Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak611 FtBenzin árak600 FtEUR407.17 FtUSD380.08 FtCHF433.84 FtGBP490.68 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Vannak köztetek baranyaiak ? ????
Érdeklődnék , hogy hol vannak bodza átvevő helyek , mi a bogyóját akarjuk eladni. NAGY MENNYISÉGBEN.
Most kb. mennyi az ára ?
Válasz zsman5939 #5053. hozzászólásáraSzinte lehetetlen, mérsékelni lehet a kártételt. Kíváncsian várom lesz-e kompenzálás árban, vagy a háború az öko szemléletet is elviszi Európába.?(Minden mindegy alapon. Csak legyen.)Nálunk Zemplén 1 hónapja nem volt eső, a tetű után az aszály fogja a legnagyobb gondot okozni.
Válasz Gox #5052. hozzászólásáraTetüben nincs hiány. Az eső és a káliszappan kissé gyérítette az állományt. Sajnos nem kezdtem időben a védekezést ellenük, a megnövekedett lombfelületben pedig egyre nehezebb az eltüntetésük, főleg BIO - ban. Atkát még nem láttam.
Válasz Gox #5050. hozzászólásáraTöbb helyen is láttam ma az út mentén szedőket. Remélem nem kell majd az ültetvénybe virágzáskor is őrzést szervezni...
Válasz zsman5939 #5045. hozzászólására Én vásárolnék, de csak kb 150 kg-ra van szükségem. Imre Zsolt 06207700502 Áráról fogalmam sincs. Akár érte megyek.
Válasz Kovi22 #5043. hozzászólásáraNemcsak a feldolgozás lett drágább, a termelési költségek is nagyot emelkedtek. Extra költség lett a 24 órás őrzés, 1 hónapon át. Beleértve a betakarítási napokat is, amikor levonulunk a területről, valamint maga a betakarítás.
Válasz Gox #5038. hozzászólásáraAz új telepítésekhez hozzá kell tenni, 3év ,h teremjen. És addig elég sokat kell rádolgozni, babusgatni. (Költeni rá sok lóvét) Aki nem tudja a sorját, az bele is bukhat. Engem is hülyéztek a gazda társaim, h minek egy bodzával ennyit foglakozni, költeni rá! Nekem van bodzásom, nekik már nincs, betárcsázták????
4 éves most,ez a leggyengébb része.
Válasz gcastle #5037. hozzászólásáraJól látja apósod, és sokan mások is. Felénk is csak kényszerből maradtak meg a régi ültetvények eddig. Most rendezik ki, hogy lejárt az AKG. Egyik sem telepít.
Válasz zsozsobt80 #5035. hozzászólásáraúgy tudom az USA-ban is a Covid miatt nőtt meg a bodza iránti kereslet.
Van vmi régi tüdőbajgyógyító lötyijük, amit a mostani kórság apropóján vedel boldog boldogtalan
Válasz csola87 #5033. hozzászólásáraTalán új partner a piacon az USA, azt mondják,de majd a nagyok megerősítenek. Persze kell a Covid is. De 2019-be még nem nagyon volt. Kíváncsi lennék a 20-21-es adatokra is.
Válasz gcastle #5029. hozzászólásáraAz a baj itt a matekolásoddal, hogy nem a színanyag tartalom miatt van rekordáron a bodza jelenleg. A covid hozta magával ezt a jelenséget, a megnövekedett gyógyszeripari felhasználás hajtotta fel az árakat, a bodza beltartalmi, gyógyászati célú felhasználását pedig a fekete répa nem fogja helyettesíteni. Ettől függetlenül én is biztos vagyok benne, hogy ez a fellendülés nem fog örökké tartani, kb addig amíg megy a covid hiszti és a vírustól való rettegés. Akik most telepítik nyakra főre a területeket ők szerintem is mellé nyúlnak, mert én is max 2-3 évet látok még ebben a sztoriban, aztán visszaesnek az árak és a kereslet, illetve a sok új termőre váló ültetvény miatt jelentkezik a túltermelés.
Érdekes egyébként, hogy neked nincs tapasztalatod benne, mert múltkor a családból mondta valaki azt, hogy feketerépa, most meg az após, hogy alma a jobb...
Egyáltalán tudod, hogy mi hajtotta fel az árát? Milyen iparág? Köze nincs a színezékhez.
