Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.69 FtUSD396.2 FtCHF437.45 FtGBP497.51 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Zola__79 #425. hozzászólásáraKözös őstermelésnél én mindent osztok. Lekönyvelem az egész évet, és a könyvelőprogram adatait elosztom annyival, ahány tag van az igazolványon.
Az egyéni vállalkozó és az őstermelő pénzügyi teljesítés szerint könyvel, így a várható bevétel nem szerepel a könyvelésben csak akkor jelenik meg, amikor ténylegesen megérkezik a bankszámlára a pénz.
Viszont ha áfakörös vagy, akkor az áfára figyelni kell, mert ha kiállítottad a számlát, akkor az áfát attól függetlenül be kell vallani és be kell fizetni, hogy nem kaptad meg a számla összegét.
Válasz palinkas.csilla1 #426. hozzászólásárahttp://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/fiatal_mg_term_tam.html
Csatoltam a NAV állásfoglalást.
Én egyéni vállalkozónál egy külön nyilvántartáson vezetem. Az a lényeg, hogy az ötödik év végére elfogyjon az összeg. Például:
Bevétel 9.000.000,-
2014-ben felhasznált összeg:
T.e. értékcsökkenése: 600.000,-
járulék: 600.000,-
...stb.
És minden évben csak annyit kell betenni a bevételbe, amennyit költségként is leírsz. Remélem érhető. Ha még lenne kérdés, írj privátba és válaszolok.
Kérlek aki tud segítsen nekem. Tavaly nyertem fiatal gazda támogatást, és még nem költöttem el az összes pénzt. Eddig én úgy tudtam, hogy 2 év alatt kell elkölteni, különben adót kell fizetni utána. Most az Agrárágazat című újságban azt olvastam, hogy elég 4 év alatt elkölteni. Tud erről valaki valami pontosabb infót? És ha 4 évem van rá, hova kell könyvelnem a pénzt? (tartalékalap, stb.)
Feleségemmel közös őstermelés esetében a bevételt ketté osztom, a kérdésem az, hogy a területalapú támogatást is ugyanúgy ketté kell osztani? vagy ott mehet minden az én nevemre, mivel én vagyok a földhasználó/ támogatás igénylő ?
A másik kérdésem meg, ha egy termény bevételét nem kaptam meg, hiába volt 2015-ös szerződés/felvásárlási jegy akkor SZJA –ba nem kell bevallani nyilván ? ill. őstermelő betétlapba sem kell beírni, vagy igen?
Köszönöm
szép napot!
Üdv mindenkinek, tavaly vettem a Kitétől egy Rtk uni csomagot és most csináljuk az adóbevallást és nem tudom, hogy erre lehet-e értékcsökkenési leírást számolni. Ha valaki tudja légyszi írjon.
Ti mit tudtok arról, hogy egy mezőgazdasági terület (pl: szántó) tulajdonosaként/bérlőjeként bejegyzett jogszerű földhasználó közeli hozzátartozója is igényelheti a területalapú támogatást az adott terület után?
Válasz pamko #415. hozzászólására
Én úgy gondolom nem árt ha van neki regisztrációs száma,ha csak nem akarsz adót fizetni,mert
csak így tudod igénybe venni a 100-ezer forintos adókedvezményt.
Támogatást nem igénylő,pénzügyi kapcsolat nélküli magánszemély lesz a kiskorú.
Válasz pamko #416. hozzászólásáraEzzel kapcsolatban láttam NAV tájékoztatót. Az előadás megvan ppt.-n, abból csatolok egy részletet:
A közös őstermelői igazolvány nyilatkozatával kapcsolatos szabályozás kibővül
a közös háztartás, és a
közös háztartásban élő családtag fogalmakkal.
közös háztartás: az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közössége ;
közös háztartásban élő családtag: a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyenes ágbeli rokona (ideértve örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermekét vagy örökbefogadó, mostoha- és nevelőszülőjét is) [Szja. tv. 78/A. § (2a) bek.]
Itt is csak a közös őstermelői igazolványra hivatkozik, a családi gazdaság nem szerepel. De ez már 2015-re is érvényben volt.
Válasz pamko #415. hozzászólásáraNem kell neki regisztrációs szám. A főlapon kitöltöd a családi gazdaság számát és beikszeled az 1. teljes adattartalmú bevallás. Utána már tudsz dolgozni a 12. lapon. Elérhetőséget privátba küldök.
Válasz Farmerlány #414. hozzászólásáraSzia Farmerlány!
Olyan kérdésem van, hogy a kiskorú , Cs.G. tagjának, nincs őstermelői , mert ugye nem kell,de nincs regisztrációs száma sem,mert ugye ez sem kellett.
Viszont , most adnánk be az Ő nevére is az őt illető adobevallast , csakhogy kéri a program a reg.szamat.
