A klimatikus körülmények, gazdasági viszonyok, művelési módok és a rendelkezésre álló hatóanyagok a kukorica gyomirtást befolyásoló tényezők. A termőhely ismeretében végzett tudatos stratégiaválasztás válasz lehet a változó körülményekre. Ebben segítenek a szakértők.
A válaszokért kattintson a fotóra!
|
Dr. Bosák Péter, fejlesztőmérnök
Bayer Crop Science
A gyomflóra változása az országos gyomfelvételezések adatai alapján
A parlagfű, a fehér libatop, a kakaslábfű és a fakó muhar megőrizték vezető helyüket. A parlagfű nemcsak a mezőgazdasági, hanem a humánegészségügyi kára miatt is jelentős, hazánk leggyakoribb gyomfaja. A libatopfajok közül a fehér libatop a leggyakoribb és a legjelentősebb. A két magról kelő egyszikű gyom a kezdetektől őrzi előkelő helyezését. Irtásuk eredményessége a gondos szerválasztáson és az időzítésen múlik.
A disznóparéjfajok is a fontos gyomok közé tartoznak. Közülük a legnagyobb borítással a szőrös disznóparéj bír, de az utóbbi két évtizedben ez már egyre inkább csökken, míg a karcsú disznóparéj jelentősége egyre inkább növekszik.
A fenyércirok, a csattanó maszlag, az árvakelésű napraforgó és a selyemmályva térnyerése rohamosan nő, míg például az évelő kétszikűek, mint az aprószulák és a mezei acat jelentősége csökkent, de így is az előkelő kilencedik, illetve tizenegyedik helyen állnak. A varjúmák sorban elfoglalt helye alig változott, közben az utóbbi 70 évben a borítása a duplájára nőtt.
Az olasz és a bojtorján szerbtövis nincs benne a 20 legnagyobb borítással bíró gyomfaj között, de a kukoricavetések egyik leginkább versenyképes gyomfaja, komoly termésveszteséget okoznak.
A kukoricát a kezdetektől gyommentesen kell tartani
A kukoricanövény mérete, termésének mennyisége és minősége a rendelkezésre álló víztől, tápanyagtól és fénytől függ, amit a szántóföldön lévő gyomok korlátozhatnak. Ezért már a kezdetektől biztosítani kell a kukorica számára a gyommentes fejlődés lehetőségét. Néhány napos késlekedéssel a gyomnövények már behozhatatlan előnyre tehetnek szert, és ez jelentősen behatárolhatja a várható termést.
Forrás: Bayer Crop Science
A fiatal kukoricanövény gyomos körülmények között fény- és vízhiánytól szenved, a levelekben csökken a klorofill mennyisége, a talajnedvesség hiánya pedig a gyökérrendszer térfogatának csökkenéséhez vezet.
Különösen kiélezett a verseny a kukorica 3–8 leveles fejlettségi időszakában. A gyomoktól mentes területen a kukoricalevelek átfedik a sorközöket, a sorok hamarabb záródnak, és a kultúrnövény árnyékolja a talajt.
A termelő a vetőmagba, a talajművelésbe és a műtrágyába befektetett pénzét kockáztatja, ha későbbre halasztja a gyomirtást. Minél korábban irtjuk ki a gyomokat, annál kevesebb negatív hatásuk van a hozamra.
Mi a megoldás?
A fent említett magról kelő gyomok ellen hatékony megoldás az Adengo, illetve évelő kétszikű gyomokkal fertőzött területen és/vagy száraz tavaszon a túlfejlett kétszikű gyomok (pl.: fehér libatop) ellen az Adengo Plus technológiai csomag (Adengo + Delion).
