Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.02 FtUSD395.26 FtCHF439.37 FtGBP495.29 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz NH Betyár #226. hozzászólásáraAz elsődleges szempont a vásárlásnál az ár volt. Mivel 204-es megáról váltottunk alapból claas pártiak vagyunk. De megát már nem gyártanak, amik vannak már kiöregedtek, szóba került 440-es tucano. Árba minimum 10-15 millióval többe került volna alapfelszereltséggel. Meg elég sok rosszat hallani a mai claasokról, mikor egy 3 éves kombájnak kilyukad a magfelhordó alja, akkor már az anyagminőséggel vannak problémák. A 6140-esről is volt szó,nyilván jobb lett volna, de anyagiak kb 50 misiig engedtek. Egyelőre még terület sincs annyi, hogy egy nagyon nagy kombájt ki tudjunk használni. Évről évre nő a terület amit aratni kell, de most erre volt lehetőség. Váltani meg kellett, mert a mega már 17 éves volt 6000 üzemórával.
Azzal meg tisztába vagyunk, voltunk, hogy nem lesz egyszerű áttérni erre technikára, tudjuk hogy az első pár nap nem lesz egyszerű.
A referencia a közeli nagy cég volt, aminek van egy 8120asa de őszre érkezik egy 7240-es. Elég jók a tapasztalatok. Nyilván nem egy kategóriások az 5130-al, de némi információval tudnak segíteni.
Képességeinkről annyi, 3-an dolgozunk egy családi gazdaságban(én,bátyám meg a fater) hogy én csak 25 éves vagyok, 6-7 évig hajtottam a megát, tudom ez nem sok. Faterom helyi volt tsz-be dolgozik mint gépesítés vezető neki több tapasztalata van. Úgy gondoljuk, gondoltuk boldogulni fogunk vele. Megoldottunk már egy két dolgot, reméljük ezzel sem lesz különösebb gond.
Köszönöm hozzászólásokat, jó hogy van ahol meg lehet beszélni ezeket a dolgokat, meghallgatok minden tapasztalatot, észrevételt.
ja meg a félredolgozásról még annyit, hogy megkell nézni hol lép ki legtöbb anyag a kosárból. Esetemben balra forog a rotor és a bal felső kosárnegyednél elől a cséplőszegmensben dolgozta ki az anyag javát. Hát így az első kettő felső kosárnyegyedet kívülről lehúztuk egy lemezzel és kész. Rögtön megoldotta általánosságban a probléma nagyrészét. Sőt az első hármat lemezeltük akkor le 2013-ban de azóta a 3.-at levettem róla mert úgy gondoltam az már csökkenti az átömlési felületet, amiből mondjuk van sok, mert az összes többi rotoros gépben kisebb a rotor mint ebben.
Ez 3,6méter hosszú, a gép elejétől a végéig ez fut és 800-as átmérőjű a rotortest maga. Ez amúgy hátrány is lehet mert biztosan több kakaót kér hajtatni magát mint egy 3méteres mondjuk de így meg egyszerűbb a rendszer mert hátul nincsen semmi továbbító egyszerűen a rotorból fújja ki a szecskázóra vagy a fődre az anyagot oszt jónapot.
Ezekben a kis IH-kban visszafelé lehet hajtatni a rotort?
Én amit megetetek vele azt kitudom hajtatni vissza magából. Visszahajtatom a ferdét-asztalt, meg közben a rotort is. Egyszer medvéztettem le, szépen kiköptettem előrefelé a kazalnyi zöld lefeküdt vizes szalmát belőle aztán mentem tovább.
Amúgy van még egy marhára érdekes dolog a rotoros gépnél. Paprika szárazban repűl. Meg akkor ha esik az eső.
Ha viszont csak reggeli lágy harmatos de amúgy nem vizes, vagy zöld lédús tapadós dudva van közte akkor meg annyira tudja fogni hogy hihetetlen.
Tavaly elkezdett esni de alig volt már a táblából hát toltuk lefelé. Szó szerint esett nyílván nem keményen de ablakot kellett törölni ahogy a szél verte a gépre. Olyan elcsendesedve símán ment a gép benne mint a mese. El sem hittem. Azt mondják angliában ezért van sok rotoros kombájn mert igen sokat vágnak akkor is ha esik mert ott mindig esik. Nem szempont ez nekünk csak érdekességként írtam le
Én először elkezdtem aratni vele úgy ahogy van. Bal oldalon folyt a rostáról az anyag a sok törekkel együtt. Akkor nyílván kaptam énis pár jó tippet MfPistitől abból indultam ki, aztán logika nézni nézni aratni tapasztalni, logika. Egyszerű paraszt ésszel csak másképpen kell nézni mindent. Nagyon sokat javult a gép a finomhangolásoktól. Most az amerikai fórumról még kértem tanácsokat magyarázatokat a tél folyamán és kaptam is, rendesen a kinti kombájnosok. Legtöbb mindent saját magam eszétől is úgy csináltam korábban már mint ahogy azt ők most javasolták, de még vagy két tényezőt amire eddig nem is nagyon gondoltam tudtak hozzátenni a dolgokhoz ,ezért most mégjobb hatásfokot várok a géptől.
Ha jól elvan osztva a termény benne akkor olyan teljesítménye van mint egyik ládásnak sem lesz soha. Ebben 160x200-as a rosta. 2méter hosszú igen. Hatalmas. 190centi magas körül vagyok szétteszem felfelé a két kezem és úgy kinyújtózkodva tudom megfogni az élire állított kivett rostának a sarkait. De ha rosszul van terhelve akkor hiába nagy, ez tény.
A leg egyszerűbb történet amit Feco írt, hogy a két oldalt külön lehet nézni a JD-n szórás tekintetében. Belefogok nézni az enyém agyába is a diagnosztikai részen hátha ebben is megvan ez mert az nagyon sokat segítene. Egyébként ha egyben mutatja is látod mert ha szór akkor nincsen elterítve benne az anyag, ennyire egyszerű.
Egykét takarólemez, felesleges cséplőelem a rotorról ki, elősegíteni, hogy az anyag magától húzzon kifelé hátul és ne a rotor elején levő csigával tolassa magát végig a rotoron hosszába, mert ez esetben nagyon gyenge lesz a 600lovas motor is meg annyira törekel majd mint az állat és szórni fog meg szemetes is lesz meg minden ami nemjó.
Nekem vannak úgynevezett rotorkések amiből gyárilag 21darab van (3sorban 7-7-7 penge) ami egy kis slégan hátrafelé billenő penge. Namost a 21darab száraz klasszikus búzához felesleges, sőt igazából ilyenbe egy darab sem nagyon kell bele. Zöld szárhoz rizshez meg ilyenekhez viszont a leválasztást segítő "ekevasakat kell levenni" inkább és rotorkéseket felszerelni mindenhová.
Namost én 9darabot szereltem fel ebből a rotoromra de csak a leválasztó hátsó szegmensbe a rotor közepétől a végéig spirális alakba. Így ez egyfajta menetet képez ami segíti az anyagot hátrafelé haladni, közben lazítja a paplant és segíti a leválasztást de szinte meg sem látszik a szalmán hogy darálna rajta, talán egy icipicit. Ha nem spirálba rakom fel körkörösen hanem símán egy vonalba hármasával akkor viszont már darálna a száron!
Nekem a napraforgó kalap lényegében majdnem egyben kijön hátul a rotorból, najó azis kicsit megvan gyűrve de nincsen szétdrancsírozva így olyan tisztán aratok vele hogy kombájn alól levonás nélkül mehetett az olajgyárakba, közben a 4tonna feletti anyagban meg 10-12vel toltam neki, igaz csak 8soros adapterem van, de az már valami szerintem. és akkor mondom az alsórostám tisztaságra volt állítva nem feltétlen teljesítményre. Idén elkészül a nagy szárítónk tisztító rendszerünk, az alsó rostát nyitom fel vastagon kicsit hagy legyen szemetesebb ha úgyvan de még kényelmesebben egye az anyagot.
Válasz NH Betyár #226. hozzászólására"Ládás kombájnt sokkal egyszerűbb beállítani" Ez tény, ahol "józsi a tök" a kombájnos nem is szabad ilyen gépet venni! De azért nem Nóbel-díjjas fizikaprofesszorok hajtják ezeket amerikában sem, szóval nem lehetetlen.
