Hirdetés
Fórum
- Eke minden mennyiségben új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Milyen gépek a JUMZ traktorok? új
- Kukorica vetőmagok új
- Körbálázót, de milyet? új
- Hol vannak a régi fórumosok? új
- Hagyományos, paraszti ismeretek. új
- Fiat 180-90-es traktorok új
- Japán kistraktorok új
- Agrártámogatások kifizetése új
Cikkajánló
Hirdetés
558 hozzászólás
Válasz vargall #455. hozzászólásáraAmennyiben nem hivatalosan árulod a paradicsomot, úgy semmi.
előzőhöz annyit aldiban 40-50 % leárazás a zöldségekre, ez vásárlói csalogatás is lehet, én is 800 körül láttam mindenhol.
másik kérdésem mindenkihez:
milyen ásóvilla márkát ajánlatok ami tartós és nem hajlik-törik a batáta felszedésnél?
Válasz vargall #455. hozzászólásáraNálunk a Tescoban 900-ért láttam.
Válasz nferry #454. hozzászólásáramindent magamnak termelek a kertben, a rokonok és barátoknak adok, eladásra nem elsőosztályú és csak mindenből keveset termelek, a kert 600 nm.
A tej miért gond? kálcium és nálam bevált, vagy csak szerencsém volt?
Az Aldiban 400 a batáta, vagy fénymásolták, vagy a tavalyi lenne, egyik ismerősöm írta , de majdnem ennyi a termelési ára amit belefeccöl az ember.
mindegy vegák leszünk és egészségesek, megesszük mindet.
hahahah
Válasz vargall #453. hozzászólására
Mi is termelünk teljesen vegyszer mentes paradicsomot is.
A tejjel azért vigyázz ha értékesíted is.
köszönöm válaszaitokat és így járok el, nem 10 tőről van szó, szeretném a legjobbat adni a növénynek ami meghálálja.
A paradicsomomat házi tejes vízzel permeteztem többször és ez évben nem kapta el a paradicsomvész, csak a poloska meg bogarak, de vegyszer nélkül minden ellen lehetetlen védekezni. Sok sikert mindenkinek!
Válasz vargall #450. hozzászólásáraSzia!
Szerintem jól alakul a termésed, de ez nem beaugard fajta, még ha annak is adták el.
Ha 4 hét múlva kezded a felszedést, akkor még szept végéig locsolhatod, de nyilván ellenőrizni kell mindig, h8gy mennyi vizet vesz fel.
Elég vékonynak tűnik a héja, ha még 4 hetig benn tartod, akkor egy bóros lombtrágya még mehetne neki, hogy az eltarthatóságát növeld.
A szár tömeg nem mérvadó a várható termés tekintetében. Mivel a szár is fogyasztható, igy akár az is lehet termék
K.
Válasz vargall #450. hozzászólására laca113 :
Az a fajta megnő mint a disznó, viszont véleményem szerint nincs olyan jó íze.
vargall:
Vitamin alatt nálunk komplex műtrágyára és utolsó adagnak kálium szulfátra gondolok. :)
Mi felszedés előtt már jó két héttel nem öntözünk.
Tapasztalataim szerint az indák nagyságából semmit sem lehet megjósolni, itt minden akkor fog kiderülni mikor felszeded.
Válasz nferry #448. hozzászólásáraHali!
milyen vitaminra gondoltál?
mint írtam az egyik részen nekem sok tő kiment és a folyamatos pótlás miatt a 250 tő sajnos összevissza változó korú, 2,5 hónapostól a 4 hónaposig és most felszedve volt 1 ami 3 darabos 1,8 kg volt és szép beaugardra jellemző színe volt, másik 3 tő alatt összesen 24 db volt 2,5 kg összesen és mint az újkrumpli kicsi és rózsaszínes , a belseje szinte fehér.
Kérdésem az első sor ,ill. ha felszedem kb. 4 hét múlva, akkor meddig locsoljam , ill előtte mennyivel hagyjam abba a locsolást?
tegnap és ma kilocsoltam a káliumos vizet utoljára, már többet nem kap.
előre is köszönöm építő jelleggel vett válaszodat és másét is aki válaszol.
