Júniusban egy újabb tűfogyasztó rovar tűnt fel a kiskunsági fenyőerdőkben, a sárga szövődarázs (Acantholyda hyeroglyphica), ami a friss, idei tűket rágja.

A KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. teljes vagyonkezelési területén észlelhető népességgel van jelen a faj, bár hatása nem akkora jelentőségű, mint a tavaszi fenyőrontó darázs károsítása, de így is több tíz hektárra tehető. A klímaváltozással kapcsolatos előrejelzések alapján e faj esetében is ismétlődő tömegszaporodásokra kell számítani a jövőben.

A leggyakoribb megjelenése a fiatal fenyvesekre jellemző, de már díszkertekben is megtalálható a sárga szövődarázs. Szaporodásának kedvez a meleg, száraz idő.

Az imágó június elején a fenyő tűleveleire rakja petéit, általában a csúcshajtásokkal kezdi, ezt követően a fiatal lárvák sűrű szövedékcsövet készítenek, és akár tarra is rághatják a növényt. A fa nem pusztul el, de abban az évben az összes hajtása viszont igen. A szövedékben láthatók a zöld, majd bebarnuló ürülékcsomók. Ősszel a talajba húzódva a rovar áttelel, és a következő év tavaszán bábozódik be.


Az ajánlott védekezés ellene a mechanikus úton történő, kézi begyűjtéses eltávolítás és elpusztítás. Ha a növényt olyan súlyosan károsította, hogy az veszélyeztetné a fennmaradását, csak akkor érdemes a felszívódó szerrel való permetezés.

Forrás: greendex.hu

Indexkép: Shutterstock