Forrás: Bayer Crop Science
Az Adengo hatékony az évelő egyszikű gyomok (fenyércirok, tarackbúza) magról kelő egyedei ellen is, a rizómás alakokat pedig kifehéríti, növekedésüket gátolja. A készítmény kijuttatása után meg kell várni, amíg a kifehéredett évelő gyomnövények visszazöldülnek (kb. 2 hét) és a kukorica 5–7 leveles állapotában Monsoon vagy Monsoon Active alkalmazása javasolt.
Forrás: Bayer Crop Science
Dr. Lukács Domonkos
Gyomirtószer-termékmenedzser
Corteva Agriscience™
Az eredményes kukoricatermesztés alapja napjainkban nem a megszokás vagy a költségek egyszerű visszafogása – hanem a tudatos stratégiaalkotás, amely a változó körülményekre és a piaci kihívásokra válaszol.
Ehhez kínál a Corteva Agriscience™ komplex, minden gyomproblémára megoldást nyújtó portfóliót és szakmai segítséget, amelyre a gazdálkodók bátran támaszkodhatnak.
Az elmúlt évek időjárási szélsőségei – a száraz tavaszok, a melegedő éghajlat – és a növekvő légköri szén-dioxid-koncentráció jelentős átrendeződést hoztak a gyomflórában.
Újabb fajok jelentek meg, mint például a magas aranyvessző (Solidago gigantea), a bíbor nebáncsvirág (Impatiens glandulifera), a mandulapalka (Cyperus esculentus) vagy egyes kölesfajok (Panicum capillare, P. riparium, P. dichotomiflorum), miközben mediterrán eredetű, szárazságtűrő fajok – kakaslábfű (Echnonochloa crus-galli), rozsnokfajok (Bromus spp.), fehér libatop (Chenopodium album), pokolvarlibatop (Chenopodium hybridum), mezei acat (Cirsium arvense), szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus) – is rohamosan terjednek.
Nemcsak a termés mennyisége, hanem a minősége is egyre inkább kulcskérdés. Az elmúlt évek piaci mozgásai megmutatták, hogy a tiszta, egészséges termény kiemelt áron értékesíthető.
A válasz egyértelmű: a költségek egyszerű csökkentése nem elegendő. A Corteva segíti partnereit, hogy a gyomirtás terén is jól átgondolt, hosszú távon is fenntartható stratégiát alakítson ki.
Forrás: Corteva Agriscience™
A Corteva védőpajzsa a kukoricatermesztők számára
Mostantól még hatékonyabban segítjük a kukoricatermesztő gazdákat, a minden gyomhelyzetre megoldást kínáló portfóliónkon túlmenően és támogatjuk őket a stratégiaalkotásban, tervezésben.
Ezt szem előtt tartva létrehoztuk a www.corteva.hu/kukoricagyomirtas aloldalt, ahol:
- Ajánlásokat és szakmai kísérleteket publikálunk
- Friss gyomhelyzeti információkat osztunk meg
- Elemzésekkel segítjük a döntéshozatalt
A Corteva kukorica-gyomirtási portfóliója
Dragster® – Rendet tart
A Dragster® a Corteva új, korai posztemergens gyomirtó szere szemes- és silókukoricában. Kiemelkedő hatékonyságot biztosít a magról kelő és évelő egyszikű, valamint magról kelő kétszikű gyomnövények ellen, különös tekintettel a fehér libatop és pokolvarlibatop fajokra. Mivel a készítmény levélen és gyökéren keresztül is felszívódik, így még száraz időjárási körülmények között is megbízható védelmet nyújt. A széfener (izoxadifen-etil) tartalmának köszönhetően későbbi kijuttatás esetén is biztonságos a kukoricára.
Principal® Forte – Rendet tesz
A Principal® Forte a jól bevált Principal® termékcsalád továbbfejlesztett tagja, amely magasabb rimszulfuron-tartalommal rendelkezik, így fokozott hatékonyságot biztosít az egyszikű gyomnövények ellen. A nikoszulfuron és a dikamba kombinációjának köszönhetően széles spektrumú védelmet nyújt a kukorica legfontosabb magról kelő és évelő egy-, illetve kétszikű gyomnövényei ellen. A széfener (izoxadifen-etil) jelenléte lehetővé teszi a rugalmas kijuttatást a kukorica 2–8 leveles állapota között, alkalmazkodva a gyomnövények fenológiai állapotához.