Ugye , sem értékesítési , sem támogatás igénylést , sem gazolajvisszateritest nem intézzük a tag nevére,sem bankszamlaval nem rendelkezik....kiskorú.
Így adnak neki regisztrációs számot?
Majd egy elerhetoseget kérhetek Tőled?
Válasz boncso #407. hozzászólásáraAz általad idézetteken kívül - Adózóna- a lakcím azonosság követelménye sehol, semmilyen formában nem található meg....
Sziasztok! Légy szíves segítsetek. A Családi gazdálkodó a gazdálkodást egyéni vállalkozóként végzi, ebben az esetben a családi gazdaság többi tagjai lehetnek-e az egyéni vállalkozásban munkaviszonyosak. 326/2001 korm.rendeletben azt olvastam, hogy a család tagjai döntik el milyen jogviszonyban történik a személyes közreműködés, de ez az egyéni vállalkozóra is igaz? Köszönöm szépen
Válasz Dunántúli #406. hozzászólásáraKözös őstermelői igazolványt nálunk már eddig is csak úgy állított ki a falugazdász, ha a lakcímkártya ugyanazon címre volt kiállítva.
Válasz TYLLA46 #403. hozzászólásáraBeillesztem az adózóna írását, ami én kaptam:
"Ki lehet a családi gazdaságok tagja, kik vehetők számításba a bevételek és a kiadások felosztásánál? Tavaly januártól változott egy fontos szabály, amit már a 2015. évről szóló bevallásoknál is szem előtt kell tartani.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja törvény) 6. számú mellékletének III. e) pontja szerint az adóév utolsó napján az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemélynek, valamint e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagjainak az őstermelői tevékenységük tekintetében e melléklet c)–d) pontjaiban és az szja törvény 78/A § (2) bekezdésében foglalt rendelkezések megfelelő alkalmazásával kell eljárniuk.
Az szja törvény 78/A § (2) bekezdésének értelemszerű alkalmazása a családi gazdaság tagjai esetében azt jelenti, hogy
- minden egyes családtagnak az őstermelői jövedelmére ugyanazon adózási módot kell választania;
- a közös őstermelői tevékenység időszakában egymással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem állhatnak, a segítő családtagra vonatkozó rendelkezéseket egymásra vonatkozóan nem alkalmazhatják;
- a családtagoknak az általános forgalmi adózás tekintetében is ugyanazon adózási módot kell alkalmazniuk;
- a családi gazdaság tagjainak közös háztartásban kell élniük.
A közös háztartás fogalmát az szja törvény 2015. január 1-jétől már külön is meghatározta a 78/A § (2a) bekezdésben, mely szerint közös háztartásban élőnek az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közösségét kell érteni.
Ezek a személyek családi gazdaság esetén: a családi gazdálkodó, továbbá annak házastársa, élettársa, kiskorú gyermeke, unokája, valamint a gazdálkodó család tagjaként bejelentkezett nagykorú gyermeke, szülője, nagyszülője, testvére; a gyermeken az örökbe fogadott és a nevelt gyermeket is érteni kell."
Mezőgazdasági őstermelő magánszemély adózásának
alapvető szabályai
2015 NAV által kiadott 6.számu füzetben
1.2. Az őstermelői (közös őstermelői) igazolvány
A magánszemély az őstermelői igazolvány kiváltásához tett nyilatkozatát kiegészítheti a közös háztartásban élő családtagjaival tett együttes nyilatkozattal, mely szerint a mezőgazdasági őstermelői tevékenységet közös őstermelői igazolvány kiváltásával kívánják folytatni.5
Közös háztartás alatt az egy lakóingatlanban együttlakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közössége értendő.
Közös háztartásban élő családtagnak minősül a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermeke, valamint az örökbe fogadó, mostoha és nevelőszülője.6
Ez van a 1553-as szja bevallás kitöltési útmutatóban is.
Válasz sixx #401. hozzászólásáraHa esetleg valaki a tavalyi évben - 2015.01.01. -olyan csg szerződéssel rendelkezett, ahol a tagok és a vezető lakcímkártyájában bejelentett állandó lakcím nem azonos a csg székhelyével, akkor gáz lehet. Ezt most mondta egy könyvvizsgáló, akinek egy fejtágítón hívták erre fel a figyelmét. Sajna visszamenőleges hatállyal ez a címeltérés már nem orvosolható. Legalábbis most ezt mondták. Hogy mennyire valós a probléma, azt nem tudom, csak gondoltam hátha vkit érint.
Családu gazdaságnál figyeljen rá mindenki:
"a családi gazdaság tagjainak közös háztartásban kell élniük.