"Egy rotoros kombájn eladásakor min. 2 napot ott kell lenni 1 hozzá értő embernek, aki beállítja a gépet neked. Amúgy szívni fogsz, mint a torkos borz sajna." Nem ismerem az Invest vagy a többi fogalmazó lehetőségeit, de általánosságban sajnos ki lehet jelenteni, hogy itthon senki nem ismeri ezeket. Senki. Mindenki csak eladja, adnak hozzá használatit és tanuld meg. azzal nem lesz előrébb, hogy kimegy a szervizes és együtt olvassák a könyvet! azzal lesz előrébb ha a szezon elején nekiáll, rászán két napot, és minden beállítást kipróbál. beállítja könyv szerint, beleáll a terménybe, megy 50 métert egyenletes sebességgel, és a vészleállítóval megállítja az egészet. kiszállás, burkolatok le, és nézni mindent! hol van szalma, hol van termény, hol van törek, stb. például amit mondtál, hogy reggel a kombájnnak csak egyik oldalán van termény a rostán az a rotor forgási sebességével állítható! Ha forgási irányban van több akkor gyorsítani, ha az ellenkező oldalon akkor lassítani kell! (nem tudom a piroskánál hogy van, JD-ben be lehet állítani, hogy a két oldal veszteségeit külön mutassa...) Ugyanígy nézni kell hol hullik át a legtöbb szem a rotorkosáron! Ha a rotor elején már leválaszt szinte mindent, akkor mehet benne gyorsabban is az anyag hátrafelé! ha szűkebbre veszi a kosarat akkor jellemzően gyorsabban halad benne a bordák cseréje nélkül is egyébként... Azt is meg kell tanulni, hogy állandó paplanvastagságot kell tartani! Nem ládás kombájn, a cséplés és a leválasztás nem idő hanem kényszermozgás függvénye! Ami szerintem célszerű hogy az elején legyen 2, akár 3 kezelő is a géppel, mert így sokkal gyorsabban lehet beállítani! Rutintalan kezelőt pedig nem szabad odaengedni később sem.
Nem kiábrándítani akarlak, és eltántorítani az új szép gépedtől, de elég nehéz ügy beállítani azt a kis AF kombájnt. Jobb választás lett volna ha a nagyobbat veszed 6140, annak legalább nagyobb a motorja 8,7L és a magtartálya is 10500 L. Természetesen hozzá az ürítési sebesség is nagyobb 113 l/s, bár így lesz elég időd egy szendvicset ürítéskor benyomni:)A gond ahogy látom, aki eladja behúz egy strigulát az eladáshoz, viszont technikai háttere nincs. Egy rotoros kombájn eladásakor min. 2 napot ott kell lenni 1 hozzá értő embernek, aki beállítja a gépet neked. Amúgy szívni fogsz, mint a torkos borz sajna. Ládás kombájnt sokkal egyszerűbb beállítani, nem ismerem a képességeteket, de ezzel sokat kell foglalkozni, mire össze jön majd. Gondolom ezt senki sem mondta az Agrobékéstől, és azt sem hogy a nagyobbat vedd, mert ez egy 6 ládás gép teljesítményét sem fogja tudni, bár a nagyobb nyilván többe került volna és más mellett döntesz majd. Az 5140-esbe már a rotoron is alakítottak valamit, ha jól mondta a haverom, aki külföldön árulja ezeket. Elmondása szerint sokat kell bíbelődni a továbbító lécekkel, abból kell rendelni majd ha jól emlékszem létezik 5,8,15 fokos cserélhető bigyókat. (ezzel szabályozod, hogy mennyi idő alatt távozzon a cucc a rotortól, ez a lelke az egésznek). Ezt jól írták a szakik lentebb. Az egy rotoros átka, hogy reggel csak egyik oldalt terheli a mag a rostát, majd jó melegben ideális beállításnál előállhat az ideális körülmény és a rosta teljes szélességét is ki tudod majd használni, ami amúgy is kicsi ezen modellnél. Haveréknél az új verőlécek sarkait még flexelni is szokták, ne daráljon annyira kezdetekben. Ezen nagyon meglepődtem, lehet nem kellene rá hallgatni ezek után? De ezt egy CASE-es gyári ember javasolta nekik. Azt is elmondta, hogy csalódás volt nekik ez a kisfajta AF modell, ők csak a 7140-es ajánlják, vagy a nagyobb 8000 9000-es szériát. De ne adjátok fel, én is nagyon kíváncsi vagyok a fejleményekre, hogy lesztek megelégedve vele. Bár én továbbra is az ikerrotorra szavaznék, hogy a New Hollandos vénám is kijöjjön.
Válasz Claassic #218. hozzászólásáraClassic!
Igaz nekem 9,2-es az asztalom meg persze nagyobb a gép is de 7-8-al csak paprika száraz szalmában lehet menni főleg ha nem magas az sem máskülönben a motor orrbaverődik és hiába tolod neki beejti a fordulatot, nem véletlem, hogy az új nagyok 600 lóerősek.
Ha belemezeled a leválasztó szegmenseket lefogja tudni jól választani a magot a szalma közűl? Egyik ismerős próbálta az 5088-ast még de az rotoron nagyon szórt, aztmondta a leválasztó kapacitása volt a gyengéje, igaz biztosan nemvolt jól beállítva.
Nekem a kosarak úgy néznek ki a Challengeren, hogy a 3cséplőből az elsőt lelemezelem, vannak gyári rá borítható toklászoló lemezek melyek körbefedik és lezárják a kosarat. A második-harmadik kosarakat pedig énis ritkára hagytam, nem sűrítem be a kosár huzalokat mint ahogyan a gyári gépkönyve írja. A leválasztó kosár viszont itt nem cserélhető, gyárilag nagy méretű nyílások vannak és mindenféle terményben így kell aratni mert ez fix rajta nincs másféle hozzá, mondjuk nekem a termény tisztasággal nincs is bajom mert kegyetlen jól dolgozik amióta belőttem helyközel jól a gépet. A szalma is egyben jön ki hátul nem darálja le egyáltalán, annyi hogy kicsit gyűröttebb talán mint egy hagyományos egydobos ládás után.
Nekem sokkal nagyobb kosárhézaggal jó aratni mint a gyári javaslat, így tudom elérni azt amit akarok és közben csak annyira hagy toklászos szemeket a búzán mondjuk mint bármelyik más kombájn mondjuk egy mega vagy cx.
Szerintem az úgynevezett vénákat tekerd ritka menet emelkedés felé hagy haladjon benne az anyag, ha sokat ven belül akkor nem lehet tolni sem neki annyira mert jobban fogja a motort. A miénkben ez is fix, szerintem nemtudom állítani meg eleve a rotor felett vannak ezek a felső paláston belülről.
Egyébként neked a kosárhézag mindenhol egyenlő? Tehát jobb és bal oldalon egyaránt? vagy van aszimmetria a két oldal között?
Válasz erni #223. hozzászólásáraGratula a géphez, bár nem kis bátorság! Ami a legfontosabb nem szabad lustanak lenni! Amíg nem tanuljátok meg állandóan bujkalni kell benne! A rotoros kombájn lelke hogy az anyag mindig egyenletesen fusson benne, ezért az elején mindig meg kell állítani terhelés alatt, es kinyitogatni mindenét, hogy hol mennyi anyag van! Szanberg tudna mesélni! Nagyon kell filózni mindig, hogy ha valami nem jo akkor mit kell állítani hogy jo legyen! De cserébe ha megcsinálod a finomhangolásokat olyan gépet kapsz, aminek nincs párja! Különösen kukoricában majd! A kolléga szavaival elve az egy rohadt nagy morzsoló! Csak nem a góré mellé áll, hanem megy a földön...!
Válasz Claassic #222. hozzászólásáraMost elvileg adnak hozzá majd tömör kosarat, ezért nem lemezelni. Akkor a hornyolt a búza kosár a kukorica meg a négyszöges? A terelölapátok most közép állásba vannak ezeken kell állítani vagy majd függ a termény állapotától?