Victus® + Python™ Flexi – Költséghatékony komplex megoldás a gyomok ellen
A Victus® és Python™ Flexi kombinációja hosszan tartó talajhatást biztosít, amely a tenyészidő végéig fenntartja a gyommentességet. Ez a megoldás hatékony a magról kelő és évelő egy- és kétszikű gyomok ellen.
Victus® 40 OD – Az egyszikűirtás specialistája
A Victus® 40 OD kiemelkedő hatékonyságot mutat a zöld muhar, egynyári perje, kakaslábfű és fenyércirok ellen. Olajos formulációja biztosítja a gyors és hatékony felszívódást, így kiegészítő megoldásként is alkalmazható gyomirtási programokban.
További gyomirtási megoldásaink kukoricában
Starane™ Forte 330 EC – Specialista az évelő kétszikű gyomok ellen (pl. sövényszulák)
Colombus™ EC – Prémium védelem a magról kelő és évelő kétszikű gyomok ellen. Fedezze fel a kiemelkedő sokrétűséget – kukoricában és kalászosban is.
A gyomirtás nem csupán a megfelelő termék kiválasztásáról szól – a sikeres védekezés alapja az időzítés és a technológiai integráció. Ezért fontos a gazdálkodók számára, hogy a gyakorlatban is bizonyított megoldásokkal dolgozzanak.
Építsük közösen hatékony kukorica gyomirtási stratégiáját!
Látogasson el oldalunkra: www.corteva.hu/kukoricagyomirtas
Kérjen részletesebb tájékoztatást és információt területi képviselőinktől és találjuk meg az Ön számára legjobb gyomirtási stratégiát!
Minden gyomproblémára van jó megoldásunk kukoricában!
Domokos Lajos
FMC
Mivel a tervezés időszakában még nem tudjuk, milyen időjárási körülmények lesznek az adott szezonban, érdemes olyan termékekkel megterveznünk a kukorica gyomirtását, amelyek eltérő viszonyok mellett is működnek. Ha csapadékos a gyomirtási szezon, jól jön a talajon keresztüli hatás, ha pedig szárazabb a május, június eleje, akkor fontosabb, hogy a már kikelt, nagyobb gyomokat biztonsággal tudjuk kiirtani a területünkről.
2025-re a termelők igényeihez igazodva az FMC kibővült és megújult kukorica-gyomirtó családdal készül. A Diniro® gyomirtó szerre alapozott technológiákról egységesen elmondható, hogy nagy hatékonysággal dolgoznak magról kelő és évelő gyomnövények ellen is, melyek közül kiemelhető a mezei acat és a fenyércirok.
A Diniro® Gold gyomirtó csomagot méltán nevezhetjük a kukorica egyik legerősebb posztemergens gyomirtási megoldásának. Nagy előnye, hogy kifejezetten jó tartamhatásra számíthatunk magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen. Az évelő egyszikű gyomok közül eredményesen védekezhetünk vele akár a tarackbúza ellen is. A tápanyaggal ellátott területeken megjelenő csattanó maszlag, olasz szerbtövis, selyemmályva és fehér libatop sem okoznak neki gondot. Alkalmazásával a talajhatásnak köszönhetően a betakarítási időszak végéig gyommentes lesz a kukoricaállományunk.
Diniro® Gold hatása 21 nappal kezelés után (Véménd, Baranya, 2024. 05. 23.) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.
