Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.02 FtUSD394.48 FtCHF438.79 FtGBP494.07 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Láttunkmár csodát,KITE vázat is összecsukja ha bitang a szél,az enyémeim lófüttyök,7,5*50/¾ és bírja,de én is leszedem minden szezon után,4 éves az egy éves TVK,még jó állapotban van így is,leszámítva azt a pár egér rágást.De most vettem szintén ¾-es vázat 3000/ív áron.Minőségi különbség biztosan lesz az uj csőből hajtogatott meg ez között,viszont közelebb teszem az íveket.,,1" csövet hajlítok az elejére mwg a végére és kalap kabát...
Válasz hasutas1 #13702. hozzászólásáraSenki nem írta, hogy ez csúcsszuper technológia lenne, nem kell a gúnyolódás. Én nem fogok egész szezon alatt rettegni 40-80km-es széltől(volt itt több is 1-2hete). Azért ha 300ból kijön fóliástól az érdekes.. . Persze a fólia lehet gyenge pont, de ha minőséget veszel, normalisan felrakva, akkor nagy meglepi ott sem lehet. A nagy spórolásnak mindig megvan az ára! Idén csak két fóliát cseszett szét az idő, de mi lett volna ha mindet galyra vágja, és a termést szarnak veri az eső? Mindenki máshogy csinálja. Én rajta hagyom a fóliat egész évben és az uralkodó szél iránynak megfelelően raktuk le. Nem vagyok elbizakodott csak nem akarok hagyni túl nagy hibalehetőségeket. Idén sem fogok, csak max 1500nm-t befóliazni, de inkább beletolom a pénzt, és nyugodtabban alszok. Persze attól még nem az a tuti meg csúcsszuper ahogy én csinálom. Ahány ház annyi szokás.
Válasz lacka4600 #13698. hozzászólásáraNekem meg egy 80×7,5m került 300.000 ft-ba. Ebből van 8, és még van 6 db 60 méteres is. Nagyjából 4,5 millióból meg volt az egész és kb 7500 nm a terület amit lefed. Igaz nem csúcs szuper technológiával készült, mint a tiéd, de állnak. Van mit még javítani, van amire menetközben jöttünk rá, hogyan kellene változtatni, de majd kijavítjuk.
Amúgy nekem 2 fóliámat a múltkori szél megtépett, de a fólia használható, így egy kicsit alakítottunk rajta és kész.
Nem lesz fent egész évben, de nem is ez a lényeg.
Szerintem annyira ne legyél elbizakodva, mert nem a vázat tépi szét először, hanem inkább a fóliát, és nincs az a fólia amit ne tudna széttépni. Ezt is páran már megtapasztalták.
És automata az öntözés, ami egy év alatt megtérül. Igen van aki ezért szakit fogad, nekem a két dosatronnal együtt volt kb 550-600.000 ft, és egy gombnyomás és öntöz . Szóval a 22 milliót kicsit erősnek érzem, inkább egy tizes a vége, és ki lehet hozni az első évben annyit.
Válasz jacint.baranyi #13699. hozzászólásáraPersze, ezeket direkt nem is írtam, mert mindenkinél más. Az öntözőt is magam csinálom, iden automatizalom, van aki erre is szakit fizet.
Válasz lacka4600 #13698. hozzászólásáraÉn még hozzá tennék pár ezer ft-ot, növény védelemre,öntözési költségre,automatikára ha nem akatsz csilliókat fizetni villanyszámlára,fátyol folia....
Válasz Cafi #13697. hozzászólásáraNekem egy 350nmes sátor beleszaladt 800e ftba. Igaz hogy úgy lett megcsinálva, hogy nincs az a vihar vagy szél ami miatt remegne a lábam. Na egy hektárba belemegy 28. Gyors szorzással ez több mint 22misi. És ez olyan ár, hogy munkadij nincs benne. Mi magunk hegesztünk, festünk stb.. Ha csináltatod minimum duplája. Szóval ennyi pénzből van egy hektár üres sátrad. Kérites+ ontozorendszer megint egy kisebb vagyon. 50.000 palantára számolhatsz darabonkent 100 forintot ültetéssel (frigo) . A többi költség nagyon egyedi, ha mindent csinaltatsz, akkor horror. A mutragya is egyéni( van akinek ennyi területnél mar sok milcsi), és nem kell felülni az 1kg/tő termésmennyiségnek. Kezdőként ha 25-30dkg megvan, az már istenes...
Bár gyorsan megtérülő befektetésnek reklámozzák az eprezest, a valósagban nagyon más a helyzet.
Olvasom, hogy 1 ha-nyi eper termelési költsége, fóliás, üvegház vagy szabadföldi esetén 5-15.000.000 Ft/ha. A bevétel pedig ehhez 10-40.000.000 Ft/ha.
Van aki leírná, 1 ha-nak adott esetben, fóliás vagy szabadföldi, tételesen, hogy a palánták, növényvédőszerek, műtrágya, termelés költsége, szedés költsége, stb... mennyi évente ha-onként?
Hozamokkal és kb a várható ár változásával hónapról hónapra.
Kinek hogy áll a szabados? Szerintem jövő héten be fog esni az ár rendesen. Nálam még alig alig érik. Kap majd egy kis meleget és úszni fogunk az eperben....
Igazat adok neked sok mindenben. Nem tudom a korod, de az enyém már előrehaladott egy kicsit. Az én, mi gyerekkorunk nem kimondottan a higiéniáról szólt, de akkor azok voltak a lehetőségek. A mai, jobb szót nem találva, mű májer világban, életmódban már nem elfogadott gyakorlat ami a mi életünkben volt. Sokkal érzékenyebbé vált az emberek életképessége. Néha bosszankodok is amikor látom ahogy az unokám mennyire védve óvva van rém egyszerű dolgoktól és milyen ételeket eszik, ehet. Én meg "elrontom" . Az eperföldön nagyon ügyelek, hogy mosatlanul egye meg a gyümölcsöt.
