Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Repce tavaszi növényvédelme új
- Epertermelés új
- Magról vetett hagyma új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Üzemanyag fogyasztás / gázolaj- és benzináremelés új
- Kajszibarack új
- Milyen a jó kombinátor? új
- MTZ 1221 traktor új
- Segítség villanypásztor vételhez új
Cikkajánló

154 hozzászólás
Válasz laszli.zita #138. hozzászólásáraTudnánk telefonon beszélni?
engottomate@gmail.com
Előre is köszönöm!
Válasz Ferenc49 #151. hozzászólásáraA családi gazdaság minden tagja adószámmal van regisztrálva!!!Az átadó csak tanácsadó státuszban maradhat a gazdaságban és az átvevő teljes fő foglalkozásban kell vinnie tovább a gazdaságot! Jogvesztő az 50év felett,vagy aki fiatal gazda támogatásban vesz részt.Aki teljesen új gazdálkodónak minősül azt negatívan fogják értékelni még ha közvetlen hozzátartozó akkor is.
Válasz Ferenc49 #151. hozzászólásáraUtána kell olvasni. Szerintem itt is linkelték. De a jogtarban ott az egész törvény, google...
Válasz Rabó001 #150. hozzászólásáraÉs arról esetleg van már infó, hogy a gazdaságátvevőnek az elejétől kezdve főállásban kell ezt csinálnia? Vagy lehet mellette másik állása? Most olyan koncepcióban gondolkozunk, hogy kihasználnánk az 5 éves együttműködési időszakot és annak az első felében még nem teljes állásban csinálnám, megtartanám mellette a mostani munkám.
Válasz Ferenc49 #149. hozzászólásáraNa de ez pont azert van, hogy ne csak papíron adja át. Aztán ha átadja a családon belül valakinek mondjuk a szülő, attól még persze nem hivatalosan dolgozhat benne éjjel nappal, több mint valószínű hogy bejelentve úgyse volt alkalmazottnak.
Válasz Rabó001 #148. hozzászólásáraVilágos, csak olyan furcsa, hogy a családi gazdaságban legtöbben amúgy is csak papíron vannak benne. Aztán akinek tényleg van köze hozzá, aki átadja, az még papíron sem lehet benne az átadás után, annak csak tagjaként, adószám nélkül, mint a többi tag.
Válasz Ferenc49 #147. hozzászólásáraHát arról szól ez az átadásos dolog, hogy akkor az atado utána ne gazdálkodjon, ez az egyik kikötés.
Felmerült még egy kérdés bennem. Ha a gazdaságátadó ugyanabban a családi gazdaságban van, mint a gazdaságátvevő, akkor a gazdaságátadás után - tekintve, hogy törlik az őstermelő nyilvántartásból is - már a családi gazdaságban sem maradhat benne? Földet, meg felteszem, főleg nem vásárolhat.
Válasz laszli.zita #145. hozzászólásáraKöszönöm, megfontolom a leírtakat.
Válasz szf.hun #144. hozzászólásáraÉrdemes pl azt megnézni, hogy a gazd átvevő akar-e (vagy tud )jó esélyekkel pályázni. Értékelési szempont a beszállítói és értékesítési kapcsolatok hosszútávú megléte, működés időtartama stb a beruházási pályázatoknál ez ismétlődő. Sok átvevő ebben még nem jó, vagy nincs is gazdálkodási múltja. Ha az átvevő már jó ideje gazdálkodik és fejleszteni akar, akkor jó opció, hogy ő pályázik beruházásos pályázaton a többlet támogatás intenzitás miatt és indul a gazdasagatvevő támogatása pályázaton. Ha ez nem cél, akkor (szerintem) érdemes megvárni a gazd.átadásos pályázatot, ahol az átadót támogatják. Sajnos olyan jó pályázatok már nem nagyon jönnek, átk hatalmas túligénylés volt, terménytárolón borzasztó kicsi a keret összeg, precízióson tudomásom szerint pl traktorra alig jár majd támogatás, szinte mindenki azt szeretne pedig.. szóval ez egy olyan kérdés amit nagyon meg kell fontolni. Mi pl terménytárolót szeretnénk , ahol nagyon jól jönne a plusz 15%… de mivel a keret 10 milliárd kicsi az esélye hogy nyerünk, de hátha. Csak ahhoz megkötött szerződés kell..ha pedig nem nyerünk hiába lett megkötve a szerződés, akkor az átadó már nem tud támogatást igényelni az átadásra