A terbutilazin-korlátozás figyelembevételével a legerősebb egyszikűirtó hatást kínáló megoldás a Diniro® Flex gyomirtó csomag, mely valódi levél- és talajhatással rendelkezik. A magas, 1200 g/ha petoxamid hatóanyag-tartalomnak köszönhetően a magról kelő egyszikű gyomnövények mellett a magról kelő, esetleg túlfejlett kétszikűek ellen is megfelelő hatékonysággal rendelkezik.
Azokra a területekre javasoljuk ezt a csomagot, ahol az egyszikű gyomnövények komoly problémát okoznak (pl. kakaslábfű, zöldmuhar és a fenyércirok rizómás és magról kelő alakjai).
Diniro® Flex hatása 14 nappal a kezelés után (Hetes, Somogy, 2024. 05. 21.) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.
Akár terbutilazin-mentes, akár kétszikűgyom-utókelés elleni megoldást keres, vagy bizonytalan a bemosó csapadék időbeli megérkezésében, szinte mindegyik helyzetre van specifikus Diniro® ajánlatunk.
Többféle időjárási körülményhez és talajművelési rendszerhez, valamint a pénztárcánkhoz alkalmazkodva tudunk választani kukorica-gyomirtó szert vagy csomagot az FMC megoldásai közül. Amennyiben további kérdése merül fel a témában, keresse bizalommal az FMC területi szakmérnök kollégáját!
A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.
Molnár Szabolcs fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
Szántóterületeink gyomösszetételét, a gyomok megjelenésének idejét számos tényező – a talajművelés, a területre elvetett növény (például kalászos vagy kapás kultúra) vagy az adott évjárat hőmérsékleti és csapadékviszonyai – befolyásolhatja jelentős mértékben. A forgatás nélküli talajművelés sok előnnyel jár, de figyelembe kell vennünk a gyomosodásra gyakorolt hatásait is, hiszen elősegítjük bizonyos gyomfajok gyakoribb és nagyobb arányú megjelenését. Az elmúlt esztendőkben tapasztalt, erős, hosszan tartó fagyok nélküli telek is nagyban segítették az évelők áttelelését, terjedését. Ezért tapasztaljuk azt, hogy enyhe telek után az évelő gyomok korábban és nagyobb tömegben képesek megjelenni.
Ha megnézünk egy kukoricatáblát, ott rendszerint rendkívül vegyes gyomflórát találunk, melyet számos magról kelő egy- és kétszikű gyomfaj alkot, de nem ritka egy-egy évelő gyomnövény jelenléte sem. Ennek megfelelően a kukorica gyomirtásának megtervezésénél alapvető fontosságú a terület gyomösszetételének ismerete, különösen, ha ott nehezen irtható fajok is jelen vannak. Ennek alapján kell tehát a szükséges hatóanyag-kombinációkat megválasztani. A szerválasztás mellett az elvárt hatékonysághoz szintén fontos a jó időzítés, ha szükséges, akkor az adjuvánsok használata és persze a megfelelő kijuttatástechnika.
A kukorica gyomirtására a Nufarm ajánlatában az egyik lehetőség a Tengeri Ikercsomag A+B, amely két fizikai csomagot jelent. A két csomagban lévő négy készítmény (Eli-T, Dicopur Top 464 SL, Kideka, Ikanos) hat hatóanyagot tartalmaz, melyek öt különböző hatásmóddal bírnak (hormon-, fotoszintézis-gátló, sejtosztódásgátló, ALS-gátló, HPPD-gátló hatás). A Tengeri Ikercsomag A+B-t a kukorica 2-4 leveles fejlettségében, korai posztemergensen, tankkombinációban célszerű kijuttatni, így a gyomnyomás nagyon korán megszüntethető, biztosítva ezzel a kukorica zavartalan fejlődését már a kezdetektől (1. fotó).
1. fotó: Tengeri Ikercsomag A+B egyben, korai posztemergensen kijuttatva. Szécsény, június 20. Háttérben a kezeletlen kontroll – fotó: Nufarm Hungária Kft.
