Hirdetés
Fórum
- Massey Ferguson traktorok új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Kalászosok műtrágyázása új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Tárolók, színek.. egyéb géptárolók.. új
- Erdőgazdálkodás, szakirányítás új
- Termőföld kisajátítása autópálya épités miatt! új
- John Deere 4630-4650 traktorok új
- Portálfejlesztés / Gépház / Fórum használat új
Cikkajánló
![Megváltozott napraforgóban a betegségprioritás Megváltozott napraforgóban a betegségprioritás](https://static.agroinform.net/data/cikk/7/9085/cikk_79085/napraforgo---_fill_540x300_0.jpg)
1669 hozzászólás
Válasz Manfanatics #1217. hozzászólásáraMegkérdeztem a barátom, aki járási földhivatal vezető egyben.
A válasza: lehetséges,
- a Magyar Állam mindenki előtt,
- ha az eredeti vevőt a 2013. évi 122. tv. 18.§ 4 bekezdése alapján egy másik földműves tulajdonostárs megelőzi.
Más személynek nincs magasabb elővásárlási joga.
Válasz leonaprofi #1216. hozzászólásáraNem vitatom, hogy ez felétek így volt. Viszont nekem azt mondták, hogy 2015. dec. 1-jével volt egy egységes jogértelmezés kiküldve az összes földhivatalnak, hogy mostantól úgy kell eljárni ahogy én mondom.
Válasz fattyú #1215. hozzászólásáraA vevő földműves tulajdonostárs.
Válasz Manfanatics #1212. hozzászólásáraHa a harmadik személy nem egy szintén társtulaj, akkor nem útheti ki a vevőt, még akkor sem, ha a vevő társtulaj nem helyben lakó. Felénk ez a törvény bevezetése óta így került alkalmazásra.
Válasz Manfanatics #1212. hozzászólásáraA vevő társtulajdonos földműves vagy sem?
Válasz leonaprofi #1213. hozzászólásáraIgen, ez lenne a cél. Én csak próbálom felhívni rá a figyelmet, mert nagyot bukhat az ember, ha hátradől, hogy ő társtulaj és valaki megelőzi (ha nekem van igazam).
Muszáj ezeket figyelnünk, mert a föld a gazdálkodásunk alapja.
Figyeljetek, nekem ezt mondta a földhiv. osztályvezetője. Mivel a kör végén ők állnak, ők jegyzik be a végén a tulajdonjogot, biztosan nem fals információkat szórnak bele az éterbe.
Válasz Manfanatics #1210. hozzászólásáraEl kellene jutnunk végre oda, hogy van egy szabályozás, ami minimum következetes és ha ez megvan, akkor ez már szabályozná a tevékenységünket, lehetőségeinket, mégha az nem mindig nekünk kedvez is. De most azt érzem, hogy nincs olyan szabályozás, ami tartós, egyértelmű lenne, hiszen mindig attól kell tartani, hogy az ennek és ennek a szabályozásnak a mentén kialakított tevékenységem és irányvonalam lehet, hogy holnapra már megkezdhető, megtámadható lesz-Ebből adódik ez a vita is, mert valaki megint kitalált valami nagy okos dolgot amivel sok emberre a szívbajt hozza, más emberekben meg hiú ábrándokat kelt. Jó lenne már csak a gazdaságainkra koncentrálni, mert abban vagyunk mi otthon.
Válasz fattyú #1211. hozzászólásáraEgyszerű. Ha társtulaj veszi társtulajtól a földet, akkor harmadik külső személy élhet-e elővásárlási jogával és így viszi a földet?
Válasz Manfanatics #1210. hozzászólásáraLeírnád pontosan a kérdést, amit fel kellene tennünk?
Válasz fattyú #1208. hozzászólásáraA földműves tulajdonostársnak is csak a PTK szerint van elővásárlási joga, ha pl 100 km-re lakik a földtől.
