Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- VI. Agroinform Fórum Találkozó 2025.02.15. új
- Életképek a gazdálkodás mindennapjairól új
- De gáz a gáz!!!!!!! új
- Húsmarhatartás a Kárpát-medencében új
- Akkumulátor töltő bikázó új
- Műtrágya árak új
- Faapríték fűtés-tüzelés új
- Kukorica indító műtrágyázása új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
Cikkajánló
Így alakulnak a vízdíjak a mezőgazdaságban
A mezőgazdasági vízszolgáltatásért mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat kell...
Hirdetés
558 hozzászólás
Idei termés.
Válasz krisztiankoles #256. hozzászólásáraMi határozza meg az árat? Méret?
Válasz nferry #255. hozzászólásáraBp-i nagybani:
350 -420 ft/kg
Aki tud írna nekem Budapesti vagy esetleg Szegedi nagybanis árakat?
Köszönöm!
Válasz krisztiankoles #253. hozzászólásáraPontosan!
Áruházláncokkal nem is érdemes próbálkozni senkinek aki nem nagyban, profin csinálja. Ahhoz meg a batáta esetében is komoly beruházások kellenek. ( elég csak a tárolási feltételeire gondolni )
Én sem akarok lebeszélni senkit, de elsőre nagyon frankón hangzik az ára, de szerintem az egyik legnagyobb buktatókkal együtt járó zöldség.
Válasz nferry #252. hozzászólásáraEgyetértek!
Az egy dolog, hogy a helyi zöldségesnél 800-900 Ft/kg......
A nagybanin bruttó 400-420 Ft/kg között mozog a felvásárlás, de nem óriási mennnyiségben. És a Bp-i nagybaninak meg vannak a szépségei....pl.Te mint Termelő, napijegyes csak este8 tól mehetsz be , de addigra már az üzletek 80 %-a megköttetett. Vagy vesze havi 60ezerét bérletet akkor már délután bemehetsz és talán eladsz napi 100-150 kg éburit. De lehet próbálozni a többi áruházlánccal is...nettó 300-330 között megy az átvétel de csak akor ha minimum tudsz 3-4 hónapig szállítani (kb. Heti 1-1.5tonna). De ha van a burin egy apró karcolás, rágás nyom, méreti eltérés akkor visszadobják az árut és utána nem igazán vesznek tőled...
Nem lebeszélni akarok senkit, de az eladás valóban más tudomány....ja ha betárolod számolj minium 20 % tárolásiveszteséggel
Üdv.
K
Válasz Ille #251. hozzászólásáraItt szoktak sokan elakadni. :)
Megtermelni még csak-csak.
Eladni egy teljesen más "tudomány" :)
És ha már van batátánk ki vesz meg?
Válasz hobbykertész #249. hozzászólásáraÉn nem mostam meg egyiket sem. Csak letoroltem nagyjából a földet róla aztán beladaztam. Még 80 bokor a földben van. Lassan ideje lesz azt is kiszedni mert nálunk tegnap a határban már fagyott.
Válasz aranykalasz84 #248. hozzászólásáraNálunk 3 rohadt szem volt a tövek alatt, de azért a többkilós gnómok eltarthatósága kérdéses számomra. Megmostuk őket aztán a köv. két meleg napon mennek ki száradni a Napra.
Közben azért rájöttünk, hogy azt a pár szaporításra szánt hibátlan szemet azért be tudjuk rakni az ideális hőmérsékletű spájzba is, így remélhetőleg megérik a koratavaszt, a többit meg fogyasztjuk ezerrel :)
Válasz hobbykertész #247. hozzászólására2 hete szedtem fel egy taligaval. Nem hokezeltem, levittem a pincébe - 17-18 fokon volt eddig. 1 darabot szedtem ki közülük ami berohadt. De szerintem az már a kiszedesnel is beteg lehetett. Néhány to alatt már teljesen elrohadt a gumó, kB minden 10-nel találok 1 szem rohadtat. Csak azt nem tudom hogy a rágott kezd el rothadni vagy az ép is...
Először is köszi az itteni tanácsokat. Azokat betartva idén kipróbáltunk 10 tővel mit is sikerül kihozni a kiskertünkben. 4,8 kg-os termésátlag lett, itthoni fogyasztásra szántuk, arra jó, de egy nagytermelő biztos elégedetlenkedne, mert igazi szörnyek is születtek. Egy tőnél teljesen összenőttek egy 4,5 kg-os "focilabdába", - vajon mi lehetett az oka? - van még 3-4 db 2-3 kg-os "tök", a többi azért jóval kezelhetőbb.
