Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Viktor 12045 #18599. hozzászólásáraA föld még hideg, ma reggel is -2c volt a talajon.Szinte meg sem indult még a szabadföldi. Mifelénk általában május 20 +- 5nap,az első szedés ideje.
Válasz L. M. #18596. hozzászólására90%-ban nagybanis áron adom, csak én itthonról, de ha standon árulnék akkor oda is begyűrűzne dömping meg be is fog. A szabadföldit az olcsó román eper miatt adtam fel, nem bántani akarom őket, csak egyszerűen nincs kedvem versenyezni velük inkább termelek mást bár idén nem tudom mi merre fog alakulni. Talán a korai karfiolban látok reményt. Az epret meg május 20-25-re el akarom felejteni.
Válasz Viktor 12045 #18595. hozzászólásáraNeked, aki nem a nagybanira termel vélhetően jó lesz. Aki viszont oda termel annak nem biztos. Annyira gyorsan és egybecsúszva virágzik minden, hogy nem biztos, hogy lesz ideje a koraiságnak érvényesülni. A fűtősök jelentős része is spórolt, így ők későbbre csúsztak annál amit az időjárás indokolhatott volna, a duplafóliások és a szimpla hidegfóliások pedig jelentősen előbb ott lesznek... Az import is olyan tételekben dönget, amilyet már jó ideje nem tapasztalt a piac. Szerintem simán kialakulhat egy olyan szitu, hogy a szezon nagy részében szinte végig dömping ár lesz.
Válasz L. M. #18593. hozzászólásáraKell is az a bizonyos tisztító tűz. Az elmúlt 2-3 évben gomba módjára szaporodtak a kisebb nagyobb telepítések. No meg a régi gazdák is elővették a centit, hogy kinek mekkora van a gatyában.
A covid után feléledt az import az is rátesz egy lapáttal.
Jó év lesz .
Válasz Viktor 12045 #18591. hozzászólására Elmondom én neked, hogy mi volt... a nagybanira termelők kb 40%-a kiszállt, mert akinek nem volt elég jó vevőköre, azok 1-2000-ért adták el a 6kg láda szamit...
Válasz Csyzy #18589. hozzászólására2018 lesz újratöltve . Annyi reménysugár van , hogy most legalább lesz mennyiség, mert a frigó clerykben 1 csokorban van annyi virág, mint tavaly összesen 1 tőben...
- Szia, milyen volt az eper?
- Szia - Finom
-Mennyire kemény? Mennyivel másabb, mint a hazai?
- Ami jól érett édes és roppanós
-Ez elvileg egy új fajta amit a meleg égövön azaz ahol nincs téli fagy lehet termelni
milyennek ítéled meg? mennyire versenyképes ízben és minőségben a magyarral?
- A magyar zamatosabb, Na és amikor felszedjuk a földről, Finomabb
- Ha ez 1600 Ft akkor a magyarért fizetnél többet?
- Attól függ mekkora de ez 1550 Ha 5kg ot viszel 1550
- Értem, és ezek alapján mennyiért jönnél el szedd magadra igén? mennyiért érné meg ? Ugyanez az eper ott lesz májusban ugyan ennyiért, akkor a szedd magad ugyanennyi vagy 1000 Ft vagy max 1200?
- Ami először az eszembe jutott az 1000, de a hölgy azt mondta az árak csökkennek ahogy érik az eper Érdemes figyelni
kíváncsi leszek...ha ez ennyire jó lesz akkor a magyarért sem fog a vevő többet fizetni, vagy mit gondolsz?
-Nem hiszem hogy többet fizet érte...bár van az a réteg aki megfizeti sztem, de ők nem mennek szedni, úgy gondolom
-és ha a piacon egymás mellett lesz a kettő?
- Nos a piacon magyar termelőtől vásárolok magyar terméket...szép legyen illetve zamatos...a tejterméket pl a Szekeres el veszem pedig van 4 forgalmazó is
- persze értem, csak a kérdés ha ez olcsó akkor mennyivel lehet többet elkérni a jobb magyarért az más kérdés, hogy aztán ezért megéri-e termelni, de ez a természetes piacgazdaság...köszönöm a beszélgetést és a véleményed
- Szívesen
Válasz L. M. #18585. hozzászólásáraHát nem tudom, eléggé összetett a mi műfajunk. Tavaly is rengeteg fos görög volt a banin. 3-400 Ft-ért is dobálták szezonban. Aztán erre rá tett egy lapáttal a 30 fokok. Érett minden is egyben. Volt, hogy 1 sátorról 1 nap lekaptunk 120 ládát, és van 18 sátor, és volt amelyikbe csak 4-5 napra keveredtünk. Párat el kellett engedni mert annyira érett, hogy nem értük utol magunkat, pedig a termés mennyisége meg sem közelítette az azt megelőzö évet.
