Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak639 FtBenzin árak631 FtEUR407 FtUSD392 FtCHF433.28 FtGBP489.48 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Utalványozott összeg még nincs , csak status váltás.
De majd lesz. Szerintem ami rendbe van azt igyekeznek kilökni , mivel 10 Ft /eur a jelenlegi árfolyam különbség. Ha január 1 300 vagy az felett kezd akkor jobban jár ha decemberbe kilöki 292-vel.
Én megnéztem az ügyfél tájékoztatási rendszerben és az AKG soron 12.09-el van állapotváltás, igaz hogy ugyanúgy ellenőrzés alatt, de nekem így volt a területalapúnál is és rá egy hétre fizették. Tehát valamiért hozzányúltak?!
Úgy tudom, hogy lesz folytatás, de még konkrétan nincs el döntve semmi. Valószínűleg újra kell majd pályázni, mint 2009-ben.
Elvileg 2014.09.01-től kellene indulnia az új programnak, de elképzelhető, hogy csúszni fog egy kicsit. Olyan tervek is vannak, hogy emiatt a jelenlegi AKG meghosszabbodik 2015.01.01-ig, vagy akár tovább.
Terveztek olyat is, hogy mindenki eldönthetné, milyen előírásokat vállal be és miket nem, akár táblánként is külön-külön, ez alapján határozták volna meg a támogatás összegét is, de ez úgy néz ki nem fog megvalósulni, túl bonyolult lett volna így a rendszer.
Szóval folytatás lesz, de hogy pontosan hogyan az még nagyon bizonytalan, még nincs eldöntve semmi, folynak az egyeztetések.
"A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatónak és az állattartással foglalkozónak a nyilvántartást és a beküldött adatlap másolatát, valamint a talajvédelmi terveket 5 évig meg kell őriznie."
A talajvédelmi terven mit kell kell érteni?
Itt van-e NÉT-es topik?
Mert itt van egy.
http://ide-ide.hu/forum/posting.php
Az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet szól a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről.
A nitrátérzékeny területek blokk szinten történő lehatárolását a 43/2007. (VI. 1.) FVM rendelet tartalmazza. A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatóknak be kell tartaniuk a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat előírásait.
Az adatszolgáltatás és nyilvántartás vezetéséről szóló jogszabályi részek nemcsak a nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatókra, hanem a nem nitrátérzékeny területen a magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó mértékben (baromfi esetében 3 számosállat, vegyes állattartás esetében 5 számosállat) állattartást végző természetes és jogi személyekre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra is vonatkoznak.
A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatónak és az állattartással foglalkozónak a gazdálkodási évre vonatkozóan (szeptember 1. és azt követő év augusztus 31. között) az adatszolgáltatást megalapozó folyamatos nyilvántartást kell vezetnie a külön jogszabály szerinti Gazdálkodási Napló tápanyaggazdálkodásra, trágyázásra, parcella művelési adatokra, valamint állattartásra vonatkozó lapjain vagy ennek megfelelő adattartalommal.
A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatónak és az állattartással foglalkozónak a nyilvántartást és a beküldött adatlap másolatát, valamint a talajvédelmi terveket 5 évig meg kell őriznie.
2012. szeptember 1. és 2013. augusztus 31. közötti időszakra az adatszolgáltatást 2013. december 31-ig kell teljesíteni a mezőgazdasági tevékenység helye szerint illetékes talajvédelmi hatóságnak (Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság: 6000 Kecskemét, Halasi út 36.) a jogszabály 6. számú melléklete szerinti adatlapon.
A nitrát adatszolgáltatást a 2009/2010. gazdálkodási évtől kezdődően már elektronikusan is teljesítheti a gazdálkodó. A www.nebih.gov.hu honlap felső menüsorában a Nyomtatványok/E-nyomtatványok menüpont alatt találhatóak az elektronikusan beküldhető nyomtatványok, valamint a kitöltéséhez szükséges keretprogram (ÁNYK).
A 311/2013. (VIII. 21.) kormányrendelet a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló 27/2006. (II. 7.) kormányrendelet módosításáról
A nitrátérzékeny területen lévő, vagy annak minősülő állattartó telepek trágyatárolóinak megvalósítási határideje:
2014. december 31.