Itt a közelbe van még egy 8120-as egy nagygazdaságnak, akik talán tudnak már pár infót róla, de lehet hívni foglak ha nem boldogulunk.
Válasz erni #221. hozzászólásáraA belemezelést mi magunk csináltuk az Investesek javaslatára. 30 darab 6-os kapupántcsavar kiszed, 1-1.5mm-es lemezből kibélelni a kosarat, a 30 furatot kifúrni, és visszafogatni a lemezt a kosárba. Ez a legutolsó leválasztókosár lesz. Napraforgóban az utolsó kettő ilyen zárt. A lényeg, hogy az összetörekesített anyagot (amiben már nincs mag) ne küldje át a kosáron a rostát terhelve ezzel, hanem vigye ki hátra.
Az ember akit mondtam az invest valamilyen szervíz vezetője, így hogy agro-békésesek vagytok nemtudom hogy áll majd hozzátok?
Ha nincs hozzáértő háttérsegítség, nem lesz egyszerű. Sok sikert, hívj ha segíthetek. 20/3560284
Válasz Claassic #216. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget.
Most még két szett kosarat kaptunk hozzá, de még jönni fog hozzá.
Cséplöbe van sürü meg ritka(SW meg LW)
Leválasztóba : hornyolt meg négyszög keresztmetszetü rudas, most pontosan nem tudom melyiknek mi a neve.
A cséplö tiszta, de leválasztásnál, kukorica -búza,-búza belemezeve ez hogy van? A kukorica az a négyszöges, a búza meg a hornyolt? A búza belemezelve az lenne a tömör rostély(ilyet még nem kaptunk)?Már bocs ha hülye kérdéseknek tünik,de a szervízesek ma voltak beüzemelni, de mindegy lett volna ha nem is jönnek, mert elég amatörök voltak. Szinte bármit kérdeztem, az volt a válasz,hogy nem tudom, vagy nézzük meg a könyvet.
Válasz szanberg #215. hozzászólásáraIgen, 6,1 es varioasztal ami plusz az AFS 700-as monitor meg van rajta kompresszor. Így 175000 euro + áfa volt,(Agro-Békés). Berekböszörménybe vagyunk nem tudom mennyire ismered, a román határ mellett ártándtól kb 15km délre.
https://www.youtube.com/watch?t=104&v=h9dJ7mSK8L8
Válasz 4964 #217. hozzászólására6.10 az asztal, ekkora árpánk nem volt még. 7-8 al kell menni hogy meg legyen töltve a bele, mert akkor dolgozik szépen, de nyilván ha jó az anyag akkor lassabban ettől.
Válasz erni #214. hozzászólásáraA kosarak:
A cséplők: -sűrű-sűrű-ritka
a leválasztók: -kukorica, -búza, -búza belemezelve telibe.
A fordulatok a gépkönyv szerint beállítva, majd szükség szerint változtatva.
Van még a kosár leválsztó részén a vénáknak nevezett elemek, amelyek szögét állíthatod, ezzel mint egy kosáron belüli menetet imitálsz. Az a lényege, hogy ha alacsony menetemelkedésre állítod több ideig van a kosárban az anyag, ha nagy menetemelkedésre állítod akkor gyorsabban hagyja el a kosarat az anyag.
Ezzel lehet játszani akkor, ha nagyon koszos, mert akkor túlcséplésed van, sok időt töltött a kosárban az anyak, és nagyon törekesítette. Ezzel a sok törekkel a rosta nem tud már mit kezdeni. Ilyenkor gyorsítani kell a meneteken.
Ez csak egy példa volt, nagyon figyelni kell, gondolkodni, és rá fogsz jönni a jó beállításokra.
Nem ládás kombájn, ez sokkal másabb. Nem rosszabb, nem jobb, csak teljesen más.
Nagyon sokat variáltunk a kosárösszeállításokon, mire kialakult, de növényen belül is van hogy variálni kell. A Várkonyi Bence tud segíteni, kérjed a segítségét, és kérd meg hogy menjen ki hozzád ha kezditek, mert a táblán is jó ha ott lesz az elején olyan, aki vágja a rotoros kombájnt!
Ehhez a géphez türelem kell, de megéri, mert ha jól be van lőve akkor lesz teljesítmény is.
Üdv., sok sikert!
Válasz Claassic #211. hozzászólásáraSzia claassic, érdeklödni szeretnék, hogy ti milyen beállításokkal szoktatatok menni az IH-val árpába? Kosár elrendezés, fordulatszámok? Szombaton érkezett az új gép, 5130-as.
A rotoros gép akkor jó ha kevés a ballaszt anyag a vágni való terményben. Kukorica napraforgó szója. desszikált repce! ez utóbbiban is rettenetesen megy de ha zöld akkor halálos...
Ha kevés a ballaszt akkor lehet neki tolni ezerrel szó szerint.
Igaz pl kukoricában egy nagy lexion is tud menni olan tempót mint egy rotoros szerintem, viszont akkor már rengeteg törtszemet produkál míg az axiáldobos mintájában nem lelsz egyetsem.
Egyetlen hátránya a rotorosnak, hogy egy rotor egy felé forog ugye. Valamelyik oldalra mindig jobban dolgozik. Legjobb eset ha középre dolgozik, de pl reggel harmatosabb búzában mondjuk jobbra dolgozik később a cikra szárazban meg balre vagy középre. Ezért kell kezdéskor nagyobb rotorfordúlat, én ezt tapasztaltam, napközben pedig levehető ez jobban.
Amúgy cséplés szempontjából majdnem mindegy mennyit pörög benne a rotor,én próbáltam 450-es rotorfordúlattal is tökéletesen csépelt meg 1000-el is búzában.
Viszont az amerikai rotoros gépészekkel beszélgettem és bizony a nagyobb rotorfordulatok kellenek főleg a jómagyar búzában ahol van szalma is rendesen.
és nagyot reagál a fogyasztása az asztal szélességre.
pl.:2013-ban 12sorral vágtam a makukát 10liter alatti fogyasztásom jött ki.
Igaz kemény száraz talajon!!!!! ez sokat nyom a latba
tavaly pedig csak 8sorral és 18 litereket evett meg, igaz itt meg saras süppedős nedves talajokon, de nemcsak ezen múlott, egyszerűen a motor forog az üzemóra alatt megevett gázolaj ugyan ott van majdcsak mintha 12sorral vágtam volna de akkor a teljesítményem sokkal nagyobb!
Főleg ha tisztítóra dolgoznék csak, akkor kivenném az elsó rostát és 4tonna feletti napraforgóban 12sorral is bírná a 10-12km/órát símán.
Most a 4tonnásokban 8sorral ette símán de már határon volt a visszahordó kapacitása, viszont én úgy vágtam, hogy egyből ment az olajgyárba tisztítás nélkül. Nem is vontak le semmit arany tiszta makuka volt.
Elfogadható a gép, ha van mellette egy univerzálisabb. Legalábbis nálunk. Sok apró területet kell aratni, megannyi különböző elváráshoz gyorsan igazodni. Erre a CASE nem alkalmas. Egy nagy táblába beállítani, és a gabonaszezonban max 3-féle növényre használni, "nagy" területen. Ezt nagyon tudja.
A napra, miután rájöttünk a megfelelő kosárelrendezésre, már egyszerű. Leterhelni nem fogod benne, így a fogyasztása is nagyon magas lesz pl.:6-sorral.
Azért a ládás gép fogyasztását soha ne mérjed a rotoroséhoz! A rotoros más kávéház mind fogyasztásban, mind teljesítményben.
Ha teljesítmény kell, akkor nem lehet kérdés hogy a rotoros a nyerő!
Nekem is tetszett a gép egyszerűsége és robosztussága de inkább maradtunk a 4 dobos cx mellett.
Egyrészt jóval olcsóbb volt egy cx 6090, másrészt jó a tapasztalat az alkatrészellátással és a szervízzel.
Viszont a döntő az volt hogy több helyen érdeklődtem a gépek fogyasztása felől.
Értem. Úgy mindent összevetve elfogadható gépnek találjátok, vagy ez egy rossz döntés volt? Nekünk legtöbbet kukoricába dolgozna, a búza, árpa ilyesmi csak kb harmada lenne az össz területnek. Napraforgóba hogy muzsikál?
