A Magyar Közlönyben megjelent, hogy 2023. január 1-jétől a vadászjegy kiállításának és minden további vadászati évre történő érvényesítésének díja húszezer forint helyett huszonötezer forintra nő - írja a 24.hu

vadászok

Egyre többen tesznek le vadászvizsgát, és váltanak ki vadászjegyet, továbbá folyamatos a hivatásos vadászok képzése és foglalkoztatása is – fotó: pixabay.com

A vadászok száma folyamatosan emelkedik

A vadászati engedély kiváltásának díja is jelentősen emelkedik, „megkezdett harminc naponként" az eddigi tízezer forint helyett harmincezer forint forintot kell kifizetni.

Az engedély éves díja százezer forintról kétszázezer forintra nő.

A vadászati engedélyt a bérvadászati szerződés vagy a meghívólevél alapján a vadászkamarának a tervezett első vadászat helye szerint illetékes területi szervezete állítja ki - írják.

Magyarországon jelenleg összesen 68 228 vadász van, ebből 2 783 hivatásos, míg  65 446 sportvadász

– nyilatkozta korábban Méhes Dóra, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.

A vadászok között 3 365 női vadász is van - a számuk az évek során folyamatosan emelkedik, ahogy átlagosan a vadászoké is. Egyre többen tesznek le vadászvizsgát, és váltanak ki vadászjegyet, továbbá folyamatos a hivatásos vadászok képzése és foglalkoztatása is.

őzek

Nagy István agrárminiszter rendelete szerint változnak a vadászattal összefüggő díjak – fotó: pixabay.com


Százezrekbe kerül, mire valaki vadászhat

Ahhoz, hogy valaki vadász lehessen kötelező elvégeznie egy 100 órás vadásztanfolyamot, ahol elméleti és gyakorlati képzésben részesül, ennek díja 150 ezer forinttól kezdődik. Ezt követi majd a vadászvizsga, 20 ezer forintért, emellett azonban léteznek kiegészítő vizsgák is, olyan mint a vadászíjászat, solymászat, agarászat.

Ahhoz, hogy valaki fegyvert kapjon és vadászhasson, szüksége lesz a pszichológiai vizsga, az orvosi alkalmassági vizsga meglétére, valamint erkölcsi bizonyítvány is kell.  Az orvosi vizsgálatok, és a fegyver megszerzéséhez szükséges egyéb adminisztrációs költségek további 20-25 ezer forintot jelentenek.

A Vadásztársaságoknál az alapszabállyal összhangban meghatározott minden tagra kötelező tagsági díj van érvényben. A fizetendő tagdíj éves összegét, valamint a belépési díj összegét a Közgyűlés határozza meg, ezért ez területenként változó

– nyilatkozta Méhes Dóra.

Sörétes fegyvert 80-100 ezer forinttól lehet használtan vásárolni, az újat pedig 150-200 ezer forinttól. Golyós fegyvert, céltávcsővel használtan 200-250 ezer forintért, lehet beszerezni, az új pedig 400-450 ezer forintért vásárolható meg. A kereső távcsövekre jogszabályi kötelezettség vonatkozik,  amelyek 80-100 ezer forinttól szerezhetők be. Ehhez még jön a lőszer ára, ami szintén nem tartozik az olcsó termékek közé.