A nem nitrátérzékeny területen lévő, illetve annak nem minősülő állattartó telepek hígtrágyatárolóinak létesítési véghatárideje: 2014. december 31-ig
A nem nitrátérzékeny területen lévő, illetve annak nem minősülő állattartó telepek istállótrágyatárolóinak létesítési véghatárideje: 2015. december 22.
Nitrát rendelet módosítása
- Tilos kijuttatni trágyát október 31-től február 15-ig.
Elszivárgás elleni védelem nélküli ideiglenes trágyakazal nem létesíthető és nem tartható fenn október 31.–február 15. között mezőgazdasági művelés alatt álló táblán.
- mélyalmos tartás, extenzív legeltetéses állattartás ideiglenes szálláshelyein képződő trágya, illetve a karámföld: Trágyatároló építése ezen esetekre akkor nem szükséges, ha a trágya a meghatározott szabályok szerint közvetlenül termőföldre kerül, és a trágya felhalmozódása az istállóban vagy az ideiglenes szálláshelyen legalább 6 hónapig biztosított. Az alkalmazott technológiának biztosítania kell, hogy ne történjen kijuttatás a rendelet előírásai szerint tiltott vagy trágyázásra nem alkalmas időszakban.
Éppen ezért írtam, hogy a KM mezőt be kell pipálni. Egyébként ki fogja neked megállapítani most, hogy elvetetted-e az adott kultúrát? De azt csinálsz amit akarsz, nem vitatkozom.
Nem tudom mi a szakmád, de akkor bemásolom neked az Egységes Kérelem Vis maior bejelentés (W0133) felhasználói kézikönyv ide vonatkozó részét (MVH honlapjáról letölthető):
"A hasznosításhoz azon hasznosítási kódot kell megadni, mely a vis maior esemény után a területen a valóságban található. ... Javasoljuk, hogy amennyiben az őszi vetésű kultúra elpusztult és/vagy a tervezett tavaszi vetésű növényi kultúra elvetésére már nincs lehetőség, tehát a területen nincsen növényi kultúra, akkor a kipusztult őszi vetés kultúra vagy tervezett tavaszi vetés kultúra, mint főnövény (!) megadása után (ez megadhatja a W0131 vagy W0132 formanyomtatványon) a vis maior bejelentésre szolgáló W0133 elektronikus felületen az érintett terület hasznosítási kódját „Pihentetett terület”-re (PIH01) változtassa. Elfogadott vis maior kérelem esetében a PIH01 hasznosítási kód olyan jogcímek esetében is elfogadást jelent (pl.: EMVA AKG, KAT, Natura 2000), ahol vis maior kérelem nélkül egyébként ezen kód nem használható!"
Az eredetivel megegyező hasznosítási kód csak akkor adható meg a vis maior bejelentésben, ha a területen megtalálható az adott növénykultúra, nem pusztult ki, csak károsodott, vagy nem tudod betartani a KM előírásokat. Esetemben ugye el sem lett vetve a főnövény, vagy el lett vetve, de nem kelt ki, ilyenkor egyértelműen a pih01-et kell megadni a vis maior bejelentésben.
De ne ezen vitázzunk, nem ez a gond, hanem hogy a 2013.04.30-i VM rendeletből derül ki, hogy akkor ez az egyéb kultúra arányát növeli, ami sok mindenkinek jó, de a zonális célprogramokban szívás. Természetesen többször érdeklődtem a korábbi években ezzel kapcsolatban az MVH-nál, és eddig teljesen mást mondtak ezzel kapcsolatban. Én ezt csak figyelemfelhívásnak szántam, mert szerintem sok embernek ebből komoly gondja lesz, csak még nem tud róla.
Válasz #1510. hozzászólásra
Nagyon nem jól tudod, a vis maior lényege pontosan az lenne, hogy elkerüld ai ilyen eseteket. Tehát vetési szándékot jelentesz a SAPS-ban, majd a vis maior felületen a vetetlen terület nagyságát megadod,a hasznosítási kódot pedig változatlanul hagyod és a KM mezőt kipipálod. Ez a tuti és a helyes eljárás, elhiheted, szakmámból adódóan mondom.
Ezzel az a gond, hogy ha helyszíni, vagy műholdas ellenőrzéskor kiderül, hogy nem az a kultúra van a területen, amire a támogatást beadtad, vagy nincs semmilyen kultúra, akkor az érintett területet kizárják a támogatásból (területalapúból és AKG-ból is) és a támogatás 2-szerese a szankció. Ha a kizárt területed több, mint 20%-a az összterületednek, akkor pedig 2 évig nem igényelhetsz támogatást. Úgyhogy ne mondjátok ezt, hogy nem kellett volna pihentetett területre átjelenteni, mert ez a szabályos eljárás ilyen esetben, ha semmilyen kultúrnövény nincs a területen.