Illetve ha annyira nem jövedelmező, kifejtenéd, hogy 1 hektár bodzára milyen támogatások vehetők igénybe és milyen összeggel?
Válasz zsozsobt80 #5030. hozzászólásáraHosszú távon nem maradhat ilyen magas a bodza ára. Valószínűleg egy kiöregedett ültetvény és a csúcson akarta abbahagyni.
Az a nem normális aki most ugrik bele bodza telepítésbe mert két éven egymás után jó ára volt. Az előtte lévő három évet pedig nem nézi, amikor vastagon termelte minden ültetvény a deficitet.
Igaz nem mindenki azért telepít gyümölcsöst hogy termeljen rajta. Bio átállási támogatás miatt is ültettek már fákat.
Válasz gcastle #5029. hozzászólásáraSzerinted ilyen árak mellett, normális ember felszámolja az ültetvényèt. Ahhoz kell egy pár 2018-as év. A szőlő is bomba biznisz évek óta még sem számolják fel a kistermelők. Vidéken nem sok alternatíva van, nem mindenkiknek van 20-30 ha szántó földje.
Válasz gcastle #5028. hozzászólásáraMeg ne... Okosabb a teló mint én... Már megint...
Apósom amúgy most számolja fel az ültetvényt, meg a botészes tagságát!
Azt mondta, hogy egy 25 ft-os léalmával is jobban jár a termésmennyiség miatt, mint az elmúlt évek bodza átlagárral számolt hektáronkénti "lila" bevétellel! Nem beszélve arról, hogy a genetikailag hiperpigmentált mellett a "gádzsó" szedésnél sajnos elbújhat! Halálra ítélt ágazat!
"Fussatok, bolondok!"
Még ne haragudjatok bodzások, itt van ami miatt olcsó lesz a bodzátok! Fekete-lila répalé sürítmény...
2dl csapvíz+fogpiszkáló hegynyi sürítmény. Na így szaporítsatok, gondozzatok, tervezetek... Tut mir leid!
Sziasztok! Szaporító anyagot szeretnék magamnak csinálni az idén! Jelenleg metszemr a meglèvő ültetvènyeket. A kérdés az, hogy érdemesebb lett volna az ősszel eltenni a veszzőket, el vagyok-e kèsve vele ha most csinálom?
Az, hogy mennyi lesz a termésmennyiség, nem csak a kiadott (mű)trágya mennyiségén múlik. Öntözés/nem öntözés, talaj adottságok, mennyi vesszőt tudsz meghagyni, milyen az időjárás, tud-e kötni rendesen a bodza, művelésmód, hektáronkénti tőszám, lombtrágyázás lehetősége, növényvédelem. Ha stabilan tudod hozni az általad említett 6t/ha termést, a talajodhoz képest az is szép teljesítmény (szerintem). Kicsit javítasz a trágyázási módszereden, esetleg csináltatsz talaj vagy levélmintát, az is sokat elárul. Ezek nem olyan eget verő költségek, de mégis mutatnak valamit.
Személy szerint NPK 5-10-30, vagy hasonló műtrágyát vettem, és azt szórtam 1 menetben ősszel, sorszóróval. Utána mindig bedolgoztam. Tavasszal, pétisót, megosztva, és mindig bedolgozva. Tárcsázás és sorközművelés előtt szórtam. Az NPK Kálium tartalma kálisóból áll elő, egyes szakirodalmak szerint ha ősszel kiadod, a klórtartalma el tud illanni szezonra. Esetleges megoldás a drága Patentkáli helyett.
Tisztában vagyok vele, hogy marhatrágyázni kellene, de nem nagyon tudok szerezni. Még gondolkodom, nem-e pelletált marhatrágyával kellene megszórnom sorára. Ha még nem is a teljes hatóanyag tartalmat adnám ki, de jutna bele valami szerves is.
A talaj miatt lehet sosem fogunk tudni 10 tonnát termelni, mindenesetre úgy működik, először te adsz neki, aztán reméled, hogy ő is ad :)
Az öntözés lehetőségén el kell gondolkodni. Erre felé 2021-ben a gazdák tartálykocsikkal hordták a vizet az ültetvényeikbe: a cél sok esetben nem a termés, hanem a fa megmentése volt.
Mások dobról öntöztek.