De mondom, ha van lehetőségetek, akkor kérdezzétek meg a földhivatalt, megyeit vagy járásit. Vagy esetleg egy JOBB ügyvédet.
De mégis azt mondjátok meg nekem, hogy állami föld eladása esetén tulajdonostársak esetén, ha nincs elővásárlási joga senkinek sem, akkor miért kell kifüggeszteni? Hiszen kifüggeszteni azért kell, hogy az ember élhessen elővásárlási jogával!
Nem lenne ez értelmetlen? Szerintem meg pont azért kell ez esetben kifüggeszteni, mert biza lehet élni elővásárlási joggal ilyenkor is.
Válasz Manfanatics #1195. hozzászólásáraVálaszd már ketté a társtulajdonos és a földműves társtulajdonos kategóriákat! Az előbbi csak a PTK-ban szerepel, az utóbbi meg a 2013. évi 122es törvényben.
Válasz Manfanatics #1199. hozzászólásáraÉrdekes eljárás, nálunk tavaly májusban volt kb. három hétig ez érvényben, azóta mindig kell kifüggesztés - speciális esetek kivételével. Még tulajdonostársak közötti vásárlás esetén is kérték a kifüggesztést. Melyik járási hivatal volt ez, ahol nem kellette?
Válasz Manfanatics #1205. hozzászólásáraPontosan! De a te értelmezésed szerint, ha a vásárló társtulaj nem helyben lakó, akkor azt meg kellene, hogy előzze a helyben földműves, hiszen a te elméleted szerint a társtulajok egymás közötti vételénél nem számít semmit a tártulajdonosi jogállás! Ezt nem akarja a törvény, hanem éppen ellenkezőleg, privilegizált helyzetbe hozza a tártulajdonost mindenkivel szemben olyannyira, hogy ha az osztatlan közös a társtulajok közötti vétellel megszűnik, azt még kifüggeszteni sem kell. Így tehát, többek által tulajdonolt föld esetében a társtulajok egymás közötti vételét, mellyel a megosztottság csökken a területen belül, ugyan ki kell függeszteni, hiszen más tulajdonostársakkal ezt közölni kell, azonban ebbe sem léphetnek bele a nem tulajdonostársak. Ez eddig nem is volt kérdés, pedig nem tegnap adták ki a törvényt.
Válasz leonaprofi #1204. hozzászólására"Akkor csak annyit nézz meg kérlek, hogy mit ír a 20. § b) pontja. Ez ad választ arra, hogy a törvényalkotó a tulajdonostársat előnybe részesíti-e a tulajdonostársak közötti vételnél is! "
Ez nem arról szól. Itt nincs is más tulajdonostárs, aki élhet elővásárlási jogával, hiszen ebben az esetben az egyik társtulaj megveszi a földet az összes többi társtulajtól és a végén az ingatlan 1/1 lesz.
Válasz Manfanatics #1202. hozzászólásáraAkkor csak annyit nézz meg kérlek, hogy mit ír a 20. § b) pontja. Ez ad választ arra, hogy a törvényalkotó a tulajdonostársat előnybe részesíti-e a tulajdonostársak közötti vételnél is! Persze, hogy nem idézünk pontosan, nem vagyunk jogászok, csak jogalkalmazók és a saját nyelvezetünkön próbáljuk értelmezni a sokszor mások által is értelmezhetetlent.
Válasz leonaprofi #1201. hozzászólásáraDe igen az.
Válasz esze-lény #1197. hozzászólására"1185-hsz-ban írtam le kik előznek tulajdonostársakon belül ezért"
Ott ezt írtad:
"Tulajdonostársak között pedig a szokásos sorrend van(helyben lakó , fiatal kezdő stb"
Ilyen egyszerűen nincsen. Helyette ilyen van:
Földtörvény 22. §. (2) bekezdés:
több, azonos ranghelyen álló elővásárlásra jogosult esetén pedig az eladó választása szerinti elővásárlásra jogosult lép.