Még annyit, hogy jelent e valamit az a termés jóslásában , hogy mekkora a batáta indája, sok hajtás, hosszú és erős szár?
köszönöm még egyszer válaszod!
Sziasztok!
Saját kiskertemben először próbáltam batátát termelni,40 tövet.Bakhátat készítettem bele pellettált marhatrágyát és kálium túlsúlyos műtrágyát kevertem.Május végén ültettem.A bakhátat fekete fóliával takartam alá csepegtetőt húztam.Kb. heti 1 -2 alkalommal öntöztem.Ma kíváncsiságból kiástam egy fészket.Az eredmény számomra meglepő volt 5.2 kg batáta.A talaj agyagos vályog.
Azt viszont nem tudom,hogy felszedjem az egészet vagy várjak még pár hetet?
Válasz krisztiankoles #446. hozzászólására5 fok reggel?
Nekünk szerencsénk van akkor, itt 100 ágra süt a nap még mindig.
Ma kapott utoljára vizet meg kis vitamint. :)
kb. 2 hét és szedünk végre. :)
Válasz krisztiankoles #446. hozzászólásáraKöszönöm a figyelmeztetést!
tavaly pik pak elfogyott az 50 kiló batáta, de most több lesz és el kell állnia, így amit leszedek fagyok előtt azt teszem el későbbre, és ha nem tudom addigra mindet felszedni , akkor azt esszük először ami fagy után szedődik fel.
Köszönöm még egyszer hogy szóltál, ebből tanuljak inkább, nem a saját káromon!
Válasz vargall #445. hozzászólásáraNem szeretnék beleokoskodni, de:
a batáta egy trópusi növény....
nézzétek meg, hogy tavasszal, nyár elején milyen tüneteket produkált, kifagyott, alig növekedett, mert nem volt megfelelő hőmérséklet, és itt nem csak a nappalira gondolok, hanem az éjszakaira is.
Én azt látom, mikor a talaj hője 16 fok alá hül, akkor a fejlődés leáll, vagy annyira lelassul, hogy szinte egyenlő a nullával.
Lehet kísérletezni azzal, hogy megvárja az ember a lombelfagyást..... és ha az a fagy egy picit nagyobb lesz és sérül a gumó??? (nekünk volt már ilyen, és egy két hét után rohadásnak indulnak).
Érdemes e néhány gramm növekedésért kockáztatni több kg, vagy tonna termést??
Hőmérséklet:
már a múlt héten is volt olyan reggelünk, hogy 5 fok volt! Ez azt jelenti, hogy a talaj is lehül, 10 fok környékére, mert ugye a lombozta és a talajtakaró még védi. A nap fél 7 körül kel, mire ereje lesz és elkezdi visszamelegíteni a talajt, az kb 11 óra, majd 17 óra körül, a hő el kezd csökkenni, és 7 kor lenyugszik a nap. A talaj kb 20-21 fokra melegszik vissza de csak néhány órára. Ekkor beszélhetünk batáta növekedésről stb...
Véleményem szerint az augusztus az a hónap,amikor a gumóképződés 80-90%-a lezajlódik, nyilván ültetési időtől függ minden.
Természetesen nagyon szívesen olvasom el a ti véleményeteket, tapasztalatotokat is.
Üdv.
K.
Válasz Kuruistv #444. hozzászólásáraNincs mit, én is kezdő vagyok, de szeretem a növényeket és biót termelek ha a superfoszfán meg a kálium nem számít annak.
tavaj nekem is fele fagyok után került ki a földből és nem volt baja.
termelő írta a következőt:
A levelek pusztulását követően a gumókat érdemes néhány nappal később kiszedni, mert a fagy által okozott sokk hatására a növény képes a levélnyélben, valamint a szárban lévő vizet és tápanyagot a gumókba elraktározni, így azok még nőhetnek.
Abban az esetben, ha a lombozat csak részben károsodott, de láthatóan még életben van, a felszedést halaszthatjuk.
Ha lehetőségünk van rá, érdemes a hőkezelést közvetlenül a szedést követően elvégezni.
A hőkezeléshez 30°C fokra fűtött, szellőztethető helyiségbe kell betárolni a gumókat és 3-5 napig benn tartani, amíg azt nem látjuk, hogy a sérült, kettétört gumók sebfelületén ki nem alakul a száraz, fehér, kemény forradás. Az állandó hőmérsékletet legegyszerűbben konnektoros termosztáthoz csatlakoztatott elektromos hősugárzóval tudjuk megvalósítani.
