Egy ENSZ határozattal kezdődött

Az ENSZ Közgyűlés 67/200 számú határozatával 2012-tól kezdődően emlékezzünk meg az erdők és fák jelentőségéről.

Amikor megiszunk egy pohár vizet, jegyzetelünk egy füzetbe, gyógyszert szedünk a lázra vagy házat építünk, talán nem is mindig gondolunk az erdőkre, pedig nélkülük mindez lehetetlen lenne. Életünk számos másik aspektusa is így vagy úgy, de szorosan kapcsolódik az erdőkhöz.

Amikor megiszunk egy pohár vizet, jegyzetelünk egy füzetbe, gyógyszert szedünk a lázra vagy házat építünk, talán nem is mindig gondolunk az erdőkre, pedig nélkülük mindez lehetetlen lenne.

Amikor megiszunk egy pohár vizet, jegyzetelünk egy füzetbe, gyógyszert szedünk a lázra vagy házat építünk, talán nem is mindig gondolunk az erdőkre, pedig nélkülük mindez lehetetlen lenne. Fotó: Pexels

Az erdők fenntartható kezelése és az erőforrások felhasználása kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, valamint a jelenlegi és a jövő nemzedékek jólétéhez való hozzájárulásban is. Az erdők a szegénység enyhítésében és a fenntartható fejlődési célok elérésében is döntő szerepet játszanak. Mindezen felbecsülhetetlen ökológiai, gazdasági, társadalmi és egészségügyi előnyök ellenére azonban a globális erdőirtás riasztó ütemben folytatódik.

Ma évente több mint 13 millió hektár erdő pusztul el, ami nagyjából akkora területet jelent, mint Anglia. Ahogy az erdők, úgy pusztulnak a bennük élő növény-, és állatfajok, hiszen az erdőkben él a teljes szárazföldi biodiverzitás 80 százaléka. A legfontosabb talán mégis az, hogy az erdők kritikus szerepet játszanak a klímaváltozásban: az erdőirtás a világ szén-dioxid-kibocsátásának 12-18 százalékát adja, ami majdnem megegyezik a globális közlekedési szektor összes CO2-kibocsátásával.

"Ugyanilyen fontos, egészséges erdők a világ egyik elsődleges szén-elnyelői."

Ma évente több mint 13 millió hektár erdő pusztul el, ami nagyjából akkora területet jelent, mint Anglia.

Ma évente több mint 13 millió hektár erdő pusztul el, ami nagyjából akkora területet jelent, mint Anglia. Fotó: Unsplash

Túl értékes ahhoz, hogy elveszítsük

A fa segít bennünket a baktériummentes ételhez és vízhez való hozzáférésben, számtalan bútort,  használati tárgyat és épületet építünk belőle, olyan káros anyagokat tud kitűnően helyettesíteni, mint például a műanyag, ruházati alapanyagként is funkcionál, és a technológiai ipar még az orvostudományban vagy az űrversenyben is felhasználja.

Ha mindez nem lenne elég, egyelőre a fa adja könyveink alapanyagát is, és az erdők maguk azt a lelki békét és harmóniát, amire időről időre minden  modern nagyvárosban lakó embernek nagy szüksége van a mentális egészségének megőrzéséhez. A bolygó és lakói számára tehát létfontosságú, hogy a fát a lehető legkörnyezetbarátabb módon fogyasszuk és termeljük. Védjük meg ezt a könnyen megújuló erőforrást az erdők fenntartható kezelésével.

(Forrás: Wikipédia)