Az a baj, hogy én a mondókámat a törvény szövegével támasztom alá, ti meg csak a "szerintem" mondatkezdéssel.
Válasz Manfanatics #1193. hozzászólásáraA Paszulyfalvai esethez annyit, hogy itt már vannak olyan helyben lakók, akik egy viskót megvettek, oda három éve bejelentkeztek és máris tárám-tárám! helyi gazdák! Csak azért járnak a faluba, hogy a postaládát ürítsék, mert az jobb állapotban van, mint a ház, de hát ennyit megér egy kis autózás. Ez legalább akkor spekuláció, mint a Paszulyfalvai eset, nem?
Álláspontunk nem fog közeledni. Javaslom kérdezzetek erre rá a járási földhivatalnál.
Aztán majd legyetek résen, ha olyan helyen vesztek földet társtulajként, ahol nem vagytok helyben lakók.
Válasz leonaprofi #1198. hozzászólásáraÉrdekes. Én november 30-án még úgy adtam be a Földhivatalba szerződést, hogy társtulajtól vettem és nem volt kifüggesztve. Pont azért 30-án, mert elsejétől már ki kellett volna függesztenem. Azóta már be is jegyezték.
Válasz Manfanatics #1196. hozzászólásáraVettem. 3758 négyzetmétert egy osztatlan közösben, melyben én vagyok az egyedüli olyan tuljdonostárs, aki földműves. Más ebben a helyrajzi számon szereplő területből nem használ. November 18-án írtuk alá a szerződést és információddal ellentétesen, bizony ki kellett függeszteni és nem vizsgálta az állam, hogy hányadik vagyok a rangsorban.
Válasz Manfanatics #1189. hozzászólására1185-hsz-ban írtam le kik előznek tulajdonostársakon belül ezért IS függesztik ki, meg azért mert tv szerint ki kell.
Válasz fattyú #1194. hozzászólására" tulajdonostársak közötti adásvételt csak akkor nem kell kifüggeszteni, ha azzal a közös tulajdon teljesen megszűnik."
Kifüggeszteni nem ezért kell. Hanem azért:
Földtörvény 21. § (1)
A föld eladása esetén a földre vonatkozó, a tulajdonos által elfogadott vételi ajánlatot egységes okiratba foglalt szerződésbe (a továbbiakban: adás-vételi szerződés) kell foglalni, és azt a tulajdonosnak - a felek aláírásától számított 8 napon belül - közölnie kell e törvényen, valamint más törvényen, illetve a megállapodáson alapuló elővásárlási jog jogosultjaival.
"A szöveg értelmezése alapján egyik fél az eladó (most konkrétan a magyar állam), a másik fél a tulajdonostárs, a harmadik fél a vevő. "
Ezt meg nem is értem. Mitől a másik fél a tulajdonostárs?
"Az állam nem mérlegeli az eladáskor, hogy valóban te vagy-e az első, egyszerűen az erre vonatkozó nyilatkozatodat a szerződésbe, melyet veled köt, beleteszi."
Már hogyne mérlegelné! Vettél mostanában földet társtulajként? 2015. november 30-ig ha társtulaként vettél földet nem kellett kifüggeszteni, ezt a Földhivatal ellenőrizte.
Ezt pont azért változtatták meg, mert rosszul értelmezték ezt és jött egy minisztériumi jogegységi állásfoglalás, miszerint társtulaj esetében is ki kell függeszteni és a társtulaj elővásárlási jog szerint lehet földet használó földműves, helyben lakó szomszéd, helyben lakó vagy 20 km-en belül lakó földműves.
De olyan elővásárlási jog, hogy társtulaj, olyan nincs.
Ezt nekem az egyik Megyei Földhivatal Ingatlan-nyilvántartási osztályvezetője mondta személyesen!
Válasz Manfanatics #1189. hozzászólásáraSzerintem nincs igazad.