Erős egyszikűfertőzésnél érdemes megosztani a kezeléseket. Első körben korai posztemergensen az Eli-T + Dicopur Top + Kideka kombinációt célszerű kijuttatni az egyszikűek 1-2 leveles fejlettségénél, majd egy hét – tíz nap múlva az Ikanos kipermetezésével lesz teljes a technológia (2. fotó).
2. fotó: Tengeri Iker A+B osztott kezelés, Szécsény, június 20. Háttérben a kezeletlen kontroll – fotó: Nufarm Hungária Kft.
A másik lehetőség a GoldCorn csomag, amely kifejezetten posztemergens technológia. A csomag három termékének (Valentia, Kideka, Ikanos) négy hatóanyaga három, egymástól eltérő hatásmóddal rendelkezik. A kombinációt a kukorica 5-6 leveles fejlettségénél ajánlott alkalmazni (3. fotó).
3. fotó: A GoldCorn csomag hatékonysága, Szécsény, június 20. Háttérben a kezeletlen kontroll – fotó: Nufarm Hungária Kft.
Kísérleti eredményeink alapján elmondhatjuk, hogy a Tengeri Ikercsomag A+B és a GoldCorn csomag a kukoricatermesztők hatékony partnerei a gyomok elleni védelemben, és az sem utolsó szempont, hogy két igen jó ár-érték arányú megoldásról van szó.
További információ: www.nufarm.hu
Papp Zoltán
Sumi Agro Hungary Kft.
Fejlesztési menedzser
Köztudott tény, hogy a kukorica legnagyobb terméspotenciált akkor adja, ha minél hamarabb kiiktatjuk a gyomkonkurenciát. Azokon a területeken, amelyek jó kultúrállapotban vannak és nincsenek nehezen irtható magról kelő vagy évelő gyomok, ott a preemergens kezelések jelentik a legjobb megoldást. Ahol a csapadék megléte kevésbé bizonyos vagy nehezebben irtható magról kelő gyomok jellemzik a területet, ott a korai posztemergens gyomirtás jelenthet megoldást. Az évelő egy- és kétszikű gyomok által fertőzött területen a későbbi állománykezelések tudják ezeket a növényeket kordában tartani.
A tavaszi időjárás viszont gyakran nehézség elé állít minket a kukorica gyomirtásában. Gyakori, hogy a vetés után a hideg időjárás miatt kezdetben csak a hidegtűrő gyomok jelennek meg, míg a melegigényesek majd később. Ez azt hozza magával, hogy egyszeri kezeléssel nem lehet megoldani a kukorica gyommentesítését. Kétszeri beavatkozásra van szükség.
A nagyobb gazdaságoknak célszerű úgy tervezi a gyomirtást, hogy a gépkapacitásokat kihasználva mindhárom fentebb említett megoldást alkalmazzák. Vetés utáni, de kelés előtti kezelést alkalmazunk, ahol jó a kultúrállapot és csak magról kelő gyomok vannak. Feltétele, hogy csapadék nagy biztonsággal érkezzen vagy öntözött terület legyen. Az összes kukorica terület 5–10%-án célszerű bevetni. A korai posztemergens időzítés feltétele, hogy évelő gyom ne legyen a területen, de már nem alapvető kritérium a csapadék. A terület 20–60%-án célszerű tervezni vele. Ahol évelők (fenyércirok, mezei acat) uralkodnak, ott a posztemergens készítmények adnak jó eredményt. A maradék kukorica területen kell velük számolni.
Sumicorn-R kezelés egész évben tisztán tartja a kukorica táblát (Sármellék 2024. július 31.) – fotó: Jáger Ferenc
A Sumi Agro ajánlatában szereplő készítmények elsősorban a legnagyobb terméspotenciált adó szegmensben találhatóak. A 4 hatóanyagot tartalmazó Sumicorn-R rendkívül széles hatásspektrumával megoldást jelent a leggyakoribb magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen. Szemes- és silókukorica mellett vetőmag-előállításban is felhasználható.