A közös háztartás fogalmát az szja törvény 2015. január 1-jétől már külön is meghatározta a 78/A § (2a) bekezdésben, mely szerint közös háztartásban élőnek az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közösségét kell érteni."
"Volt már olyan települési adóról szóló önkormányzati rendelet, amelyet a Kúria semmisített meg. Balmazújváros esetében a helyi vezetés által bevezetett kárenyhítési hozzájárulást és a mezőőri járulékot is elkaszálta. A Kúria azt állapította meg, hogy mind a kárenyhítési hozzájárulás, mind a mezőőri járulék olyan törvény által meghatározott közteher, amelynek tárgya a termőföld, ezért arra települési adót nem lehet kivetni."
"a Kúria semmisített meg. Balmazújváros esetében a " -ezt többen több helyen kértük.
A mezőőri járulék magas áron került kivetésre. Ennek megsemmisítéséről nem tudok. Viszont fizetjük, nmert szükségesnek látom. A mértéke úgy lett kiszabva, hogy a "földadó" eltörlése miatt a pénz kell a kasszába.
"ha köll, hát köll" (És a közmunkáért is fizetni köll). Esetenként a piaci munkabér sokszorosát.
Lehet buta kérdés de felteszem :)
Dig. fényképezőgépet szerintetek el lehet számolni költségként? KOnkrétan ténylegesen a mezőgazdaságban (is) használnám, mivel dokumentálnám magamnak pl.: a talaj, termény állapotát, műszaki állapotokat. Növényorvosnak elküldeni a képet ha nem tud kijönni stb...
Csak nem akarom, hogy büntessenek ha ellenőrzés van.
Válasz boncso #393. hozzászólásáraÉn csak mezőgazdasági vállalkozókkal (EV, őstermelő) foglalkozom. 10 év alatt sikerült kibogoznom a kuszaságokat. Már nem is csinálnák szívesen mást.
Válasz Farmerlány #392. hozzászólásáraKöszi. A gondot nekem és még sok más embernek a családi gazdaságra - mint üzem, gazdálkodási forma - vonatkozó feltételek kuszasága okozzák.
Válasz boncso #391. hozzászólásáraHa a vezető vette a földet, akkor egyszerű a helyzet. Sima T.E. beszerzés a termőföld vásárlás, amire écs-t nem lehet elszámolni. (én a beruházások között tartom nyilván)
A birtokmaximumról:
A földműves személy, valamint a mezőgazdasági termelőszervezet a föld használatra - a tulajdonolt földre tekintettel – is maximum 1200 hektár mértékig jogosult (birtokmaximum). A birtokmaximum szabálya a földterület bármilyen jogcímen történő használatát is magába foglalja. Ehhez képest, aki állattartó telepet üzemeltet, illetőleg szántóföldi és kertészeti növényfajok vetőmagjának előállításával foglalkozik 1800 hektár birtokmaximumra jogosult (kedvezményes birtokmaximum). A birtokmaximum 1800 hektár területnagyság mértékig állhat fenn mezőgazdasági termelőszervezet esetén akkor is, ha a tag tagsági viszonya legalább egy éve fennáll és a tag tulajdonában levő termőföld használatára jogosult.
A 300 hektár korlát (amit mostanában a tévében is sokat hallani) úgy tudom, csak a TULAJDONRA vonatkozik.
Remélem segített a válaszom, de azért átküldöm a telefonszámom, ha lenne még kérdés.
Válasz Farmerlány #390. hozzászólásáraSzia!
- csg vezetője vette, aki főállásban végzi a tev.-et
- arra gondolok, hogy maga a csg feltétele borul meg azzal, hogy több, mint 300 ha van magának a csg vezetőjének a használatában.
De lehet, hogy teljesen félreértelmezem ezt a ha-ra vonatkozó előírást.
Ha átküldöd a számod, hívlak.
Köszi
Válasz boncso #387. hozzászólásáraHát!! Lenne pár kérdésem, hogy válaszolni tudjak:
- aki vette a termőföldet, nem a családi gazdaság vezetője, hanem csak tag
- ha igen, akkor a tagsága mellett van egyéb jogviszonya (pl. munkaviszony)
- milyen csg-i kedvezményre gondolsz
Ha esetleg nem gond, hogy a konkrét esetet el kellene mondanod, akkor privátba szívesen átküldöm a telefonszámomat és megpróbálok segíteni.
Válasz MTZ1025.3 #377. hozzászólásáraElszámolható a BMW X5 is a vállalkozásba, csak az áfa nem igényelhető rá vissza és cégautó adót kell rá fizetni, mivel személygépkocsi és nem teherautó.
A platós autók (pl Ford Ranger-a forgalmiba N1 a jármű típusa) úgy számolhatók el, hogy az áfát is vissza lehet rá igényelni és nem kell cégautó-adót fizetni rá.