Remélem szép időnk lesz és sok sikert neked is és minden kedves batátatermelőnek!!!
Válasz vargall #442. hozzászólásáraÉn akkor szoktam felszedni amikor van rá időm október közepe. Tavaly 2* is megcsípte a -5C° tetejét. A felső levelek lefeketedtek, utánna 2 hétre értem oda, hogy felszedjem, de a gumóknak semmi baja nem volt.
Válasz vargall #442. hozzászólásáraKöszi a választ.
Válasz Földönfuto #441. hozzászólásáraHali, mindenki a fagyok előtt próbálja felszedni, vagy ha a 120 nap alatt a megfelelő nagyságúra megnőtt a batáta.
Az én batátáim kimentek és a folyamatos pótlás is míg meg nem jött a júniusi jobb idő az az 16-20. de még utána a férgek is kicsináltak kb.20 tőt amit a friss hajtásokból pótoltam, így a legutolsó amit eltettem július 10., Ha jó idő lenne akkor inkább novemberben szedném, de az időjárás beleszól, mivel magamnak termelek, így amit megtudok sütni és főzni az elsőosztályú, ha 10 dkg.-os ha 2 kilós, nekem egyre megy, akik ebből élnek azokat a multik és a piac irányítja.
Egyébként szép a zöldje a batátádnak, kívánom hogy hasonló legyen alatta a gumó is.
remélem tudtam segíteni a kérdésedben.
Nekem 25 tő van itthonra,tavasszal ültetés után úgy elfagyott,hogy csak 1-2cm-es barna csonk maradt a palántából.Csak azért hagytam meg mert itt a hozzáértők mondták ,hogy ne aggódjak jó lesz.Igazuk lett,most így néz ki,mind megmaradt.Egyébként mikor optimális betakarítani?
Válasz nferry #439. hozzászólásáraÉn magamnak termelem, meg a rokonságnak, de ha eltudok adni belőle pár szomszédnak, akkor legalább visszajön a befektetett pénzem, és mivel magyar termék és nem vegyszeres, habár nem bio mert műtrágyázom, de nem csak az elsőosztályút veszik remélem, a családnak jó a törött meg rágott, semmi baja attól, ha már a bogaraknak is ízlik akkor finom is lehet.
kicsit én is nagyobbat vállaltam be, de a tavalyi 100 tőből 30 maradt így felkészültem a veszteségre, aztán meg is történt, 300 tövet vennem kellett ha már a bakhát kész, akkor ne paradicsomot meg karalábét tegyek a helyére mint tavaly.
Így aztán több lett, de apám azt mondta a többtől nem kell félni.
köszönöm válaszod, én tovább locsolok még 4-5 hétig, aztán meglátom mit rontottam vagy csináltam a kertemben.
krisztiankoles mindegy szavával egyetértek. Az epres hasonlat is tökéletes. Nagyon meg kell fontolni batátánál a művelt terület nagyságát.
vargall : Hidd el azért nagyon sokan vannak olyanok akik nincsenek elájulva a külfölditől, vagy a multitól. :)
Válasz krisztiankoles #437. hozzászólásáraElolvastam, és nagymértékben igazad van mindenben, igaz én családomnak barátoknak termeltem, esetleg pár ismerősnek hogy visszajöjjön a befektetett pénzem ha már a munka nem is, ez legalább valamelyest bejön, a pár éve 250 tő paradicsomom pár nap alatt gallyra ment, ott nem volt haszon csak amit a zsíros kenyérhez ettem. Sajnos a multik és a külföld tönkre teszi a magyar termelőket minden megtermelt gyümölcs és zöldség terén. Bár van pár ember ki jó helyen jókor van és nem éri veszteség. Én is sok sikert kívánok mindenkinek, aki ebből él meg főleg és habár az árakat nem tudjuk tartani a külföldivel , azért biztosan el lehet adni kicsit többért valamennyit mint amennyiért a multi leveszi.
én is sok sikert kívánok mindenkinek, mi batátások tartsunk össze!!
