Órákba telik egykilónyit összeszedni a komlóból, ezért a mennyiségért viszont akár 1000 eurót is kifizetnek az ínyencek – írja a divany.hu.
Többfajta komló is megterem hazánkban. A sörkomlótermesztés egyik mellékterméke, a komlóhajtás Európa nyugati részén gourmet-csemegének számít, míg hazánkban a maradék malátával együtt a marháknak adják vagy a komposztra kerül.
A sörfőzéshez termesztett komló apró tüskés indái tekeredve futnak fel a támrendszerre. Ahhoz, hogy a beltartalmilag legértékesebb tobozok forduljanak termőre rajta, egy tövön 4-5 hajtást hagynak meg. A maradékért sokat adna a csúcsgasztronómia, ugyanis kilogrammra vetített árukon a világ legdrágább ételének számítanak, hiszen akár 1000 eurót is kifizetnek az éttermek ekkora mennyiségért. Egy embernek egynapi munkájába telik ennyit begyűjteni, betakarítása körülményes, lassú, aprólékos munka, ráadásul a növény szezonja is mindössze néhány hét.
A komlóhajtás zöldje nyersen is ehető, íze a spárgáéra hasonlít, a fehérebbeket pedig süthetjük, blansírozhatjuk vagy főzhetjük is.
Ráadásul nem csupán a söriparban is használt nemes változatok nagyon egészségesek, a vadon termő verziónak is hasonló a beltartalma (az íze azonban nem, ezért azt a szesziparban nem tudják felhasználni).
Gyógyászati célokra a még éretlen, zöld színű termésfüzéreit és hajtásait is használják. A népi gyógyászatban az izmok erejének visszanyerésére, vizelethajtóként és étvágyjavítóként alkalmazzák.
Órákba telik egykilónyit összeszedni belőle – fotó: Shutterstock
Kutatók vizsgálataik során kimutatták: a komlóhajtás alacsony zsírtartalmú táplálék magas fehérjetartalommal és rengeteg rosttal. B9- és C-vitamin-tartalma kiemelkedő, antioxidánsokban is gazdag, fogyasztása erősíti az immunrendszert, és ellenállóbbá tesz a betegségekkel szemben. Alvászavarok, hangulatingadozás és szorongás ellen is alkalmazzák.
A fehér komlóhajtások jobb antioxidánsok, mint a komlótobozok és a komlólevelek, ráadásul nem tartalmaznak növényvédőszer-maradványokat.