Ha idén is ugyanolyan idő lesz mint tavaly, akkor marha nagy gondban leszünk, mert nem akkora termés várható.
Válasz hasutas1 #18582. hozzászólásáraÉn ezzel vitatkoznék, hogy ez ne jelentene semmit... Ha már a normál hidegfóliás primőr időszak előtt és a kezdetén fürdik a nép az olcsó és elfogadható minőségű alternatívában, akkor az minket is be fog árazni. Ha az időjárás nem hoz gyökeres fordulatot akkor relatív alacsony kereslet mellett hamar beüt a dömping és folyamatosan tartani is fog, mert a gyenge szabadföldiek már május első napjaiban beköszönhetnek. Az orosz-ukrán háború és annak az indirekt következményei is mind ellenünk dolgoznak. A görögök idén is a nyakunkra hozzák majd az összes xarukat ami az orosz és az ukrán exporton csapódott le máskor és ehhez még hozzáadódik az általánosan csökkenő életszínvonal problémája is, ami ahhoz vezet, hogy az alapélelmiszereken kívül a többire kevés embernek lesz della... Azt sem tartom kiuártnak, hogy a szezon jó részében még az ezer forintos nagybani árnak is "örülni fogunk" Rég voltam már ennyire pesszimista a szezon ezen pontján. Egyébként itt már most 2m-en -3 fok van... remélem nem vadul sokat már reggelig.
Válasz hasutas1 #18577. hozzászólásáraSzerintem,hogy lenne okosabb most tavasszal telepítsem be a fóliát vagy jobb is megvárni a nyár végét-őszt?Melyikkel lehet jobban kijönni?
Válasz Csyzy #18581. hozzászólásáraMár van 1250-ért is a banis csoportban. De ez nem tudom mennyire befolyásolja a magyar piacot., lehet semennyire sem.
Mivel te is tudod a legtöbb eper kb április végétől, június közepéig kell. Tavaly a banin ha nagyon akartál vehettél 3-4000-ért is láda számra, de volt mikor a kollégák százszámra vitték haza, aztán másnap vissza.
Azért azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a legtöbben május elsejével indulnak meg, akkor nyit egy csomó stand. Nekem az egyik kereskedőm kijelentette, hogy 10 ezer felett nem hajlandó venni epret, mer 20 ezerért ő sem tudja eladni .
Szóval ott tartunk, ők nem elégszenek meg a duplával már ennél több kell. Tudok olyanról is aki megvette 800-1000 ft-ba és ki merte rakni 3000-be.
Ezeket a pályazatos történeteket meg nem értem. Hallottam vannak olyanok is akik 5-10 ha-okkal dobálóznak. Azt sem tudják mire pályáztak. Mi lesz ezekkel? Ki tudja, lehet mennek a levesbe.
Ezeket az árakat meg most engedd el, jelenleg minket nem érint, később mikor majd lesz occó magyar eper, akkor kiderül mire lesz képes a piac.
dobtam majdnem egy hátast a helyi zöldséges jóízű epret hirdet fogyasztónak 1500 FT -ért minimum rendelhető 3 kg. Azt hittem rosszul látok. Utána kérdeztem sajnos valósággá vált ami a mi rémálmunk lehet. Édes mediterrán eprek, amik 70 tonnát termenek 5 hónap alatt! nézzetek fel a nagybanis oldalakra...
Dorina azt is mondta vagy 100 hektár szabadföldi pályázatos telepítés is várja a piacát... szóval szép kilátások... ?
Válasz futo.istvan #18575. hozzászólásáraUgyanezt csinálom én is. Kicsi gázpatron melegíti a csövet. Napos szélmentes időben nagyon jól halad. Amit hasutas írt az pedig addiv haladós amíg hűvös van és feszes a fólia
Válasz Pisti09 #18576. hozzászólásáraRégebben duplasorost használtunk asszem ott 25-30 cm tőtávra voltak. Most már csak egy soros van, ott 15 cm a tőtáv.
Válasz L. M. #18570. hozzászólásáraSima 2 éves bakhátfóliát gázérgőn melegített 6/4es vascsövelkel 12000 lyukat ketten 1,5 óra alatt megcsinálunk Feleségemmel.
Válasz hasutas1 #18572. hozzászólásáraKöszönöm a tanácsokat! Nem eper lesz, hanem paradicsom, és nem rómaiak, hanem diákok fognak lyukasztani, de ugyanúgy lesz esély a hibázásra :)
Válasz hasutas1 #18572. hozzászólásáraEzmiatt is döntöttem a perforált fólia mellett, nincs vele macera. Persze a dupla sorosnál már nehezebb lehet a meghúzása perforáltnál, de gondolom azt is meg lehet oldani valahogy.