Válasz laszli.zita #136. hozzászólásáraElolvastam a linkelt bejegyzést. Idén tervezek én is gazdaságátvevőként pályázni majd a családi gazdaságunk átvételére ebben a konstrukcióban. A leírtak alapján azért maradtak bennem kérdések. Milyen főbb szempontok alapján érdemes eldönteni, hogy melyik esetben érdemes egyik, mikor a másik konstrukcióra pályázni?
Elsőre az jutott eszembe, hogy a 15%-os többlet támogatási intenzitásra a nagyobb gazdaságoknak lehet érdemes pályáznia, ahol folyamatos beruházások és fejlesztések vannak, míg a relatíve kisebb gazdaságoknál a gazdaságátadási együttműködéssel való támogatásra érdemes pályázni.
Vagy esetleg más szempontok szerint lett így kettéosztva ez a támogatás?
Köszönöm a válaszokat, már azt hittem le is maradtam róla
Válasz Gazdász93 #139. hozzászólásáraNem indult el, de van akinél a többlet támogatás intenzitás (50-helyett 65%) miatt már pl állattartó telep pályázatok célszerű volt a szerződést elkészíteni, sajnos akinek pl emiatt megvan a szerződés , ott az átadó nem is tud a gazdasagàtadás pályázaton indulni, csak az átvevő.
Válasz Gazdász93 #139. hozzászólásáraVan olyan pályázat, ahol ha gazdaságátadással érintett a pályázó, ott emelt a támogatási összeg, például 50% helyett 65%. Ez már működő dolog elvileg. De ez nem az, amire sokan gondolnak, vagy várnak rá.
Válasz Gazdász93 #139. hozzászólásáraNem támogatás hanem pályázat*
Ez a gazdaságátadásos támogatás már megy? Mármint be lehet adni? Én azt hittem csak áprilisban indul
Válasz engottomate #137. hozzászólásáraSzia, nálunk vannak jóváhagyott szerződések már több megyéből. Nagyon fontos, hogy jó ügyvédet találj hozzá. Van, akinek kis hiánypótlással hamar átment, van akinek 40 pontot előírtak van akinek élből elutasították (be lehet adni újra). S ez az ügyvéde(ke)n múlt.
Viszont érdemes megfontolni mikorra időzítitek az átadást alább betettem egy linket.
Sziasztok érdeklődnék ,hogy van itt valaki aki eljutott odáig ,hogy a NAK jóváhagyta a Gazdaságátadási szerződését vagy legalább már tart valahol a folyamatban? Tudnánk beszélni? Szeretném felvenni a kapcsolatot. Előre is köszönöm a segítséget!
https://kap.gov.hu/news/2025-02-26/172421/tajekoztato-gazdasagatadasi-szerzodes-es-videkfejlesztesi-palyazati
Válasz mihaszna #134. hozzászólásáraPersze. Több is. Ő nem gazda, hanem vasutas, sofőr, stb. Neki az egy másodállás. Ezelőtt a kicsiknek kiírt pályázatok nagy részében kötelező volt a főállás. Csak egy példa. Ex multinál regionális kisfőnök. 7 éve havi 8000 euró volt a fizetése, cégesautóval, lakhatással, költségtérítéssel. Sosem fog gazdaságban dolgozni. Az ilyet is támogatni kell, ugye?
Válasz SzikiSzokeveny #129. hozzászólásáraMiért kéne alapnak lenni?
Nálunk 100 hektár fölötti gazdáknak is volt mellette fő állása.
Az egyik a vasúton dolgozott, a másik a volánnál volt sofőr, a harmadik a TSZ -ben fő könyvelő, stb....
Miért kéne egy 10 hektáros gazdának fő állásunak lennie?
Az egyik gazdát például egy rosszul sikerült év után a felesége postamesteri fizetése húzta ki a bajból. Abból törlesztették a hitelt ezért nem vitte el a bank a földet meg a gépeket.
Van még ilyen jó ötleted?
Válasz kisparasztkaim #132. hozzászólásáraNem is szabad. Hallottam már én egy-két szépet. Minimum 10 évre kéne, főállásban. Majd ezt is kiírjàk szépen magunak, akik ténylegesen érintettek lennének, azoknak meg majd csak a morzsa vagy a kopp jut.
Válasz SzikiSzokeveny #129. hozzászólásárasok gazdálkodó gyereke, unokája, nem a mezőgazdaságban dolgozik, hanem például a kormányhivatalban.