Válasz zelnikpeti #13687. hozzászólásáraVicc ez a higiénia!! Csak nevetek rajta, régen nagyanyáink idejében nem volt ennyi allergiás meg tejérzékeny, liszt, meg ki tudja milyen szarokra allergiásak már a mai gyerekek még a mi gyerek korunkban is alig volt allergiás, pont emiatt a túlzott higiénia miatt van ennyi beteg meg allergiás mert nincs immunrendszer, a túlzott higiénia miatt nem találkozik a szervezet a baktériumokkal meg kórokozókkal mert burokba tartják a gyerekeket, amikor meg kiengedik a levegőre vagy tanyára azonnal beteg lesz meg allergiàs a friss levegőre is. Mi anno kint fociztunk, bújócskáztunk homokot meg még a kutya szart is megkóstoltuk és nem voltunk allergiások. Most meg leveszi a gyerekem az epret azt símán megeszi mosatlanul semmi baja, jó, hogy meg nem mossa, ne vicceljünk már... higiénia..
Üdv mindenkinek
Értem én ezt a higiénia dolgot, csak annyi sebből vérzik hogy csak na.
Fóliában még csak csak tudsz valamelyest higénikusan termelni, no de szabadban lehetetlen.
Jönnek mennek a madarak a tücskök a bogarak no meg a szél meg az eső meg Sok minden más tényező befolyásolja ezt.
Az újság papírt illetően igaz hogy nem kellene használni.
Jó munkát mindenkinek
Válasz hasutas1 #13685. hozzászólásáraKb a 80%-a lelóg a bakhátról nálam. Ha kókuszrostban termelnék mellmagasságban, akkor megoldható lenne a szalma mentesség.
Itt több próbléma is felmerült.
Az egyik, hogy újságpapírt nem teszünk a ládába! Ez legyen alap minndenkinek!
A másik, a szedés! Én is a vödrös módszert alkalmaztam, viszont több kritika is ért ez miatt, tört, folyt a bogyó. Egy barátom úgy jellemezte ezt a szedést, hogy amikor a kedves szedő beáll a sorba, és az első bogyókat "beledobja" a vödörbe, az olyan mintha kavicsot szednének! Ugye ezt nem kell elmagyarázni?!
Azóta fél kilós epres tálkákba szedjük, külön-külön a kicsi-nagy, és csak a bakhát egyik felét, ha végzet, szépen feláll, kimegy a ládáért, és egyesével belepakolja, max 9 db tálkát...
A harmadik, a szalmázás! Több okból is szalmaznák a termelők, és inkább a szabadföldire jellemző. Az egyik ok, ha esik az eső, és nincs szalma, sáros lesz a bogyó, vagy előbb berohad ezmiatt. A másik ok, nem gazosodik annyira a sor köz.
Mivel én nem tudok húzni akkora bakhátat, hogy a szemek ne lógjanak le, ezért mindenképp szalmáznom kell! És érintkezik a szalma az eperrel, sajnos ezt nem tudom kivédeni, De olyan helyről hozom a szalmát, ahol állatok takarmányozására is használják, szóval ha a tehén megeszi... akkor vagy az epertől halunk, meg vagy a tehéntől....
Lacka és Jacint!
Elnézést, ha valakinek a lelki világába gázoltam, de nincs szándékomban továbbhegyezni a dolgokat.
Mint korábban írtam mindenki más elven más gyakorlattal termel, mások a saját mércék elvárások önmagával szemben.
Természetesen rossz szándékot senki részéről nem feltételezek. A higiéniáról a magam részéről annyit, szedéskor mobil kézmosós wcket hozatok és a cigarettaszüneteket kizárólag kijelölt helyen folyóvizes kézfertőtlenítős szappannal ellátott rendszerben lehet megvalósítani. A kézmosást szigorúan ellenőrizzük. Mi ezt vezettük be. A túl vegyszerezést épeszű termelő nem követi el, de mindig vannak kivételek. Kikerülhetetlen. Véleményem szerint akik ezen a fórumon aktívak vagy csupán információkat szereznek több rálátással rendelkeznek és lehetőleg nem követnek el ilyen hibákat. Üdv és munkára fel!
Válasz pozderka58 #13679. hozzászólásáraAzért ne fordítva üljük meg a lovat.Lassan egy évtizede eprezek,ez nem sok,de tapasztalat már van valamennyi.De hogy valaki szalma miatt termeljen rosszabb minőségű epret,ez akkora hülyeség hogy ilyet kitalálni is feladat.Van megoldás,ezt úgy hívják hogy tiszta száraz szalma.Akad még az országban olyan aki síkföldön szalmával takar,bizonyára élnek,és a vásárlóik is.A szamóca termesztésben mint szakmában a humbuk termelők miatt alakulhatott ki rossz véleményed,Ők akkor is fújják,,megelőzés céljából"ha nem indokolt.
Válasz pozderka58 #13671. hozzászólásáraNem gondolod, hogy esetleg a kép kedvéért lett a láda berakva a sorközbe a szalmára? Facebook, reklám stb...
Még jó hogy a sorközben senkinél nincs szalma ami folyamatosan hozzáérne a gyümölcshöz.
Sajnálom, hogy a fotóm ennyire kiverte a biztosítékot, de legalább bekapcsolódtál, nem csak hátulról nézelődsz.