Általában gépkocsi beszerzéskor a mezőgazdasági vállalkozóknál az áfa szokott sokat számítani, mert egy platós autónál a 7M forintos autónál 1,5 M forint áfát visszakap, míg az általad említett autónál a 27% nem igényelhető vissza.
Válasz MTZ1025.3 #377. hozzászólásáraA könyvelőnk azt mondta, h az a terepjáró lehet a vállakozásba, cégautó adó nélkül, ami tehergépjármű. Sztem az X5-ös terepjáró nem az. Nézd meg a forgalmiját. Nekünk a Honda CRV nem az, a Mazda 2.5 pickup igen.
Válasz Farmerlány #386. hozzászólásáraSzia farmerlány! Ha valaki 5 millióért vett termőföldet 2015. évben és a családi gazdasági státuszra hivatkozva tette ezt meg, akkor ezt a vásárlást szerepeltetni kell a csg könyvelésébe? Az 5 milliónak, amit a földvásárlásra fordított, eredményként kell szerepelni és adózni kell utána? (befektetett t.eszköz, ÉCS-ni nem lehet)Bocs a naív kérdésért, de csg-ben nem vagyok túl járatos.
Még egy kérdés, a csg vezetőjének a vásárlás után több, mint 300 ha lett a tulajdonában, használatában. Véleményem szt, így nem jogosult a csg-i kedvezményekre. (ha a tag nevére vették volna vagy kötötték volna a haszonbérletet, akinek 0 ha-ja van, akkor oké, de most látva a terület adatait, nekem ez nem kerek. A vezetőnek van 320 ha tulajdon/haszonbérlet, a másik tagnak 0 ha)
Válasz pamko #385. hozzászólásáraNem a kiskorú tanuló után fizeted az EHO-t, hanem az eredmény után. Családi gazdaságnál teljesen mindegy, hogy a tag kiskorú vagy sem, az SZJA bevallás minden tagnál egyforma.
A járulékokat kell csak a családi gazdaság vezetőjére fizetni, a többi tagra nem, de az eredmény után mindenki adózik. De a 40% költségátalánnyal nem fogy el az eredményed? Az én ügyfeleimnél nagyon ritka, hogy adózni kell, mert ez a 40%-os segítség nagyon sokat jelent.
Válasz Antónia #384. hozzászólásáraettől tartok én is ....bár alakuláskor, azt mondták ,a kiskorú tanuló után nincs semmi fizetnivaló,de lehet, az EHO nem tartozott ebbe bele
2 fős, családi gazdaság esetén,ha a tag,
az egy általános iskolás kiskorú gyermek,
akkor az SZJA szerint , Ő rá eső jövedelem után van EHO fizetés?
mert ugye a CSG veztője fizeti maga után a járulékot,ezért neki nem kell EHO t fizetni.
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraAkkor van valami járulék utána, olyasmi lehet mint a személyautó használat elszámolás ,nem éri meg mert több cégautó adót fizetsz, nekem így mondta a közeli hozzátartozó könyvelőmPersze nagyobb árbevétel esetén és ezen eszközök nagyobb használata esetén biztos átbillen a mérleg nyelve.
1728 hozzászólás
Válasz Zola__79 #425. hozzászólásáraKözös őstermelésnél én mindent osztok. Lekönyvelem az egész évet, és a könyvelőprogram adatait elosztom annyival, ahány tag van az igazolványon.
Az egyéni vállalkozó és az őstermelő pénzügyi teljesítés szerint könyvel, így a várható bevétel nem szerepel a könyvelésben csak akkor jelenik meg, amikor ténylegesen megérkezik a bankszámlára a pénz.
Viszont ha áfakörös vagy, akkor az áfára figyelni kell, mert ha kiállítottad a számlát, akkor az áfát attól függetlenül be kell vallani és be kell fizetni, hogy nem kaptad meg a számla összegét.
Válasz palinkas.csilla1 #426. hozzászólásárahttp://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/fiatal_mg_term_tam.html
Csatoltam a NAV állásfoglalást.
Én egyéni vállalkozónál egy külön nyilvántartáson vezetem. Az a lényeg, hogy az ötödik év végére elfogyjon az összeg. Például:
Bevétel 9.000.000,-
2014-ben felhasznált összeg:
T.e. értékcsökkenése: 600.000,-
járulék: 600.000,-
...stb.
És minden évben csak annyit kell betenni a bevételbe, amennyit költségként is leírsz. Remélem érhető. Ha még lenne kérdés, írj privátba és válaszolok.
Sziasztok!
Kérlek aki tud segítsen nekem. Tavaly nyertem fiatal gazda támogatást, és még nem költöttem el az összes pénzt. Eddig én úgy tudtam, hogy 2 év alatt kell elkölteni, különben adót kell fizetni utána. Most az Agrárágazat című újságban azt olvastam, hogy elég 4 év alatt elkölteni. Tud erről valaki valami pontosabb infót? És ha 4 évem van rá, hova kell könyvelnem a pénzt? (tartalékalap, stb.)