Terbutilazinmentes megoldás a Merlin flexx. Akár preemergensen, akár korai posztemergensen kijuttatva megoldást ad a magról kelő egy- és kétszikű gyomok széles tárháza ellen. Szintén felhasználható szemes- és silókukorica mellett vetőmag-előállításban, illetve mákban is. Ha szükség van egy második kezelésre, akkor érdemes megemlíteni a posztemergens megoldásaink közül a csemegekukoricában és vetőmag-előállításban is használható, kedvező ár/érték arányú Click Pro-t, amely szelektivitásával emelkedik ki.
Click Pro erőteljes perzselő hatása, háttérben kontroll (2019. május 26.) Püspökladány – fotó: Sumi Agro Hungary Kft.
Szintén idetartozik a 2,4-D tartalmú Darby, amelyet 3 leveles kukorica nagyságig használhatunk. Nagyon jó kiegészítő partnere a Merlin flexx-nek. 3–6 leveles állapotban használható a nehezen irtható évelő és magról kelő kétszikű gyomok ellen a dikamba hatóanyagú Minerve. Mezei acat, fekete üröm és vidrakeserűfű ellen kiemelkedő hatású.
A Sumi Agro portfóliójában azok a termékek megtalálhatóak, amelyek a legnagyobb terméspotenciált képesek kihasználni, így a termelők a legnagyobb jövedelmet tudnak realizálni.
Tóth Csantavéri Szilvia
fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
A kukorica gyomirtási gyakorlatának felgyorsult változásait megélve gyakran eszembe jut az általam nagyra becsült, az integrált növényvédelem oktatásának kiváló szakembere, egyetemi oktatóm Takács Bandi bácsi mondata: gyerekek, a kukorica gyomirtásához – pont úgy, mint a magyar focihoz – mindenki ért! A szavai között ott lebegett az a kicsit keserű véleménye: a kukorica, ez a nagyszerű növényünk annál sokkal több szakmai figyelmet igényel, mint hogy programszerűen, rutinból nyúljunk hozzá. Sok minden megváltozott azóta, mind a klimatikus körülmények, mind a gazdasági viszonyok, mind a művelési módok és a rendelkezésre álló hatóanyagok is. Ahhoz, hogy továbbra is gazdaságosan tudjuk termeszteni ezt a sok kihívás által sújtott főnövényünket, minden eddiginél nagyobb figyelemre és megfontolt szakmaiságra van szükség.
Azt, hogy milyen gyomirtási technológiát választunk, elsősorban a terület gyomviszonyai kell, hogy meghatározzák, de árnyalják ezt a képet az évjárati hatások, a csapadékviszonyok, a jogszabályi háttér, a gépkapacitás és a költség is. Tehát a gyomirtó szer kiválasztásának legfontosabb feltétele a területünk gyomviszonyainak táblaszintű ismerete.
1. ábra: A fenyércirok kukoricában óriási probléma a kukorica csíkos mozaik vírus gazdanövényeként is – fotó: Syngenta Kft.
A hazai gyomflórában, így a kukorica gyomviszonyaiban is az utóbbi években jelentős változás tapasztalható.
A gyomflóra gyors változásának lehetséges okai:
- a nem kellő figyelemmel végzett forgatás nélküli, vagy sekély művelési technológiák terjedése, melynek következtében megjelennek kalászos, illetve őszi káposztarepce gyomok, forgatást nem tűrő, korábban táblaszélek, árokpartok gyomnövényei a kukoricában, illetve soha nem látott mértékben szaporodnak fel az egyszikűek.