A legnagyobb kockázat maga a termelő, aki fujkálja a növényt a kultúrában nem engedelyezett szerekkel, aki nem tartja be az évi.-ket stb. Aki 3szor annyi növényvédő szert használ, mint ami indokolt lenne. Aki nem biztosít a szedőknek illemhelyet és kézmosási/fertőtlenítési lehetőséget. Messze nem az lesz a nagy kockázatot élelmiszer biztonság szempontjából, hogy még nem használt újságpapírt vagy zsírpapirt teszek-e alá. Egyébként mi 3kilós műanyag vödrökbe szedjük, a szedő maga mögött hagyja ha megtelik, egy ember, pedig gyűjti és hordja fel válogatásra.
Válasz csuti0 #13678. hozzászólásáraCsuti!
Nyilvánvalóan minden gyártó részéről, de élelmiszer termelői részről is van lobbi tevékenység. Te is én is és mindannyian ezt tesszük amikor a saját eprünket kínáljuk.
Korábban írtam én sem tudom teljesen biztonságban megtermelni az epret, de törekszem rá és amit lehet kizárok a kockázatok közül. Ha már rákérdeztél én bakháton termelek és a sorközt úgy szalmázzuk, hogy ne érintkezzen a szalmával.
Üdv!
Válasz pozderka58 #13675. hozzászólásáraSzia!
Érdekes dolog ez az élelmiszer biztonság,véleményem szerint ezt is jórészt a csomagolóanyag,és a tisztítószer gyártók lobija mozgatja. Szalmára visszatérve,te,hogy oldod meg,hogy tiszta és biztonságos maradjon a gyümölcs?
Itt is eset 18 mm......
Üdv.:Csuti
Válasz csuti0 #13674. hozzászólásáraAz ujságpapír valóban nem a legjobb,főleg ha én is veszem a fáradtságot,újrekeszbe zsírpapírra rakom,göngyölegbe meg madárszaros beleázott ujságpapíros jön vissza.Kaparja az aki belerakta,4000+ áfáért vettem tavaly egy csomag zsírpapírt amit mindenki meg tud venni,olyan mint amibe a kenyeret csomagolják,sokáig elég.Erre a szennyező rekeszel meg csak az farag rá aki beviszi a sorokba,ott rátapad a penészes eper(már ha van)és megy ahhoz a rekesz aki szintén beviszi.Na ott lehet geba...sz.De ennyi erővel a házi disznóvágás is tabu lehet........Mindenki megpusztul........
Válasz csuti0 #13674. hozzászólásáraSzia Csuti!
Nem okoskodni akarok hidd el. Egy kicsit belelátok az élelmiszer biztonsági kockázatokba. Röviden: a szalma útját kísérd végig amíg a földre kerül, mi több amíg ott van, levegőből esőből milyen hatások érik. Szerintem több, mint sok az is ami a így a bogyóra kerül. Ne növeljük a kockázatot. Természetesen steril körülményeket nem tudunk teremteni, de ne tegyünk hozzá.
Mi nem vödrözünk nem törjük az epret. Egyenesen a ládába. Lassabban halad, de biztosabb. Néha korrigálni kell az embereket, de megtanulták. Nálam is vannak 200 m-es sorok, de hagytam keresztben hosszában művelőutakat ahol össze lehet szedni a teli ládákat. Mindenki másként csinálja :-) De ez benne a szép.
Bocs a szómenésért, de 30 mm eső után több helyen áll a víz vizes az állomány szedni nem lehet. Itt töltöm ki a bosszúságom:-) Szebb időt mindenkinek!
Válasz pozderka58 #13673. hozzászólásáraMiféle "keresztszennyeződésről" beszélsz? Klasszikus síkművelésnél szalmával takarjuk a talajt,hogy a gyümölcs ne a földön a sárba feküdjön. Kérdem én, ott mivel is érintkezik a szamóca? Nehogy már a szalmától kapjon szennyeződést! Szedni meg egyébként 5 literes vödrökbe szedünk,és a sorok végénél a manipuláláskor kerül a ládába. Szedő állvány nálam nem vált be, egy tábla 200m hosszú és min 100m kell kihozni valamelyik végéig. Sokkal hatékonyabb ha befelé haladva megtöltünk 4-6 vödröt és azt kifelé menet kivisszük,az úgy egy kihozatalnál 2-3 rekesz eper!
Üdv.:Csuti
Válasz clanki #13672. hozzászólásáraEgy szedőkeret ami fémből van /nálam vékony betonvasból hegesztve/ nyugisan rá lehet helyezni és vinni. A bajság ott lehet, hogy keresztszennyeződés jöhet létre. A ládára ragad a szalma az meg szépen ráesik az alatta lévő ládában az eperre. Tudom minden kockázatot nem lehet kikerülni, de ne beszéljünk addig szép üde egészséges eperről amíg mindent nem teszünk meg a biztonságért.
A vásárló aki a végfelhasználó meg van győződve, hogy bátran fogyaszthatja akár mosás nélkül is ami valójában a gyakorlat. Mi is tegyük meg a lehető legtöbbet ami tőlünk függ.
Szia Mindenkinek!
Több éve olvasom a hozzászólásokat pro-kontra érveket és sokat tanultam belőlük.
Amiért mégis megszólalok egy fotó ami nálam kiveri a biztosítékot.
Amit meglehet megteszünk a többé kevésbé biztonságos termelésért, mint tápanyag és növényvédelem, de ugyanennyit kell tennünk az élelmiszerbiztonságért is. Lacka fotója alapján nem ez látszik. Szép tetszetős az eper, de a ládában újságpapír van terítve és a láda a szalmán fekszik.
A régmúltban az ilyen talán még elment /akkor sem/, de ma már szerintem elfogadhatatlan. Nem bántó szándékkal írtam, de gyorsan át kell ezt gondolni aki így csinálja. Üdv Mindenkinek!