2010 tavaszán annyi belvizünk volt, hogy a földjeink felét nem tudtuk bevetni, még a talaj-előkészítést sem tudtuk elvégezni. 2011-ben a csapadékhiány miatt nem kelt ki sok helyen a lucerna. Beadtunk egy elektronikus vis maior-t az MVH felé és a tervezett növény kódját módosítottuk PIH01-re, ahogy kell. Vis maior esetben megengedett a pihentetett terület, 5 év alatt 2-szer lehet élni ezzel. Nem is ezzel van a gond, hanem azzal, hogy ezekbe a földekbe eredetileg lucernát akartunk vetni, így is adtuk be tavasszal a területalapút, de mivel nem sikerült elvetni, így később jelentettük a vis maior-t. Emiatt ezek a területek nem számítanak bele a pillangós arányba, amiből nekem pl. minimum 20 %-ot kell teljesítenem, viszont beleszámítanak az egyéb kultúrába, amiből maximum 25 % a megengedett.
És mindez a 30/2013. (IV. 30.) VM rendeletből derül ki, ami ugye 2013.04.30-án jelent meg, mindent másképp kell számolni, mint eddig és emiatt nem tudom teljesíteni a vetésszerkezeti előírásokat
Nemrég szembesültem egy olyan problémával, hogy aki AKG-ban vis maior-t jelent, és hasznosítási kódnak pihentetett területet ad meg (mert pl.: belvíz miatt kipusztult a kultúrnövény, vagy el sem sikerült vetni), akkor ez a vetésszerkezetben az egyéb kultúra arányába számít bele. Ez azért gond, mert több szántóföldi zonális célprogramnál is meg van szabva, hogy mennyi lehet MAXIMUM az egyéb kultúra aránya. (pl. túzokos, vadludas, madár- és apróvad, kék vércse célprogramok). 10-25 %.
Egy példa: vadlúd- és daruvédelmi előírásokkal célprogramban legfeljebb 10% egyéb kultúra megengedett. Ha valaki ezt eléri mondjuk napraforgóval és az 5 év alatt volt vis maior-os pihentetett területe, akkor ezzel túllépi ezt az arányt, és ezért szankció jár.
A tápanyaggazdálkodási terv érdekes, mikor az elsőt be kellett küldeni kérdeztem miből számoljak, az MVH nem tudta megmondani mi legyen az alapja, így maradt a MÉM ajánlásos azt biztos nem lépem túl
Azt már tudjuk, hogy minden növényvédelmi kezelés előtt megfigyelést kell végezni.
Ennek rögzítése pontosan táblánként beazonosítható legyen.(nem elegendő növényenként egyszerűsítve beírni.
Nagyon régen az üres lapokat áthúzva is be tettük. A fakitermelésre való tekintettel ezt később elhagytuk. Most ismét kérték.
Az általam használt szoftver az elkészült tápanyag gazdálkodási tervre nem írja, ki, hogy talajminta vagy a növény szükséglete alapján történt a számolás.
Válasz #1499. hozzászólásra igen 285 Ft körül!A tavalyihoz buktam 50 ezer Ft-ot!!Tudom,hogy valakinek ez nem sok pénz de nekem igen,főleg,hogy minden támogatásom csöpögve érkezik és ha összeadom az árfolyam különbözetet minden jogcímnél akkor már 150ezenél járok!
Nálunk egy éven belül már a harmadik különböző jogcímen lefolytatott ellenőrzés folyik éppen. Egyenlőre se pénz, se posztó.... Nem tudom, hogy folyik e azonkívül más érdemi munka is a hivatalban, mint, hogy bennünket ellenőrizgetnek, biztos ez a hobbijuk...
Nekem 2012-ben volt ellenőrzés, még nem kaptam pénzt, de a határozat tegnap jött, hogy egy időben utalják az összeget is. Most már meg mozdult valami remélhetőleg jön a pénz is. A Natura 2000 is hétfőn jött meg.
Nekünk sem volt az idén ellenőrzés, a tavalyi évben volt, ill. 2011. nyarán és mégis 2012. március elején megkaptuk a támogatást. Jelenleg pedig síri csend, sehol sem lehet hallani az AKG támogatás további kifizetéséről semmit.
