A klímaváltozás, azon belül a fokozódó nyári szárazság és hőség súlyosan rontja a növények hozamát és minőségét, miközben az egész mezőgazdasági termelés elé egyre több megoldhatatlannak tűnő kihívást állít, amelyekkel szemben a tudósok világszerte keresik a megoldást.
A növényi alapú biostimulátorok alkalmasak lehetnek az abiotikus stresszek enyhítésére – fotó: pixabay.com
A dél-afrikai Stellenbosch Egyetem kutatói egyik legfontosabb célként a hőstressznek a kertészeti növények terméseredményére, illetve termésminőségére gyakorolt hatását kívánják vizsgálni, és egyben keresik a negatív hatások elhárításának lehetőségeit.
Kísérleteik azt bizonyították, hogy a környezetbarát, növényi alapú biostimulátorok alkalmasak lehetnek az abiotikus stresszek enyhítésére, illetve a növények stressztűrő képességének növelésére.
Jancke van Wyk, az Egyetem hallgatója szerint, a C4L biostimulátorral 48 növényfajon végzett első kísérletek azt mutatták, hogy ez a vegyület – a növekedés serkentésén és a hozam javításán túl – képes csillapítani a hőstressz káros hatását, különösen a hidroponikus rendszerben termesztett paradicsom esetében, bár ez a növény érzékeny a hőmérséklet ingadozásra.
A kezelés alkalmazható a vetőmagvakra, a palántaáztatásra, illetve a talajra, és az egyben a növények cukortartalmát (Brix fokát) is növeli. Ezért, ha ezt a kezelést üzemi méretekben és elfogadható költségszinten sikerül megvalósítani, az forradalmi változást hozhat a hőstressz elleni védekezésben.
Forrás: hortidaily.com