Köszi a segítséget előre is!
Válasz Farmerlány #424. hozzászólásáraSziasztok!
Feleségemmel közös őstermelés esetében a bevételt ketté osztom, a kérdésem az, hogy a területalapú támogatást is ugyanúgy ketté kell osztani? vagy ott mehet minden az én nevemre, mivel én vagyok a földhasználó/ támogatás igénylő ?
A másik kérdésem meg, ha egy termény bevételét nem kaptam meg, hiába volt 2015-ös szerződés/felvásárlási jegy akkor SZJA –ba nem kell bevallani nyilván ? ill. őstermelő betétlapba sem kell beírni, vagy igen?
Köszönöm
szép napot!
Válasz Senkialfonz #423. hozzászólásáraNem tudom mennyibe került,de én ráaktiválnám a traktorra és annak az értékcsökkenésével számolnám el.
Üdv mindenkinek, tavaly vettem a Kitétől egy Rtk uni csomagot és most csináljuk az adóbevallást és nem tudom, hogy erre lehet-e értékcsökkenési leírást számolni. Ha valaki tudja légyszi írjon.
Válasz Vikor Zoltán #421. hozzászólásáraEnnek a témának semmi köze az adózáshoz. Bőven elég,ha csak egy helyre írod be a kérdésedet.
Válasz Vikor Zoltán #420. hozzászólására2007. évi XVII. törvény 44.§ (7) i, pontja értelmében kérdezem.
Link: http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=109269.314713
Üdv!
Ti mit tudtok arról, hogy egy mezőgazdasági terület (pl: szántó) tulajdonosaként/bérlőjeként bejegyzett jogszerű földhasználó közeli hozzátartozója is igényelheti a területalapú támogatást az adott terület után?
Köszi!
Válasz pamko #415. hozzászólására
Én úgy gondolom nem árt ha van neki regisztrációs száma,ha csak nem akarsz adót fizetni,mert
csak így tudod igénybe venni a 100-ezer forintos adókedvezményt.
Támogatást nem igénylő,pénzügyi kapcsolat nélküli magánszemély lesz a kiskorú.
Válasz pamko #416. hozzászólásáraEzzel kapcsolatban láttam NAV tájékoztatót. Az előadás megvan ppt.-n, abból csatolok egy részletet:
A közös őstermelői igazolvány nyilatkozatával kapcsolatos szabályozás kibővül
a közös háztartás, és a
közös háztartásban élő családtag fogalmakkal.
közös háztartás: az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közössége ;
közös háztartásban élő családtag: a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyenes ágbeli rokona (ideértve örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermekét vagy örökbefogadó, mostoha- és nevelőszülőjét is) [Szja. tv. 78/A. § (2a) bek.]
Itt is csak a közös őstermelői igazolványra hivatkozik, a családi gazdaság nem szerepel. De ez már 2015-re is érvényben volt.
Válasz pamko #415. hozzászólásáraNem kell neki regisztrációs szám. A főlapon kitöltöd a családi gazdaság számát és beikszeled az 1. teljes adattartalmú bevallás. Utána már tudsz dolgozni a 12. lapon. Elérhetőséget privátba küldök.
Válasz Vikor Zoltán #412. hozzászólásáraÉn ma voltam bent, érdeklődni , ezzel a közös lakcim előírassal kapcsolatban ,de "hulyesegnek " titulalta.
Hatarozottan , a közös őstermelőire vonatkoztatta csak, az előírást.
Válasz Farmerlány #414. hozzászólásáraSzia Farmerlány!
Olyan kérdésem van, hogy a kiskorú , Cs.G. tagjának, nincs őstermelői , mert ugye nem kell,de nincs regisztrációs száma sem,mert ugye ez sem kellett.
Viszont , most adnánk be az Ő nevére is az őt illető adobevallast , csakhogy kéri a program a reg.szamat.
Ugye , sem értékesítési , sem támogatás igénylést , sem gazolajvisszateritest nem intézzük a tag nevére,sem bankszamlaval nem rendelkezik....kiskorú.
Így adnak neki regisztrációs számot?
Majd egy elerhetoseget kérhetek Tőled?
Válasz nemethmarcsi #413. hozzászólásáraHát!!
Én magamat tudom ajánlani.
Moderálási elveink miatt törölve: 2016-02-23 09:07:38
Üdv!
Csalàdi gazdàlkodàssal kapcsolatban keressétek a megyei kormànyhivatalok földművelésügyi igazgatósàgàt!
