A hazai erdők folyamatosan megújulnak, amiben nagy szerepük van a madarainknak is - írta meg a Greendex.
Kiserdővel a klímaváltozás és a városi környezet okozta negatív hatások ellen
Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzat és a Pilisi Parkerdő közös erővel dolgoznak azon, hogy az itteni erdők megújulhassanak. A Parkerdő Városierdő-fejlesztési Programja keretében most a Kapocs utcai kiserdőt készítik fel a negatív hatások elleni küzdelemre. Ebben egy különleges állat segítségét is bevetik.
Ezen a környéken 60 évvel ezelőtt olyan erdők voltak, ami képes lett volna megszűrni nemcsak a port, hanem a zajt is. Mivel a talaj rossz minőségű volt, így akkoriban az erdészek főleg idegenhonos fajokkal, akáccal és erdeifenyővel zöldítették a tájat. Ezek képesek voltak megfelelni az elvárásoknak, megóvták a környéket a portól és a szennyezett levegőtől.
Mára azonban ezek a fák teljesen elöregedtek, aminek hatására a kiserdő ellenállóképessége már lecsökkent, nem bírja felvenni a harcot a klímaváltozással és a városi környezet okozta negatív hatásokkal szemben. Itt jön képbe a mesterséges csemeteültetés, amely segíti az erdő regenerálódását.
Hogyan segítenek ebben a madarak?
A Parkerdő fő célja, hogy elérjék a főváros erdeinek ökológiai értéknövelését, megerősítsék a klímavédelmi funkciókat, valamint bővítsék az emberek számára nyújtott szabadidős, sport, valamint egyéb szolgáltatások listáját.
Első képzésében kisterületű lékeket alakítanak ki. Eltávolítják az idősebb és romlott állapotban lévő fákat, helyükre pedig fiatal erdőrészeket telepítenek, csökkentve ezzel az idegenhonos kései meggy és nyugati ostorfa arányát. A mesterséges ültetéssel beviszik azokat a fajokat, amelyek képesek ellenállni a jelenlegi klímaváltozásnak, bírják a száraz és meleg nyarakat, valamint a csapadékos teleket.
A munkában nagy segítségükre vannak a szajkók, akiknek az erdőfelújítási munkáit már több erdészet is alkalmazott. Nekik köszönhetjük többek között a Gödöllői-dombság fenyőállományát.
A szajkó akaratlanul is, de sokat segít az erdőmegújításban - fotó: pixabay.com
A madarak feledékenysége
Az állatok nem szándékosan segítik az erdőtelepítést. A módszerük az élelemszerzési szokásaikra, valamint a feledékenységükre alapot. A fenyvesekben a Parkerdőben dolgozók rengeteg, kifejezetten a szajkók számára készített, cser makkal megtöltött tálcákat tettek ki. Mivel azonban az állatok nagyon gyorsan felfedezik a lehetőséget, azonnal magukkal viszik az előválogatott makkokat. Csak az egészséges szemeket viszik magukkal, amit kisebb éléskamrában tárolnak el a földben, viszont ezek helyéről megfeledkeznek. Így fordulhat elő, hogy tavasszal rengeteg fiatal csemete hajt ki az erdőben és indul növekedésnek. A Parkerdő a munkálatok első részét február végén már megkezdték, ami egészen áprilisig tart majd.
Németországban régóta alkalmazzák ezt a módszert, amivel hektáronként 600-700 csemetét hoznak létre, ami bőven elég az ilyen erdők átalakításához.