Válasz hasutas1 #13666. hozzászólásáraNállam is már a végét járja majd nem.28-30 dkg -nál járok,de mivel ilyen csodaszép időjárás van..... szerintem ha lesz még rajta 10 dkg,örülhetek.800 a kicsi 1000 a nagy.
Válasz hasutas1 #13666. hozzászólásáraAsiat döntő többségben!! Lehet, hogy megmásítom a scalaról a tavaly kialakult véleményem. Egész tetszetős. Clery szabadba kuka, saját véleményem szerint úgy általánosan nem túl gazdaságos. Egyre több termelőnek van jolyja aki régen cleryzett. Én duplázom a területet, de nagy részt marad az asia. Ha a szezon végén is tetszeni fog a scala akkor az lesz a második fajtám.
Válasz bujdi05 #13664. hozzászólásáraVan fent ismerős, elvileg 6000-4500-be eladott mindent, szerinte nincs sok eper... kissé kétkedve fogadom... Viszont sok helyen lemenőben a fóliás, jövőhéten már mindenhol (?) kevesebb lesz, vagyis lassan kifogynak a fóliák.
Kicsit beszoptuk ezt a hideget mi, clerynek nem kedvezett, mert mikor dömping lett volna, 4-5 fokok voltak nappal, elhúzodott az érés, nem nőttek a szemek. Jövőhéten mi is át esünk a másik oldalra a cleryvel, de lassan jön a joly. Rengeteg van rajta, hatalmasak a szemek, az íze meg isteni finom... Most légy okos milyen palántát ültess idén ... Még nem tudom. Talán kicsit kevesebb clery, joly marad, és jön asia... de arányok még nincsenek.
Fajta azonosításban szeretném a véleményeteket kérni. Házikertben termelek, tavaly kaptam pár tucat szálas palántát, de nem tudták milyen fajta. Elültettem, kora tavasszal fátyollal takartam, így mostanára érni kezdett. Erős bokrú, középzöld, felálló levélzetű, a termés nem túlzottan erősen, de érezhetően szamócaillatú, állaga középkemény, kicsi üreggel. Íze kellemes, kissé savas.
Magamtól Gorellára tippelek, de bizonytalan vagyok.
Válasz hasutas1 #13652. hozzászólásáraÁ ha már bele megy a lisztharmat akkor nincs ami megfogja mert az időjárás is annak kedvez szóval feleslegesek a drága szerek max lassítani tudod a tovább terjedés folyamatát de erre jobb a kálium bikarbonát felváltva prevb2-vel vagy wetcit-el...
Bogyó rothadásra meg nekem a signum-switch kombó vált be egy kis systhane-al vagy a peolectus...
Nekünk a fóliások 60%a ment le meg most indul a szabados Joly és Ázsia,eszméletlen szépek,de ízben a Joly a nyerő eddig nincs finomabb nála
Hát Ja az árakról sokan méláznak még a helybéli szomszédunk is kamuzik nekünk,de nem számít körbe nézek és belövök egy árat, ma gyorsan eladtuk a szamit a kereskedőnknek,de az a megérzésem hogy ma be fog úszni a bani
Egyelőre meg se közelíti a tavalyi minőséget ízben. Rengeteg eső volt, napsütés 0. Megint esik és jövő hétre megint sok esőt mondanak. (nyugati rész, Vas megye)
Válasz hasutas1 #13658. hozzászólásáraVan 3-4 ember aki tudom, hogy sosem kamuzik azokat kérdezem meg...de akkor is tesztelgetem a vevőkön, hogy mit bír, mert áru és áru közt is lehet akkora minőségi különbség, hohy a te közepesed valakinek többet ér, mint az én nagyom vagy fordítva... Nyilvánvaló hogy az is egy nagy előny, ha ismered a napi szinten ott vásárló kereskedőket. Van akinél tudom, hogy ha pl mondom 6-ra a nagyot és elkezd alkudozni 5500-ra, akkor nyugodtan emelhetek is az áron 6félre, mert ő csak akkor vesz, ha a piaci ár alatt egy ezressel talál.
Válasz L. M. #13657. hozzászólásáraMindig körbejárom a piacot, és a termelők 90%-át megkérdezem, ez alap. De ha ott áll melletted, és hallod az alku tárgyát, utána meg 30%-kal többet mond, na azt nem értem . Azt miért? Utána meg sír, hogy nem éri meg...
Válasz hasutas1 #13655. hozzászólásáraAzért elég ostoba aki nem tudja leszűrni, hogy mi az ár... kérdezősködsz egy kicsit, belősz egy árat és le-fel 2-300 forintokat hintázvaa vevők reakciójából hamar kiderül a valóság
Válasz hasutas1 #13654. hozzászólásáraGondolom azzal sem mondok újat, ha a banin adod el, és ha valaki melletted árul, olyan simán a szemedbe hazudik, hogy mennyiért adta el, hogy a hazugságvizsgálón a gép észre se venné a "hibát".
19150 hozzászólás
Láttunkmár csodát,KITE vázat is összecsukja ha bitang a szél,az enyémeim lófüttyök,7,5*50/¾ és bírja,de én is leszedem minden szezon után,4 éves az egy éves TVK,még jó állapotban van így is,leszámítva azt a pár egér rágást.De most vettem szintén ¾-es vázat 3000/ív áron.Minőségi különbség biztosan lesz az uj csőből hajtogatott meg ez között,viszont közelebb teszem az íveket.,,1" csövet hajlítok az elejére mwg a végére és kalap kabát...
