Sokan tartják remek dolognak az erdőben való gyűjtögetést: gombákat, leveleket, fűszernövényeket és terméseket lehet felfedezni, közelebbről megismerni. Azonban bogyókkal óvatosnak kell lenni (persze a gombákkal is), egyes bogyók ugyanis rendkívül mérgezők.

Mit ehetünk meg az erdőben, és mi az, amit semmiképpen sem?

Az erdei séták elsősorban a gyerekekkel kirándulók számára rejthetnek nagy veszélyeket, hiszen a kicsik, mindent meg akarnak kóstolni, ami a kezük ügyébe kerül.  Aztán amikor nagyobbak lesznek,  legalább megkérdezik, hogy megehetik-e azt a szép, színes bogyót, ami az út mellett kelleti magát.

Mivel igen nehéz lenne a témában szakértő segítőt vinni az erdei sétákra, érdemes megtanulni, hogy mi az, ami nyugodt szívvel elrágcsálható, sőt mi több: gyűjthető és szörpök, lekvárok, teák alapját adja, és mi az, amit messzire kerülni kell a mérgező volta miatt – írja a greendex.hu.

csipkebogyó

A csipkebogyó közismert immunerősítő hatásáról – fotó: pixabay.com

Ehető bogyók, amelyeket bátran gyűjthetsz

Csipkebogyó

Talán az egyik leghasznosabb bogyó, amit az erdő adhat. Közismert a magas C-vitamin-tartalmáról, ami közvetlenül szedés után fejti ki a legjobban a hatását. Az őshonos vadrózsa termését sokan alkalmazzák szívesen, készíthető belőle szörp, lekvár és a tea is. A vörös bogyókat érdemes gyűjteni,  az sem baj, ha kicsit már megcsípte őket a dér.

Húsos som

A húsos som a kertben is jól mutat, az erdőkben elsősorban annak a szélein terem. Piros terméséből kiváló somlekvár készíthető, aminek a C-vitamin-tartalma magas, ami a hideg idő beálltával hatékonyan erősíti az immunrendszert.

Kökény

Fanyar, kékes bogyó, ami kissé mellőzötté vált az utóbbi időben. Pedig, ha egy kicsit már megcsípték a reggeli fagyok, akkor sokkal édesebb és finomabb – akár nyersen, akár mártásként is jól fogyasztható.

Fekete bodza

A bodzának tavasszal a virágát, míg ősszel a termését esszük. A bogyóból finom lekvár készíthető, emellett remek színezőanyag is. Ha almával, körtével vagy szederrel kombinálod, akkor izgalmas ízvilágot ad. Lényeges, hogy a magoktól szabadulj meg, és a termést csak főzve fogyaszd.

Galagonya

A galagonyát még a nagy hideg idő előtt érdemes leszedni. Valamennyi része fogyasztható. Ennek az igazoltan hatásos szívvédő gyógynövénynek a bogyóiból egészséges lekvár főzhető.

Borbolya

Savanykás, kis piros bogyói vannak, amelyeknek magas a C-vitamin- és az ásványianyag-tartalmuk. Készülhet belőlük szörp vagy lekvár, van, aki ivólének használja, de van, aki szárítva vagy nyersen eszi. Amire azonban érdemes figyelni, hogy a kéreg és a gyökér enyhén mérgező hatással rendelkezik, a bennük található berberin nevű alkaloid miatt.


Bogyók, amelyekkel jobb óvatosnak lenni!

Vannak olyan bogyók, amelyek használhatók, de csak mértékkel. Ebben az esetben célszerű, ha szakértőt is megkérdezel.

Közönséges boróka

A borókabogyó kékes-szürkés bogyói kiváló fűszernövények. Azonban csak mértékkel szabad fogyasztani a gin vagy a káposzta fő ízesítőjét, mert nagyobb mennyiségben mérgező is lehet.

Mahónia

A mahónia kék bogyói nyersen mérgezők, de megfőzve már ehetők. A mahónia termése számos lekvár és ital adalékanyaga, jellegzetesen aromás ízű.

Madárberkenye

Gyakori növény, amit a hazai kertekben is sokan ültetik. A bogyók a sok C-vitamin mellett paraszorbinsavat is tartalmaznak, ami a szájban zsibbadó érzést vált ki. Ez a hatás megszüntethető azzal, ha kellő hőkezelés éri a termést.

Bogyók, amelyeket legfeljebb csak nézegetni szabad!

Nagyon sok a mérgező termés, amelyeket semmiképp sem szabad megkóstolni!

Fehér fagyöngy

Ez az örökzöld, fákon élősködő növény gömb alakban lóg alá, nagyon szép bogyói szinte vonzzák a kíváncsi tekinteteket. Díszként is gyakran használjuk őket, de a terméseket nem szabad elfogyasztani, mert igen mérgezők.

Nadragulya

A nadragulya minden része rendkívül mérgező – ám bogyói a legveszedelmesebbek: pár szem elfogyasztása már halált okozhat.

nadragulya

A nadragulya akár halált is okozhat – fotó: pixabay.com

Közönséges tiszafa

Sokan telepítik be a tiszafát a kertjükbe, ám jó, ha tudjuk, hogy minden része igen mérgező. Az élénkpiros bogyók (vagy magköpenyek) önmagukban ugyan nem mérgezők, de a magok annál inkább.

Madárbirs

A madárbirs piros bogyói is mérgezők, hányást, hasmenést okozhatnak. Főleg a madarak fogyasztják, az emberek számára a kerülendő.

Magyal

Piros bogyói hányást, hasmenést, hasi fájdalmat okozhatnak. Karácsonyi díszként nagyon közkedvelt, de a bogyókat ne fogyasszuk el!

Van néhány szabály, amelyet érdemes betartani

A bogyók, termések gyűjtésének vannak szabályai, amelyeket ha sikerül betartani, akkor jó eséllyel semmilyen baj nem fog érni bogyóvadászat közben:

  • Soha ne kóstolj meg olyan bogyót, amelyet nem ismersz!
  • Ha nem vagy 100%-ig biztos a dolgodban, hogy éppen mit látsz, ne edd meg a bogyót!
  • Attól, hogy egy bogyó édes, még lehet mérgező.
  • Az ehető bogyókat is csak mértékletesen fogyaszd, hiszen van közöttük olyan, amely nagyobb mennyiségben mérgező is lehet.