Ugy szeretem ezt! Jó, hogy Te pontosan tudod, hogy az enyém nem ugyan olyan....
Lépjünk mar tul ezen, hogy mindenki arról sir, hogy neki vannak a legxarabb foldjei. Az enyeim 80%-arol a helyiek sírva mennek el, én meg repcet, meg répát termelek rajtuk.
Mindenhol vannak jobb meg rosszabb részek, ez alól csak a csokosak, meg az egykori téeszek utódai kivételek, mert ok megvalogathattak, hogy hol akarnak gazdálkodni. A többieknek meg jutott ami maradt. És minél fiatalabb valaki, annál később kezdett hozzájutni földhöz, és annál xarabbak maradtak! Aki időben kezdte nem vette annyiért a földjeit, mint amennyiért én berelem... Úgyhogy lenne itt miről panaszkodni mindenkinek.
Na igen, aki dobogós helyezésű kukoricát termelt tavaly az könnyeben indul idén tavasszal!
Ugyan mi sem panaszkodhatunk termésileg, de sok más gazdához hasonlóan bízva a magasabb felvásárlási árban, ezidáig még nem sok mindent adtunk el. Mostmár muszáj lesz, elfogytak a tartalékok, kiadások pedig mindig vannak, főleg így tavasszal, műtrágyát ugyanis nem igazán hitelez senki, vetőmagot, növ. szert inkább.
Azért ennyi év alatt meg lehetett volna már tanulni, hogy a támogatás akkor biztos csak, amikor csippan a mobil reggel... addig nem sokkal konkrétabb ígéret, mint az egymillió munkahely....
6686 hozzászólás
Linkeskedjünk!
+ érzik ők is , hogy kell egy kis hangulatjavítás az elbaltázott SAPS előleg után.
Válasz #1533. hozzászólásra
Ámen!
Válasz #1532. hozzászólásra
Utalványozott összeg még nincs , csak status váltás.
De majd lesz. Szerintem ami rendbe van azt igyekeznek kilökni , mivel 10 Ft /eur a jelenlegi árfolyam különbség. Ha január 1 300 vagy az felett kezd akkor jobban jár ha decemberbe kilöki 292-vel.
Válasz #1531. hozzászólásra
És összeget is látsz, vagy csak a státusz változott jóváhagyottra?
AKG statusvaltas 12.10. status : jóváhagyott
Szeretlek Vikííííííííííííííííí
Szarcasm off .
Válasz #1529. hozzászólásra
Nálam is szintén
Én megnéztem az ügyfél tájékoztatási rendszerben és az AKG soron 12.09-el van állapotváltás, igaz hogy ugyanúgy ellenőrzés alatt, de nekem így volt a területalapúnál is és rá egy hétre fizették. Tehát valamiért hozzányúltak?!
Ezeket a híreket honnan kaptátok?
Válasz #1525. hozzászólásra
A kisebbeknek talán van esély egy december végi kifizetésnek.
Nem lesz!
Tudja valaki, lesz idén AKG kifizetés?
Válasz #1521. hozzászólásra
Hát ha az igazságosságon mulna.
Válasz #1522. hozzászólásra
Köszönöm az infót
Válasz #1520. hozzászólásra
Úgy tudom, hogy lesz folytatás, de még konkrétan nincs el döntve semmi. Valószínűleg újra kell majd pályázni, mint 2009-ben.
Elvileg 2014.09.01-től kellene indulnia az új programnak, de elképzelhető, hogy csúszni fog egy kicsit. Olyan tervek is vannak, hogy emiatt a jelenlegi AKG meghosszabbodik 2015.01.01-ig, vagy akár tovább.
Terveztek olyat is, hogy mindenki eldönthetné, milyen előírásokat vállal be és miket nem, akár táblánként is külön-külön, ez alapján határozták volna meg a támogatás összegét is, de ez úgy néz ki nem fog megvalósulni, túl bonyolult lett volna így a rendszer.
Szóval folytatás lesz, de hogy pontosan hogyan az még nagyon bizonytalan, még nincs eldöntve semmi, folynak az egyeztetések.
Válasz #1520. hozzászólásra
folytatólagosan?? Magyarországon az túl egyszerű lenne, Meg nem is lenne túl igazságos
Kinek Milyen infója van folytatódik az AKG,Pályázni kell -e vagy a régiek folytatólagosan kapják?