Mindenesetre, aki tud öntözni, az nagy előnybe kerül a többiekkel szemben.
Válasz A vasalás témája #5023. hozzászólásáraKöszönöm,hasznos volt amit irtál,ha el tudnám érni a többiek által mondott 10t/ha termésmennyiséget akkor nem sajnálnám rá azt a műtrágyadózist amit írsz,mert ugy gondolom hogy olyan termesmennyiségnél még nyomott áron is nyereséget termelne
Válasz A vasalás témája #5020. hozzászólásáraTamas320d-nek: nem akartam kötekedni. Amikor 2018-2019-ben nem volt ára a bodzának, elspóroltam a trágyázást. Érthető okok miatt: veszteséget ki akar termelni. Szóval 2020-as idényre való metszéskor nekem sem volt újulat az egyik területemen, alig tudtam meghagyni a 4 kívánt ágat újulatból. 2021-ben már tudtam valahogy öntözni, így a tápanyag és a víz hatására lett bőven újulatom.
Tápanyagtervemet tekintve (szakember veszi valahonnan az adatokat) 5 tonna/ha termésre kell 73 kg hatóanyag nitrogén, 40 kg hatóanyag foszfor, és 105 kg hatóanyag kálium. Ezek az értékek csak az 5 tonna termés által kivont hatóanyagok pótlása - véleményem szerint, és nincsenek az egyéb korrekciók, amivel még számolnak a tápanyagtervben.
Ha az általad említett 350 kg/ha pétisót visszaszámolod hatóanyagra (100 kg pétisóban 27 kg nitrogén hatóanyag van), az 94,5 kg nitrogén hatóanyag. Hozzáadod az 500 kg csirketrágyából nyerhető 20 kg hatóanyagot, mondjuk kb 7,85t/ha termésátlagot fedtél le.
A csirketrágya átlagos összetétele: N4-P3-K3. Vagyis 5q/ha csirketrágyával pótoltál 15kg foszfor és 15 kg kálium hatóanyagot. Miközben a 7,85 t/ha termésátlaghoz kiszórt nitrogénhez kellene összesen 62,8 kg hatóanyag foszfor, és 164,85 kg hatóanyag kálium. Ezek szerint az 5q csirketrágyához kellene még szórni - ősszel - 265 kg DC szuperfoszfátot, és pl. 500 kg kg/ha patentkálit (vagy 250 kg kálisót, de ezt a kálisó klór tartalma miatt nem szeretjük szórni bogyós gyümölcsre).
Amikor elmész venni hektáronként 500 kg csirketrágyát, meg 265 kg szuperfoszfátot, és 500 kg patentkálit (br.22500 volt mázsája 2021. szeptemberében) és 350 kg pétisót, akkor megáll a ütőd látván csak a trágyázási költségeket. Természetesen, jelen állás szerint úgy tűnik, idén is busásan megtérül, ha sikerül megtermeltetni az ültetvényt. De voltak évek, amikor egyáltalán nem térült meg.
Fentiekből látszik, hogy a foszfor és a kálium utánpótlás nálad nem biztosított. A foszfor kell a zöld tömeg építéséhez, míg a kálium a termésérésnél, fa télállóságánál stb. kap szerepet.
A gyakorlottabb kollégák kijavítanak, ha netán hülyeséget írtam.
Válasz avm #5021. hozzászólásáraKöszönöm az épitő jellegű választ,Elég ez a nitrogén mennyiség vagy növeljem?A bogyónövekedéskor kirakott nitrogén nem tolja ki az érés idejét?
Válasz tamas320d #5019. hozzászólásáraA csirketrágyához sok víz kell, próbálj marhatrágyát és inkább tavasszal tedd ki. Oszd meg a nitrogént is és csak akkor tegyél pétisót ha savanyú a talajod, különben Amnitrát vagy karbamid. A nitrogén 1/3-át tedd a trágyához, 1/3-át amikor a kis fürtkezdemények megjelennek és 1/3-át bogyónövekedéskor.
Válasz Tüti #5018. hozzászólásáraKöszönöm a választ,nem kételkedem benne amit irsz,csak azért kérdezem hogy tudnék javitani az átlagon.600 fa van hektáronként,minden ősszel kap 5q pelletált csirketrágyát és minden tavassza 3,5q pétisót,a talaj homokos elég rossz vízgazdálkodású.Az a gondom hogy nem tudok megfelő ujulatot meghagyni ugyanis max 4-5 új termővesszőm van,nincs is miből válogatnom.