Válasz krisztiankoles #435. hozzászólásáraTehát a gondolataim, véleményem, tapasztalataim:
Olyan kereskedő, ami mindent meg vesz nincs, nem is lesz.
5 éve termelünk batátát, van az értékesítésből tapasztalatunk.
Első évben az egyik nagy multinak-nak (szándékosan nem írok nevet) szállítottunk. Nagyon nehéz volt bekerülni, mi is értékesítési csoporton keresztül tudtunk bejutni. Azzal kezdik, hogy mennyit tudsz szálltani, mert nekik folyamatosan kellene egész évben. kb heti 1-1,5 tonna az igényük. Nem tudom tudom van e idehaza olyan termelő aki 50-70 tonna batátát termel évente. Utána jön az, hogy pénteki napon van átvétel, és csütin jön a rendelés pontos mennyisége, amit csak az Ő általunk használt rekeszbe vesznek át, a gyáli logisztikai központban. 5 éve 350 FT/kg volt a nettó átvételi ár ez kizárólag 1. osztályú gumóra vonatkozik. Amint bemegy a szállítmány - minden raklapról kiválasztanak 4-5 rekeszt és átnézik szinte darabonként. Ha bármilyen eltérés van, apró rágás nyom, vagy felszedési sérülés stb. visszadobják a szállítmányt és 24 órán belül el kell szállítani.
Második éven a másik multinak szállítottunk, hasonló igények vannak, de hasonló rendeléssel, de nálunk az 1. osztályba csak 30-45 dkg- ú gumók kellenek, vagy 45-60 dkg, és hogy melyik azt 1 nappal a szállítás előtt mondják meg melyik kell. Válogathatod át az egész felszedett mennyiséget..., hogy meglegyen a rendelés. 1. szállításunk volt, után mondtam nekik, hogy felejtsük el egymást, ja a felét visszadobták, úgy, hogy papír kartonba kérték az árut és amikor visszahozták akkor a kartonok fele szó szerint át volt ázva, olyan vizes volt.
Nem elrettenteni akarok senkit sem. Ilyenek a multik. Nagy mennyiséget tudsz eladni nekik, de alacsony áron és a feltételekben nagyon rugalmatlanok.
A nagybannin hasonló a helyzet, a nagykerek állandóan az import árához hasonlítják az árat, és inkább megveszi az importot, ha 10 forinttal olcsóbb. A banin mindenki a nagyot keresi. A kereskedő jön a kocsijával, ki sem száll belőle, csak annyit kérdez, lesznek nagyok is?? Mire vissza kérdezel, hogy mire gondolsz? 2 kilós példányokra?
El lehet adni a nagybanin is mennyiséget, de minden nap ott kéne lenni, amire nem nagyon van ideje az embernek pl egy szeptemberi betakarítási időszakban.
Marad a kis piacos és az internetes értékesítés. Ez jó működik, de itt is van korlát, mert ugye ki kell építeni a vevő kört, marketinget csinálni stb. De, hogy így hetente nehéz tonnákat eladni az is tuti. Sok vevőm a pesti prémium piacokon árul. Heti 2-3 rekesszel tudnak eladni ott is,ahol meg tudják fizetni ezt a terméket.
Itt csatolnék vissza a termelői magatartáshoz!!!
Az epres fórumban szoktam olvasni, hogy hány tízezer tövet akarnak telepíteni idén, mert milyen jó ára volt idén az epernek, a rutin rókák meg óva intenek mindenkit a nagy léptékű növeléstől inkább a termés biztonságra, az adott állományból a legtöbb kihozatalára és az eladhatóságra törekednek.
Csak megerősíteni tudom őket. (még egyszer írom, senkit nem akarok lebeszélni a batáta termelésről, sőt azt kívánom legyünk egyre többen, hátha tudunk közös nevezőket kialakítani)
Tehát, szerintem balgaság belevágni több ezer, vagy több 10.000 darab számos állományba, csak azért mert azt olvasta valaki, hogy ez tövenként 2-3 kilót terem és beszorozva 700-800 Ft/kg eladási árral rengeteg bevétel jön/jöhet ki.