Válasz #204. hozzászólásra
A teljesség kedvéért azt hozzá kell tenni, hogy a szervizes srác (Invest) hozzáállása viszont rendkívüli, példás. Korrekt , gyors, csendes! Nagyon ritka az ilyen!!
Az első évben kukoricában hidr. szivattyú megállt. A gép kinn állt a táblán. Alkatrész nem volt az országban, de még Európában sem. Csak az USA-ban.
Aztán lebontottak egyet valahonnan.
Az idén egy gyönyörű péntek délutánon a repcében megállt a vízpumpa, hívjuk az Investet, ott azt mondják a jó munkás emberek, hogy bocs, de leltároznak, majd talán hétfő délelőtt meg tudják mondani hogy van-e raktáron??!
Úgy volt hogy levesszük a Magnumról addig, mert aratóidő volt, nem volt kedvünk várni hétfő délelőttig. A főnök telefonozott párat, majd este 8 felé kocsiba ült, és elautózott a festői Kaposvárra, ahol este fél 11-kor kinyitották neki a raktárat, és már hozta is a pumpát.
A gép szombat reggel 9-kor már duruzsolt. Ez a cég, ahol nem szeretnek aludni a raktárosok az Agro-Tipp volt!
Normál, száraz időben ilyen a fogyasztás. Az átállás kb 1-1,5 óra fürdéssel együtt. INVEST. Meg van a Mega. És a Mega helyett ha lesz, csak ládás jöhet.
Köszönöm a hozzászólást, ilyen infók érdekelnének.
Ez a 18-20 literes fogyasztás normál körülmények közt van, vagy sár vagy egyéb? A szalma nálunk nem érdekes, általába szecskázni kell. Az átállás kb mennyi idö? Melyik kereskedönél vásároltad? Neked megvan még a megád ami a képen van, vagy helyette vetted?
Fiinooom...és 18 liter egyáltalán nem rossz mert a TX-kel sem jövök ki jobban.De ezentúl sajnos el kell felejtenem hogy saját kombájnok és csak is a Manax (ingyen reklám Harsány színekben) 1o kombájnnal...
De, valószínű hogy nem egyenletesen kerül az anyag a rostára. Kisérletezümk különféle lemezek berakásával, de igazi jó megoldást még nem találtunk rá.
Zöld anyaggal nem volt igazán dolog, de a motorerő időnként érezni hogy kevés.
A domboldalakon elmegy 2-dikba, de ahol a Mega fölmegy 3-ba ott ezt vissza kell tenni 2-be.
nekem mondjuk nagyon egyszerű átállítani másra a challengert,sőt nyárról őszre is csak a toklászoló lemezekkel variálok a kosarak külsején. nekem akkor jó ha egyenletes a rosta töltöttsége ha nem akkor szór a vastag oldalon.
ilyenkor rotor fordulattal kosár nyitással csukással lehet variálni rajta,de még máig van mit tanulni többezer hektár aratás után is
classic!
olyan gondotok nincsen a rotoros ih val,hogy a rosta egyik felére vastagabb anyagáram kerül, a másoldalon meg kevesebb?
tehát, egyenőtlenül nem dolgozik rá?
fogós zöld anyag nem fogja a motorját?
dombon hanyadikkal bír haladni?
Nekünk az 5088-as van, ez az 5140-nek az elődje. Szintén a legkissebb.
Tapasztalat: 6.1-es asztal, napi 25-27 hektár 18-20 literes fogyasztás.
A motor 280 ló körüli, nagyon megy nagy szalmájú búzában, arra kell figyelni, hogy mindig meg legyen etetve, mert különben szór. Nagyon eszi az anyagot a rotor miatt, nem lehet bemaciztatni! Én próbáltam, de nem sikerült. Viszont ennek a relatív magas fogyasztás az ára!
A szecskázó mindig megy, mert ez szedi el a rotorról az anyagot. Szalmát fogni nagyon bajos utána,a bálázós köpködött hogy soha többet nem kell szalma IH után. A kereskedő megesküdött mindenkire a rokonságából, hogy lehet szalmát bálázni utánna, de mint kiderült, olyan sok átszereléssel, hogy inkább a másik ládás kombájn (204) hagy szalmát csak. Még szerencse, hogy kevés szalmára van igény.
A különféle terményekre való átállás a dobkosarak variálását és cseréjét igényli, sokat kellett sakkozni ahhoz hogy rájöjjünk mit melyik dobkosár variációval lehet aratni. A kereskedő sem tudott segíteni, és csak sok szopás után jöttünk rá mi is. Hol szórt, hol meg koszos volt.
Teljesen más mint a ládás kombájn. Ennek újra meg kell ismerni a működését, meg kell érteni az összefüggéseit ahhoz, hogy jól be tudjad állítani.
Kukoricában természetesen verhetetlen, de a gabonában, borsóban sem találsz utána tört szemet.
Akinek nem ajánlom: aki szolgáltat kis maszekoknak, pl. vágjál le 1 hektár zabot, majd állj bele 3 hektár tritikáléba, de kell a szalma, majd van megint 2 hektár tavaszi árpa de azt szecskázzad le. Ezt nem tudod tisztán, gyorsan, jó minőségben megoldani. Ehhez a 204-es kell. Ez annak jó, aki 2 hétig egyfajtát vág, majd átszerel, és megint 5 napig valami mást, majd megint átszerel, és így tovább. Magyarán, ez nem a kis területeken szolgáltatók gépe.
Egyébként amire kitalálták az USA-ban arra kiváló, de nem szabad elfelejteni hogy nálunk mások a szemtisztasággal szemben támasztott követelmények, mások a táblaméretek, mások az üza. árak mint az USA-ban!
Elgondolkodtató az ára, látva a Claas árait hozzá képest, de az biztos hogy nem számíthatsz olyan egyszerű, gyors beállításra az IH-tól, mint az a CLAAS-nál megszokott. Az értéktartása meg sehol nincs a németéhez képest, nézd meg az áraikat mondjuk 10 évesen.
Szállítás miatt biztos, de az 5130-as volt investeseknél. Az agro békés-nél a következö széria van ez az 5140-es. A kettö közt nem tudom mi a különbség, valószinü nem sok.
Sziasztok. Van valakinek ilyen kombájnja? A legkisebb típus. Érdekelne mik a tapasztalatok, fogyasztás, ha/nap, hibák. Az agromashon ajánlottak egy 5140-est viszonylag jó árba.
Amerikába rajtuk van ez a tartálymagasitó karima .......
Nomost na beszereznénk mondjuk 1 2388as vagy szerű darálót ennek a francnak van cikkszáma oszt rendelhető vajon????
Vagy hegesszünk reá?
Milyen meglepetések meg hátulütője van az ilyen rámagasitásnak?
781 hozzászólás
Válasz NH Betyár #226. hozzászólásáraAz elsődleges szempont a vásárlásnál az ár volt. Mivel 204-es megáról váltottunk alapból claas pártiak vagyunk. De megát már nem gyártanak, amik vannak már kiöregedtek, szóba került 440-es tucano. Árba minimum 10-15 millióval többe került volna alapfelszereltséggel. Meg elég sok rosszat hallani a mai claasokról, mikor egy 3 éves kombájnak kilyukad a magfelhordó alja, akkor már az anyagminőséggel vannak problémák. A 6140-esről is volt szó,nyilván jobb lett volna, de anyagiak kb 50 misiig engedtek. Egyelőre még terület sincs annyi, hogy egy nagyon nagy kombájt ki tudjunk használni. Évről évre nő a terület amit aratni kell, de most erre volt lehetőség. Váltani meg kellett, mert a mega már 17 éves volt 6000 üzemórával.
Azzal meg tisztába vagyunk, voltunk, hogy nem lesz egyszerű áttérni erre technikára, tudjuk hogy az első pár nap nem lesz egyszerű.
A referencia a közeli nagy cég volt, aminek van egy 8120asa de őszre érkezik egy 7240-es. Elég jók a tapasztalatok. Nyilván nem egy kategóriások az 5130-al, de némi információval tudnak segíteni.