6268 hozzászólás
Válasz Gox #5067. hozzászólásáraNem termelő az biztos!
Válasz pal.ingrid.e #5066. hozzászólásáraMegkérdezhetem, hogy termelők vagytok vagy gyűjtők?
Sziasztok !
Vannak köztetek baranyaiak ? ????
Érdeklődnék , hogy hol vannak bodza átvevő helyek , mi a bogyóját akarjuk eladni. NAGY MENNYISÉGBEN.
Most kb. mennyi az ára ?
Válasz medikus #5062. hozzászólásáraIdőszakos meg vészhelyzeti engedélyt szokott kapni. Idén nem tudom van e rá
Válasz medikus #5062
Nincsen kivonva. Beszerezhető.
Válasz A vasalás témája #5061. hozzászólásáraSzívesen.
Válasz Gox #5060. hozzászólásáraNincs kivonva?Én már tavaly nem kaptam Flumite-t!
Válasz Gox #5060. hozzászólásáraKöszönöm.
Válasz A vasalás témája #5059. hozzászólásáraFlumite-200
Válasz Gox #5057. hozzászólásáraSzia!
Atkától olyan összeaszottak egyes levelek? Nálam is előfordul. Mivel kellene kezelni?
Úgy nézem annyi a bodza,hogy majd összetörnek a fák!
Válasz zsman5939 #5053. hozzászólására
Nálunk is van védekezni való.
Mi a biot nem mertük bevállalni.
Válasz zsman5939 #5053. hozzászólásáraBioban levéltetű ellen próbáld ki a NeemAzal T/S -t 2,5L/ha dózisban.
Válasz Scipio #5051. hozzászólásáraItt a környékünkön már járnak a rétinégerek virágot is lopni a bodzásokba, 6-700Ft-ot adnak a virágért.
Válasz zsman5939 #5053. hozzászólásáraSzinte lehetetlen, mérsékelni lehet a kártételt. Kíváncsian várom lesz-e kompenzálás árban, vagy a háború az öko szemléletet is elviszi Európába.?(Minden mindegy alapon. Csak legyen.)Nálunk Zemplén 1 hónapja nem volt eső, a tetű után az aszály fogja a legnagyobb gondot okozni.
Válasz Gox #5052. hozzászólásáraTetüben nincs hiány. Az eső és a káliszappan kissé gyérítette az állományt. Sajnos nem kezdtem időben a védekezést ellenük, a megnövekedett lombfelületben pedig egyre nehezebb az eltüntetésük, főleg BIO - ban. Atkát még nem láttam.
Mi újsàg van a bodzásokban?
Virágzás, levéltetû, atka rendben?
Válasz Gox #5050. hozzászólásáraTöbb helyen is láttam ma az út mentén szedőket. Remélem nem kell majd az ültetvénybe virágzáskor is őrzést szervezni...
Válasz Tüti #5049. hozzászólására400 Ft/kg a maximális ár.
Hali, hallani 3500 ft / kg árról a bodzavirág felvásárlás esetén. Kacsa vagy igaz, ki mit hallott, mit tud róla?
Meg szoktátok ritkítani a korona közepét?
Válasz zsman5939 #5045. hozzászólásáraÉrdeklődj a Végh-Várnál, holnaptól veszik a bodzavirágot, árat nem tudok.
Válasz zsman5939 #5045. hozzászólására Én vásárolnék, de csak kb 150 kg-ra van szükségem. Imre Zsolt 06207700502 Áráról fogalmam sincs. Akár érte megyek.
Sziasztok!
Bodzavirág felvásárlásról van információja valakinek?
Hirdetéseket már adtak fel páran különböző fórumokon, de eddig semmi konkrétat nem írtak hozzá.
Válasz Kovi22 #5043. hozzászólásáraNemcsak a feldolgozás lett drágább, a termelési költségek is nagyot emelkedtek. Extra költség lett a 24 órás őrzés, 1 hónapon át. Beleértve a betakarítási napokat is, amikor levonulunk a területről, valamint maga a betakarítás.
