A Magyar Haltani Társaság 16. alkalommal rendezte meg az "Év hala" választást és a versenyre három, Magyarországon őshonos jelöltet indított: a dévérkeszeget (Abramis brama), a kurta baingot (Leucaspius delineatus) és a vágódurbincsot (Gymnocephalus cernua).

A társaság közlése szerint a kurta baing a voksok 43,3 százalékát szerezte meg, így ez a halfaj lett az év hala 2025-ben.

A kurta baing a nyúldomolykófélék családjába tartozó, apró hal. Általános mérete 6–8 cm között mozog, de ritkán akár 10 cm-re is megnőhet. Élőhelyként a lassan áramló vagy állóvizeket kedveli, például tőzegbánya-tavakat, holtmedreket és alföldi csatornákat. Nagyobb folyóinkban többnyire csak az áradások után jelenik meg a hullámtereken. Jellegzetes bélyege a farokalatti úszó tövén található pontsor, valamint az oldalvonal, amely csupán az első néhány pikkelyen látható – írják róla.


Hozzátették, hogy a kurta baing táplálékát főként planktonikus élőlények, árvaszúnyoglárvák és a vízfelszínre hulló apró rovarok alkotják. Szaporodása április és július között zajlik, amikor párosan rakják le az ikrákat. A nőstény 100–150 darab ikrát ragaszt vízi növényekre, amelyeket a hím őriz és gondoz.

Élőhelyeinek eltűnése és az inváziós fajok terjedése miatt állományai jelentősen visszaszorultak. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 10 000 Ft – emelték ki.

Forrás: haltanitarsasag.hu

Indexkép: Shutterstock