Ami még aggaszt az a tárolás, csak pince-garázs jöhet szóba, nem biztos, hogy ott bírják majd a telet. Pedig jó lenne egy-két túlélő, mert tavasszal megpróbálnánk a szaporítást.
Válasz aranykalasz84 #245. hozzászólásáraNem. Siman M30-as rekeszben volt. Szerintem a kulcs a hőmérséklet!15 fok.
Sőt meg most is van tavalyi igaz kiszáradt....
Válasz citrox #242. hozzászólásáraÉs levolt valamivel takarva? Úgy értem földdel vagy szalmával, vagy simán ládában volt? Attól félek hogy berohad. Tavaly nem sikerült csak kB november elejéig tárolni, utána szép lassan berohadt..
Válasz citrox #242. hozzászólásáraÉs levolt valamivel takarva? Úgy értem földdel vagy szalmával, vagy simán ládában volt? Attól félek hogy berohad. Tavaly nem sikerült csak kB november elejéig tárolni, utána szép lassan berohadt..
Azoktól kérdezem akik nagyobb területen csinálják és fekete folia alatt bakháton termesztenek. Mivel távolitjatok el a levélzetet majd a foliát? És hogy szeditek fel?
Válasz aranykalasz84 #241. hozzászólásáraNekem tavaly a pincében volt. Lakás latti körben beton alap. Száraz hely. Nem volt hőkezelve. Többnyire 15 fok volt(+-2-3 fok). Tavasszal sem volt baja...
Ti hogy készültök a betarolasra? Száraz helyre teszitek, vagy inkább a nyirkos földes pincét próbáljam? 10 fok alá nem nagyon megy télen sem..
Válasz aranykalasz84 #239. hozzászólásáraÉrtem a gondolkodásod, csak úgy kivitelezhetetlen, főleg nagyobb területen.
Egyébként csepegtetőn keresztül szerintem tökéletesen ki lehet juttatni, az oldódást meg ügye illik ellenőrizni. :)
Ha jól értelmezem akkor ezek gombatenyeszetu készítmények. A gombafonalak kialakulását nem hiszem hogy akadályozza a 10 fokos hőmérséklet esetleg lassítja. Amire inkább érzékeny lehet a készítmény az állandó talajnedvessegre mert a szárazság az elsődleges ellensége a gombafonalaknak. Ha viszont bakhaton tetmesztetek csepegtető ontozessel akkor nincs mindenhol meg a védelem csak a ameddig eler a kicsepegett víz. Lehet rosszul gondolom okoskodni sem szeretnék mert én bakhat nélkül nyomom kis területen, csak lehet úgy jobban hatna a készítmény ha ültetés előtt az egész területre lenne kijuttatva, beontozve...
Válasz krisztiankoles #237. hozzászólásáraEzeket a hernyókat 3 hete kezdtem látni elöször. Ezek csak a levélzetet eszik sztem. Az artist meg már 3 hónapja használtam.
Válasz boniteam #235. hozzászólásáraAkkor az Artis szelektál a szender hernyóra???
Nekünk onnan indult a probléma, hogy se a bora, se az artis nem igazán szeret oldódni...., és minfig attól féltünk mennyire dugítja el a csöpiszalagot. És mennyi maradt a víz szűrön fenn, mennyi spóra vagy felődésnek indult gombafonal pusztul el egy májusi 10 fokos éjszakán stb.....egy csomó kérdés......
Csak bízni tud az ember, hogy használnak és majd 100 egynehány nap után kiderül...
Amúgy milyen jó hogy szinte minden szakirodalom azt írja, hogy nincsigazán M.o.- kártevője.....(nem a lónak a .....)
Bocs....
Artist én is ültetés után szoktam használni.
Való igaz hogy a Borát ( de az Artis is ilyen) sok bolt teljesen helytelenül tárolja, ott nem is szabad ilyet vásárolni.
Szerintem mindkettő jó és hatásos, csak a Bora ügye a hosszabb távú, lassabban felépülő.
Válasz djohn #233. hozzászólásáraÉn csak az Artis-t használtam.
Ültetés után mindjárt
utána 2 hét múlva
utána 4 hét múlva
Borára azt mondták nem sokat ér.
Válasz krisztiankoles #232. hozzászólásáraTényleg az rákerestem. Köszönöm.
Válasz nferry #229. hozzászólásáraElső helyen ahol venni akartam a Borat simán leemelték a polcról. Megkérdeztem,
- ezt nem hűtve kell tárolni?
- ÁÁÁ nem.
- Pedig a csomagolásra is rá van írva, Hűtve tárolandó!