A szöveg értelmezése alapján egyik fél az eladó (most konkrétan a magyar állam), a másik fél a tulajdonostárs, a harmadik fél a vevő.
A vevővel szemben lehetnek elővásárlásra jogosultak. Ha a vevő valamilyen szintű elővásárló, akkor sorrendbe valahol elhelyezkedik. Valakit előzhet, valakit nem.
A FÖLDMŰVES tulajdonostárs elővásárlásra jogosultságát a törvény a második helyre sorolta az állam után. De a sima - nem földműves - tulajdonostárs az utolsó a PTK alapján. (Ők egyébként sem vehetnek az 1 hektáros birtokmaximum fölötti földet, de az 1 hektáros maximumig vehetnek.)
Előfordulhat viszont az az eset, hogy azonos ranghelyre sorolt elővásárlásra jogosultak előzik a vevőt. Ezért került az állami földek eladási hirdetményébe, hogy az ilyen esetekben sorsolás lesz.
És hogy miért kell kifüggeszteni: mert a kifüggesztésre vonatkozó előírások jogértelmezése kapcsán a bíróságok úgy döntöttek, hogy tulajdonostársak közötti adásvételt csak akkor nem kell kifüggeszteni, ha azzal a közös tulajdon teljesen megszűnik. Tehát hogy egy 15 tulajdonossal bíró területet ne kelljen kifüggeszteni, ahhoz az kell, hogy egy tulajdonostárs megvegye a többi 14 részét ugyanazon a szerződésen.
Tehát ha olyan osztatlan közösben veszel földet, ahol a magyar államon kívül más is tulajdonos, akkor függeszteni kell. Ha van benne olyan tulajdonostárs, aki egyben földműves is, bejelentkezhet az elővásárlási jogával és sorsolás lesz belőle.
Válasz leonaprofi #1190. hozzászólására"Ez az értelmezés a törvény szellemiségével - már ha szabad ilyenről beszélni jelen esetben - ellentétes."
A törvény szellemisége, célja az, hogy a helyi gazdákat támogassa. Ez, hogy ha a társtulaj társtulajtól veszi nincs elővásárlási joga a társtulajnak, az a helyi gazdákat támogatja. Hiszem simán elképzelhető, hogy egy pesti gazdag társtulajként szétvásárolja az ingatlant Paszulyfalván, a helyi meg csak néz, hogy mi van. Így viszont ki kell függeszteni a pestinek semmi elővásárlási joga nincs, hiába társtulaj és így a helyi el tudja előle vinni a földet.
Ezért kell kifüggeszteni a szerződést akkor is, ha társtulaj veszi társtulajtól.
" Ha ezt harmadik fél vétele esetén megteszi, egymás közti vétel esetén is alkalmazni kell."
Ilyen a törvényben sehol sincs leírva.
Válasz Manfanatics #1188. hozzászólásáraTehát ha harmadik személy a kifüggesztő, akkor a társtulaj viheti el, ha a társtulaj a kifüggesztő, akkor harmadik személy viheti el.![smile wacko](/oldforum/images/smiles/wacko.gif)
"Bölcs" törvényhozóink kiváló alkotása!
A társtulaj csak talál a családban alkalmas harmadik személyt, akinek a nevén kifüggesztik, ő rájelentkezéssel pedig elviszi.
Válasz Manfanatics #1189. hozzászólásáraAz állam nem mérlegeli az eladáskor, hogy valóban te vagy-e az első, egyszerűen az erre vonatkozó nyilatkozatodat a szerződésbe, melyet veled köt, beleteszi. Ennek mérlegelését a kifüggesztés követően egy erre a célra kijelölt hatóság végzi. Ezért kell kifüggeszteni, majd a kifüggesztés alatt rájelentkezők között dönteni rangsor szerint ennek a hatóságnak. Ez egy demokratikus elem lenne. Elvileg. Szerintem.