Képességeinkről annyi, 3-an dolgozunk egy családi gazdaságban(én,bátyám meg a fater) hogy én csak 25 éves vagyok, 6-7 évig hajtottam a megát, tudom ez nem sok. Faterom helyi volt tsz-be dolgozik mint gépesítés vezető neki több tapasztalata van. Úgy gondoljuk, gondoltuk boldogulni fogunk vele. Megoldottunk már egy két dolgot, reméljük ezzel sem lesz különösebb gond.
Köszönöm hozzászólásokat, jó hogy van ahol meg lehet beszélni ezeket a dolgokat, meghallgatok minden tapasztalatot, észrevételt.
ja meg a félredolgozásról még annyit, hogy megkell nézni hol lép ki legtöbb anyag a kosárból. Esetemben balra forog a rotor és a bal felső kosárnegyednél elől a cséplőszegmensben dolgozta ki az anyag javát. Hát így az első kettő felső kosárnyegyedet kívülről lehúztuk egy lemezzel és kész. Rögtön megoldotta általánosságban a probléma nagyrészét. Sőt az első hármat lemezeltük akkor le 2013-ban de azóta a 3.-at levettem róla mert úgy gondoltam az már csökkenti az átömlési felületet, amiből mondjuk van sok, mert az összes többi rotoros gépben kisebb a rotor mint ebben.
Ez 3,6méter hosszú, a gép elejétől a végéig ez fut és 800-as átmérőjű a rotortest maga. Ez amúgy hátrány is lehet mert biztosan több kakaót kér hajtatni magát mint egy 3méteres mondjuk de így meg egyszerűbb a rendszer mert hátul nincsen semmi továbbító egyszerűen a rotorból fújja ki a szecskázóra vagy a fődre az anyagot oszt jónapot.
Ezekben a kis IH-kban visszafelé lehet hajtatni a rotort?
Én amit megetetek vele azt kitudom hajtatni vissza magából. Visszahajtatom a ferdét-asztalt, meg közben a rotort is. Egyszer medvéztettem le, szépen kiköptettem előrefelé a kazalnyi zöld lefeküdt vizes szalmát belőle aztán mentem tovább.
Ez aranyat ér nehéz körülmények között!
Amúgy van még egy marhára érdekes dolog a rotoros gépnél. Paprika szárazban repűl. Meg akkor ha esik az eső.
Ha viszont csak reggeli lágy harmatos de amúgy nem vizes, vagy zöld lédús tapadós dudva van közte akkor meg annyira tudja fogni hogy hihetetlen.
Tavaly elkezdett esni de alig volt már a táblából hát toltuk lefelé. Szó szerint esett nyílván nem keményen de ablakot kellett törölni ahogy a szél verte a gépre. Olyan elcsendesedve símán ment a gép benne mint a mese. El sem hittem. Azt mondják angliában ezért van sok rotoros kombájn mert igen sokat vágnak akkor is ha esik mert ott mindig esik. Nem szempont ez nekünk csak érdekességként írtam le
Válasz NH Betyár #226. hozzászólásáraSenki nem ért hozzá az országban. de ez nem feltétlen baj, csak kézbe kell venni a dolgokat.
Én először elkezdtem aratni vele úgy ahogy van. Bal oldalon folyt a rostáról az anyag a sok törekkel együtt. Akkor nyílván kaptam énis pár jó tippet MfPistitől abból indultam ki, aztán logika nézni nézni aratni tapasztalni, logika. Egyszerű paraszt ésszel csak másképpen kell nézni mindent. Nagyon sokat javult a gép a finomhangolásoktól. Most az amerikai fórumról még kértem tanácsokat magyarázatokat a tél folyamán és kaptam is, rendesen a kinti kombájnosok. Legtöbb mindent saját magam eszétől is úgy csináltam korábban már mint ahogy azt ők most javasolták, de még vagy két tényezőt amire eddig nem is nagyon gondoltam tudtak hozzátenni a dolgokhoz ,ezért most mégjobb hatásfokot várok a géptől.
Ha jól elvan osztva a termény benne akkor olyan teljesítménye van mint egyik ládásnak sem lesz soha. Ebben 160x200-as a rosta. 2méter hosszú igen. Hatalmas. 190centi magas körül vagyok szétteszem felfelé a két kezem és úgy kinyújtózkodva tudom megfogni az élire állított kivett rostának a sarkait. De ha rosszul van terhelve akkor hiába nagy, ez tény.
A leg egyszerűbb történet amit Feco írt, hogy a két oldalt külön lehet nézni a JD-n szórás tekintetében. Belefogok nézni az enyém agyába is a diagnosztikai részen hátha ebben is megvan ez mert az nagyon sokat segítene. Egyébként ha egyben mutatja is látod mert ha szór akkor nincsen elterítve benne az anyag, ennyire egyszerű.
Egykét takarólemez, felesleges cséplőelem a rotorról ki, elősegíteni, hogy az anyag magától húzzon kifelé hátul és ne a rotor elején levő csigával tolassa magát végig a rotoron hosszába, mert ez esetben nagyon gyenge lesz a 600lovas motor is meg annyira törekel majd mint az állat és szórni fog meg szemetes is lesz meg minden ami nemjó.
Nekem vannak úgynevezett rotorkések amiből gyárilag 21darab van (3sorban 7-7-7 penge) ami egy kis slégan hátrafelé billenő penge. Namost a 21darab száraz klasszikus búzához felesleges, sőt igazából ilyenbe egy darab sem nagyon kell bele. Zöld szárhoz rizshez meg ilyenekhez viszont a leválasztást segítő "ekevasakat kell levenni" inkább és rotorkéseket felszerelni mindenhová.
Namost én 9darabot szereltem fel ebből a rotoromra de csak a leválasztó hátsó szegmensbe a rotor közepétől a végéig spirális alakba. Így ez egyfajta menetet képez ami segíti az anyagot hátrafelé haladni, közben lazítja a paplant és segíti a leválasztást de szinte meg sem látszik a szalmán hogy darálna rajta, talán egy icipicit. Ha nem spirálba rakom fel körkörösen hanem símán egy vonalba hármasával akkor viszont már darálna a száron!
Nekem a napraforgó kalap lényegében majdnem egyben kijön hátul a rotorból, najó azis kicsit megvan gyűrve de nincsen szétdrancsírozva így olyan tisztán aratok vele hogy kombájn alól levonás nélkül mehetett az olajgyárakba, közben a 4tonna feletti anyagban meg 10-12vel toltam neki, igaz csak 8soros adapterem van, de az már valami szerintem. és akkor mondom az alsórostám tisztaságra volt állítva nem feltétlen teljesítményre. Idén elkészül a nagy szárítónk tisztító rendszerünk, az alsó rostát nyitom fel vastagon kicsit hagy legyen szemetesebb ha úgyvan de még kényelmesebben egye az anyagot.
Válasz NH Betyár #226. hozzászólására"Ládás kombájnt sokkal egyszerűbb beállítani" Ez tény, ahol "józsi a tök" a kombájnos nem is szabad ilyen gépet venni! De azért nem Nóbel-díjjas fizikaprofesszorok hajtják ezeket amerikában sem, szóval nem lehetetlen.
"Egy rotoros kombájn eladásakor min. 2 napot ott kell lenni 1 hozzá értő embernek, aki beállítja a gépet neked. Amúgy szívni fogsz, mint a torkos borz sajna." Nem ismerem az Invest vagy a többi fogalmazó lehetőségeit, de általánosságban sajnos ki lehet jelenteni, hogy itthon senki nem ismeri ezeket. Senki. Mindenki csak eladja, adnak hozzá használatit és tanuld meg. azzal nem lesz előrébb, hogy kimegy a szervizes és együtt olvassák a könyvet! azzal lesz előrébb ha a szezon elején nekiáll, rászán két napot, és minden beállítást kipróbál. beállítja könyv szerint, beleáll a terménybe, megy 50 métert egyenletes sebességgel, és a vészleállítóval megállítja az egészet. kiszállás, burkolatok le, és nézni mindent! hol van szalma, hol van termény, hol van törek, stb. például amit mondtál, hogy reggel a kombájnnak csak egyik oldalán van termény a rostán az a rotor forgási sebességével állítható! Ha forgási irányban van több akkor gyorsítani, ha az ellenkező oldalon akkor lassítani kell! (nem tudom a piroskánál hogy van, JD-ben be lehet állítani, hogy a két oldal veszteségeit külön mutassa...) Ugyanígy nézni kell hol hullik át a legtöbb szem a rotorkosáron! Ha a rotor elején már leválaszt szinte mindent, akkor mehet benne gyorsabban is az anyag hátrafelé! ha szűkebbre veszi a kosarat akkor jellemzően gyorsabban halad benne a bordák cseréje nélkül is egyébként... Azt is meg kell tanulni, hogy állandó paplanvastagságot kell tartani! Nem ládás kombájn, a cséplés és a leválasztás nem idő hanem kényszermozgás függvénye! Ami szerintem célszerű hogy az elején legyen 2, akár 3 kezelő is a géppel, mert így sokkal gyorsabban lehet beállítani! Rutintalan kezelőt pedig nem szabad odaengedni később sem.