Óvatosan lennék azon termelők helyébe is, akik nagy mennyiségeben (több ezer tő) termelnek és nem tudják, hová fognak értékesíteni. Miért??? mert itt van az ami az epreseknél is bejön. DÖMPING: Felszedi mindenki a batátáját októberben, és fő a feje, hogy mi lesz vele..., mivel már rengeteg pénz benne áll, palántázás, input, locsolás, munkaerő, felszedés stb, így jó volna még minél előbb pénzhez is jutni.....
marad a jó bevált módszer: adom egy kicsit olcsóbban és gyorsan eladom...., itt kezdődik a lejmenet, és egy árverseny, amit mi batáta termelők fogunk megszívni...(nem szeretnék általánosítani, nem mindenki így csinálja, csak példaként hoztam fel)
Jön a termelt mennyiség!
Örülök minden jó hírnek, szeretem ha szép termések vannak, de higgyétek el, hogy 1,5-2 kilós gumó ELADHATATLAN. Ha valaki azt írja, hogy 50 tő alól felszedtem 80 kiló batátát, azt is tegye hozzá, hogy mennyi az 1., 2. osztály és mennyi s osztályon kívüli aránya. Mert ugye nem egy kutya...,
Van nekem is olyan tövem, hogy 15 db batáta gumó csüng róla, de egyik sem éri el a méretet, de amúgy van vagy másfél kiló..., csak nem mindegy, hogy ezért a 1,5 kilóért 1200 ft-t kapsz, vagy csak 300-at vagy eladhatatlan. Saját Háztartási fogyasztásra más, mert megmossa az ember megfőzi ezt is és pürének jó, vagy krémlevesnek kiváló, de nem tud belőle másfél tonnát megenni, ha ennyi termett.
Eladott mennyiség!!!!
Megint csak felhívnám a figyelmet arra, hogy örülök annak, ha valaki megtermelte tövenként másfél kilót, de kérdés, hogy mennyi volt az eladott mennyiség. Mert ugye felszedéskor más a nedvesség tartalma mint egy féléves tárolás után. Én méregetem és látom, hogy az m10-es rekeszbe most simán belefér a 10 kiló, de áprilisban már puposra kell raknom, hogy meglegyen a 10 kiló. kb 10-20 % veszteség van csak nedvességtartlomban és a tárolási veszteségről megrohad, stb.., még minimum 5 %. Azért egy 10.000 töves gazdaságban, ahol 10-15 tonna is lehet (meg lehet 5 tonna is). egy 20 % nedvesség csökkenés és tárolási veszteség esetén 2-3 tonnával kevesebb kerül értékesítésre, mely 1,5-2 millió forint árbevétel kiesést is eredményezhet. Ja lehet, hogy pont ez a munkadíjunk..........., akár ez is lehet, mert ugye a palántát (ha veszi a termelő) ki kell fizetni, az inputot (csepiszalag, fólia, tápanyag), bérmunka ki kell fizetni, és a munkadíj marad utoljára......
Elnézést ha valakinek a lelki világába gázoltam, nem volt szándékomban.
Megosztom veletek, hogy nálunk mi a helyzet:
6000 tő van idén, ebből kb 1500-t szedtünk fel (csak kézzel!) eddig. május 15-i ültetés.
Tő átlag 1 -1,15 kg
1. o - 65-70 %
2.o -25-30 %
osztályon kívül: 5-6 %
Jó munkát és jó batáta szezont.
Üdv.
K.
sziasztok!
én még soká vagyok a felszedéshez 09,15 kén lesz 3 hónapos a batáta, így azon filóztam hogy lehetne kinyújtani a termésidőt:
mivel a batáta utóérő és a földimogyoró is , ha felszedném fagyok előtt szárastól és 4-5 napig hagynám, lenne e értelme, mint a szárazság stresszen, akkor is a gumó indúl meg ahogy nem kap vizet,
a másik, hogy olvastam, ha lefagy a batáta zöldje, nem kell még négy napig bántani , hogy a gumó visszaszívja a szárból az erőt és vitamint.
