Kőolajjal szennyezett talajú területen végzett kísérletekkel kerestek megoldást a problémára.
Gyakori a szennyeződés a talajokban
A sarkvidékeken mindig gyakori volt a nyersolaj- és a kőolajszármazék-szennyeződés a talajokban. Ennek negatív hatásait a legjobb esetben próbálják minél hamarabb különféle megoldásokkal csökkenteni. Éppen ezért nemrég cseh és amerikai kutatók közösen vizsgálták meg, hogy milyen hatása van annak a növényzetben, ha a kőolajjal szennyezett talaj helyzetét javítják. Az Alaszkai Egyetem kutatói elárulták, hogy milyen felfedezéseket tettek - írja a National Geographic.
Az eredmények
A szennyezett talaj esetében nagy szerepük van a növényekkel kapcsolatban élő talajmikroba közösségeknek. Ahhoz ugyanis, hogy mérhető legyen az ő szerepük, a helyszíneket már 1995-ben kijelölték. A területeket azóta eltérő módon kezelték. Egyes részeket fűvel vetettek be, más parcellákon műtrágyával segítették a környezet regenerálódását, de akadtak olyan helyszínek, ahol a két módszerrel egyszerre próbálkoztak.
A kísérlet három éven át tartott, majd a területeket teljes mértékben magukra hagyták és csak 2011-ben vizsgálták meg újból. Ennyi év elteltével ugyanis már láthatóvá váltak a hosszabb távú hatások. Az eredeti szennyezőanyagok már nem mutatták ki, ráadásul számtalan őshonos alaszkai növényfaj tért vissza a területre, mint például a fehér lucfenyő, a fűz, a kékfű, a nyár, vagy éppen a lóhere és a cickafark. Pár évvel később újra megvizsgálták a területet, hogy rájöjjenek, milyen mikrobák élnek a talajban.
Eltérő eredményre jutottak
Talán senkinek sem meglepő, hogy az elemzés során eltérő mikrobaközösségre bukkantak. Az összetételük aszerint változott, hogy az 1995-ben kijelölt területet milyen módon kezelték. A parcellákban található mikrobaközösségek állapota azonban nem volt összefüggésben az őshonos növények jelenlétével.
A talajszennyezést a mikrobák és nem a növények bontják le, így a felfedezés igen fontos volt, hiszen így a mikrobaközösségek irányításával további segítséget tudunk adni a szennyezett talaj javításához.
Alaszkai kutatók folyamatosan figyelemmel követik a talaj állapotát - fotó: Alaszkai Egyetem
A műtrágya-növény kombináció
A harmadik területen pedig azt vizsgálták meg, hogy a műtrágya-növény kombináció milyen formában segíti a mikrobák munkáját. Mivel a világon szinte mindenhol szennyezett a talaj, így erre a tisztítási megoldásra mindenhol szükség van, hiszen a kőolaj- és a dízelszennyezés gyakran veszélyezteti az ökoszisztémát a vidéki területeken. Sokkal környezetbarátabb és költséghatékonyabb megoldás, mint a területet teljesen ledózerolni, majd a talaj felsőbb rétegeit elszállítani.
Ha sikerül helyreállítani a talajt, akkor a közösségek újra virágozhatnak, senkinek nem kell méreganyaggal együtt élnie, esetleg elhagynia az otthonát.