Ezek után ott is hagytam és máshonnan vettem ahonnan hűtőből adták ki. De ez sem garantált, hogy szállítás közben végig hűtési láncban volt az anyag, azaz nem pusztult meg valahol az 50 fokban a kamion belsejében :(
Nekem is nagyon sok a rágott, pedig borát használtam az előírt mennyiségben. Ültetés után azonnal csepegtető szalagon, majd rá 6-7 héttel újra.
Válasz boniteam #231. hozzászólásáraElső ránézésre valami szenderre gondonék....
Hello. Ez vajon minek a hernyója?
Válasz nferry #229. hozzászólásáraHelló!
Mi is ezeket használjuk, de a hatékonyságuk és az áruk nem áll egyenes arányban egymással.
Mi azt vettük észre, ahogy megyünk az őszbe egyre több a rágcsáló (pocok, egér, vakond stb), és emiatt is szaporodik a kártétel. Készülnek a télre és zabálnak.............., amúgy idén a Hortobioval próbálkoztunk a rágcsálók ellen, de engem nem győzött meg, de hozzá kell tennem, hogy nem csináltunk kontroll parcellát....
K.
Válasz aranykalasz84 #228. hozzászólásáraVannak jó talajfertőtlenítő szerek rá.
Én Artis-t és Bora Wp-t szoktam használni.
Kedves termelők!
Pajorokkal hogy álltok? Nekem elég sok gumót megragott, nem tudtok valamilyen pajorriaszto kultúrát ajánlani vetesforgokent?
Válasz gyovai.szabolcs #225. hozzászólásáraÁtlátszó fólia alatt jobban melegszik a talaj mivel a talaj kapja a napsugarzast
Válasz boniteam #224. hozzászólásáraNálunk az a tapasztalat, hogy a nagy víztartalom miatt gyorsan eltűnik ha visszaforgatjuk. Bár az állatok is nagyon kedvelik. Iszonyat mennyiséget meg tudnak enni belőle a növényevők. :) Mennyiség kérdése, hogy komposztálni érdemes, vagy szétszórni, és talajművelővel bedolgozni.
Válasz szakacs95 #222. hozzászólásáraHa a gumók jól néznek ki akkor nagy aggódni való nincs, hiszen a termesztés lényege rendben van. :) Az NPK arány nagyjából jó, bár a foszfor a növényeknél elsősorban a gyökeresedés és a virágzás időszakában kell. Vegetatív szakaszban a nitrogén és a termés képződésnél a kálium. Én 52%-os káliummal szórtam őket a záró időszakban. Viszont a leírt gyakoriságod alapján azt gondolom hogy nagy hiányt nem szenvednek a növényeid. Első alkalommal abszolút jól álltál neki. Saját tapasztalásból majd fogsz "finomhangolni" úgyis. Az átlátszó fóliát én nem próbáltam, de a fekete fólia a fizikai tények alapján több meleget produkál a talaj felé, illetve a gyomoktól a fotoszintézis alapját jelentő napot is jobban elveszi. De ezt majd saját tapasztalatból megintcsak jobban fogod tudni, hogy melyik a célravezetőbb. A vízmennyiség a leírtak alapján rendben van, bár nálunk naponta volt öntözés az általad leírt módon. (igaz, mi bakhátban termesztünk) Ha gondolod a Bokrosi Batáta Fb oldalon egyszerűbben tudunk kommunikálni privátban, vagy telefonon is szívesen adok szaktanácsot. 30/ 409-8006 A tervezett 12000 tővel kapcsolatban is tudok segíteni.
Üdv. Valaki használta már komposztként a batáta nagy zöld tömegét? V ledarálni és visszafotgatni a földbe?
Ja és 10-5-26 arányú lombtrágyával permetezem nagyjabol hetente de mostanaban inkabb 4-5 naponta
Köszi a választ, 500 palántáról van szó, átlátszó fólia alatt csepegtető cső van vezetve, 1-2 naponta megy rá szivattyúról a víz, nagyjabol tövenként 1-2 liter / öntözés, ki van számolva és le is mértem a csepegtető csövek kapacitását, a terv az lenne, hogy jövőre 12 000 palántát ültessek ugyan ilyen technológiával, a gumókról annyit, hogy már nyomják szét a földet maguk körül, nagyon szépen néz ki, nem győzöm vissza takargatni őket.
