Több szempont egyesítve
Az első, természetesen, hogy ahol csak lehet, takarékoskodjunk a vízzel, még akkor is, ha az előbb-utóbb visszakerül a természet körforgásába, például az öntözés során. Bár a vízfelhasználást nehéz számszerűsíteni költséghatékonysági szempontból, de az öntözőberendezések üzemeltetése, karbantartása és energiafelhasználása mindenképpen pénzbe kerül.
A világszerte egyre forróbb nyarak és egyre hosszabb csapadékszegény időszakok vagy éppen a hektikus esőzések – egyik helyen villámáradás és belvíz, a másik megyében porzik a föld – már a szakembereket is arra ösztönzik, hogy hathatós segítséget nyújtsanak a gazdáknak.
Hollandiában elindult egy kutató-fejlesztő projekt, az NPPL (Nationale Proeftuin Precisielandbouw - Nemzeti Élőlabor Precíziós Földművelés), ami azt jelenti, hogy valós körülmények között vizsgálják a közeljövő agrármegoldásainak hatékonyságát, a wageningeni egyetemmel karöltve.
A két kulcselem: egy mini meteorológiai állomás és a hozzá bekötött egy vagy több talajnedvesség-érzékelő szonda. Utóbbiak GPS-pozíciója is lényeges, hogy az adott területre csak a szükséges vízmennyiség jusson, ne legyen átfedés miatt túllocsolt terület. Szintén lényeges, hogy a szántóföldek közti utat vagy a szegélyező fasort, továbbá a másik gazda földjét ne locsoljuk, s főleg ne valamilyen nagyfeszültségű légvezetéket, amire sajnos volt példa.
A már ismert és alkalmazott öntözőberendezéseket is tovább kell fejleszteni, kiegészítve egyedi és központi elektronikus vezérléssel – felhőalapú háttérrel –, hogy minden öntözőegység egyedileg, egy helyről vezérelve működjön és akár az egységenként felhasznált vízmennyiség szintén mérhető legyen.
Az elektronikus öntözésszabályozás fontos fejlesztési iránya, hogy sokoldalú legyen, ne csak a szántóföldi növénykultúrában lehessen alkalmazni, önjáró vagy fix állványos rendszerben, hanem üvegházakban vagy gyümölcsösökben is, földbe fektetett csővezetékeknél. A rendszer további előnye, hogy bármilyen műszaki hiba esetén azonnal riasztást tud küldeni a gazdának, konkrét helymeghatározással.
Forrás: www.futurefarming.com