Válasz hasutas1 #13702. hozzászólásáraSenki nem írta, hogy ez csúcsszuper technológia lenne, nem kell a gúnyolódás. Én nem fogok egész szezon alatt rettegni 40-80km-es széltől(volt itt több is 1-2hete). Azért ha 300ból kijön fóliástól az érdekes.. . Persze a fólia lehet gyenge pont, de ha minőséget veszel, normalisan felrakva, akkor nagy meglepi ott sem lehet. A nagy spórolásnak mindig megvan az ára! Idén csak két fóliát cseszett szét az idő, de mi lett volna ha mindet galyra vágja, és a termést szarnak veri az eső? Mindenki máshogy csinálja. Én rajta hagyom a fóliat egész évben és az uralkodó szél iránynak megfelelően raktuk le. Nem vagyok elbizakodott csak nem akarok hagyni túl nagy hibalehetőségeket. Idén sem fogok, csak max 1500nm-t befóliazni, de inkább beletolom a pénzt, és nyugodtabban alszok. Persze attól még nem az a tuti meg csúcsszuper ahogy én csinálom. Ahány ház annyi szokás.
Válasz lacka4600 #13698. hozzászólásáraNekem meg egy 80×7,5m került 300.000 ft-ba. Ebből van 8, és még van 6 db 60 méteres is. Nagyjából 4,5 millióból meg volt az egész és kb 7500 nm a terület amit lefed. Igaz nem csúcs szuper technológiával készült, mint a tiéd, de állnak. Van mit még javítani, van amire menetközben jöttünk rá, hogyan kellene változtatni, de majd kijavítjuk.
Amúgy nekem 2 fóliámat a múltkori szél megtépett, de a fólia használható, így egy kicsit alakítottunk rajta és kész.
Nem lesz fent egész évben, de nem is ez a lényeg.
Szerintem annyira ne legyél elbizakodva, mert nem a vázat tépi szét először, hanem inkább a fóliát, és nincs az a fólia amit ne tudna széttépni. Ezt is páran már megtapasztalták.
És automata az öntözés, ami egy év alatt megtérül. Igen van aki ezért szakit fogad, nekem a két dosatronnal együtt volt kb 550-600.000 ft, és egy gombnyomás és öntöz . Szóval a 22 milliót kicsit erősnek érzem, inkább egy tizes a vége, és ki lehet hozni az első évben annyit.
Válasz jacint.baranyi #13699. hozzászólásáraHálát adok az égnek, hogy annak idején nem nyertem fiatal gazdán és szambáztam bele ebbe az egészbe 12millával tudás nélkül.
Válasz jacint.baranyi #13699. hozzászólásáraPersze, ezeket direkt nem is írtam, mert mindenkinél más. Az öntözőt is magam csinálom, iden automatizalom, van aki erre is szakit fizet.
Válasz lacka4600 #13698. hozzászólásáraÉn még hozzá tennék pár ezer ft-ot, növény védelemre,öntözési költségre,automatikára ha nem akatsz csilliókat fizetni villanyszámlára,fátyol folia....
Válasz Cafi #13697. hozzászólásáraNekem egy 350nmes sátor beleszaladt 800e ftba. Igaz hogy úgy lett megcsinálva, hogy nincs az a vihar vagy szél ami miatt remegne a lábam. Na egy hektárba belemegy 28. Gyors szorzással ez több mint 22misi. És ez olyan ár, hogy munkadij nincs benne. Mi magunk hegesztünk, festünk stb.. Ha csináltatod minimum duplája. Szóval ennyi pénzből van egy hektár üres sátrad. Kérites+ ontozorendszer megint egy kisebb vagyon. 50.000 palantára számolhatsz darabonkent 100 forintot ültetéssel (frigo) . A többi költség nagyon egyedi, ha mindent csinaltatsz, akkor horror. A mutragya is egyéni( van akinek ennyi területnél mar sok milcsi), és nem kell felülni az 1kg/tő termésmennyiségnek. Kezdőként ha 25-30dkg megvan, az már istenes...
Bár gyorsan megtérülő befektetésnek reklámozzák az eprezest, a valósagban nagyon más a helyzet.
Olvasom, hogy 1 ha-nyi eper termelési költsége, fóliás, üvegház vagy szabadföldi esetén 5-15.000.000 Ft/ha. A bevétel pedig ehhez 10-40.000.000 Ft/ha.
Van aki leírná, 1 ha-nak adott esetben, fóliás vagy szabadföldi, tételesen, hogy a palánták, növényvédőszerek, műtrágya, termelés költsége, szedés költsége, stb... mennyi évente ha-onként?
Hozamokkal és kb a várható ár változásával hónapról hónapra.
Kinek hogy áll a szabados? Szerintem jövő héten be fog esni az ár rendesen. Nálam még alig alig érik. Kap majd egy kis meleget és úszni fogunk az eperben....
Válasz bujdi05 #13693. hozzászólásáraViszont! Undorító ez az asia. .
Válasz bujdi05 #13693. hozzászólására
Jó munkát mindenkinek!!
Felétek is sokk afró-magyar àrúl epret? Őket miért engedik?
Válasz dr.T #13689. hozzászólásáraÍgy van, pocsék minőségű és rengeteg "műanyag" kaja....
Clanki!
Igazat adok neked sok mindenben. Nem tudom a korod, de az enyém már előrehaladott egy kicsit. Az én, mi gyerekkorunk nem kimondottan a higiéniáról szólt, de akkor azok voltak a lehetőségek. A mai, jobb szót nem találva, mű májer világban, életmódban már nem elfogadott gyakorlat ami a mi életünkben volt. Sokkal érzékenyebbé vált az emberek életképessége. Néha bosszankodok is amikor látom ahogy az unokám mennyire védve óvva van rém egyszerű dolgoktól és milyen ételeket eszik, ehet. Én meg "elrontom" . Az eperföldön nagyon ügyelek, hogy mosatlanul egye meg a gyümölcsöt.
Válasz clanki #13688. hozzászólásáraA sok szar kaja az oka amit megetetnek az emberekkel.