Válasz Tüti #5042. hozzászólásárahttps://mezohir.hu/2022/04/08/agrar-bodza-rekord-felvasarlasi-ar-mezogazdasag/
Sziasztok valaki volt esetleg a keceli Fresh Fruit fórumon? Össze tudná foglalni esetleg pár mondatban az elhangzottakat? Előre is köszi!
Válasz A vasalás témája #5040. hozzászólásárahttps://kormany.hu/dokumentumtar/kozos-agrar-politika-2023-2027-nemzeti-strategiai-tervenek-kivonata?
Következő ciklusra szánt Agrárpolitikai Stratégiai Terv benyújtott változata.
Területalapú ~58e/ha
Kieg. jövedelempótló tám 0-10ha: 20e/ha. 10-300ha: 10e/ha
Fiatal termelőnek járó plusz: 57e/ha
extenzív gyümölcstermesztés: 58e/ha
intenzív -gyümölcstermesztés: 136e/ha
Agro-ökológiai alapprogram (Zöldítés utódja?): 29,5e/ha, ha vállalsz bizonyos dolgokat.
2021-es AKG kiírás megegyezik azzal, amit a dokumentumban olvasni.
Válasz Gox #5038. hozzászólásáraAz új telepítésekhez hozzá kell tenni, 3év ,h teremjen. És addig elég sokat kell rádolgozni, babusgatni. (Költeni rá sok lóvét) Aki nem tudja a sorját, az bele is bukhat. Engem is hülyéztek a gazda társaim, h minek egy bodzával ennyit foglakozni, költeni rá! Nekem van bodzásom, nekik már nincs, betárcsázták????
4 éves most,ez a leggyengébb része.
Válasz gcastle #5037. hozzászólásáraJól látja apósod, és sokan mások is. Felénk is csak kényszerből maradtak meg a régi ültetvények eddig. Most rendezik ki, hogy lejárt az AKG. Egyik sem telepít.
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-02-24 18:42:51
Válasz zsozsobt80 #5035. hozzászólásáraúgy tudom az USA-ban is a Covid miatt nőtt meg a bodza iránti kereslet.
Van vmi régi tüdőbajgyógyító lötyijük, amit a mostani kórság apropóján vedel boldog boldogtalan
Válasz csola87 #5033. hozzászólásáraTalán új partner a piacon az USA, azt mondják,de majd a nagyok megerősítenek. Persze kell a Covid is. De 2019-be még nem nagyon volt. Kíváncsi lennék a 20-21-es adatokra is.
Válasz csola87 #5033. hozzászólására
Válasz gcastle #5029. hozzászólásáraAz a baj itt a matekolásoddal, hogy nem a színanyag tartalom miatt van rekordáron a bodza jelenleg. A covid hozta magával ezt a jelenséget, a megnövekedett gyógyszeripari felhasználás hajtotta fel az árakat, a bodza beltartalmi, gyógyászati célú felhasználását pedig a fekete répa nem fogja helyettesíteni. Ettől függetlenül én is biztos vagyok benne, hogy ez a fellendülés nem fog örökké tartani, kb addig amíg megy a covid hiszti és a vírustól való rettegés. Akik most telepítik nyakra főre a területeket ők szerintem is mellé nyúlnak, mert én is max 2-3 évet látok még ebben a sztoriban, aztán visszaesnek az árak és a kereslet, illetve a sok új termőre váló ültetvény miatt jelentkezik a túltermelés.
Válasz gcastle #5029. hozzászólásáraMiért kampányolsz ennyire a bodzatermelés ellen?
Érdekes egyébként, hogy neked nincs tapasztalatod benne, mert múltkor a családból mondta valaki azt, hogy feketerépa, most meg az após, hogy alma a jobb...
Egyáltalán tudod, hogy mi hajtotta fel az árát? Milyen iparág? Köze nincs a színezékhez.
Illetve ha annyira nem jövedelmező, kifejtenéd, hogy 1 hektár bodzára milyen támogatások vehetők igénybe és milyen összeggel?
Köszönöm!
Válasz zsozsobt80 #5030. hozzászólásáraHosszú távon nem maradhat ilyen magas a bodza ára. Valószínűleg egy kiöregedett ültetvény és a csúcson akarta abbahagyni.
Az a nem normális aki most ugrik bele bodza telepítésbe mert két éven egymás után jó ára volt. Az előtte lévő három évet pedig nem nézi, amikor vastagon termelte minden ültetvény a deficitet.