Nem kiábrándítani akarlak, és eltántorítani az új szép gépedtől, de elég nehéz ügy beállítani azt a kis AF kombájnt. Jobb választás lett volna ha a nagyobbat veszed 6140, annak legalább nagyobb a motorja 8,7L és a magtartálya is 10500 L. Természetesen hozzá az ürítési sebesség is nagyobb 113 l/s, bár így lesz elég időd egy szendvicset ürítéskor benyomni:)A gond ahogy látom, aki eladja behúz egy strigulát az eladáshoz, viszont technikai háttere nincs. Egy rotoros kombájn eladásakor min. 2 napot ott kell lenni 1 hozzá értő embernek, aki beállítja a gépet neked. Amúgy szívni fogsz, mint a torkos borz sajna. Ládás kombájnt sokkal egyszerűbb beállítani, nem ismerem a képességeteket, de ezzel sokat kell foglalkozni, mire össze jön majd. Gondolom ezt senki sem mondta az Agrobékéstől, és azt sem hogy a nagyobbat vedd, mert ez egy 6 ládás gép teljesítményét sem fogja tudni, bár a nagyobb nyilván többe került volna és más mellett döntesz majd. Az 5140-esbe már a rotoron is alakítottak valamit, ha jól mondta a haverom, aki külföldön árulja ezeket. Elmondása szerint sokat kell bíbelődni a továbbító lécekkel, abból kell rendelni majd ha jól emlékszem létezik 5,8,15 fokos cserélhető bigyókat. (ezzel szabályozod, hogy mennyi idő alatt távozzon a cucc a rotortól, ez a lelke az egésznek). Ezt jól írták a szakik lentebb. Az egy rotoros átka, hogy reggel csak egyik oldalt terheli a mag a rostát, majd jó melegben ideális beállításnál előállhat az ideális körülmény és a rosta teljes szélességét is ki tudod majd használni, ami amúgy is kicsi ezen modellnél. Haveréknél az új verőlécek sarkait még flexelni is szokták, ne daráljon annyira kezdetekben. Ezen nagyon meglepődtem, lehet nem kellene rá hallgatni ezek után? De ezt egy CASE-es gyári ember javasolta nekik. Azt is elmondta, hogy csalódás volt nekik ez a kisfajta AF modell, ők csak a 7140-es ajánlják, vagy a nagyobb 8000 9000-es szériát. De ne adjátok fel, én is nagyon kíváncsi vagyok a fejleményekre, hogy lesztek megelégedve vele. Bár én továbbra is az ikerrotorra szavaznék, hogy a New Hollandos vénám is kijöjjön.
Válasz Claassic #218. hozzászólásáraClassic!
Igaz nekem 9,2-es az asztalom meg persze nagyobb a gép is de 7-8-al csak paprika száraz szalmában lehet menni főleg ha nem magas az sem máskülönben a motor orrbaverődik és hiába tolod neki beejti a fordulatot, nem véletlem, hogy az új nagyok 600 lóerősek.
Ha belemezeled a leválasztó szegmenseket lefogja tudni jól választani a magot a szalma közűl? Egyik ismerős próbálta az 5088-ast még de az rotoron nagyon szórt, aztmondta a leválasztó kapacitása volt a gyengéje, igaz biztosan nemvolt jól beállítva.
Nekem a kosarak úgy néznek ki a Challengeren, hogy a 3cséplőből az elsőt lelemezelem, vannak gyári rá borítható toklászoló lemezek melyek körbefedik és lezárják a kosarat. A második-harmadik kosarakat pedig énis ritkára hagytam, nem sűrítem be a kosár huzalokat mint ahogyan a gyári gépkönyve írja. A leválasztó kosár viszont itt nem cserélhető, gyárilag nagy méretű nyílások vannak és mindenféle terményben így kell aratni mert ez fix rajta nincs másféle hozzá, mondjuk nekem a termény tisztasággal nincs is bajom mert kegyetlen jól dolgozik amióta belőttem helyközel jól a gépet. A szalma is egyben jön ki hátul nem darálja le egyáltalán, annyi hogy kicsit gyűröttebb talán mint egy hagyományos egydobos ládás után.
Nekem sokkal nagyobb kosárhézaggal jó aratni mint a gyári javaslat, így tudom elérni azt amit akarok és közben csak annyira hagy toklászos szemeket a búzán mondjuk mint bármelyik más kombájn mondjuk egy mega vagy cx.
Szerintem az úgynevezett vénákat tekerd ritka menet emelkedés felé hagy haladjon benne az anyag, ha sokat ven belül akkor nem lehet tolni sem neki annyira mert jobban fogja a motort. A miénkben ez is fix, szerintem nemtudom állítani meg eleve a rotor felett vannak ezek a felső paláston belülről.
Egyébként neked a kosárhézag mindenhol egyenlő? Tehát jobb és bal oldalon egyaránt? vagy van aszimmetria a két oldal között?
Válasz erni #223. hozzászólásáraGratula a géphez, bár nem kis bátorság! Ami a legfontosabb nem szabad lustanak lenni! Amíg nem tanuljátok meg állandóan bujkalni kell benne! A rotoros kombájn lelke hogy az anyag mindig egyenletesen fusson benne, ezért az elején mindig meg kell állítani terhelés alatt, es kinyitogatni mindenét, hogy hol mennyi anyag van! Szanberg tudna mesélni! Nagyon kell filózni mindig, hogy ha valami nem jo akkor mit kell állítani hogy jo legyen! De cserébe ha megcsinálod a finomhangolásokat olyan gépet kapsz, aminek nincs párja! Különösen kukoricában majd! A kolléga szavaival elve az egy rohadt nagy morzsoló! Csak nem a góré mellé áll, hanem megy a földön...!
Válasz Claassic #222. hozzászólásáraMost elvileg adnak hozzá majd tömör kosarat, ezért nem lemezelni. Akkor a hornyolt a búza kosár a kukorica meg a négyszöges? A terelölapátok most közép állásba vannak ezeken kell állítani vagy majd függ a termény állapotától?
Itt a közelbe van még egy 8120-as egy nagygazdaságnak, akik talán tudnak már pár infót róla, de lehet hívni foglak ha nem boldogulunk.
Válasz erni #221. hozzászólásáraA belemezelést mi magunk csináltuk az Investesek javaslatára. 30 darab 6-os kapupántcsavar kiszed, 1-1.5mm-es lemezből kibélelni a kosarat, a 30 furatot kifúrni, és visszafogatni a lemezt a kosárba. Ez a legutolsó leválasztókosár lesz. Napraforgóban az utolsó kettő ilyen zárt. A lényeg, hogy az összetörekesített anyagot (amiben már nincs mag) ne küldje át a kosáron a rostát terhelve ezzel, hanem vigye ki hátra.
Az ember akit mondtam az invest valamilyen szervíz vezetője, így hogy agro-békésesek vagytok nemtudom hogy áll majd hozzátok?
Ha nincs hozzáértő háttérsegítség, nem lesz egyszerű. Sok sikert, hívj ha segíthetek. 20/3560284
Válasz Claassic #216. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget.
Most még két szett kosarat kaptunk hozzá, de még jönni fog hozzá.
Cséplöbe van sürü meg ritka(SW meg LW)
Leválasztóba : hornyolt meg négyszög keresztmetszetü rudas, most pontosan nem tudom melyiknek mi a neve.