- fagymentes időszak kitolódása, enyhe tél, robbanásszerű növekedést mutatnak a melegkedvelő gyomnövény fajok, évelők túlélőképletei zavartalanul megerősödnek
- gyomirtó szerek okozta szelekciós nyomás, egyes táblákban kiszelektálódnak, nagy mértékben felszaporodnak bizonyos fajok pl. varjúmák, selyemmályva, fekete csucsor, ugari szulákpohánka
- egyoldalú szerhasználat, nem megfelelő alkalmazástechnika, helytelenül megválasztott dózis elősegíti egyes gyomfajok szerérzékenységének megváltozását
- gyomnövények művelőeszközökkel való széthurcolása, újabb táblák lefertőzése
- talajaink minőségi romlása, elsavanyodása kedvez bizonyos gyomfajok felszaporodásának
- külföldi, esetenként ellenőrizetlen vetőmag beáramlása
2. ábra: Kalászos gyomnövények megjelenése kukoricában – fotó: Syngenta Kft.
Szakmai szempontból a kukorica optimális gyomirtási módja a minél korábbi alapgyomirtás. A preemergens kijuttatási időpont csapadékos évjáratokban ideális, de az utóbbi évek hektikus csapadékviszonyai miatt esetenként kockázatos. Amennyiben a csapadékviszonyok nem ideálisak, akkor is figyelemreméltó a preemergens megoldások gyomkelést szinkronizáló hatása, ami lehetővé teszi a precíz és pontos felülkezelést.
A korai posztemergens időpontban végzett gyomirtás egy kicsit több rugalmasságot ad, ekkor a gyomnövények már kinn vannak, látjuk mi ellen védekezünk, de még aprók, nem sok vizet és tápanyagot vontak el a kukoricától, illetve nem befolyásolták visszafordíthatatlanul a kultúrnövény fejlődését negatív irányba. A legjobb, leghatékonyabb gyomirtási mód, ezzel a módszerrel tudunk a legtöbbet tenni a kukorica zavartalan fejlődéséért, és ezáltal a termés maximalizálásáért, ugyanakkor mivel perctechnológia, nagyfokú szakmai precizitást, odafigyelést, technológiai fegyelmet, pontos időzítést kíván. A korai posztemergens gyomirtás a profik gyomirtása.
A kukorica alapgyomirtására (pre és epost) használható szerek köre engedélyezési okok miatt sajnos folyamatosan csökken. Azok a készítmények, amelyek még használhatóak körültekintő alkalmazást, kiemelt figyelmet és megbecsülést érdemelnek.
A Syngenta felismerve a termelői igényeket, a gyorsan változó körülmények között két új megoldással támogatja a kukorica korai gyomirtását: 2025 tavaszán rendelkezésre áll az új Calliro pre, illetve az új Dual Next Max korai posztemergens kukorica gyomirtó szer csomagunk.
Posztemergens javaslataink:
A leggyorsabb posztemergens kukorica gyomirtó szer: a Calaris Pro, fenyércirok és magról kelő kétszikűek esetén: Calaris Professional, mezei acat, fenyércirok és magról kelő egy és kétszikűek esetén: Elumis Bang.
Biztonságot nyújt, ha mindhárom kukorica gyomirtási időpontra – preemergens, korai posztemergens, illetve hagyományos posztemergens időpontra - támaszkodva tervezzük a területünk gyomirtását.
A három legfontosabb szempont a kukorica gyomirtásában: használjunk ki minden agrotechnikai elemet, gyomflóránk ismeretében válasszunk gyomirtó szert, és ügyeljünk a kezelési időpont megválasztására.
3. ábra: Fontos, hogy a gyomflórának megfelelő technológiát válasszunk – fotó: Syngenta Kft.
Kertész Péter
területi szaktanácsadó
UPL Hungary Kft.
A kukorica-gyomirtás sikerének kulcsát a megfelelően kiválasztott készítmények is jelenthetik.
