A WHO új – még nem véglegesen kidolgozott – irányelvei szerint minden élelmiszer csomagolásának előlapján kellene feltüntetni a tápérték információkat, hogy a fogyasztók egészségesebb döntéseket hozhassanak.

A cél az lenne, hogy az üzletben a vásárló már a polcon lássa, hogy mennyire egészséges is a termék és ne kelljen az apró betűvel írott részt bogarásznia. A WHO új javaslata könnyen olvasható tápérték információkat szeretne a gyártóktól - az elülső címkén – írja a storeinsider.hu

élelmiszer

Chilében figyelmeztető címkék vannak a csomagolások elején – fotó: pixabay.com

Mint írják, az Egészségügyi Világszervezet irányelvei szerint a magas só-, cukor- és zsírtartalmú ételek ilyen nagyfokú elterjedése az elhízás globális járványát táplálja, és már több mint egymilliárd ember szenved tőle. Évente csaknem nyolcmillióan halnak meg olyan kapcsolódó betegségekben, mint amilyen a cukorbetegség vagy a szívbetegségek.

Franciaországban például a NutriScore rendszer egy A-tól E-ig terjedő skálán osztályozza az élelmiszereket, míg Chile még szigorúbb figyelmeztető címkéket használ a csomagolások elején, ahol az ételek magas cukor-, só- vagy zsírtartalmára hívják fel a figyelmet.


A chilei példa szerint a latin-amerikai országban a figyelmeztető címkék hatására a lakosság  37%-kal csökkentette a cukorfogyasztást, 22%-kal a sót, 16%-kal pedig a telített zsírt.

Az International Food and Beverage Alliance, melynek tagjai között olyan óriáscégek is szerepelnek, mint a Coca-Cola és a Mondelez, állítja, hogy ők már jelenleg is betartják a globális minimumszabályokat.

Az iránymutatásokról szóló nyilvános konzultáció október 11-én zárult le, a végleges változat pedig 2025 elején jelenik majd meg.