A cséplö tiszta, de leválasztásnál, kukorica -búza,-búza belemezeve ez hogy van? A kukorica az a négyszöges, a búza meg a hornyolt? A búza belemezelve az lenne a tömör rostély(ilyet még nem kaptunk)?Már bocs ha hülye kérdéseknek tünik,de a szervízesek ma voltak beüzemelni, de mindegy lett volna ha nem is jönnek, mert elég amatörök voltak. Szinte bármit kérdeztem, az volt a válasz,hogy nem tudom, vagy nézzük meg a könyvet.
Válasz szanberg #215. hozzászólásáraIgen, 6,1 es varioasztal ami plusz az AFS 700-as monitor meg van rajta kompresszor. Így 175000 euro + áfa volt,(Agro-Békés). Berekböszörménybe vagyunk nem tudom mennyire ismered, a román határ mellett ártándtól kb 15km délre.
https://www.youtube.com/watch?t=104&v=h9dJ7mSK8L8
Ma lattam eloben!
Válasz 4964 #217. hozzászólására6.10 az asztal, ekkora árpánk nem volt még. 7-8 al kell menni hogy meg legyen töltve a bele, mert akkor dolgozik szépen, de nyilván ha jó az anyag akkor lassabban ettől.
Válasz Claassic #216. hozzászólására7-7,5 tonnás árpában mennyi a gépetek teljesítménye?
Mekkora asztallal milyen gyorsan tudsz menni?
Válasz erni #214. hozzászólásáraA kosarak:
A cséplők: -sűrű-sűrű-ritka
a leválasztók: -kukorica, -búza, -búza belemezelve telibe.
A fordulatok a gépkönyv szerint beállítva, majd szükség szerint változtatva.
Van még a kosár leválsztó részén a vénáknak nevezett elemek, amelyek szögét állíthatod, ezzel mint egy kosáron belüli menetet imitálsz. Az a lényege, hogy ha alacsony menetemelkedésre állítod több ideig van a kosárban az anyag, ha nagy menetemelkedésre állítod akkor gyorsabban hagyja el a kosarat az anyag.
Ezzel lehet játszani akkor, ha nagyon koszos, mert akkor túlcséplésed van, sok időt töltött a kosárban az anyak, és nagyon törekesítette. Ezzel a sok törekkel a rosta nem tud már mit kezdeni. Ilyenkor gyorsítani kell a meneteken.
Ez csak egy példa volt, nagyon figyelni kell, gondolkodni, és rá fogsz jönni a jó beállításokra.
Nem ládás kombájn, ez sokkal másabb. Nem rosszabb, nem jobb, csak teljesen más.
Nagyon sokat variáltunk a kosárösszeállításokon, mire kialakult, de növényen belül is van hogy variálni kell. A Várkonyi Bence tud segíteni, kérjed a segítségét, és kérd meg hogy menjen ki hozzád ha kezditek, mert a táblán is jó ha ott lesz az elején olyan, aki vágja a rotoros kombájnt!
Ehhez a géphez türelem kell, de megéri, mert ha jól be van lőve akkor lesz teljesítmény is.
Üdv., sok sikert!
Válasz erni #214. hozzászólásáraNocsak!
Megvettétek a kisebb axialflow modellt? Milyen asztalokkal felszereltséggel? Mennyibe került?
Fotód nincs esetleg róla? Helyileg hol vagytok? Nagyon érdekelne ha időm lenne megnézném milyen munka közben
Válasz Claassic #211. hozzászólásáraSzia claassic, érdeklödni szeretnék, hogy ti milyen beállításokkal szoktatatok menni az IH-val árpába? Kosár elrendezés, fordulatszámok? Szombaton érkezett az új gép, 5130-as.
A rotoros gép akkor jó ha kevés a ballaszt anyag a vágni való terményben. Kukorica napraforgó szója. desszikált repce! ez utóbbiban is rettenetesen megy de ha zöld akkor halálos...
Ha kevés a ballaszt akkor lehet neki tolni ezerrel szó szerint.
Igaz pl kukoricában egy nagy lexion is tud menni olan tempót mint egy rotoros szerintem, viszont akkor már rengeteg törtszemet produkál míg az axiáldobos mintájában nem lelsz egyetsem.
Egyetlen hátránya a rotorosnak, hogy egy rotor egy felé forog ugye. Valamelyik oldalra mindig jobban dolgozik. Legjobb eset ha középre dolgozik, de pl reggel harmatosabb búzában mondjuk jobbra dolgozik később a cikra szárazban meg balre vagy középre. Ezért kell kezdéskor nagyobb rotorfordúlat, én ezt tapasztaltam, napközben pedig levehető ez jobban.
Amúgy cséplés szempontjából majdnem mindegy mennyit pörög benne a rotor,én próbáltam 450-es rotorfordúlattal is tökéletesen csépelt meg 1000-el is búzában.
Viszont az amerikai rotoros gépészekkel beszélgettem és bizony a nagyobb rotorfordulatok kellenek főleg a jómagyar búzában ahol van szalma is rendesen.
Naprában nemtudod leterhelni az biztos.
és nagyot reagál a fogyasztása az asztal szélességre.
pl.:2013-ban 12sorral vágtam a makukát 10liter alatti fogyasztásom jött ki.
Igaz kemény száraz talajon!!!!! ez sokat nyom a latba
tavaly pedig csak 8sorral és 18 litereket evett meg, igaz itt meg saras süppedős nedves talajokon, de nemcsak ezen múlott, egyszerűen a motor forog az üzemóra alatt megevett gázolaj ugyan ott van majdcsak mintha 12sorral vágtam volna de akkor a teljesítményem sokkal nagyobb!
Főleg ha tisztítóra dolgoznék csak, akkor kivenném az elsó rostát és 4tonna feletti napraforgóban 12sorral is bírná a 10-12km/órát símán.
Most a 4tonnásokban 8sorral ette símán de már határon volt a visszahordó kapacitása, viszont én úgy vágtam, hogy egyből ment az olajgyárba tisztítás nélkül. Nem is vontak le semmit arany tiszta makuka volt.
Válasz #208. hozzászólásra
Elfogadható a gép, ha van mellette egy univerzálisabb. Legalábbis nálunk. Sok apró területet kell aratni, megannyi különböző elváráshoz gyorsan igazodni. Erre a CASE nem alkalmas. Egy nagy táblába beállítani, és a gabonaszezonban max 3-féle növényre használni, "nagy" területen. Ezt nagyon tudja.
A napra, miután rájöttünk a megfelelő kosárelrendezésre, már egyszerű. Leterhelni nem fogod benne, így a fogyasztása is nagyon magas lesz pl.:6-sorral.
Válasz #209. hozzászólásra
Azért a ládás gép fogyasztását soha ne mérjed a rotoroséhoz! A rotoros más kávéház mind fogyasztásban, mind teljesítményben.
Ha teljesítmény kell, akkor nem lehet kérdés hogy a rotoros a nyerő!
Válasz #208. hozzászólásra
Nekem is tetszett a gép egyszerűsége és robosztussága de inkább maradtunk a 4 dobos cx mellett.
Egyrészt jóval olcsóbb volt egy cx 6090, másrészt jó a tapasztalat az alkatrészellátással és a szervízzel.
Viszont a döntő az volt hogy több helyen érdeklődtem a gépek fogyasztása felől.
Válasz #204. hozzászólásra
Értem. Úgy mindent összevetve elfogadható gépnek találjátok, vagy ez egy rossz döntés volt? Nekünk legtöbbet kukoricába dolgozna, a búza, árpa ilyesmi csak kb harmada lenne az össz területnek. Napraforgóba hogy muzsikál?
Válasz #205. hozzászólásra
Igazad van! Valóban Szekszárd!
Válasz #204. hozzászólásra
A teljesség kedvéért azt hozzá kell tenni, hogy a szervizes srác (Invest) hozzáállása viszont rendkívüli, példás. Korrekt , gyors, csendes! Nagyon ritka az ilyen!!
"Szekszárdra"
Válasz #202. hozzászólásra
Az első évben kukoricában hidr. szivattyú megállt. A gép kinn állt a táblán. Alkatrész nem volt az országban, de még Európában sem. Csak az USA-ban.