Válasz hargi #18571. hozzászólásáraMi a bakháthúzót úgy alakítottuk, hogy a szélére húzza a csepszalagot. Persze ennek is megvan a hátulütője. Lefolyik a bakhátról a szalag, meg a végén, vagy ültetésnél vissza kell húzni középre. Toldó azért legyen kéznél.
Akár ez is jó. Lényeg, mi inkább reggel hűvösebb időben lyukasztottunk, délben, melegben meglágyul a fólia, akkor nehezebb. Jó éles legyen.
Válasz hasutas1 #18569. hozzászólásáraHa a rómaiaknál intelligensebb légió lyukaszt, akkor hogy oldjátok meg, hogy a fólia alá behúzott cseppszalagot ne trafálják el? A lyukasztást valami ilyesmivel csináltátok?
https://www.agrowebshop.hu/product/5460/folia-lyukaszto-8-cm-specialis-talajfolia-perforalo-nature-6030397.html?gclid=Cj0KCQjwtsCgBhDEARIsAE7RYh1K5vPMlWod9OzWZAKqoa6VeLXo18kasGePmSsSDWMtTV8J8EOpfbEaAm4xEALw_wcB
Válasz hasutas1 #18569. hozzászólásáranekem itt hisztizik a bakháthúzó maestro, hogy az előre lyukasztottat nem vállalja, úgyhogy maradt az, hogy magam csinálom. A brazilokra én sem bíznám. Egyébként is az előre perforáltban nem láttam még 12.5 cm-es osztásút a 15-ös meg az én ízlésemnek ritka. A bakháthúzó maestro meg lassan eléri, hogy azt is magam csináljam .
Válasz L. M. #18568. hozzászólásáraA zsombóit használom az előrelikasztottat, 30 mikronos. Annyi, mikor felszedjük alávágok úgy könnyebb felszedni.
Azért veszek előrelikasztottat mert mikor a helyi római légió neki állt kilyukasztani szamárvezetővel, úgyse ment. Volt hogy 1 méterbe 3 lyuk volt a következőbe meg 12.
Asszem tavaly az 1500 méterest olyan 70 ezer környékén kaptam meg.
Válasz Pisti09 #18567. hozzászólására100-120cm széles 40 micronos fekete fólia. Az sem árt, ha nem a legolcsóbb sufni szar, hanem látott már közelről ném UV stabilizátort, mert piszkos xar munka újra takarni vele a bakhátat tavasszal, ha addigra elporlad.... Sajnos volt ilyenben részem. Azóta csak a Mizse-Plast-tól veszek bakhátfóliát... Ha az alapanyag jó és a bakháthúzó is alkalmas rá akkor akár a 30 micronos vastagságú is elég lehet.
Válasz hasutas1 #18566. hozzászólásáraA hallottak alapján a cleryt favorizálják a sátras termesztésbe így gondolom nem kérdés,hogy melyik legyen.A poszméhekről hallottam biztos könnyebb a beporzás velük mint nélkülük,lehet érdemes venni egy kaptárt és ki próbálni.Mivel szoktad takarni a bakhátat?
Válasz Pisti09 #18565. hozzászólásáraNálam egyedül az asia szar fóliában, azzal lehet gond porzásban. Természetesen rengeteg szellőztetés!
Többen használnak poszméheket biztos hatékonyak.
Válasz hasutas1 #18564. hozzászólásáraTehát akkor te is a fóliás termesztést tartod jobbnak,én is ezt szeretném csinálni.Be porzással nem lesz gond?Tavaly a paradicsom a tavasszal nem akart bekötni az istennek se,pedig ajtó nyitva volt nappal ,majd csak nyáron poroztak jobban.
Válasz hasutas1 #18562. hozzászólásáraEzt a clery fajtát említik több videóban is,ezek mind sátor alatt vannak.A sátorban vagy szabadföldben jobb a termesztés,növényvédelmi szempontból meg az időjárási viszontagságok miatt kérdezem.
Válasz Pisti09 #18560. hozzászólásáraAkkor inkább kései, ízletes fajtákkal próbálkoznék. Pl joly, vagy asia. Persze ha csak nem fóliasátor alatt is lesz, akkor korai fajta, pl clery.
Nagyon sok fajta van már a piacon, de az említett 3 fajta ami lefedi a piac 90%-át.
