A fészekkamera segítségével nyomon követhető a hazaérkező egyedek költési időszakai. A felvételt a tavalyi évben több mint egymillió alkalommal tekintették meg.
A webkamerán történő megfigyelés nem csak a szakembereknek nyújt információkat, hanem az erdőgazdaság és az együttműködő partnerek természetvédelmi szemléletformálásában is segít. A kamerák csak megfigyelést biztosítanak a költések sikerességéről és sikertelenségéről, nem pedig a természet rendjébe való beavatkozást.
A webkamerás felvétel a Gemenci erdőbe érkezett gólyát mutatja - fotó: Gemenci Zrt.
Hazánkban az ismeretek szerint jelenleg nagyjából 380-420 pár fekete gólya fészkel, közülük mintegy 40 pár Gemencben. A gólyák a fészküket a háborítatlan, természetes vagy természetszerű erdőrészekbe építik a legidősebb, illetve a legnagyobb fákra. Ezek a kocsányos tölgyek akár 80-100 évesnél is idősebbek.
Az elmúlt évtizedben nem változott a fészkelő gólyák száma a Gemenci erdőben, amiből arra következtethetnek a szakemberek, hogy a környezet megfelelő az állatok számára. A fekete gólyák tipikus fészkelő helyei a tölgy-kőris-szil ligeterdők idős kocsányos tölgyfái. Fő táplálékuk az apró halak, a békák illetve a rovarok. A fekete gólyák két fő vonulási útvonala közül az egyik a Gibraltári-szoroson, a másik a Boszporuszon vezet át.