Furcsa, hogy habár a halászlét nagyon sokan szeretjük, mégis a legtöbben csak karácsonykor fogyasztják. Hasonló a helyzet a harcsapörkölttel, vagy éppen a rántott hallal. Pedig a halászlé nyáron is kiváló, amikor bográcsban készítjük, a titkos családi recept alapján, amelyik természetesen a legjobb a világon. Mint ahogyan az összes többi halból készült étel sincs a hideghez és az ünnepekhez kötve. Ezek az ételek finomak, és egészségesek is, ezért nagyon is megérné, ha többször is gondolnánk a halra, és nem csak karácsonykor tűnne jó fogásnak.

Egyél halat, finom falat. Valahogy így szólt a régi reklám szlogenje is. Sok év eltelt már azóta, de még mindig igaz. És ne csak karácsonykor és a Balaton partján együnk halat. A hal nagyon egészséges, finom és változatosan el lehet készíteni, ezért igazán fogyaszthatnánk gyakrabban is.

Ezért együnk gyakrabban halat

Hazánkban sajnos igazán alacsony az egy főre jutó halfogyasztás. Persze mondhatjuk, hogy ennek az az oka, hogy nincs tengerünk, és a folyami és a tavi halászatunk sem jelentős, így nem könnyű friss halhoz jutni. Azonban ennek ellenére is fogyaszthatnánk többször. Legtöbben nyáron eszünk többször halat, általában a balatoninak hitt hekk formájában, és az év végén, karácsonykor, amikor leggyakrabban halászlé, vagy rántott hal kerül az asztalra.

Pedig a halféléknek nagyon magas a tápértéke, és jó minőségű halak könnyen emészthető, komplex fehérjeforrásnak számítanak. Ráadásul a legtöbb hal húsa alacsony zsírtartalmú, így a fogyókúrázók étrendjébe is könnyen beilleszthető. Ha alacsony zsírtartalmú halakat szeretnénk fogyasztani, akkor a tonhal, a fogas, a tőkehal, illetve a busa és a hekk is jó választásnak bizonyulnak.

Víztartalma jelentős, izomrostjai között pedig laza kötőszövet található, melyek miatt könnyen emészthető élelmiszer. Energiatartalma szorosan összefügg a zsírtartalmával, így az olajos húsú halak, mint amilyen a lazac vagy a hering több, a fehér húsúak, mint amilyen a tőkehal, kevesebb energiát adnak. A hal az izomépítéshez és az immunrendszer zavartalan működéséhez is szükséges jó minőségű fehérjét  is tartalmaz.


A halak értékes zsírtartalma hasznos élettani hatással bír. Az omega-3-zsírsavaknak jótékony hatása van szervezetünkre, hiszen csökkentik a vérrögképződést, növelik a "hasznos", és csökkentik a "káros" koleszterin szintjét, így fogyasztásukkal jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.

hal rántott hal

A halból készült étel nem csak finom, de nagyon egészséges is. Fotó: Pixabay

A halhús bővelkedik A- és D-vitaminban, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet zavartalan működéséhez. Ezen kívül még sok B-vitamin, és ásványi anyag is található bennük, mint például a szelén, a vas, a kalcium, a fluor vagy a jód. Különösen az olajos húsú, mélytengeri halak, mint például a lazac, a hering, a makréla, a szardínia és a tonhal, valamint a pisztráng és a busa gazdagok omega-3 zsírsavakban. Ezek közül az eikozapentaénsav, valamint a dokozahexaénsav csak a halolajban található meg. Ezeket az emberi szervezet csak korlátozott mértékben tudja előállítani, így leginkább táplálékkal juthatunk hozzájuk. Az omega-3-zsírsavak nélkülözhetetlenek a sejthártya felépítéséhez, a szem és az agy egészséges fejlődéséhez is.

Az ásványi anyagok közül a halakban megtalálható foszfor hozzájárul a csontok és fogak egészséges felépítéséhez, a szálkástól elfogyasztott halak pedig kalcium szintünket növelik. A halfilék és a halkonzervek nagy mennyiségben tartalmaznak emellett fluoridot is, amely segít a fogszuvasodás és csontritkulás megelőzésében is. A tengeri halak jelentős jódtartalma segíti a pajzsmirigy helyes működését.

A hal nagyon sokféle arcát érdemes megkóstolni

A halakat nagyon gyorsan és nagyon változatosan lehet elkészíteni. Akár egy serpenyőben, vajon sütve, akár párolva, akár rántva, akár halászléként is megállják a helyüket. Nem is beszélve a halpörköltről, vagy paprikásról.

Választhatunk még a sokféle halkonzerv, a különféle pástétomok, halkrémek, halsaláták közül is. De gyors és finom falatokat találhatunk pácolva, vagy sózva is. Mivel azonban a hal nem áll el sokáig, ha friss halat vásároltunk, akkor igyekezzünk azt minél előbb elkészíteni és elfogyasztani.

sült hal

Serpenyőben nagyon gyorsan elkészül a hal. Fotó: Pixabay

Legyünk óvatosak, ha halat eszünk!

Habár a hal a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás része, vannak kivételek, akik számára nem ajánlott a fogyasztása. Ha valaki allergiás a halakra, akkor természetesen nem szabad fogyasztania. A gyerekek esetében érdemes szálkamentes fajták fogyasztását preferálni.

A sózott, füstölt vagy szárított halak, a ringli és a szardella magas sótartalma miatt nem javasolt magas vérnyomásban szenvedő betegek részére, míg a pácolt hering hisztamin- és tiramin tartalma fejfájást okozhat.

Együnk gyakrabban halat

A táplálkozási szakemberek szerint hetente legalább egyszer érdemes halat fogyasztanunk. Hazánk azonban világviszonylatban, és európai szinten is az utolsó helyek egyikét foglalja el a halfogyasztás terén. Míg az EU fogyasztási átlaga 24,9 kg, addig mi csupán 5,3 kg-ot fogyasztunk egy főre lebontva egy év alatt.

Ennek az oka valószínűleg a hal viszonylag magas árában is rejlik, ám az okok között lehet a szálkától való félelem, a nehézkes beszerzés, a higanytól való félelem, és a családi hagyományok is.

Fontos lenne, hogy a halfogyasztás egészségre gyakorolt jótékony hatása beépüljön a köztudatba, így változatosabbá téve a családi asztalra tálalt ételeket is. Manapság már egyre több a szálkamentes, félkész- vagy késztermék, amelyek segítségével gyors és finom fogásokat tálalhatunk fel, amik ráadásul még egészségesek is. Érdemes tehát nem csak karácsonykor fogyasztani ebből a nagyon is egészséges ételből.