Válasz Manfanatics #1188. hozzászólásáraEz az értelmezés a törvény szellemiségével - már ha szabad ilyenről beszélni jelen esetben - ellentétes. A jogalkotó akarata az,hogy a tulajdonostársnak elővásrálási jogot biztosítson. Ha ezt harmadik fél vétele esetén megteszi, egymás közti vétel esetén is alkalmazni kell. Egy törvény, ha mindig egyértelmű lenne, nem lennének hozzá kommentárok, jogegységi határozatok, stb. Itt egy félreértelmezhető törvényrész van, melynek egyik értelmezése a törvény céljával és a jogalkotó akaratával ellentétes. Volt már ilyen és lesz is még, ezt egyértelművé kellene tenni a törvényszövegben.
És egyébként gondolj bele esze-lény!
Ha társtulajként veszed meg az Államtól a földet, és szerinted senki nem tud megelőzni, akkor minek kell kifüggeszteni??? Hiszen ugye azért van kifüggesztve a szerződés, hogy az élővásárlásra jogosultak gyakorolják elővásárlási jogukat.
Válasz esze-lény #1187. hozzászólásáraDe az nem erről szól. Sokan ezzel keverik. Ezt linkeltem:
"A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs."
Leírom szájbarágósan: A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának HARMADIK SZEMÉLY JAVÁRA TÖRTÉNŐ ELADÁSA ESETÉN!!
Harmadik személy: külső személy, aki nincs benne az ingatlanban.
Tehát ez a passzus arra vonatkozik, amikor az egyik társtulaj egy külső személynek akarja eladni a földet, és te, mint TÁRSTULAJ rájelentkezel a földre és elviszed előle, mint a sicc. Ez tiszta sor.
De amikor te, mint társtulaj akarod megvenni a földet egy másik társtulajtól, akkor bizony ez a passzus nem igaz, ugyanis nem harmadik személynek történik az eladás. ITT BUKIK AZ EGÉSZ.
Válasz Manfanatics #1186. hozzászólásárate másoltad be az 1180 hsz-ban.
Válasz esze-lény #1185. hozzászólására"Ha egy osztatlan közös tulajdonban álló területből én mint földműves tulajdonostárs meg akarom vásárolni a tulajdonostársam részét ( pl. állami területet) akkor engem senki nem előz meg kívülről."
És ez hol van leírva a törvényben?
Válasz Manfanatics #1184. hozzászólásáraHa egy osztatlan közös tulajdonban álló területből én mint földműves tulajdonostárs meg akarom vásárolni a tulajdonostársam részét ( pl. állami területet) akkor engem senki nem előz meg kívülről.
Tulajdonostársak között pedig a szokásos sorrend van(helyben lakó , fiatal kezdő stb)
Te arra gondolsz esetleg, hogy a tulajdonostársak között egy mezei paraszt az utolsó.
De ha szerintetek van elővásárlási joga a társtulajnak, ha ő veszi a földet, akkor másoljátok már be azt a törvényi passzust, ami ezt leírja!
Válasz esze-lény #1182. hozzászólásáraNincs mit újraértelmezni, mert a törvény feketén fehéren leírja.
Válasz Manfanatics #1181. hozzászólásáraÉrtelmezd újra mert a hiba nálad van!!!!
A földhivatalban sem mindenki ért a tv-hez.
Válasz fattyú #1177. hozzászólására
Ember!! Ne keverd a szezont a fazonnal!!!
Itt most nem arról van szó, hogy ha társtulaj vagy akkor megelőzöd-e a vevőt (és így rá tudsz jelentkezni a vevőre), hanem arról, hogy ha te veszed a földet társtulajként, akkor a társtulaj nem jelent elővásárlási jogot!!!! Olyan elővásárlási jog, hogy társtulaj a földtörvény szerint NINCS! Csak a PTK szerint, de az meg az utolsó helyen van.