Válasz zelnikpeti #13687. hozzászólásáraVicc ez a higiénia!! Csak nevetek rajta, régen nagyanyáink idejében nem volt ennyi allergiás meg tejérzékeny, liszt, meg ki tudja milyen szarokra allergiásak már a mai gyerekek még a mi gyerek korunkban is alig volt allergiás, pont emiatt a túlzott higiénia miatt van ennyi beteg meg allergiás mert nincs immunrendszer, a túlzott higiénia miatt nem találkozik a szervezet a baktériumokkal meg kórokozókkal mert burokba tartják a gyerekeket, amikor meg kiengedik a levegőre vagy tanyára azonnal beteg lesz meg allergiàs a friss levegőre is. Mi anno kint fociztunk, bújócskáztunk homokot meg még a kutya szart is megkóstoltuk és nem voltunk allergiások. Most meg leveszi a gyerekem az epret azt símán megeszi mosatlanul semmi baja, jó, hogy meg nem mossa, ne vicceljünk már... higiénia..
Üdv mindenkinek
Értem én ezt a higiénia dolgot, csak annyi sebből vérzik hogy csak na.
Fóliában még csak csak tudsz valamelyest higénikusan termelni, no de szabadban lehetetlen.
Jönnek mennek a madarak a tücskök a bogarak no meg a szél meg az eső meg Sok minden más tényező befolyásolja ezt.
Az újság papírt illetően igaz hogy nem kellene használni.
Jó munkát mindenkinek
Válasz hasutas1 #13685. hozzászólásáraKb a 80%-a lelóg a bakhátról nálam. Ha kókuszrostban termelnék mellmagasságban, akkor megoldható lenne a szalma mentesség.
Kedves Gazdatársak!
Itt több próbléma is felmerült.
Az egyik, hogy újságpapírt nem teszünk a ládába! Ez legyen alap minndenkinek!
A másik, a szedés! Én is a vödrös módszert alkalmaztam, viszont több kritika is ért ez miatt, tört, folyt a bogyó. Egy barátom úgy jellemezte ezt a szedést, hogy amikor a kedves szedő beáll a sorba, és az első bogyókat "beledobja" a vödörbe, az olyan mintha kavicsot szednének! Ugye ezt nem kell elmagyarázni?!
Azóta fél kilós epres tálkákba szedjük, külön-külön a kicsi-nagy, és csak a bakhát egyik felét, ha végzet, szépen feláll, kimegy a ládáért, és egyesével belepakolja, max 9 db tálkát...
A harmadik, a szalmázás! Több okból is szalmaznák a termelők, és inkább a szabadföldire jellemző. Az egyik ok, ha esik az eső, és nincs szalma, sáros lesz a bogyó, vagy előbb berohad ezmiatt. A másik ok, nem gazosodik annyira a sor köz.
Mivel én nem tudok húzni akkora bakhátat, hogy a szemek ne lógjanak le, ezért mindenképp szalmáznom kell! És érintkezik a szalma az eperrel, sajnos ezt nem tudom kivédeni, De olyan helyről hozom a szalmát, ahol állatok takarmányozására is használják, szóval ha a tehén megeszi... akkor vagy az epertől halunk, meg vagy a tehéntől....
Válasz pozderka58 #13682. hozzászólásáraNem vagyok az a sértődós típus.
Javítás a 13679 hszre.
Eredeti: úgy szalmázzuk, hogy ne érintkezzen a szalmával.
Helyesen: úgy szalmázzuk, hogy ne érintkezzen az eperrel
Lacka és Jacint!
Elnézést, ha valakinek a lelki világába gázoltam, de nincs szándékomban továbbhegyezni a dolgokat.
Mint korábban írtam mindenki más elven más gyakorlattal termel, mások a saját mércék elvárások önmagával szemben.
Természetesen rossz szándékot senki részéről nem feltételezek. A higiéniáról a magam részéről annyit, szedéskor mobil kézmosós wcket hozatok és a cigarettaszüneteket kizárólag kijelölt helyen folyóvizes kézfertőtlenítős szappannal ellátott rendszerben lehet megvalósítani. A kézmosást szigorúan ellenőrizzük. Mi ezt vezettük be. A túl vegyszerezést épeszű termelő nem követi el, de mindig vannak kivételek. Kikerülhetetlen. Véleményem szerint akik ezen a fórumon aktívak vagy csupán információkat szereznek több rálátással rendelkeznek és lehetőleg nem követnek el ilyen hibákat. Üdv és munkára fel!
Válasz pozderka58 #13679. hozzászólásáraAzért ne fordítva üljük meg a lovat.Lassan egy évtizede eprezek,ez nem sok,de tapasztalat már van valamennyi.De hogy valaki szalma miatt termeljen rosszabb minőségű epret,ez akkora hülyeség hogy ilyet kitalálni is feladat.Van megoldás,ezt úgy hívják hogy tiszta száraz szalma.Akad még az országban olyan aki síkföldön szalmával takar,bizonyára élnek,és a vásárlóik is.A szamóca termesztésben mint szakmában a humbuk termelők miatt alakulhatott ki rossz véleményed,Ők akkor is fújják,,megelőzés céljából"ha nem indokolt.
Válasz pozderka58 #13671. hozzászólásáraNem gondolod, hogy esetleg a kép kedvéért lett a láda berakva a sorközbe a szalmára? Facebook, reklám stb...
Még jó hogy a sorközben senkinél nincs szalma ami folyamatosan hozzáérne a gyümölcshöz.
Sajnálom, hogy a fotóm ennyire kiverte a biztosítékot, de legalább bekapcsolódtál, nem csak hátulról nézelődsz.