Válasz boncso #407. hozzászólásáraAz általad idézetteken kívül - Adózóna- a lakcím azonosság követelménye sehol, semmilyen formában nem található meg....
Sziasztok! Légy szíves segítsetek. A Családi gazdálkodó a gazdálkodást egyéni vállalkozóként végzi, ebben az esetben a családi gazdaság többi tagjai lehetnek-e az egyéni vállalkozásban munkaviszonyosak. 326/2001 korm.rendeletben azt olvastam, hogy a család tagjai döntik el milyen jogviszonyban történik a személyes közreműködés, de ez az egyéni vállalkozóra is igaz? Köszönöm szépen
Válasz boncso #408. hozzászólásáraPersze, ez egyértelmű, én is ezt mondtam...
Válasz Dunántúli #406. hozzászólásáraKözös őstermelői igazolványt nálunk már eddig is csak úgy állított ki a falugazdász, ha a lakcímkártya ugyanazon címre volt kiállítva.
Válasz TYLLA46 #403. hozzászólásáraBeillesztem az adózóna írását, ami én kaptam:
"Ki lehet a családi gazdaságok tagja, kik vehetők számításba a bevételek és a kiadások felosztásánál? Tavaly januártól változott egy fontos szabály, amit már a 2015. évről szóló bevallásoknál is szem előtt kell tartani.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja törvény) 6. számú mellékletének III. e) pontja szerint az adóév utolsó napján az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemélynek, valamint e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagjainak az őstermelői tevékenységük tekintetében e melléklet c)–d) pontjaiban és az szja törvény 78/A § (2) bekezdésében foglalt rendelkezések megfelelő alkalmazásával kell eljárniuk.
Az szja törvény 78/A § (2) bekezdésének értelemszerű alkalmazása a családi gazdaság tagjai esetében azt jelenti, hogy
- minden egyes családtagnak az őstermelői jövedelmére ugyanazon adózási módot kell választania;
- a közös őstermelői tevékenység időszakában egymással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem állhatnak, a segítő családtagra vonatkozó rendelkezéseket egymásra vonatkozóan nem alkalmazhatják;
- a családtagoknak az általános forgalmi adózás tekintetében is ugyanazon adózási módot kell alkalmazniuk;
- a családi gazdaság tagjainak közös háztartásban kell élniük.
A közös háztartás fogalmát az szja törvény 2015. január 1-jétől már külön is meghatározta a 78/A § (2a) bekezdésben, mely szerint közös háztartásban élőnek az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közösségét kell érteni.
Ezek a személyek családi gazdaság esetén: a családi gazdálkodó, továbbá annak házastársa, élettársa, kiskorú gyermeke, unokája, valamint a gazdálkodó család tagjaként bejelentkezett nagykorú gyermeke, szülője, nagyszülője, testvére; a gyermeken az örökbe fogadott és a nevelt gyermeket is érteni kell."
Válasz sixx #404. hozzászólásáraSzerintem sem!Ez a közös őstermelői igazolványra vonatkozik.
Mezőgazdasági őstermelő magánszemély adózásának
alapvető szabályai
2015 NAV által kiadott 6.számu füzetben
1.2. Az őstermelői (közös őstermelői) igazolvány
A magánszemély az őstermelői igazolvány kiváltásához tett nyilatkozatát kiegészítheti a közös háztartásban élő családtagjaival tett együttes nyilatkozattal, mely szerint a mezőgazdasági őstermelői tevékenységet közös őstermelői igazolvány kiváltásával kívánják folytatni.5
Közös háztartás alatt az egy lakóingatlanban együttlakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közössége értendő.
Közös háztartásban élő családtagnak minősül a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermeke, valamint az örökbe fogadó, mostoha és nevelőszülője.6
Ez van a 1553-as szja bevallás kitöltési útmutatóban is.
Válasz boncso #402. hozzászólásáraKözös igazolvány esetén kell a lakcímnek megegyeznie...
Válasz boncso #402. hozzászólásáraA családi gazdaság alapítására vonatkozó szabályok ebben a tekintetben nem változtak.
Válasz boncso #400. hozzászólásáraEzt pontosan honnan idézted?
Válasz sixx #401. hozzászólásáraHa esetleg valaki a tavalyi évben - 2015.01.01. -olyan csg szerződéssel rendelkezett, ahol a tagok és a vezető lakcímkártyájában bejelentett állandó lakcím nem azonos a csg székhelyével, akkor gáz lehet. Ezt most mondta egy könyvvizsgáló, akinek egy fejtágítón hívták erre fel a figyelmét. Sajna visszamenőleges hatállyal ez a címeltérés már nem orvosolható. Legalábbis most ezt mondták. Hogy mennyire valós a probléma, azt nem tudom, csak gondoltam hátha vkit érint.