Az elmúlt évek folyamatos aszályos időjárása, a terményárak hektikussága és a magas termelési költségek okozták azt a kialakult helyzetet, hogy a kukorica vetésterülete tovább csökkenhet. Mindent meg kell tenni a kukoricához hű termelőknek, hogy a lehető legmagasabb terméseredményeket érjék el úgy, hogy a költségeket optimalizálják. A megfelelő hibridválasztás, a talaj-előkészítés, a tápanyagutánpótlás mellett nagyon fontos eleme a kukorica termesztésünknek a helyesen megválasztott gyomirtás. Ebben nyújt segítséget a UPL a termelőknek a gondosan összeállított kukorica-gyomirtó csomagjával.
A csomagban posztemergens gyomirtó szerek találhatók – három jól ismert hatóanyag, ami több szempontból is remek megoldás a gazdáknak:
- Széles hatásspektrum, teljes körű megoldás kétszikű, valamint egyes egynyári egyszikű és évelő gyomnövények ellen. Jelentős hatékonyságot mutat fenyércirok, mezei acat, köles és muharfajok ellen
- Rezisztenciatörés, ami a folyamatosan szűkülő hatóanyag-paletta miatt kiemelten fontos lesz az elkövetkezendő években
- Nem igényelnek bemosó csapadékot
- A kijuttatás pontos idejét a gyomnövények fejlettsége határozza meg.
- A levélen és a gyökéren keresztül is bejutnak a hatóanyagok a gyomnövénybe
Mit is tartalmaz a Kaltor csomag?
A csomag három terméket tartalmaz 10 hektárra összeállítva:
-
Kaltor: magról kelő és évelő egy-és magról kelő kétszikű gyomok ellen tudjuk felhasználni. 150 g/kg nikoszulfuron mellett 600 g/kg dikambát tartalmaz. A Kaltorral hektáronként 60 g nikoszulfuront juttatunk ki, ennél magasabb dózist semelyik másik csomag sem kínál, így kijelenthető, hogy a csomag egyszikűek ellen nagyon erős hatással bír. Időzítése: A készítményt 3–6 leveles fejlettségű kukoricában kell kipermetezni, amikor a magról kelő egyszikű gyomnövények 1–3 levelesek, az évelő egyszikűek átlagos magassága 15–25 cm. A magról kelő kétszikű gyomnövények 2–4 valódi leveles, a mezei acat tőlevélrózsában van. Rendkívül magas dikamba-tartalomnak köszönhetően az acat elleni küzdelem egyik nélkülözhetetlen eszköze.
-
Daneva: magról kelő kétszikű gyomok ellen tudjuk használni. 100 g/l mezotrion hatóanyagot tartalmazó készítmény. A kultúrnövény 2–8 leveles fejlettsége mellett kell kijuttatnunk, a kétszikű gyomok 2–6 valódi leveles állapotában. A Daneva fokozza a Kaltor biológiai hatását néhány fontos gyomnövénnyel szemben: muharfélék, kakaslábfű, disznóparéjfélék, galaj.
-
Silwet Star: nemionos típusú univerzális permetezési adalékanyag, amely egyedülállóan csökkenti a folyadék felületi feszültségét. Ennek köszönhetően többszörösére növeli a kijuttatott permetlé szétterülését a célfelületen. Így megnöveli a kezelt növények permetléfedettségét, ezzel pedig javítja az alkalmazott készítmények biológiai hatásosságát
![]() |
![]() |
Forrás: UPL
|
Kaltor 0,25 kg/ha + 0,15 kg/ha + Daneva 1 l/ha + 0,1 l/ha Silwet Star (Hídvégardó, 2024. május kezelés után 10 nappal) – fotó: UPL
Minden kukoricatermelőnek a jól sikerült gyomirtás mellé, bő termést, eredményes gazdálkodási évet szeretnék kívánni.
További információért keresse területi szaktanácsadóinkat vagy látogasson el a www.uplcorp.com/hu honlapunkra.
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.