadhat, ha nem készítjük fel megfelelően a téli hónapokra. Hosszú leveleit még ősz végén kössük össze, így nem tud közé befolyni a víz, és később nem tud megfagyni sem. A pampafű tövét tisztítsuk meg mindig a hótól és a jégtől, és az sem árt, ha betakarjuk még a tél előtt.
A növényt a tél elején kössük össze egy széles szalaggal, hogy a hajtások szorosan egymáshoz simuljanak. Ezzel a módszerrel nem fagy meg a csapadék a növényen. Azonban amikor már itt a tavasz, távolítsuk el róla a kötést.
Mindig kellő távolságra ültessük egymástól a pampafüveket. Fotó: Shutterstock
Nagyon fontos, hogy csakis tavasszal metsszük meg a pampafüvet. Ha ősszel visszavágjuk, úgy a tövéhez könnyebben odajut a víz és a hó, és ha ezek megfagynak, az a növény életének végét jelentheti.
A pampafű metszésével várjuk meg a márciust, amikor már megjelennek rajta a friss hajtások. Ekkor a talajtól számított 15–30 centiméteres magasságban vágjuk vissza a hajtásokat, ügyelve rá, hogy a szálakat mindig egyenesen vágjuk le. Amint elkezd nőni a napsütéses órák száma, úgy fog egyre inkább növekedni a pampafű.
Csodálatos látvány, amikor a pampafű lágyan hullámzik a szélben. Azonban, ősszel érdemes összekötni, hogy ne ártson neki a téli csapadék. Vannak, akik ilyenkor nem csak összekötik, hanem be is fonják. Így igazán mutatós lesz, és egészen tavaszig így is maradhat.
Szóval, most semmi estere se vágjuk vissza a pampafüvet, de mindenképp kössük össze!