A fekete rigó sokunk szívébe lopja be magát csodás énekével. Ezen kívül ez a csodás madár nagyon hasznos barátja is a kertünknek, hiszen nagy kedvvel zsákmányol bogarakat és azok lárváit, pattanókat, cserebogarakat, lószúnyogokat és gilisztákat, de persze a gyümölcsöket is nagyon szereti. Azonban könnyedén tehetünk azért, hogy a gyümölcsök is védve legyenek, de a fekete rigó is szeressen a kertünkben lenni, hiszen nagyon sokat köszönhetünk neki.
Ismerd meg a fekete rigót
Hazánkban a fekete rigó védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft. A fekete rigó (Turdus merula) őshonos költőhelye Európa és Ázsia. A hím fekete rigó szinte egész teste fekete, kivéve a csőrét, amelyik narancssárga, míg a nőstények és a fiókák sötétbarna színezetűek. Erdőkben és akár a kertünkben is találkozhatunk vele. A fekete rigó mindenevő, ezért főleg rovarokat, gilisztákat, bogyókat és gyümölcsöket fogyaszt.
A fekete rigó nagyon sok kártevőtől szabadítja meg a kertünket. Fotó: Shutterstock
A fészket a tojó építi, leggyakrabban bokrokon, fákon, épületeken, ereszcsatornákon. Gallyakból, fűszálakból és sárból alakítja ki a fészket, amelyet sajnos gyakran rabolnak ki. Rendszerint 4-6 tojást rak. A tojó 12-14 napig kotlik, mielőtt a fiókák vakon és csupaszan kikelnek. A fiókák kirepüléséhez további 10-19 napnak kell eltelnie.
A fiókák még teljes röpképességük előtt kiugrálnak a fészekből, azonban szüleik még hetekig etetik őket. Ilyenkor gyakran láthatunk elhagyottnak tűnő fiókákat, azonban ne fogjuk meg őket, hiszen a jelzőhangok alapján az idősebb madarak a fészket elhagyó fiatalokat könnyedén megtalálják és teljes kifejlődésükig etetik őket.
A másodszori költés elég gyakori és gyakran a korábban már használt fészekben költi ki új fészekalját a fekete rigó. Egy átlagos feketerigó körülbelül 2-3 évig él. A legidősebb gyűrűzött példány azonban 21 évet és 10 hónapot élt.
Ezért dalol a fekete rigó
A fekete rigó nem csak azért kedves számunkra, mert óriási segítséget nyújt a kertben, hanem csodás éneke miatt is. Az elsőéves hím fekete rigó már ivarérett, ezért részt vesz a párosodás jogáért folytatott versenyben. Éppen ezért, ha az időjárás kedvező, már január végén hallhatjuk a csodás énekét. Az ének segítségével jelöli ki a fekete rigó a felségterületét, majd március végén az idősebb hímek éneklése teheti szebbé a napunkat.
A hímek dala változatos és dallamos trillázás, melyeket fák tetején, vagy a háztetőkön adnak elő. A szokásos dallamtól eltérő hangot ad ki a fekete rigó, amikor a területen veszélyt észlel. Más hanggal jelzi a ragadozók, és más hanggal a többi, a területére betolakodó hím jelenlétét. Dalával nem csak elzavarja a másik hímet, de meg is akadályozza, hogy a területén énekelni kezdjen.
A fekete rigó védelemre szorul
A fekete rigók egyik természetes ellensége a vörös róka. Azonban a kertjeinkben még több veszélynek vannak kitéve, hiszen gyakran támadnak rájuk a házi macskák is, különösen a frissen kikelt fiókákra.
De veszélyt jelentenek a fekete rigó számára a ragadozó madarak is, mint például a karvalyok. A kakukk is gyakran árt a fekete rigónak, hiszen azok becsempészik a tojásaikat a fekete rigó tojásainak helyére, és velük neveltetik fel saját fiókáikat.
Mivel a fekete rigók életük jelentős részét a földön töltik, élelem után kutatva, nagy veszélyben vannak. Sajnos a ragadozókon kívül egyéb veszély is leselkedik rájuk, hiszen a kullancsok is gyakran megfertőzik a fekete rigókat.
A fekete rigó szülők együtt gondoskodnak a fiókáikról. Fotó: Shutterstock
A fekete rigónak nagy kiterjedésű élőhelye van, egyedeinek számát csak az európai kontinensen 160 millió példány körülire teszik a szakemberek. Azonban sajnos ott, ahol a mezőgazdasági területek térhódítása miatt eltűnnek a bokorsorok és sövények, valamint ahol túlzott mértékben használnak rovarölő szereket, jelentősen csökken a számuk.
A fekete rigó titkai
Habár szerencsére nagyon gyakran látjuk, közel sem tudunk még mindent a fekete rigóról. Például kevesen tudják róla, hogy kitűnően utánoz hangokat, így például az autók dudáját. A feketerigó az egyik legbátrabb madárfaj. Gyakran figyelnek minket közvetlen közelről akkor is, amikor a kertünkben tevékenykedünk.
A fekete rigó gyakran ugyanabban a fészekben neveli fel fiókáit, amelyet már korábban használt. Ezért a kertünkben általában már előre tudni lehet, hol fog fészkelni a következő évben a fekete rigó.
A gyümölcsöt is szereti a fekete rigó
A fekete rigó igazi kincs a kertben, annak ellenére is, hogy a gyümölcsöket sem veti meg. Általában a lehullott gyümölcsöket szokta elfogyasztani, de ne haragudjunk rá akkor sem, ha néha a fán lévőt is megkóstolja.
Ha védeni szeretnénk a gyümölcsöt, akkor bokrok és a kisméretű gyümölcsfák hálóval történő beborítása akadályozza meg a madarak hozzáférését a legtöbb gyümölcshöz. Azonban ne felejtsük el, a fekete rigó nem véletlenül védett madár, hiszen óriási segítség a kártevőkkel szemben.