így nem tudom, a gumó mennyire sérülhet és az eltarthatósága is csökken e, attól függetlenül hogy a fagyott szedés után egyből hőkezelést javasolt a nagytermelő.
mivel most kezdőként kérdezek, a jó és rossz dolgokból is tanul az ember egyaránt.
kevés 580 tő batátámat nem csöveztem csöpögtetővel, viszont van amia bakhátat és utat szalmáztam, van ahol fóliás a bakhát és szalmás az út, és fóliás duplasoros a bakhát és az út takaratla.
slaggal locsolok, az elején locsolókannával és minden második palánta után flakon volt letéve.
mindent kipróbálok és ahol jobb a termés azzal folytatom legközelebb.
a műtrágyát használom ahogy itt javasolta valaki és ahogy olvastam, remélem megkap mindent a növénykém, a legyökerezett szárak is kapják a vizet, legfeljebb lesznek bébibatátáim is.
ha van a felszedési gondolataimról már tapasztalat vagy vélemény, kérem írjátok meg, az ember holtáig tanul.
én is megírom a felszedés után mennyire sikerült az egyes ültetési módok végertedménye.
ja! 2 hónaposan megnéztem pár tövet, 10-20 dkg volt 1-2-3 gumó a tövek alatt, ez nem tudom jónak mondható e vagy már következtetni lehet hogy csekély termés várható.
köszönöm előre is a pozitív és negatív véleményeket, építő jelleggel veszem mindkettőt.
köszönettel Laci!
Válasz kisianiko #433. hozzászólásáraSzia,
Ha holnap lesz időm majd irok egy két gondolatot....., mert ugye ez nem búza, hogy takarmány, euró, malmi minőség van és lehet felvásárlót, kereskedőt találni ...
Válasz kisianiko #433. hozzászólásáraSzia!
Olyan felvásárló soha az életben nem lesz, aki mindent megvesz. Maximum akkor ha ingyen odaadod neki.
A gyönyörű gumók és a várható vegyes termés mit takar?
Felénk nagyon jónak ígérkezik az év, már alig várják az állandó (és új) vásárlóim hogy tudjak szállítani.
Sziasztok Batátások!
Hozzátok képest igen csak az elején járok annak a nehéz és fáradtságos útnak, ami a jó batáta megtermeléséhez vezet. Folyamatosan figyelem a tőlem tapasztaltabb termelők, tanácsit, tapasztalatait, amit saját magam területére lefordítva igyekszem foganatosítani. Viszont most fordulóponthoz érkeztem. Saját és mások tapasztalatai alapján is arra, a megállapításra kellett jussak, hogy mindegy mennyire figyeltem oda mindenre a termesztés során, és lettek gyönyörű gumóim, az értékesítés ennek a növénykének a legnehezebb része.
Szóval adjatok tanácsot, hová forduljak? Van e olyan felvásárló egyáltalán aki TÉNYLEG mindent megvesz amit csak lát? A várható termésem valószínűleg, elég vegyes lesz.
Ti hogyan látjátok az ez évi piacot?
A válaszokat és a segítséget előre is nagyon köszönöm...
Válasz mocorgó #430. hozzászólásáraEz az egyik szendernek a lárvája.....
Válasz mocorgó #430. hozzászólásáraHagyd őket bebábozódni,tedd be a szobába és idővel kirepül belőle egy lepke.
Ők azok
Sziasztok!
Ilyen szépséggel találkoztatok már batáta levelei között? Pár darabot találtam. 7-9 cm -es példányok. Levettem a levélről és egyenlőre dobozban vannak.
Válasz mocorgó #424. hozzászólásáraSzia,
Olvass vissza egy picit a fórumban.
Nem rég beszélgettünk a felszedés témáról.
Szerintem Nferry-nek lesz igaza, és a legjobb a kézi szedés, nem véletlenül kerül ennyibe ez termék
Üdv.
K.
Válasz mocorgó #424. hozzászólásáraEzt a témát már sokszor tárgyaltuk. :D
Én is meg kb. mindenki más is mindig azon agyal hogy mivel lehetne könnyebbé, gyorsabbá tenni a felszedést.
Aztán mindig arra lyukadunk ki hogy a kézi szedés a legjobb.
Válasz vargall #423. hozzászólásáraSajnos ezek a termelési mennyiségek mesék :D :D
Ha 200nm.en meg tudnál termelni 600-800kg-t, akkor én már milliomos lennék.
Nálam nagyobb termelők meg már milliárdosok.
Majd várjuk azért a beszámolót hogy mennyi lett a mennyiség.
Reméljük a bőséges termést.
Sziasztok!