Nem vagyok jártas a dologban .
Válasz #1518. hozzászólásra
"A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatónak és az állattartással foglalkozónak a nyilvántartást és a beküldött adatlap másolatát, valamint a talajvédelmi terveket 5 évig meg kell őriznie."
A talajvédelmi terven mit kell kell érteni?
Itt van-e NÉT-es topik?
Mert itt van egy.
http://ide-ide.hu/forum/posting.php
Nitrát adatszolgáltatás
Az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet szól a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről.
A nitrátérzékeny területek blokk szinten történő lehatárolását a 43/2007. (VI. 1.) FVM rendelet tartalmazza. A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatóknak be kell tartaniuk a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat előírásait.
Az adatszolgáltatás és nyilvántartás vezetéséről szóló jogszabályi részek nemcsak a nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatókra, hanem a nem nitrátérzékeny területen a magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó mértékben (baromfi esetében 3 számosállat, vegyes állattartás esetében 5 számosállat) állattartást végző természetes és jogi személyekre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra is vonatkoznak.
A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatónak és az állattartással foglalkozónak a gazdálkodási évre vonatkozóan (szeptember 1. és azt követő év augusztus 31. között) az adatszolgáltatást megalapozó folyamatos nyilvántartást kell vezetnie a külön jogszabály szerinti Gazdálkodási Napló tápanyaggazdálkodásra, trágyázásra, parcella művelési adatokra, valamint állattartásra vonatkozó lapjain vagy ennek megfelelő adattartalommal.
A nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatónak és az állattartással foglalkozónak a nyilvántartást és a beküldött adatlap másolatát, valamint a talajvédelmi terveket 5 évig meg kell őriznie.
2012. szeptember 1. és 2013. augusztus 31. közötti időszakra az adatszolgáltatást 2013. december 31-ig kell teljesíteni a mezőgazdasági tevékenység helye szerint illetékes talajvédelmi hatóságnak (Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság: 6000 Kecskemét, Halasi út 36.) a jogszabály 6. számú melléklete szerinti adatlapon.
A nitrát adatszolgáltatást a 2009/2010. gazdálkodási évtől kezdődően már elektronikusan is teljesítheti a gazdálkodó. A www.nebih.gov.hu honlap felső menüsorában a Nyomtatványok/E-nyomtatványok menüpont alatt találhatóak az elektronikusan beküldhető nyomtatványok, valamint a kitöltéséhez szükséges keretprogram (ÁNYK).
Válasz #1516. hozzászólásra
A 311/2013. (VIII. 21.) kormányrendelet a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló 27/2006. (II. 7.) kormányrendelet módosításáról
A nitrátérzékeny területen lévő, vagy annak minősülő állattartó telepek trágyatárolóinak megvalósítási határideje:
2014. december 31.
A nem nitrátérzékeny területen lévő, illetve annak nem minősülő állattartó telepek hígtrágyatárolóinak létesítési véghatárideje: 2014. december 31-ig
A nem nitrátérzékeny területen lévő, illetve annak nem minősülő állattartó telepek istállótrágyatárolóinak létesítési véghatárideje: 2015. december 22.
Nitrát rendelet módosítása
- Tilos kijuttatni trágyát október 31-től február 15-ig.
Elszivárgás elleni védelem nélküli ideiglenes trágyakazal nem létesíthető és nem tartható fenn október 31.–február 15. között mezőgazdasági művelés alatt álló táblán.
- mélyalmos tartás, extenzív legeltetéses állattartás ideiglenes szálláshelyein képződő trágya, illetve a karámföld: Trágyatároló építése ezen esetekre akkor nem szükséges, ha a trágya a meghatározott szabályok szerint közvetlenül termőföldre kerül, és a trágya felhalmozódása az istállóban vagy az ideiglenes szálláshelyen legalább 6 hónapig biztosított. Az alkalmazott technológiának biztosítania kell, hogy ne történjen kijuttatás a rendelet előírásai szerint tiltott vagy trágyázásra nem alkalmas időszakban.
Válasz #1514. hozzászólásra
"Egyébként ki fogja neked megállapítani most, hogy elvetetted-e az adott kultúrát?"
Ezt azért egy közepes tudású ellenőr megtudja állapítani.
No meg van még egyeseknek lelkiismerete is.