Válasz boncso #400. hozzászólásáraEgy újabb gyöngyszeme a kapitális b@romságnak!
Családu gazdaságnál figyeljen rá mindenki:
"a családi gazdaság tagjainak közös háztartásban kell élniük.
A közös háztartás fogalmát az szja törvény 2015. január 1-jétől már külön is meghatározta a 78/A § (2a) bekezdésben, mely szerint közös háztartásban élőnek az egy lakóingatlanban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek közösségét kell érteni."
Lóadó?
http://index.hu/belfold/2016/02/12/lotartas_pilisjaszfalu_ado/
http://index.hu/belfold/2016/02/12/lotartas_pilisjaszfalu_ado/
"Volt már olyan települési adóról szóló önkormányzati rendelet, amelyet a Kúria semmisített meg. Balmazújváros esetében a helyi vezetés által bevezetett kárenyhítési hozzájárulást és a mezőőri járulékot is elkaszálta. A Kúria azt állapította meg, hogy mind a kárenyhítési hozzájárulás, mind a mezőőri járulék olyan törvény által meghatározott közteher, amelynek tárgya a termőföld, ezért arra települési adót nem lehet kivetni."
"a Kúria semmisített meg. Balmazújváros esetében a " -ezt többen több helyen kértük.
A mezőőri járulék magas áron került kivetésre. Ennek megsemmisítéséről nem tudok. Viszont fizetjük, nmert szükségesnek látom. A mértéke úgy lett kiszabva, hogy a "földadó" eltörlése miatt a pénz kell a kasszába.
"ha köll, hát köll" (És a közmunkáért is fizetni köll). Esetenként a piaci munkabér sokszorosát.
Sziasztok!
Lehet buta kérdés de felteszem :)
Dig. fényképezőgépet szerintetek el lehet számolni költségként? KOnkrétan ténylegesen a mezőgazdaságban (is) használnám, mivel dokumentálnám magamnak pl.: a talaj, termény állapotát, műszaki állapotokat. Növényorvosnak elküldeni a képet ha nem tud kijönni stb...
Csak nem akarom, hogy büntessenek ha ellenőrzés van.
Üdv,
LAci
Válasz Farmerlány #396. hozzászólásáraBocsi!! A 392-ben írtam. Szerintem ugyanaz vonatkozik az őstermelőre is.
Válasz esze-lény #395. hozzászólására391. hozzászólás
Nem költség, hanem beruházás.
Válasz Farmerlány #394. hozzászólásáraFarmerlány!
Jól tudom ha őstermelő vesz földet az nem számolható el ktg-ként?Számlával sem!
Köszi..
Válasz boncso #393. hozzászólásáraÉn csak mezőgazdasági vállalkozókkal (EV, őstermelő) foglalkozom. 10 év alatt sikerült kibogoznom a kuszaságokat. Már nem is csinálnák szívesen mást.
Válasz Farmerlány #392. hozzászólásáraKöszi. A gondot nekem és még sok más embernek a családi gazdaságra - mint üzem, gazdálkodási forma - vonatkozó feltételek kuszasága okozzák.
Válasz boncso #391. hozzászólásáraHa a vezető vette a földet, akkor egyszerű a helyzet. Sima T.E. beszerzés a termőföld vásárlás, amire écs-t nem lehet elszámolni. (én a beruházások között tartom nyilván)
A birtokmaximumról:
A földműves személy, valamint a mezőgazdasági termelőszervezet a föld használatra - a tulajdonolt földre tekintettel – is maximum 1200 hektár mértékig jogosult (birtokmaximum). A birtokmaximum szabálya a földterület bármilyen jogcímen történő használatát is magába foglalja. Ehhez képest, aki állattartó telepet üzemeltet, illetőleg szántóföldi és kertészeti növényfajok vetőmagjának előállításával foglalkozik 1800 hektár birtokmaximumra jogosult (kedvezményes birtokmaximum). A birtokmaximum 1800 hektár területnagyság mértékig állhat fenn mezőgazdasági termelőszervezet esetén akkor is, ha a tag tagsági viszonya legalább egy éve fennáll és a tag tulajdonában levő termőföld használatára jogosult.
A 300 hektár korlát (amit mostanában a tévében is sokat hallani) úgy tudom, csak a TULAJDONRA vonatkozik.
Remélem segített a válaszom, de azért átküldöm a telefonszámom, ha lenne még kérdés.
Válasz Farmerlány #390. hozzászólásáraSzia!
- csg vezetője vette, aki főállásban végzi a tev.-et
- arra gondolok, hogy maga a csg feltétele borul meg azzal, hogy több, mint 300 ha van magának a csg vezetőjének a használatában.
De lehet, hogy teljesen félreértelmezem ezt a ha-ra vonatkozó előírást.
Ha átküldöd a számod, hívlak.