Lassan itt a batáta szüret ideje. Tudtok valami egyszerű gépi ekés módszert a batátafelszedéshez. Nekem kb: 10000 tő van ültetve magas bakhátba. Kézi szedést tavaly egyedül csináltam de embertelen ekkora mennyiségnél. Esetleg valaki képi ilusztrációval tudna szolgálni a szedéssel kapcsolatban?
Válasz nferry #422. hozzászólásáraa neten néztem a batáta tápanyag szükségletét 1 hektárra:
N. nitrogén :45-67 kg
P. foszfor :65 kg
K. kálium :168- 225 kg
nekem 200 nm en van és ennek arányában 50 ed részét használom elosztva 3 részre, az elején P több, 3 hét múlva a N. több és a végén a K. a több . és hőstressz után még káliumot, meg én permetezni is fogom kálium és kálciomos permettel amit 10 literben 1-1 dl-nyit oldok fel.
de a végeredmény októberben megmutatja mit csináltam jó vagy rosszul, a paradicsomomat is kálciummal permetezem, csak azt 3 liter tejet keverek fel vízzel a 10 literes permetezőben szinig vízzel évente 4-5 alkalommal a palántakorától kezdve. remélem kezdőként mi is megtermeljük a minimum batátát, a nagytermelő írta 1 hektáron 30-40 tonna az időjárástól függően.akkor nekem 600-800 kg közt kéne lenni, akkor felvehetem a versenyt velük, hahaha, nem csak jó lenne ha teremne is ha már egész nyáron locsoltam és tápoztam. sok sikert neked is, amit még lehet azt pótolhatod , én is azt teszem.
Válasz viktor2131 #419. hozzászólásáraA hatóanyag összes mennyisége alatt mit értesz?
A tápoldatozásnál tudni kell hogy mit, mivel, mennyit juttatsz ki.
Ha tudod hogy mekkora területen, mennyi növényed van akkor egy adott tápanyagot egyszerre juttatsz ki (legalább is mi így csináljuk).
Aztán nyilván ismétled az adott időközönként, attól függ mit használsz.
Remélem tudtam segíteni.
Válasz vargall #420. hozzászólásáraKöszönöm, én is valahogy így gondolnám több részletben jobban hasznosulna , nem menne " kárba " annyi. Először próbálkozok vele, nekem csak 70 tövem van, próbálkozok:)
Válasz viktor2131 #419. hozzászólásáraszia én kezdő és kis területen termelek, nincs csöpögtető rendszerem, minden műtrágyát egy hordó vízben oldok fel és locsolóval öntözöm, az elején flakonok voltak amibe belelocsoltam, de a zöld benőtte, azt kivettem és a továbbiakban úgy locsolom a tápanyagot rá,
a kérdésedre válaszolva és az előírt mennyiség felét majd 2 hét után a másikat juttatom a növényekre és néha permetezek is bioalgával , most meg káliumot és kálciomot oldottam fel 1-1 decit 10 liter vízben és azzal permeteztem a zöldjét a hőstressz alatt, ha véget ér , megint fél adag kálciumot oldok fel a hordó vízben és 2-3 hét múlva utoljára megint a másik felét, de te csöpögtetön megtudod oldani szakaszosan és nem vész kárba annyi az elfolyás miatt, gondolom, mert csak kezdő kertész és nem szakember vagyok.
remélem más válasz is érkezik neked kérdésedre és megkapod a tutit amit szakember mondhat, én is kíváncsi vagyok, hogy jól csinálom e? de októberben a felszedés után talán megkapom a választ a terménymennyiség után.
Én már a jövőévre gondolva olyan kérdésem lenne , hogy ha csöpögtetőn adnám ki a tápanyagot nem úgy mint idén egyben műtrágyával talajba bedolgozva . Akkor a hatóanyag összes mennyiségét egyben kell kicsöpögtetni vagy akkor szakaszosan , mondjuk heti 1-2 alkalomra lebontva kell kijuttatni ?