Anno beírtuk hogy vetettünk ZTN növényt.
Mi van akkor, ha vetünk és nem kel ki. Így nem lesz mit jelenteni szántás előtt.
Erre mit javasoltok? Hogyan lehet ebből jól kijönni?
A búza után ez most nagyon aktuális. De figyelve az eget, nem érdemes vetni, mert paszuly se lesz belőle.
Válasz #1513. hozzászólásra
Éppen ezért írtam, hogy a KM mezőt be kell pipálni. Egyébként ki fogja neked megállapítani most, hogy elvetetted-e az adott kultúrát? De azt csinálsz amit akarsz, nem vitatkozom.
Válasz #1511. hozzászólásra
Nem tudom mi a szakmád, de akkor bemásolom neked az Egységes Kérelem Vis maior bejelentés (W0133) felhasználói kézikönyv ide vonatkozó részét (MVH honlapjáról letölthető):
"A hasznosításhoz azon hasznosítási kódot kell megadni, mely a vis maior esemény után a területen a valóságban található. ... Javasoljuk, hogy amennyiben az őszi vetésű kultúra elpusztult és/vagy a tervezett tavaszi vetésű növényi kultúra elvetésére már nincs lehetőség, tehát a területen nincsen növényi kultúra, akkor a kipusztult őszi vetés kultúra vagy tervezett tavaszi vetés kultúra, mint főnövény (!) megadása után (ez megadhatja a W0131 vagy W0132 formanyomtatványon) a vis maior bejelentésre szolgáló W0133 elektronikus felületen az érintett terület hasznosítási kódját „Pihentetett terület”-re (PIH01) változtassa. Elfogadott vis maior kérelem esetében a PIH01 hasznosítási kód olyan jogcímek esetében is elfogadást jelent (pl.: EMVA AKG, KAT, Natura 2000), ahol vis maior kérelem nélkül egyébként ezen kód nem használható!"
Az eredetivel megegyező hasznosítási kód csak akkor adható meg a vis maior bejelentésben, ha a területen megtalálható az adott növénykultúra, nem pusztult ki, csak károsodott, vagy nem tudod betartani a KM előírásokat. Esetemben ugye el sem lett vetve a főnövény, vagy el lett vetve, de nem kelt ki, ilyenkor egyértelműen a pih01-et kell megadni a vis maior bejelentésben.
De ne ezen vitázzunk, nem ez a gond, hanem hogy a 2013.04.30-i VM rendeletből derül ki, hogy akkor ez az egyéb kultúra arányát növeli, ami sok mindenkinek jó, de a zonális célprogramokban szívás. Természetesen többször érdeklődtem a korábbi években ezzel kapcsolatban az MVH-nál, és eddig teljesen mást mondtak ezzel kapcsolatban. Én ezt csak figyelemfelhívásnak szántam, mert szerintem sok embernek ebből komoly gondja lesz, csak még nem tud róla.
Mi akkor jelentünk pihentetett területet, amikor nem vetettünk.
Miért nem vetünk? Csak.
Ha vetettünk és valami közbe jött, akkor jelentjük az észleléstől számított 8 vagy 15 napon belül, hogy .......
Szeretjük, azt, amikor közben változtatják a jogszabályt?
Válasz #1510. hozzászólásra
Nagyon nem jól tudod, a vis maior lényege pontosan az lenne, hogy elkerüld ai ilyen eseteket. Tehát vetési szándékot jelentesz a SAPS-ban, majd a vis maior felületen a vetetlen terület nagyságát megadod,a hasznosítási kódot pedig változatlanul hagyod és a KM mezőt kipipálod. Ez a tuti és a helyes eljárás, elhiheted, szakmámból adódóan mondom.
Válasz #1509. hozzászólásra
Ezzel az a gond, hogy ha helyszíni, vagy műholdas ellenőrzéskor kiderül, hogy nem az a kultúra van a területen, amire a támogatást beadtad, vagy nincs semmilyen kultúra, akkor az érintett területet kizárják a támogatásból (területalapúból és AKG-ból is) és a támogatás 2-szerese a szankció. Ha a kizárt területed több, mint 20%-a az összterületednek, akkor pedig 2 évig nem igényelhetsz támogatást. Úgyhogy ne mondjátok ezt, hogy nem kellett volna pihentetett területre átjelenteni, mert ez a szabályos eljárás ilyen esetben, ha semmilyen kultúrnövény nincs a területen.