Aztán lebontottak egyet valahonnan.
Az idén egy gyönyörű péntek délutánon a repcében megállt a vízpumpa, hívjuk az Investet, ott azt mondják a jó munkás emberek, hogy bocs, de leltároznak, majd talán hétfő délelőtt meg tudják mondani hogy van-e raktáron??!
Úgy volt hogy levesszük a Magnumról addig, mert aratóidő volt, nem volt kedvünk várni hétfő délelőttig. A főnök telefonozott párat, majd este 8 felé kocsiba ült, és elautózott a festői Kaposvárra, ahol este fél 11-kor kinyitották neki a raktárat, és már hozta is a pumpát.
A gép szombat reggel 9-kor már duruzsolt. Ez a cég, ahol nem szeretnek aludni a raktárosok az Agro-Tipp volt!
Válasz #200. hozzászólásra
Normál, száraz időben ilyen a fogyasztás. Az átállás kb 1-1,5 óra fürdéssel együtt. INVEST. Meg van a Mega. És a Mega helyett ha lesz, csak ládás jöhet.
Válasz #194. hozzászólásra
Hibák voltak-e vele? Alkatrész ellátás?
Válasz #200. hozzászólásra
Na és ezzel tényleg csak élvezettel aratsz és nem macizol a TX-el viszont néha igen...(kivéve ha "átvariálod" a variátort)
Válasz #194. hozzászólásra
Köszönöm a hozzászólást, ilyen infók érdekelnének.
Ez a 18-20 literes fogyasztás normál körülmények közt van, vagy sár vagy egyéb? A szalma nálunk nem érdekes, általába szecskázni kell. Az átállás kb mennyi idö? Melyik kereskedönél vásároltad? Neked megvan még a megád ami a képen van, vagy helyette vetted?
Válasz #186. hozzászólásra
Fiinooom...és 18 liter egyáltalán nem rossz mert a TX-kel sem jövök ki jobban.De ezentúl sajnos el kell felejtenem hogy saját kombájnok és csak is a Manax (ingyen reklám Harsány színekben) 1o kombájnnal...
Válasz #196. hozzászólásra
De, valószínű hogy nem egyenletesen kerül az anyag a rostára. Kisérletezümk különféle lemezek berakásával, de igazi jó megoldást még nem találtunk rá.
Zöld anyaggal nem volt igazán dolog, de a motorerő időnként érezni hogy kevés.
A domboldalakon elmegy 2-dikba, de ahol a Mega fölmegy 3-ba ott ezt vissza kell tenni 2-be.
nekem mondjuk nagyon egyszerű átállítani másra a challengert,sőt nyárról őszre is csak a toklászoló lemezekkel variálok a kosarak külsején. nekem akkor jó ha egyenletes a rosta töltöttsége ha nem akkor szór a vastag oldalon.
ilyenkor rotor fordulattal kosár nyitással csukással lehet variálni rajta,de még máig van mit tanulni többezer hektár aratás után is
Válasz #194. hozzászólásra
classic!
olyan gondotok nincsen a rotoros ih val,hogy a rosta egyik felére vastagabb anyagáram kerül, a másoldalon meg kevesebb?
tehát, egyenőtlenül nem dolgozik rá?
fogós zöld anyag nem fogja a motorját?
dombon hanyadikkal bír haladni?
nem is tudtam,hogy van 5088asotok is.
Az 5140 mondjuk lett fejlesztve több ízben is. eleve erősebb a motorja, biztos,hogy kevesebbet is eszik. 6méterhez meg 6sorhoz igen jó gép lehet
Válasz #187. hozzászólásra
Nekünk az 5088-as van, ez az 5140-nek az elődje. Szintén a legkissebb.
Tapasztalat: 6.1-es asztal, napi 25-27 hektár 18-20 literes fogyasztás.
A motor 280 ló körüli, nagyon megy nagy szalmájú búzában, arra kell figyelni, hogy mindig meg legyen etetve, mert különben szór. Nagyon eszi az anyagot a rotor miatt, nem lehet bemaciztatni! Én próbáltam, de nem sikerült. Viszont ennek a relatív magas fogyasztás az ára!
A szecskázó mindig megy, mert ez szedi el a rotorról az anyagot. Szalmát fogni nagyon bajos utána,a bálázós köpködött hogy soha többet nem kell szalma IH után. A kereskedő megesküdött mindenkire a rokonságából, hogy lehet szalmát bálázni utánna, de mint kiderült, olyan sok átszereléssel, hogy inkább a másik ládás kombájn (204) hagy szalmát csak. Még szerencse, hogy kevés szalmára van igény.
A különféle terményekre való átállás a dobkosarak variálását és cseréjét igényli, sokat kellett sakkozni ahhoz hogy rájöjjünk mit melyik dobkosár variációval lehet aratni. A kereskedő sem tudott segíteni, és csak sok szopás után jöttünk rá mi is. Hol szórt, hol meg koszos volt.
Teljesen más mint a ládás kombájn. Ennek újra meg kell ismerni a működését, meg kell érteni az összefüggéseit ahhoz, hogy jól be tudjad állítani.
Kukoricában természetesen verhetetlen, de a gabonában, borsóban sem találsz utána tört szemet.
Akinek nem ajánlom: aki szolgáltat kis maszekoknak, pl. vágjál le 1 hektár zabot, majd állj bele 3 hektár tritikáléba, de kell a szalma, majd van megint 2 hektár tavaszi árpa de azt szecskázzad le. Ezt nem tudod tisztán, gyorsan, jó minőségben megoldani. Ehhez a 204-es kell. Ez annak jó, aki 2 hétig egyfajtát vág, majd átszerel, és megint 5 napig valami mást, majd megint átszerel, és így tovább. Magyarán, ez nem a kis területeken szolgáltatók gépe.
Egyébként amire kitalálták az USA-ban arra kiváló, de nem szabad elfelejteni hogy nálunk mások a szemtisztasággal szemben támasztott követelmények, mások a táblaméretek, mások az üza. árak mint az USA-ban!
Elgondolkodtató az ára, látva a Claas árait hozzá képest, de az biztos hogy nem számíthatsz olyan egyszerű, gyors beállításra az IH-tól, mint az a CLAAS-nál megszokott. Az értéktartása meg sehol nincs a németéhez képest, nézd meg az áraikat mondjuk 10 évesen.
Válasz #192. hozzászólásra
A 9230-ra hernyóval,110-et mondott tavaly a német...
Válasz #191. hozzászólásra
Szállítás miatt biztos, de az 5130-as volt investeseknél. Az agro békés-nél a következö széria van ez az 5140-es. A kettö közt nem tudom mi a különbség, valószinü nem sok.
Válasz #189. hozzászólásra
Miért van keskeny gumi rajta nem kérdezted?
szállítás biztos
Válasz #189. hozzászólásra
Az a baj hogy a nagyobb az jóval drágább.
Válasz #188. hozzászólásra
165000 júró+fa az agro békésnél, készleten van
204-es mega helyett lenne, csak egy lépcsövel kéne nagyobb
Válasz #187. hozzászólásra
Mennyi?
Annál följebb kéne lépni az kicsi.
Sziasztok. Van valakinek ilyen kombájnja? A legkisebb típus. Érdekelne mik a tapasztalatok, fogyasztás, ha/nap, hibák. Az agromashon ajánlottak egy 5140-est viszonylag jó árba.
Válasz #185. hozzászólásra
Sütemény...
Amerikába rajtuk van ez a tartálymagasitó karima .......
Nomost na beszereznénk mondjuk 1 2388as vagy szerű darálót ennek a francnak van cikkszáma oszt rendelhető vajon????
Vagy hegesszünk reá?
Milyen meglepetések meg hátulütője van az ilyen rámagasitásnak?
Válasz #183. hozzászólásra
Ez köll a dolgozónak...
http://www.caseih.com/en_us/Maintenance/Documents/Case%20IH%2020%20Series%20Combine%20Productivity%20Guide.pdf
Válasz #181. hozzászólásra
Mit szeretnél kalibralni rajat?
Jeladó cseréltél?
Az hiszem a legfelsó sorban a jobb+ bal szélsö gomb nyomva tart kulcs elfordít,de azért megnézem.