Igaz nem mindenki azért telepít gyümölcsöst hogy termeljen rajta. Bio átállási támogatás miatt is ültettek már fákat.
Válasz gcastle #5029. hozzászólásáraSzerinted ilyen árak mellett, normális ember felszámolja az ültetvényèt. Ahhoz kell egy pár 2018-as év. A szőlő is bomba biznisz évek óta még sem számolják fel a kistermelők. Vidéken nem sok alternatíva van, nem mindenkiknek van 20-30 ha szántó földje.
Válasz gcastle #5028. hozzászólásáraMeg ne... Okosabb a teló mint én... Már megint...
Apósom amúgy most számolja fel az ültetvényt, meg a botészes tagságát!
Azt mondta, hogy egy 25 ft-os léalmával is jobban jár a termésmennyiség miatt, mint az elmúlt évek bodza átlagárral számolt hektáronkénti "lila" bevétellel! Nem beszélve arról, hogy a genetikailag hiperpigmentált mellett a "gádzsó" szedésnél sajnos elbújhat! Halálra ítélt ágazat!
"Fussatok, bolondok!"
Még ne haragudjatok bodzások, itt van ami miatt olcsó lesz a bodzátok! Fekete-lila répalé sürítmény...
2dl csapvíz+fogpiszkáló hegynyi sürítmény. Na így szaporítsatok, gondozzatok, tervezetek... Tut mir leid!
Válasz Farmer. #5026. hozzászólásáraMi is most fejeztünk be a metszést, rakunk le mi is, nem késő még.
Sziasztok! Szaporító anyagot szeretnék magamnak csinálni az idén! Jelenleg metszemr a meglèvő ültetvènyeket. A kérdés az, hogy érdemesebb lett volna az ősszel eltenni a veszzőket, el vagyok-e kèsve vele ha most csinálom?
Válasz tamas320d #5024. hozzászólására
Az, hogy mennyi lesz a termésmennyiség, nem csak a kiadott (mű)trágya mennyiségén múlik. Öntözés/nem öntözés, talaj adottságok, mennyi vesszőt tudsz meghagyni, milyen az időjárás, tud-e kötni rendesen a bodza, művelésmód, hektáronkénti tőszám, lombtrágyázás lehetősége, növényvédelem. Ha stabilan tudod hozni az általad említett 6t/ha termést, a talajodhoz képest az is szép teljesítmény (szerintem). Kicsit javítasz a trágyázási módszereden, esetleg csináltatsz talaj vagy levélmintát, az is sokat elárul. Ezek nem olyan eget verő költségek, de mégis mutatnak valamit.
Személy szerint NPK 5-10-30, vagy hasonló műtrágyát vettem, és azt szórtam 1 menetben ősszel, sorszóróval. Utána mindig bedolgoztam. Tavasszal, pétisót, megosztva, és mindig bedolgozva. Tárcsázás és sorközművelés előtt szórtam. Az NPK Kálium tartalma kálisóból áll elő, egyes szakirodalmak szerint ha ősszel kiadod, a klórtartalma el tud illanni szezonra. Esetleges megoldás a drága Patentkáli helyett.
Tisztában vagyok vele, hogy marhatrágyázni kellene, de nem nagyon tudok szerezni. Még gondolkodom, nem-e pelletált marhatrágyával kellene megszórnom sorára. Ha még nem is a teljes hatóanyag tartalmat adnám ki, de jutna bele valami szerves is.
A talaj miatt lehet sosem fogunk tudni 10 tonnát termelni, mindenesetre úgy működik, először te adsz neki, aztán reméled, hogy ő is ad :)
Az öntözés lehetőségén el kell gondolkodni. Erre felé 2021-ben a gazdák tartálykocsikkal hordták a vizet az ültetvényeikbe: a cél sok esetben nem a termés, hanem a fa megmentése volt.
Mások dobról öntöztek.
Mindenesetre, aki tud öntözni, az nagy előnybe kerül a többiekkel szemben.
