A bányászatból visszamaradt tó 36 hektáros, és a tulajdonos elmondása szerint nagy pontyokat, amurokat és harcsákat rejt.

A területen még az 1970-es évek elején kezdték a sóderbányászatot. A bányászat során úszókotrós technológiát is alkalmaztak, amelynek hatására már jóval nagyobb vízmélységet értek el – mondta Németh Zoltán Levente, a Crystal Carp Lake tulajdonosa.

– A nagyobb frakciójú kavicsot nem hozták ki a vízből, hanem visszaengedték, így rengeteg nagy púp és gödör alakult ki, ami nagyon változatossá teszi a mederfeneket, illetve nagyon jó megtelepedési lehetőséget adott a kagylóféléknek, és ez adja igazából tavunk kuriózumát. Olyan nagy mennyiségű kagylóállomány telepedett meg, hogy a pontyoknak a takarmányozása, tápláléka gyakorlatilag ebből tevődik össze, és ennek a hatására vannak extrém méretű gigapontyok a tóban – tette hozzá.

A tó nyugati oldalát rengeteg bedőlt fa jellemzi, részben a hódoknak, részben a természet hatásának köszönhetően, ami kiváló búvó- és táplálkozási helyet ad a halállománynak.

A vízterületet 2005-ben összenyitották a tó délkeleti oldalán lévő erdős, pici tóval, és az ottani halállomány belekerült a bányatóba, ez adja a horgászatnak az alapkövét.

A tó keleti, északkeleti oldala elnádasodott, nagyon jó élőhelyet biztosítva a nagy pontyoknak, illetve amuroknak.


Németh Zoltán Levente szerint a kimagasló pontyállomány mellett nagyon jelentős a ragadozóállomány is, köztük a süllő. Kuriózumok a nagy sügérek és a gigaméretű harcsák, utóbbiból sok két méter feletti is él a bányatóban.

– A tó egyik óriási értéke, hogy 15 kiló alatti ponty nem sok található benne, tehát csak extra, nagy méretű pontyot lehet fogni nálunk. Kristálytiszta víz van, gyakorlatilag teljesen áttetsző, ivóvíz minőségű – mondta a Crystal Carp Lake tulajdonosa.

A tervek szerint már 2025 elején fogadhatják a horgászokat, összesen öt darab horgászhely áll majd rendelkezésre.

Forrás: pecaverzum.hu

Indexkép: Facebook