Őket nem akarják kizárni.
Válasz hashtag #105. hozzászólásáraTalán azért csökken az pénz, mert időkorlátos lesz a pályázat, és asz összeg felülről zárt.

Valamint lehet hiánypótlást beadni.
Az érdeklődők száma meg növekszik.
Talán nem is annyira szar a pályázat?
Válasz Unka #127. hozzászólásáraÉn másképp tudom.

Addig, amíg nincs kiírva a pályázat felesleges agyalni, hogy mi lesz.
Az EU mintára kellene minden évben, de valamiért mi nem úgy működunk, mint az EU.
Válasz Unka #127. hozzászólásáraEzen nem tudom miért gondolkodnak. Egy ilyen gazdaságátadásnál alapnak kéne lenni a főállásnak. Pont ez lenne a lényeg benne, szerintem.
Válasz Unka #127. hozzászólásáraIgen, ezért is írtam feltételesmódban. Nekem 5 év, arra ebből már semmi sem lesz.
Válasz Gandhy #126. hozzászólásáraMagára a gazdaságátadásra nem adnak, csak a pályázatra. Ami egyáltalán nem biztos, hogy lesz öt év múlva. Már azt hallani, hogy csökkentik az összegeket és állítólag csak pár hétig lesz nyitva. Tehát már a pályázat beadásakor kellene átadási szerződéssel rendelkezni annak is, aki 4-5 év múlva szeretné átadni a gazdaságát. Nálunk két év múlva lenne realitása az átadásnak, de lehet a pályázat miatt már most muszáj lesz szerződést kötni. Teljesen életszerűtlen. Nem is értem, miért nem nyitják meg folyamatosra és mindenki akkor pályázna mikor családilag megérett a helyzet a váltásra. A pályázatot tavaly július/augusztusra ígérték, majd év végére, aztán idén februárra. Azóta hallottam 2025 áprilist, júliust legutóbb harmadik negyedévet és év végét is. Állítólag az egyik pont ahol megakadt a dolog, hogy elvárják-e a főállást vagy másodállásban is át lehet venni.
Válasz mtz1221 #125. hozzászólásáraA gazdaságátadás ennyit ad, úgy olvastam.
Válasz Gandhy #122. hozzászólásárabeszéld rá hogy neked való velykót keressen. szépen eldolgozik veled, ő meg nem fogja idegesíteni élheti a városi életét.
Miért kapsz 100000 eurót 60 éves korodban ?
Válasz termelo #123. hozzászólásáraNem is azért írtam, hogy eltántorítson.
Válasz Rabó001 #114. hozzászólásáraÉn abban hiszek, hogy az emberek jók, 1-2 példa nem fog eltántorítani ebben.
Korábban kérdeztem akkor úgy volt, hogy végrendeleti örökléssel a haszonbérletek is mennek tovább (igaz családi gazdálkodóként kérdeztem)
Válasz mtz1221 #121. hozzászólásáraPersze nem a lányom hibája, hogy nem a gazdálkodás élete célja.
Aztán, ki tudja? Ha megunja a kódok világát, még visszatérhet ide, ahogy Én is tettem. Robotika az egyik szakiránya, majd automatizálja a gazdaságot.
Válasz Gandhy #117. hozzászólására


6. Azt a 100 ezer eurót persze elteszi, ha lesz majd, amikor betöltöm a 60-at ???
Válasz termelo #113. hozzászólásáraNem biztos hogy kiderül 60 65 éves korára hányadán áll az ember a gyerekével.