Válasz A vasalás témája #5023. hozzászólásáraKöszönöm,hasznos volt amit irtál,ha el tudnám érni a többiek által mondott 10t/ha termésmennyiséget akkor nem sajnálnám rá azt a műtrágyadózist amit írsz,mert ugy gondolom hogy olyan termesmennyiségnél még nyomott áron is nyereséget termelne
Válasz A vasalás témája #5020. hozzászólásáraTamas320d-nek: nem akartam kötekedni. Amikor 2018-2019-ben nem volt ára a bodzának, elspóroltam a trágyázást. Érthető okok miatt: veszteséget ki akar termelni. Szóval 2020-as idényre való metszéskor nekem sem volt újulat az egyik területemen, alig tudtam meghagyni a 4 kívánt ágat újulatból. 2021-ben már tudtam valahogy öntözni, így a tápanyag és a víz hatására lett bőven újulatom.
Tápanyagtervemet tekintve (szakember veszi valahonnan az adatokat) 5 tonna/ha termésre kell 73 kg hatóanyag nitrogén, 40 kg hatóanyag foszfor, és 105 kg hatóanyag kálium. Ezek az értékek csak az 5 tonna termés által kivont hatóanyagok pótlása - véleményem szerint, és nincsenek az egyéb korrekciók, amivel még számolnak a tápanyagtervben.
Ha az általad említett 350 kg/ha pétisót visszaszámolod hatóanyagra (100 kg pétisóban 27 kg nitrogén hatóanyag van), az 94,5 kg nitrogén hatóanyag. Hozzáadod az 500 kg csirketrágyából nyerhető 20 kg hatóanyagot, mondjuk kb 7,85t/ha termésátlagot fedtél le.
A csirketrágya átlagos összetétele: N4-P3-K3. Vagyis 5q/ha csirketrágyával pótoltál 15kg foszfor és 15 kg kálium hatóanyagot. Miközben a 7,85 t/ha termésátlaghoz kiszórt nitrogénhez kellene összesen 62,8 kg hatóanyag foszfor, és 164,85 kg hatóanyag kálium. Ezek szerint az 5q csirketrágyához kellene még szórni - ősszel - 265 kg DC szuperfoszfátot, és pl. 500 kg kg/ha patentkálit (vagy 250 kg kálisót, de ezt a kálisó klór tartalma miatt nem szeretjük szórni bogyós gyümölcsre).
Amikor elmész venni hektáronként 500 kg csirketrágyát, meg 265 kg szuperfoszfátot, és 500 kg patentkálit (br.22500 volt mázsája 2021. szeptemberében) és 350 kg pétisót, akkor megáll a ütőd látván csak a trágyázási költségeket. Természetesen, jelen állás szerint úgy tűnik, idén is busásan megtérül, ha sikerül megtermeltetni az ültetvényt. De voltak évek, amikor egyáltalán nem térült meg.
Fentiekből látszik, hogy a foszfor és a kálium utánpótlás nálad nem biztosított. A foszfor kell a zöld tömeg építéséhez, míg a kálium a termésérésnél, fa télállóságánál stb. kap szerepet.
A gyakorlottabb kollégák kijavítanak, ha netán hülyeséget írtam.
Válasz avm #5021. hozzászólásáraKöszönöm az épitő jellegű választ,Elég ez a nitrogén mennyiség vagy növeljem?A bogyónövekedéskor kirakott nitrogén nem tolja ki az érés idejét?
Válasz tamas320d #5019. hozzászólásáraA csirketrágyához sok víz kell, próbálj marhatrágyát és inkább tavasszal tedd ki. Oszd meg a nitrogént is és csak akkor tegyél pétisót ha savanyú a talajod, különben Amnitrát vagy karbamid. A nitrogén 1/3-át tedd a trágyához, 1/3-át amikor a kis fürtkezdemények megjelennek és 1/3-át bogyónövekedéskor.
Válasz tamas320d #5019. hozzászólásáraÚgy tűnik, meg is válaszoltad egyben a kérdést:
"a talaj homokos elég rossz vízgazdálkodású"
Válasz Tüti #5018. hozzászólásáraKöszönöm a választ,nem kételkedem benne amit irsz,csak azért kérdezem hogy tudnék javitani az átlagon.600 fa van hektáronként,minden ősszel kap 5q pelletált csirketrágyát és minden tavassza 3,5q pétisót,a talaj homokos elég rossz vízgazdálkodású.Az a gondom hogy nem tudok megfelő ujulatot meghagyni ugyanis max 4-5 új termővesszőm van,nincs is miből válogatnom.