Nem kellet volna kódot változtatni, csak vis maiorozni akkor a beadott kóddal megy ki az év.
Válasz #1507. hozzászólásra
2010 tavaszán annyi belvizünk volt, hogy a földjeink felét nem tudtuk bevetni, még a talaj-előkészítést sem tudtuk elvégezni. 2011-ben a csapadékhiány miatt nem kelt ki sok helyen a lucerna. Beadtunk egy elektronikus vis maior-t az MVH felé és a tervezett növény kódját módosítottuk PIH01-re, ahogy kell. Vis maior esetben megengedett a pihentetett terület, 5 év alatt 2-szer lehet élni ezzel. Nem is ezzel van a gond, hanem azzal, hogy ezekbe a földekbe eredetileg lucernát akartunk vetni, így is adtuk be tavasszal a területalapút, de mivel nem sikerült elvetni, így később jelentettük a vis maior-t. Emiatt ezek a területek nem számítanak bele a pillangós arányba, amiből nekem pl. minimum 20 %-ot kell teljesítenem, viszont beleszámítanak az egyéb kultúrába, amiből maximum 25 % a megengedett.
És mindez a 30/2013. (IV. 30.) VM rendeletből derül ki, ami ugye 2013.04.30-án jelent meg, mindent másképp kell számolni, mint eddig és emiatt nem tudom teljesíteni a vetésszerkezeti előírásokat
Válasz #1506. hozzászólásra
Miért változtattad PIH01-re? AKG-ban amúgy sem lehet pihentetett terület!
Üdv. Mindenkinek!
Nemrég szembesültem egy olyan problémával, hogy aki AKG-ban vis maior-t jelent, és hasznosítási kódnak pihentetett területet ad meg (mert pl.: belvíz miatt kipusztult a kultúrnövény, vagy el sem sikerült vetni), akkor ez a vetésszerkezetben az egyéb kultúra arányába számít bele. Ez azért gond, mert több szántóföldi zonális célprogramnál is meg van szabva, hogy mennyi lehet MAXIMUM az egyéb kultúra aránya. (pl. túzokos, vadludas, madár- és apróvad, kék vércse célprogramok). 10-25 %.
Egy példa: vadlúd- és daruvédelmi előírásokkal célprogramban legfeljebb 10% egyéb kultúra megengedett. Ha valaki ezt eléri mondjuk napraforgóval és az 5 év alatt volt vis maior-os pihentetett területe, akkor ezzel túllépi ezt az arányt, és ezért szankció jár.
Szerintetek jól értelmezem?
Válasz #1504. hozzászólásra
A tápanyaggazdálkodási terv érdekes, mikor az elsőt be kellett küldeni kérdeztem miből számoljak, az MVH nem tudta megmondani mi legyen az alapja, így maradt a MÉM ajánlásos azt biztos nem lépem túl
Válasz #1503. hozzászólásra
Folyamatban levő AKG ellenőrzés tapasztalatai.
Azt már tudjuk, hogy minden növényvédelmi kezelés előtt megfigyelést kell végezni.
Ennek rögzítése pontosan táblánként beazonosítható legyen.(nem elegendő növényenként egyszerűsítve beírni.
Nagyon régen az üres lapokat áthúzva is be tettük. A fakitermelésre való tekintettel ezt később elhagytuk. Most ismét kérték.
Az általam használt szoftver az elkészült tápanyag gazdálkodási tervre nem írja, ki, hogy talajminta vagy a növény szükséglete alapján történt a számolás.
Ezek pótlására volt lehetőség.
Megkezdődött az idei AKG ellenőrzés, már voltak területet mérni+3 év gazdálkodási naplót kérnek.
Válasz #1877. hozzászólásra
Tételezzük fefl, hogy az előd nem vétett.
"Minden" rendben van. Tudjuk hogy edz erősen ellenőr függő is.
Ami részedről elgondolkodtató, hogy a GN-t a gazdaság egész területéről kell vezetni.
Na már most azt kell kiszámolni, hogy a kapott pénz és a következő években az AKG-ra járó támogatás megéri-e a befektetett, munkát.
Én AKG párti vagyok, mivel magam is benne vagyok a programban.
Több ügyfelem, úgy döntött, hogy nem folytatta a második ötéves ciklust.
Most az új 2014-2010-ig ciklus majdnem mindenki számára előírt egy egyszerűsített AKG-t.