Ebben az elkurvult világban seperc alatt alkurvulhat a gyerek is.
Nagyanyám majdnem 80volt mikor a kölke már 50 fölött az merte kiejteni hogy ö többet nem szán anyagilag az anyjára.
Filléres gyógyszerköltségekről beszélünk meg ellátásról több testvérre szétosztva.
Mellesleg a kedvenc gyerek volt többi testvér rovására....
Válasz termelo #115. hozzászólásáraAkkoriban lehet 50-50%-volt, de azóta a földek értéke fölfelé ment, a házat meg lehet lelakták.
Mi van hanem csak földeket, hanem traktort, kombájnt, munkagépeket, szárító telepet, ilyesmiket kell szétosztani 2-3-akármennyi gyerek között? Ezeknek az értéke 20 év múlva tizede (ha el nem rohad), a földé meg termel és megy fölfelé! Átadáskor ezeket az eszközöket nyílván át kell adni mert nélküle semmi értelme, erre találták ki.
Nem egyszerű...
Válasz termelo #115. hozzászólásáraDe nem is ez a lényege. Amúgy akkoriban nagyjából egyenlőnek gondolták, azért is állapodtak meg így.
Olvasva a kommenteket megállapíthatom, hogy könnyű helyzetben vagyok és mégsem:

1. Minden az enyém.
2. Egyetlen gyermekem van.
3. Ő az örökösöm egyben.
4. Azt sem tudja, hol vannak a szántók, de a rétekre azért kitalálna.
5. Agráriumhoz semmi köze, sem készsége, akarata.
6. Azt a 100 ezer eurót persze elteszi, ha lesz majd, amikor betöltöm a 60-at.
Válasz termelo #115. hozzászólásáraSzerintem a paraszti vér arra húz aki viszi tovább a földeket...
Válasz Rabó001 #114. hozzászólásáraEzt ennyi információból nem lehet megítélni valószínű nem 50-50 % lehetett a 2 örökség értéke.
Válasz termelo #113. hozzászólásáraAz 1-re sajnos vannak ellenpéldák is. És senki nem vegye magára, de tudok ilyet. Édesanya meghalt. A gyerekek és az apa megegyeztek, hogy akkor az egyik gyerek marad a szülői házban, vagyis ő kapja a házat, neki ezzel megoldódik a lakhatása. A másik meg megkapja a földeket. Eltelt pár év, most meg egymást mocskolják, nem beszélnek egymással, az utcán átmegy a másik oldalra ha szembe jön a másik. Az egyik bevette, hogy a másik mennyivel jobban járt, mert most mennyi pénzt termel a földeken. Szégyenletes.
Amit te írsz, hogy 20 milla támogatás, az akkor van, hogyha pályázatot is nyer mellé. A sima gazdaságátadással nem jár pénz, csak egy szerződésben átadnak mindent.
Ha gazdaságátadási szerződéssel adja át a gazdaságot, akkor további mezőgazdasági tevékenységet nem végezhet az átadó. De a föld tulajdonjogát nem köteles átadni, bérbe is adhatja az átvevőnek, ilyenkor a lényeg, hogy kifüggesztés nélkül bérli tovább a földeket. Ami azért nem hülyeség, mert még egy szülő-gyerek esetén is a szülő által bérelt földeket a szülő halála esetén csak kifüggesztéssel bérelhetné tovább a gyerek. Illetve meg se kell neki halni, életében se tudja máshogy átadni a gyerek nevére a bérletet. Persze normális gazdatársak esetén ilyen földre nem jelentkeznének rá.
Ha cég bérli a földet az más, a cég az megy tovább.
Válasz MrPoke #93. hozzászólásáraVeled értek egyet, én is szeretnék 1 gazdaságátadást intézni
1, eleve kiderül 60-65 éves korra a szülő esetében, hogy megbízhat-e a gyerekeiben.
2, nekem nem fáj ha a a intézek ingyen 20 millát valakinek
amúgy a pályázati kiírásból következik, eredendően az átadót támogatnák
szerintem az nem kikötés, hogy az összes földjét adja el, bérbe is adhat nem?
Válasz hashtag #110. hozzászólásáraA héten voltam "okosító" előadáson ott mondta az ügyvéd néni, ezt is meg sok sok dolgot hogy mivel is jár ez az egész történet!