Válasz Attikaa #1179. hozzászólásáraPersze, hogy megelőzöd. Földtörvény 18. §. (3)
A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.
De ha te, mint társtulaj szeretnél földet venni (és nincs más elővásárlási jogod, akkor bizony megelőz mindenki.
Válasz fattyú #1177. hozzászólásáraÍgy van, leírom az én példámat, egy osztatlan közösben akart földet venni egy helyben lakó családi gazda, akinek nem volt benne tulajdon része. Én a szomszéd faluban lakom, azonban a táblában van résztulajdonom. Megjött a földhivatali határozat is már hogy megelőzöm a rangsorban a vevőt.![smile rolleyes](/oldforum/images/smiles/rolleyes.gif)
Hogy az egyes törvényekből milyen sorrendet kell kirakni a kormányhivatalok honlapján elérhető:
http://www.kormanyhivatal.hu/download/9/ac/81000/el%C5%91v%C3%A1s%C3%A1rl%C3%A1sra%20jogosultak%20sorrendje.docx.
Válasz Manfanatics #1176. hozzászólásáraAz eszem megáll, hogy ezt még mindig magyarázni kell!
A 2013. évi 122-es törvény 18. §-a foglalkozik az elővásárlás sorrendjével.
Ennek 3) bekezdése így szól:
A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.
Tehát a földműves tulajdonostárs a Magyar Állam kivételével mindenkit megelőz!!!!!!!!!!
Válasz leonaprofi #1171. hozzászólására"Hello Szabi! Igazad lenne, ha nem lenne a PTK 5:81, ez viszont egyértelművé teszi az fftv által kétértelműen megfogalmazott helyzetet. A tulajdonostárnak elővásárlási joga van."
Szerintem meg rosszul tudod. A társtulajnak ugyan van elővásárlási joga, de Földtörvény szerinti elővásárlási sorrend utolsó helyén! És ezt a PTK által biztosított elővásárlási jogot megelőzi a Földtörvény által leírt elővásárlási jogok. És ezt kimondja magáról a PTK is.
Ezt alá is támasztom: PTK 5.81 §. (4) A külön jogszabályban biztosított elővásárlási jog megelőzi a tulajdonostársat e törvény alapján megillető elővásárlási jogot.
Válasz pamko #1174. hozzászólásáravedd meg ha tudod.mindent kifüggesztenek nyugi.az ára már nem lesz nyugi.kényelem=potyaföld.
Válasz szelindi sándor #1167. hozzászólásáranem velem kötötték,mert adtak nálam magasabb ajánlatot, "befektetők".
elvileg elővásárlóként jó vagyok.
milyen elkényelmeskedésre gondolsz?
a pályázati leirást nyilván olvastam,a szerint, jön a 60 nap kifügg,de még itt nálunk,3 alattiból, nem láttam egyet sem.
Válasz pamko #1166. hozzászólásáraSzerintem nem lesz itt egy se kifüggesztve.Lesz egy kis háborgás,és kész.Volt ennél már nagyobb csalás is.
Válasz leonaprofi #1171. hozzászólásáraJa és szerintem akkor is gyakorolhatja ezt a jogosítványát, ha vásárol és akkor is, ha ajánlatot fogad el, melyben harmadik személlyel szemben lép fel.
Válasz .Szabi. #1165. hozzászólásáraHello Szabi! Igazad lenne, ha nem lenne a PTK 5:81, ez viszont egyértelművé teszi az fftv által kétértelműen megfogalmazott helyzetet. A tulajdonostárnak elővásárlási joga van.
Válasz Milking #1160. hozzászólásáraÉrtelmezések között ez van:
10. helyben lakó szomszéd: az a helyben lakó, akinek a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;
Mivel az osztatlan is tulajdon és külön nem zár ki ezért az ügyvéddel úgy értelmeztük, hogy szomszédnak számít. Nem kell használati megosztás.