"Na erre varrjál gombot."
Bocs eltértünk a topik címétől de ha van kérdés akkor menjünk át az aktuális topokba, mert ez nagyon nem a címről szól.
Vagy van AKG-klub is??
Válasz #1500. hozzászólásra
Köszönöm!
Válasz #1499. hozzászólásra igen 285 Ft körül!A tavalyihoz buktam 50 ezer Ft-ot!!Tudom,hogy valakinek ez nem sok pénz de nekem igen,főleg,hogy minden támogatásom csöpögve érkezik és ha összeadom az árfolyam különbözetet minden jogcímnél akkor már 150ezenél járok!
Válasz #1497. hozzászólásra
Milyen árfolyammal kaptad meg? 280-285 Ft körül?
Akkor most hány körben fizetik ki a 2012. évi AKG-t?! Mert ezek szerint most lement már a harmadik kör is a hét első napján és azóta senkinek semmi?
Én is hétfő reggel kaptam meg!DE lemondtam az észrevételi jogomról a 2013-02-14.ellenőrzésemmel kapcsolatban!
Nálunk egy éven belül már a harmadik különböző jogcímen lefolytatott ellenőrzés folyik éppen. Egyenlőre se pénz, se posztó.... Nem tudom, hogy folyik e azonkívül más érdemi munka is a hivatalban, mint, hogy bennünket ellenőrizgetnek, biztos ez a hobbijuk...
Kapott még valaki AKG-s pénzt a héten? Egy másik fórumban olvastam, hogy hétfő reggel (18-án) az egyik illető AKG támogatást kapott.
Nekem 2012-ben volt ellenőrzés, még nem kaptam pénzt, de a határozat tegnap jött, hogy egy időben utalják az összeget is. Most már meg mozdult valami remélhetőleg jön a pénz is. A Natura 2000 is hétfőn jött meg.
Nekünk sem volt az idén ellenőrzés, a tavalyi évben volt, ill. 2011. nyarán és mégis 2012. március elején megkaptuk a támogatást. Jelenleg pedig síri csend, sehol sem lehet hallani az AKG támogatás további kifizetéséről semmit.
Kapotvalaki mostanaban A.K.G.-et,vagy nem -e tudtok infot akimeg nem kapta meg mikorra varhato.Nem vot ellenőrzesem megsincs piz.
Válasz #1490. hozzászólásra
Utolsó részben nagyon igazad van
Válasz #1489. hozzászólásra
Ugy szeretem ezt! Jó, hogy Te pontosan tudod, hogy az enyém nem ugyan olyan....
Lépjünk mar tul ezen, hogy mindenki arról sir, hogy neki vannak a legxarabb foldjei. Az enyeim 80%-arol a helyiek sírva mennek el, én meg repcet, meg répát termelek rajtuk.
Mindenhol vannak jobb meg rosszabb részek, ez alól csak a csokosak, meg az egykori téeszek utódai kivételek, mert ok megvalogathattak, hogy hol akarnak gazdálkodni. A többieknek meg jutott ami maradt. És minél fiatalabb valaki, annál később kezdett hozzájutni földhöz, és annál xarabbak maradtak! Aki időben kezdte nem vette annyiért a földjeit, mint amennyiért én berelem... Úgyhogy lenne itt miről panaszkodni mindenkinek.
Részemről ezen tovább is léptem...
Válasz #1487. hozzászólásra
Megtudnad 3-10A.K.földön gazdalkodnal,nemigen vitezkednel a tavaji evvel.
Válasz #1487. hozzászólásra
Na igen, aki dobogós helyezésű kukoricát termelt tavaly az könnyeben indul idén tavasszal!
Ugyan mi sem panaszkodhatunk termésileg, de sok más gazdához hasonlóan bízva a magasabb felvásárlási árban, ezidáig még nem sok mindent adtunk el. Mostmár muszáj lesz, elfogytak a tartalékok, kiadások pedig mindig vannak, főleg így tavasszal, műtrágyát ugyanis nem igazán hitelez senki, vetőmagot, növ. szert inkább.
Válasz #1484. hozzászólásra
zömmel az előző évi termés árából...
Azért ennyi év alatt meg lehetett volna már tanulni, hogy a támogatás akkor biztos csak, amikor csippan a mobil reggel... addig nem sokkal konkrétabb ígéret, mint az egymillió munkahely....