A legnagyobb kockázat maga a termelő, aki fujkálja a növényt a kultúrában nem engedelyezett szerekkel, aki nem tartja be az évi.-ket stb. Aki 3szor annyi növényvédő szert használ, mint ami indokolt lenne. Aki nem biztosít a szedőknek illemhelyet és kézmosási/fertőtlenítési lehetőséget. Messze nem az lesz a nagy kockázatot élelmiszer biztonság szempontjából, hogy még nem használt újságpapírt vagy zsírpapirt teszek-e alá. Egyébként mi 3kilós műanyag vödrökbe szedjük, a szedő maga mögött hagyja ha megtelik, egy ember, pedig gyűjti és hordja fel válogatásra.
Válasz csuti0 #13678. hozzászólásáraCsuti!
Nyilvánvalóan minden gyártó részéről, de élelmiszer termelői részről is van lobbi tevékenység. Te is én is és mindannyian ezt tesszük amikor a saját eprünket kínáljuk.
Korábban írtam én sem tudom teljesen biztonságban megtermelni az epret, de törekszem rá és amit lehet kizárok a kockázatok közül. Ha már rákérdeztél én bakháton termelek és a sorközt úgy szalmázzuk, hogy ne érintkezzen a szalmával.
Üdv!
Válasz pozderka58 #13675. hozzászólásáraSzia!
Érdekes dolog ez az élelmiszer biztonság,véleményem szerint ezt is jórészt a csomagolóanyag,és a tisztítószer gyártók lobija mozgatja. Szalmára visszatérve,te,hogy oldod meg,hogy tiszta és biztonságos maradjon a gyümölcs?
Itt is eset 18 mm......
Üdv.:Csuti
Válasz jacint.baranyi #13676. hozzászólásáraSzia !
Mind meghalunk
Válasz csuti0 #13674. hozzászólásáraAz ujságpapír valóban nem a legjobb,főleg ha én is veszem a fáradtságot,újrekeszbe zsírpapírra rakom,göngyölegbe meg madárszaros beleázott ujságpapíros jön vissza.Kaparja az aki belerakta,4000+ áfáért vettem tavaly egy csomag zsírpapírt amit mindenki meg tud venni,olyan mint amibe a kenyeret csomagolják,sokáig elég.Erre a szennyező rekeszel meg csak az farag rá aki beviszi a sorokba,ott rátapad a penészes eper(már ha van)és megy ahhoz a rekesz aki szintén beviszi.Na ott lehet geba...sz.De ennyi erővel a házi disznóvágás is tabu lehet........Mindenki megpusztul........
Válasz csuti0 #13674. hozzászólásáraSzia Csuti!
Nem okoskodni akarok hidd el. Egy kicsit belelátok az élelmiszer biztonsági kockázatokba. Röviden: a szalma útját kísérd végig amíg a földre kerül, mi több amíg ott van, levegőből esőből milyen hatások érik. Szerintem több, mint sok az is ami a így a bogyóra kerül. Ne növeljük a kockázatot. Természetesen steril körülményeket nem tudunk teremteni, de ne tegyünk hozzá.
Mi nem vödrözünk nem törjük az epret. Egyenesen a ládába. Lassabban halad, de biztosabb. Néha korrigálni kell az embereket, de megtanulták. Nálam is vannak 200 m-es sorok, de hagytam keresztben hosszában művelőutakat ahol össze lehet szedni a teli ládákat. Mindenki másként csinálja :-) De ez benne a szép.
Bocs a szómenésért, de 30 mm eső után több helyen áll a víz vizes az állomány szedni nem lehet. Itt töltöm ki a bosszúságom:-) Szebb időt mindenkinek!
Válasz pozderka58 #13673. hozzászólásáraMiféle "keresztszennyeződésről" beszélsz? Klasszikus síkművelésnél szalmával takarjuk a talajt,hogy a gyümölcs ne a földön a sárba feküdjön. Kérdem én, ott mivel is érintkezik a szamóca? Nehogy már a szalmától kapjon szennyeződést! Szedni meg egyébként 5 literes vödrökbe szedünk,és a sorok végénél a manipuláláskor kerül a ládába. Szedő állvány nálam nem vált be, egy tábla 200m hosszú és min 100m kell kihozni valamelyik végéig. Sokkal hatékonyabb ha befelé haladva megtöltünk 4-6 vödröt és azt kifelé menet kivisszük,az úgy egy kihozatalnál 2-3 rekesz eper!
Üdv.:Csuti
Válasz clanki #13672. hozzászólásáraEgy szedőkeret ami fémből van /nálam vékony betonvasból hegesztve/ nyugisan rá lehet helyezni és vinni. A bajság ott lehet, hogy keresztszennyeződés jöhet létre. A ládára ragad a szalma az meg szépen ráesik az alatta lévő ládában az eperre. Tudom minden kockázatot nem lehet kikerülni, de ne beszéljünk addig szép üde egészséges eperről amíg mindent nem teszünk meg a biztonságért.
A vásárló aki a végfelhasználó meg van győződve, hogy bátran fogyaszthatja akár mosás nélkül is ami valójában a gyakorlat. Mi is tegyük meg a lehető legtöbbet ami tőlünk függ.
Válasz pozderka58 #13671. hozzászólásáraAz újságpapírral egyet értek, de a ládával mi a bajod?
Szia Mindenkinek!
Több éve olvasom a hozzászólásokat pro-kontra érveket és sokat tanultam belőlük.
Amiért mégis megszólalok egy fotó ami nálam kiveri a biztosítékot.
Amit meglehet megteszünk a többé kevésbé biztonságos termelésért, mint tápanyag és növényvédelem, de ugyanennyit kell tennünk az élelmiszerbiztonságért is. Lacka fotója alapján nem ez látszik. Szép tetszetős az eper, de a ládában újságpapír van terítve és a láda a szalmán fekszik.