Válasz MrPoke #109. hozzászólásáraAzért elég nyugodt vagy meg kell hagyni
A másik öröklés remélem hogy csak évtizedek múlva lesz, de sajnos semmi nem garantálja, hogy akkor is mindenben tökéletes lesz az egyetértés. Az azért mégsem lenne jó, hogy ottmaradnál a rád eső hektárral, tőke nélkül, zéró nyugdíjjal. Úgy, hogy azért végig te vitted a gazdaságot.
Próbálj valamit kitalálni, hátha a többiek is teljes egyetértésben lesznek a javaslatoddal.
Válasz Ares 826 #106. hozzászólásáraLehet ajándékozni, de abban az esetben is meg kell határozni mindennek a forgalmi értékét. Azt hogy miért, az előadó sem tudta. A visszakövetelés ajándékok esetében valóban létező dolog, de korántsem olyan egyszerű mint a neve sugallja, hogy xy gondol egyet és visszakövetel. Csak kimondottan indokolt esetben van rá mód, például ha létfenntartása érdekében szüksége van rá. De a gazdaságátadási tartási szerződés, és a gazdaságátadási életjáradéki szerződés esetében eleve biztosítva van az átadó megélése, szóval ilyen esetekben gondolom nem létezik ez a dolog. A válásos témára nem tudok mit mondani, nem írnak róla sehol. Remélem senki nem esik bele amúgy
De mint írták is, van erre szerződés, feltéve ha az asszony aláírja 
Válasz $HMP$ #97. hozzászólásáraÉs miből ha nincs 1ha földem sem? :D Valamint pénzem sem :D Mivel igazából a fizetésem sem veszem ki a gazdaságból.
Vagy úgy mint a rendszerváltáskor a privatizálásnál?
A raktárkészletet eladták a gyárból abból meg megvették a gyárat :D
Különben 1,5 éve volt már egy öröklés. Teljes egyetértésben minden ment a másik szülő nevére. gyerekek közül senki nem kapott semmit.
Válasz Ares 826 #106. hozzászólásáraAzért én nem ilyen egyszerű. Ajándékozni a föld tulajdonjogát lehet, közeli hozzátartozónak (szülő, gyerek, testvér, házastárs). Ingóságot nem tudom, szerintem inkább nem. Az higy házasságban mi minősül közös vagyonnak, vagy hogy válás esetén mit visz a másik fél, az se ilyen egyszerű, lehet házassági szerződést kötni, abban meg nagyjából azt kötsz ki, amit akarsz. De ezek meghaladjak egy fórum hozzászólás terjedelmét, még ha ez lenne a szakmám, akkor is.
Válasz hashtag #105. hozzászólásáraEgy nyári rendezvényen az agrárkamara ezzel foglakozó illetékese már mondta hogy a pályázatban lejjebb fogják vinni az összeget. Megkérdeztem miért , azt mondta azért hogy több embernek jusson.
Jön a választás ( ezt nem mondta).
Válasz hashtag #105. hozzászólásáraEz így nem igaz lehet ajándékozni is ellenszolgáltatás nélkül átadni! Azt még így vissza is lehet követelni de ha pénzért volt az átadás akkor már nem! Ha volt pénz ellenszolgáltatásként akkor már a házas az átvevő már közös szerzeménynek számít a házasságon belül s ha válnak akkor viszi a gazdaság felét a házastárs! hoppácska ugye nem is annyira egyszerű a dolog???





Válasz kisparasztkaim #101. hozzászólására“cb) a gazdaságátadóval legalább 7 éve munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll;”
De ugyanakkor:
“(2) A gazdaságátadási ajándékozási, tartási vagy életjáradéki szerződést csak közeli hozzátartozók köthetnek, ha a gazdaságátadási szerződésben mező- és erdőgazdasági föld tulajdonjogának átruházásáról állapodnak meg. E szerződésre a Földforgalmi törvény ajándékozásra, tartási vagy életjáradéki szerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.”
Tehát nem közeli hozzátartónak csak gazdaságátadási adásvételi szerződés formájàban lehet átadni, aminek az esetében is meg kell határozni a gazdaság egyes elemeinek szerződéskötéskori forgalmi értékét, a kérdés az, hogy ettől függetlenül lehet-e 1 forintra szerződni.
“Ezért csökkent le már 22 mFt-ra a pályázati pénz”
Ezt az összeget amúgy mi alapjàn mondták? Meglehet hogy csak a jólbevált stomach módszert alkalmazták a számításnàl.