Válasz nferry #417. hozzászólásáraa hőstresszet a termelő ajánlotta akitől vettem 300 palántát, mivel nekem kivitte a hideg szél, a július utolsó hete és utána egy hónap múlva megint megismételhetjük, az indákra azt írta hogy nem szaggatják fel, a tapasztalata szerint nem megy a termésmennyiség rovására, nem érdemes megbolygatni a növény természetes növekedését.
a dinnye, tök is ha fut, a földbe engedi a kacsokat ott gyökeret ereszt és kapaszkodik és plusz tápanyagot vesz fel. én sem tépem fel ha mégis legyökerezik, tavaly sem volt semmi látszata, 30 tő maradt meg a 100 palántámból amit nem pótoltam akkor, az indáknak 2 méteres futása is volt és 30 tő alól 50 kg ot szedtem fel és nem adtam semmi műtrágyát, csak komposztot a bakhát készítésénél és volt egy ami 1,7 kilósra nőtt.
Válasz krisztiankoles #412. hozzászólásáraAz se rossz módszer.
Mi tépkedjük.
Az esőt ne is emlegesd, mi mocsárban ültettünk.
Annyi előnye volt hogy alig kellett öntözni.
Válasz vargall #415. hozzászólásáraHőstresszt 2x tartasz?
Idén mi is későn ültettünk a sz*r idő miatt, de ezen nem aggódom. Szerintem hosszú, meleg őszünk lesz.
Válasz nferry #414. hozzászólásáracica van naponta hozza a cickányokat és egereket, a szalma igen szén dús, ha vetemény alá megy akkor kapja a csirketrágya nitrogént, meg a komposztot.
a batáta közét nem kell nitrigénezni így a dolgát ott elvégzi a gazosodás és batáta legyökerezése ellen. Egyébként most tartok egy hét hőstresszet, már másodjára és utána kálium meg enyhébb locsolás, az eső kicsit besegít szeptemberben remélem, meg a fagyok is elhúzódhatnának kicsit mert a május 20. kor kirakott batáta 300 darab az kiment, és junius 16-20 ig raktam újra, így a betakarításom is nyúlik egy hónappal, a felszedéshez ásóvillát csinálok, valami egyedit a batáta felszedéshez, kézzel körmölni igen sokáig tartana.
Válasz vargall #413. hozzászólásáraSzia!
Igen egyik évben mi is kipróbáltuk a szalmás módszert, valóban hatásos, de nagyon oda kell figyelni a lerakott szalma arányra.
Na meg nem árt jó sok cica is, mert a pockok, egerek is szeretik...
Válasz nferry #411. hozzászólásáraHelló, most léptem be , de már hónapok óta olvasgatok, mivel kezdő batáta termesztést hajtok végre a kiskertemben 200 nm-en. én a bakhát közöket 10 cm vastagon lerakott szalmával oldottam meg és nem kell kapálni, gazolni, és a nedvességet is bent tartja a földben.A többi vetemény alatt bejött, a burgonyánál nem bakhátat csináltam csak 30 centibe szalma rá, és felszedés is egyszerűbb, de a bogarak elvették attól a kedvem, mert biózok és a föld se tuti mindenre, sivó homok.
Válasz nferry #411. hozzászólásáraÉn mondjuk gumicsizmában elkezdek csoszogni végig a sorok között..., habár nekem bakhát fóliás, de már agyalok a bakhat közök fóliázásán is..., nem csak ezért, hanem a gyomok miatt. Idén a sok eső miatt már 4x kapáltunk...
Válasz mitiii #407. hozzászólásáraSzia!
Ahogy krisztiankoles is írta, nem kaccsolunk, hanem tépünk.
Egyik legfárasztóbb művelete az édesnek.
Válasz mitiii #409. hozzászólásáraJaaaaa, így értem....
Elnézést, de másra gondoltam.
Az indákat fel szoktuk szaggatni, hogy ne gyökerezzen le, mert akkor ott is gumót szeretne növeszteni. De levágni az indát nem szoktuk, mert akkor az asszimilációs felületet csökkented.
Üdv.
K.
Válasz krisztiankoles #408. hozzászólásáraszia! az epernél régebben azért is kacsoltunk, hogy gyorsabban növekedjen a főpalánta, tovább érjen erősödjön stb. gondoltam a batátánál is vesz el erőt, ha a hosszú inda itt ott legyökerezik és ne adj Isten még gumósodni is kezd...
ezért is kérdeztem, mert most először ültettem és nem ismerem
köszi a választ!