A régmúltban az ilyen talán még elment /akkor sem/, de ma már szerintem elfogadhatatlan. Nem bántó szándékkal írtam, de gyorsan át kell ezt gondolni aki így csinálja. Üdv Mindenkinek!
Válasz hasutas1 #13666. hozzászólásáraNállam is már a végét járja majd nem.28-30 dkg -nál járok,de mivel ilyen csodaszép időjárás van..... szerintem ha lesz még rajta 10 dkg,örülhetek.800 a kicsi 1000 a nagy.
Válasz lacka4600 #13668. hozzászólásáraEz iggen, gyönyörű!
Első szabados szemek.
Válasz hasutas1 #13666. hozzászólásáraAsiat döntő többségben!! Lehet, hogy megmásítom a scalaról a tavaly kialakult véleményem. Egész tetszetős. Clery szabadba kuka, saját véleményem szerint úgy általánosan nem túl gazdaságos. Egyre több termelőnek van jolyja aki régen cleryzett. Én duplázom a területet, de nagy részt marad az asia. Ha a szezon végén is tetszeni fog a scala akkor az lesz a második fajtám.
Válasz bujdi05 #13664. hozzászólásáraVan fent ismerős, elvileg 6000-4500-be eladott mindent, szerinte nincs sok eper... kissé kétkedve fogadom... Viszont sok helyen lemenőben a fóliás, jövőhéten már mindenhol (?) kevesebb lesz, vagyis lassan kifogynak a fóliák.
Kicsit beszoptuk ezt a hideget mi, clerynek nem kedvezett, mert mikor dömping lett volna, 4-5 fokok voltak nappal, elhúzodott az érés, nem nőttek a szemek. Jövőhéten mi is át esünk a másik oldalra a cleryvel, de lassan jön a joly. Rengeteg van rajta, hatalmasak a szemek, az íze meg isteni finom... Most légy okos milyen palántát ültess idén ... Még nem tudom. Talán kicsit kevesebb clery, joly marad, és jön asia... de arányok még nincsenek.
Sziasztok!
Fajta azonosításban szeretném a véleményeteket kérni. Házikertben termelek, tavaly kaptam pár tucat szálas palántát, de nem tudták milyen fajta. Elültettem, kora tavasszal fátyollal takartam, így mostanára érni kezdett. Erős bokrú, középzöld, felálló levélzetű, a termés nem túlzottan erősen, de érezhetően szamócaillatú, állaga középkemény, kicsi üreggel. Íze kellemes, kissé savas.
Magamtól Gorellára tippelek, de bizonytalan vagyok.
Válasz hasutas1 #13652. hozzászólásáraÁ ha már bele megy a lisztharmat akkor nincs ami megfogja mert az időjárás is annak kedvez szóval feleslegesek a drága szerek max lassítani tudod a tovább terjedés folyamatát de erre jobb a kálium bikarbonát felváltva prevb2-vel vagy wetcit-el...
Bogyó rothadásra meg nekem a signum-switch kombó vált be egy kis systhane-al vagy a peolectus...
Nekünk a fóliások 60%a ment le meg most indul a szabados Joly és Ázsia,eszméletlen szépek,de ízben a Joly a nyerő eddig nincs finomabb nála
Hát Ja az árakról sokan méláznak még a helybéli szomszédunk is kamuzik nekünk,de nem számít körbe nézek és belövök egy árat, ma gyorsan eladtuk a szamit a kereskedőnknek,de az a megérzésem hogy ma be fog úszni a bani
Egyelőre meg se közelíti a tavalyi minőséget ízben. Rengeteg eső volt, napsütés 0. Megint esik és jövő hétre megint sok esőt mondanak. (nyugati rész, Vas megye)
Üdv mindenkinek
Nagybani és Kispiaci árról ki mit tud? Hogy alakulnak? Köszönöm
Jó munkát mindenkinek
Válasz bujdi05 #13660. hozzászólásáraNa fasza amit írtam ennyi ment àt na most nem írom le mègegyszer mert hulla vagyok
Válasz hasutas1 #13652. hozzászólásáraHatásmechanizmus??
Válasz hasutas1 #13658. hozzászólásáraVan 3-4 ember aki tudom, hogy sosem kamuzik azokat kérdezem meg...de akkor is tesztelgetem a vevőkön, hogy mit bír, mert áru és áru közt is lehet akkora minőségi különbség, hohy a te közepesed valakinek többet ér, mint az én nagyom vagy fordítva... Nyilvánvaló hogy az is egy nagy előny, ha ismered a napi szinten ott vásárló kereskedőket. Van akinél tudom, hogy ha pl mondom 6-ra a nagyot és elkezd alkudozni 5500-ra, akkor nyugodtan emelhetek is az áron 6félre, mert ő csak akkor vesz, ha a piaci ár alatt egy ezressel talál.
Válasz L. M. #13657. hozzászólásáraMindig körbejárom a piacot, és a termelők 90%-át megkérdezem, ez alap. De ha ott áll melletted, és hallod az alku tárgyát, utána meg 30%-kal többet mond, na azt nem értem . Azt miért? Utána meg sír, hogy nem éri meg...
Válasz hasutas1 #13655. hozzászólásáraAzért elég ostoba aki nem tudja leszűrni, hogy mi az ár... kérdezősködsz egy kicsit, belősz egy árat és le-fel 2-300 forintokat hintázvaa vevők reakciójából hamar kiderül a valóság
Válasz hasutas1 #13655. hozzászólásáraPersze. Javarészt nekem kilózgatva megy el. Úgy picit más ár jön ki szezon végén.
Válasz hasutas1 #13654. hozzászólásáraGondolom azzal sem mondok újat, ha a banin adod el, és ha valaki melletted árul, olyan simán a szemedbe hazudik, hogy mennyiért adta el, hogy a hazugságvizsgálón a gép észre se venné a "hibát".