Németh Zoltán, a Baki Agrocentrum Kft. növénytermesztési vezetője árulta el, hogyan boldogulnak a rendkívül heterogén táblákon, és hogy milyen stratégiát építettek fel a megváltozott időjárási körülmények ellensúlyozására.

A Zala vármegyei mezőgazdasági vállalkozás mintegy 2500 hektáron gazdálkodik, ebből 2000 hektáron termelnek árunövényt, 500 hektáron az agrár-környezetgazdálkodási program miatt más növényeket termelnek.

A további részletek kiderülnek az alábbi interjúból.

Németh Zoltán

Németh Zoltán, a Baki Agrocentrum Kft. növénytermesztési vezetője – Fotó: Baki Agrocentrum Kft.

A 2000 hektáros területnek mekkora részén van általában őszi káposztarepce, és jelenleg milyen hibriddel dolgoznak?

A vetésforgó függvényében mintegy 400-500 hektáron vetünk repcét, melynek egyharmada-fele általában Limagrain vetőmag. A Limagrainnel nagyon régóta együtt dolgozunk, az elmúlt 3 évben pedig kizárólag LG Ambassadort vetettünk a portfóliójukból 150-200 hektáron.

Azért döntöttünk az LG Ambassador mellett, mert szerettünk volna behozni egy olyan innovatív hibridet, amely nagy termésstabilitással rendelkezik és a megváltozott környezeti körülményekre jól tud reagálni.

Kiváló az aszálytűrő képessége, és számunka az is fontos jellemző, hogy a vadkárból való regenerálódása is jó. Az áprilisi hőstressz (28-30 Celsius-fok) után egy markáns lehűlés következett, melyekre kifejezetten jól reagált a hibrid, így nem kellett nagyobb terméskieséssel számolnunk.

Az elmúlt 3 év átlagában több mint 4 tonnás átlagtermésünk volt nagyon magas olajtartalommal (44-47 %). A környékünkön egyébként szinte mindenki 2,5-3,5 tonnás repcéket aratott az idén, mi elértük a 4,1 tonna/hektár üzemi átlagot 2024-ben.

Az LG Ambassador repcehibrid nagyon jól hasznosítja a kijuttatott nitrogént, amikor stresszhelyzet éri, jól reagál, tartalékol a növény. Kevesebb csapadékkal is hozza a 4 tonna feletti terméseredményt.

Hogyan sikerült rátalálni erre a hibridre? Több hibriddel is kísérleteznek?

Fejlesztői kísérleteket állítunk be minden évben, nekünk fontos látnunk, hogy a mi körülményeink között mire képesek a legújabb hibridek. Az LG Ambassador nagyon jól teljesített, mindig benne volt az eredménnyel az első háromban, ezért mertük nagyobb területen vetni. Az is fontos szempont, hogy a Limagrainnel való együttműködés nagyban segíti a munkánkat, mert az LG területi képviselőn kívül, a fejlesztőmérnökkel például közvetlenül is lehet egyeztetni innovációkról, új hibridekről.

Cikksorozatunk előző részei:

1. Gazdainterjú Bács-Kiskun vármegyéből

2. Gazdainterjú Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből

3. Gazdainterjú Tolna vármegyéből

4. Gazdainterjú Nógrád vármegyéből

5. Gazdainterjú Hajdú-Bihar vármegyéből

Milyen talajokon és milyen technológiával dolgoznak?

50 km-es körzeten belül gazdálkodunk, ahol megtalálható a rendkívül kötött agyag bemosódásos barna erdőtalajtól (10-12 AK, 1%-os humusztartalom, 5-6 pH) egészen a Hahót környéki 6-7-es pH-val rendelkező lazább szerkezetű barna erdőtalajig sokféle típus, az átlagos AK-érték 10-15 körül van.

Intenzív növénytermesztési és integrált növényvédelmi stratégiát követünk, melynek része a precíziós technológia és a forgatás nélküli művelés. A precíziós gazdálkodás terén egyelőre a talajművelés és a tápanyag-utánpótlás az, ami már a napi gyakorlat része. Utóbbival kapcsolatban szerintem meggyőző adat, hogy egy 75 hektáros táblán egy mázsa MAP alaptrágyával 4,3 tonnás hektáronkénti hozamot értünk el az LG Ambassador repcével.

Miért döntöttek a forgatás nélküli művelés mellett?

Az alapvető ok a belvízprobléma megszüntetése volt. A változó mélységű lazítás segít az eketalpréteg eltüntetésében, ami egyébként a belvíz fő oka, hiszen emiatt nem tud elszivárogni az olykor hirtelen nagy mennyiségben lehulló csapadék. Azokon a területeken, ahol nem szántunk, nincs belvíz. A talaj szerkezete és a talajélet is kedvezően alakult a szántás elhagyásával.

De meg szoktuk vizsgálni betakarítás után a tarló tőszámát is. Megnézzük, hogy az elvetett vetőmagból mennyi az, ami valóban termést hozott, megvizsgáljuk a gyökérnyaki átmérőt és a gyökértömeget, a szklerotíniával való fertőzöttséget, az ormányosbogár-kártételt. A vizsgálataink azt mutatják, hogy repce gyökértömege jóval nagyobb forgatás nélküli művelésnél, ami rendkívül fontos a tápanyag- és vízfelvétel szempontjából. Több mint 10 éve nem végzünk forgatásos művelést repcevetés előtt, hiszen nem célunk az augusztusi hőségben talajaink kiszárítása, valamint szerkezetének tönkretétele. A forgatás helyett középmély lazítást alkalmazunk.

őszi káposztarepce vizsgálata

LG Ambassador: az elmúlt 3 év átlagában több mint 4 tonnás átlagtermés és magas olajtartalom – Fotó: Baki Agrocentrum Kft.

Mikor vetik a repcét és hogyan védekeznek a kártevők ellen?

Augusztus 20-30. között vetjük az LG Ambassadort. A télállóság biztosítása érdekében magas foszfortartalmú készítménnyel biostimulátorozunk ősszel, így mire megérkezik a tél, 15-20 cm mélységig lejut a gyökere.

A növényvédelemben a fő irány az integrált növényvédelem elveinek követése, melynek része, hogy vetéstől zöldbimbós állapotig kint vannak a sárga lapok és a sárga tálak, így jelezzük előre a rajzáscsúcsokat. Ősszel 2-3 alkalommal, tavasszal 3-4 alkalommal végzünk rovarölő szeres kezelést. A jelenleg elérhető szerekkel még meg lehet oldani, de nagyon jól kell időzíteni.

Az állományszárítás hosszú évek óta technológiánk egyik alappillére, amely során becőragasztót is juttatunk ki a kipergés megszüntetése érdekében, így csökkentve veszteségeinket. A sikeres állományszárítás után rendkívül jól időzíthető az őszi káposztarepce betakarítása.

Ha felkeltette érdeklődését az LG Ambassador repcehibrid, keresse a Limagrain kereskedelmi képviselőit!