Köszi
Válasz boncso #387. hozzászólásáraHát!! Lenne pár kérdésem, hogy válaszolni tudjak:
- aki vette a termőföldet, nem a családi gazdaság vezetője, hanem csak tag
- ha igen, akkor a tagsága mellett van egyéb jogviszonya (pl. munkaviszony)
- milyen csg-i kedvezményre gondolsz
Ha esetleg nem gond, hogy a konkrét esetet el kellene mondanod, akkor privátba szívesen átküldöm a telefonszámomat és megpróbálok segíteni.
Válasz MTZ1025.3 #377. hozzászólásáraElszámolható a BMW X5 is a vállalkozásba, csak az áfa nem igényelhető rá vissza és cégautó adót kell rá fizetni, mivel személygépkocsi és nem teherautó.
A platós autók (pl Ford Ranger-a forgalmiba N1 a jármű típusa) úgy számolhatók el, hogy az áfát is vissza lehet rá igényelni és nem kell cégautó-adót fizetni rá.
Általában gépkocsi beszerzéskor a mezőgazdasági vállalkozóknál az áfa szokott sokat számítani, mert egy platós autónál a 7M forintos autónál 1,5 M forint áfát visszakap, míg az általad említett autónál a 27% nem igényelhető vissza.
Válasz MTZ1025.3 #377. hozzászólásáraA könyvelőnk azt mondta, h az a terepjáró lehet a vállakozásba, cégautó adó nélkül, ami tehergépjármű. Sztem az X5-ös terepjáró nem az. Nézd meg a forgalmiját. Nekünk a Honda CRV nem az, a Mazda 2.5 pickup igen.
Válasz Farmerlány #386. hozzászólásáraSzia farmerlány! Ha valaki 5 millióért vett termőföldet 2015. évben és a családi gazdasági státuszra hivatkozva tette ezt meg, akkor ezt a vásárlást szerepeltetni kell a csg könyvelésébe? Az 5 milliónak, amit a földvásárlásra fordított, eredményként kell szerepelni és adózni kell utána? (befektetett t.eszköz, ÉCS-ni nem lehet)Bocs a naív kérdésért, de csg-ben nem vagyok túl járatos.
Még egy kérdés, a csg vezetőjének a vásárlás után több, mint 300 ha lett a tulajdonában, használatában. Véleményem szt, így nem jogosult a csg-i kedvezményekre. (ha a tag nevére vették volna vagy kötötték volna a haszonbérletet, akinek 0 ha-ja van, akkor oké, de most látva a terület adatait, nekem ez nem kerek. A vezetőnek van 320 ha tulajdon/haszonbérlet, a másik tagnak 0 ha)
Válasz pamko #385. hozzászólásáraNem a kiskorú tanuló után fizeted az EHO-t, hanem az eredmény után. Családi gazdaságnál teljesen mindegy, hogy a tag kiskorú vagy sem, az SZJA bevallás minden tagnál egyforma.
A járulékokat kell csak a családi gazdaság vezetőjére fizetni, a többi tagra nem, de az eredmény után mindenki adózik. De a 40% költségátalánnyal nem fogy el az eredményed? Az én ügyfeleimnél nagyon ritka, hogy adózni kell, mert ez a 40%-os segítség nagyon sokat jelent.
Válasz Antónia #384. hozzászólásáraettől tartok én is ....bár alakuláskor, azt mondták ,a kiskorú tanuló után nincs semmi fizetnivaló,de lehet, az EHO nem tartozott ebbe bele
Válasz pamko #383. hozzászólásáraSzerintem igen!
2 fős, családi gazdaság esetén,ha a tag,
az egy általános iskolás kiskorú gyermek,
akkor az SZJA szerint , Ő rá eső jövedelem után van EHO fizetés?
mert ugye a CSG veztője fizeti maga után a járulékot,ezért neki nem kell EHO t fizetni.
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraFontos, hogy telefonhasználat elszámolása esetén telefon is legyen a vállalkozásba (mint tárgyi eszköz), mert pl. gázolajat sem számolhatsz el, ha nincs olyan eszközöd ami gázolajjal megy.http://agronaplo.hu/a-cegtelefonok-maganhasznalata-utan-adofizetesi-kotelezettseg/
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraSzerintem a számla 50%-t költségként el lehet számolni!
Válasz B.laca #379. hozzászólásáraAkkor van valami járulék utána, olyasmi lehet mint a személyautó használat elszámolás ,nem éri meg mert több cégautó adót fizetsz, nekem így mondta a közeli hozzátartozó könyvelőmPersze nagyobb árbevétel esetén és ezen eszközök nagyobb használata esetén biztos átbillen a mérleg nyelve.
Áfa körös őstermelő hogyan számolhatja el a telefon használatot, számlát?