Válasz szakacs95 #220. hozzászólásáraValószínűleg nem tévedsz. Bár tény, hogy kép alapján aki konkrét dolgot tud mondani az vagy látnok, vagy olyan szakmai képességekkel bír, ami a világon szinte egyedülálló. :) Tény, hogy pontos diagnózist egy levél analízis után lehetne mondani, amit egy talajvizsgálattal érdemes lenne egybekötni. Első ránézésre általános tünetek ezek a batátán. Nyugtatni sem merlek, mert már burkolva kaptam ezért, de ijesztgetni sem foglak. A tenyészidő vége felé egyre inkább ez az általános kép a növény külleméről. Lehet hogy picit több nitrogént és káliumot elbírt volna, de ahogy írtam, felelőtlenség lenne bármit konkrétan állítani megfelelő infók nélkül. Sajnos a tápanyagoknál a hiány és túladagolás tünete sokszor megegyezik (lásd: pl.:nitrogén), ezért még inkább nehéz pontosat mondani.A legbiztosabb ha egyet-kettőt felszedsz, és akkor látod, hogy a gumók megkapták-e a szükséges dolgokat. Fontos, hogy az öntözés is megfelelő legyen. Milyen gyakran és mennyit öntözted, illetve milyen és mennyi tápanyagot kapott? Tőszám?
Itt vannak a képek is
Sziasztok!
Idén kezdtem el édesburgonyát termeszteni, a mellékelt képen látható levél sárgulás illetve levél foltosodás okáról szeretnék hozzáértőktől információt kérni, első körben arra gondolok, hogy mivel a gumók erőteljesen növekedésnek indultak valószínűleg elvonja a tápanyagot a levelektől, javítsatok ki ha tévedek, köszi előre is !!
Válasz tilian #217. hozzászólásáraErre nem tudok válaszolni, én Békés megyei vagyok. :)
Válasz nferry #216. hozzászólásáraÉs hova lehet értékesíteni Bács megyében? Esetleg Kecskemét környéken?
Válasz tilian #215. hozzászólásáraSzia!
Mindenképpen bakhátba, talajtakarva, csepegtetővel.
Fólia kuka, bár van jó pénzért lebomló is már.
"kalapelhajítva" egyáltalán nem érdemes szabad földön, kicsit még olvass utána a termesztési technológiájának. :)
Az az iszonyat mennyiség kis területen csak mese. :D De majd kitapasztalod. :)
Sziasztok!
Úgy döntöttem szeretném kipróbálni a batáta termesztést, van rá kb. 5000 nm-es homok talajom. Nagyjából tájékozódtam a termesztés technológiáját illetően. Pár kérdés azért nyitott maradt. Olvastam, hogy vagy szabadföldbe, vagy bakhátba érdemes ültetni a palántákat. Amennyiben bakhátba ültetitek talajtakarás és csepegtetőszalag is kerül rá? Ilyenkor, hogyan szeditek fel a gumókat a fólia miatt? Vagy az kuka? Érdemes lehet szabadföldön "kalapelhajítva" is termelni? Olvastam, hogy iszonyat mennyiséget terem már kis területen is. Hova viszitek eladni/leadni? A nagybani piacból elegem lett kb 10 éve amikor még sárgadinnyéztem..(10 éve is annyiba került a dinnye mint most és a bekerülési költsége kb a háromszorosa lett mára) Köszi a válaszokat.
Válasz boniteam #212. hozzászólásáraLehet hogy kinövi, de nem normális ez. Kálium hiányt jelez az elhalás, ilyenkor ahogy növekednek a gumók egyre többet igényel a növény. Kicsik az új levelek, ez jelezhet kezdődő nitrogénhiányt is. Persze, ha nem jó a talaj PH és nem tudja felvenni a növény, vagy kevés a kálcium a talajodba, az is közrejátszhat. A megoldást neked kell kitalálnod. A legegyszerűbb a majd kinövi hozzáállás.
Válasz boniteam #212. hozzászólásáraNem hiszem hogy aggódni kell miatta. A hirtelen nagy mennyiségű esőzés is okozhatta. Ilyenkor a tápanyag felszívódás és a talaj ph miatt is kialakulhat ilyen tünet. Nálunk is volt hasonló de kinőtte.
Üdv. Kérdésem az lenne hogy mitöl lehet, hogy öregebb levelek elsárgulnak és elszáradnak? Vmi hiány lehet? Tápoldatot adom neki.
Üdv. Boni
Válasz kockaspaplan #208. hozzászólásáraMórahalmon is tudok pár batáta termelőt akik még foglalkoznak palántákkal is
kérdésem lenne hogy valaki próbálta e télen termeszteni a batátát? Ha igen akkor hogyan mert szeretném én is ki próbálni.
Köszönöm a segítséget, Gyovai Szabolcstól (Bokrosi batáta) sikerült palántákat szereznem. Bő termést a fórumozóknak!