Vehetsz frigó palántákat amit általában júliusban ültetünk, ezenkívül vehetsz tálcás/tápkockás/tépett sufnitungos palántákat. Ezeket általában augusztustól szokták telepíteni, de mostanában az időjárás miatt már októberi ültetéssel is próbálkoznak, több kevesebb sikerrel.
Minél később ültetünk egy palántát annál korábban szedhetünk róla, viszont az már a termésmennyiség rovására is megy.
Ezeknek a palántáknak az ára a 100 ft-ot közelíti, de a frigó ettől is drágább lehet.
Válasz hasutas1 #18558. hozzászólásáraAz öntözés nyilvánvaló egy ilyen gyümölcsnél ilyesfajta időjárás mellett tehát ez nem volt kérdés.Csöpögtető rendszert egyébként is használok a fóliasátorba a palánták mellé.A termés háztól való értékesítés plusz feldolgozva lekvárként.Nem olyan nagy terület,hogy szedd magad akcióba lehetne értékesíteni,és szerintem egy palánta nem olyan olcsó,hogy tönkretegye valaki a sok fölösleges közte járással tépkedéssel.A fajta szerintem azért fontos mivel nem igazán ismerem a technológiát és ha vannak rezisztensebb fajták akkor egy kezdőnek ajánlatos azzal indulni gondolom én.Összefoglalva,takarva szeretnék epret termelni,van lehetőségem öntözésre,a terület méret csak egy szám kezdésnek nem terveztem az összeset beültetni és az értékesítés háztól lesz mellette minimális feldogozás.
Válasz Pisti09 #18557. hozzászólásáraSajnos ilyen a magyar gazdák zöme de azért lesz itt olyan is aki segít csak az pont ez miatt ritkábban olvassa a fórumot.
Válasz Pisti09 #18557. hozzászólásáraMert a kérdésed hülyeség volt.
Már ott bukik a történet, hogy milyen fajtákkal? A sor, tő távolságról ne is beszéljünk.
Van egy 1000 nm-es területed ahova epret akarsz ültetni. Öntözni hogy fogod? Ha már takarni is akarod geoval, vagy fóliával, ahogy írod.. 1000 nm-re kb 5-6000 db palánta fér ha bakhátba képzeled el az ültetvényedet, persze ez csak feltételezés mert nem tudjuk, csak kérlek ne sértődj meg ezen is, hogy gondolkodok mi lehet a komcepciód.
Senki sem atomfizikusként kezdte itt sem, a tapasztalatait hasznosította mindenki az évek alatt és azóta úgy termel.
Na meg a következő kérdés, hogy az epret te magad fogod értékesíteni, vagy kereskedő által? Vagy szedd magad, vagy hogy?
Ezek után érdemes fajtát választani, addig meg csak sértődés lesz belőle meg mások akik az sem tudják miről beszélnek, okítása...
Válasz Csyzy #18556. hozzászólásáraAzért érdeklődtem itt mert az interneten,videókban csak felületes az ismertetés és ahány termesztő annyi féle módszerre esküszik és gondoltam,hogy itt van valamiféle összhang vagy egyetértés köztetek.Ha az egyikőtök ad értelmes választ a másik "hozzáértő" reagál és talán együtt találhatunk egy kezdőnek való utat.Ehelyett öntelt okoskodó embereket lehet találni,ugyan ezt a fogadtatást kaptam mikor juhokkal kezdtem foglalkozni,mondták mit akar ez a hülye kis kölyök.Mostmár 200 db anyajuhom van részben törzsállomány.Ez mind saját erő,pénz,és munka árán.Nekem nincs kitől meg mit örökölni.De úgy tűnik az a fajta mentalitás itt is mutatkozik, egyszerű kérdéseket tettem fel egyszerű választ várva.Ehelyett kioktatást kaptam.Gratulálok.
Megoldom ezt is magam.
Válasz csuti0 #18555. hozzászólásáraÉs még akkor hozzátenném, kb 2 óra olvasgatás a neten a sok szakcikk és on line oktatási anyag után ha valaki kérdez, akkor megértem, de így még ezt is meg akarja spórolni a kérdező?
amúgy milyen a talaja, milyen a vize, mivel akar öntözni? csak ezek után ha tudjuk a választ jön a fajtára a válasz...
Válasz Koczka József #18554. hozzászólásáraSzia!
Azt gondolom ez részedről nem más mint a konfliktus keresése velem,de el kell keserítselek nem veszem fel a kesztyűt!
Egyébként meg egyáltalán nem szántam kioktatásnak a feltett kérdéseket,már csak abból adódóan sem,hogy egy kérdés nem lehet kioktatás.
Úgy gondolom efféle kérdezőtől igenis meg kell kérdezni,hogy látott e már szamóca ültetvényt,mert ha már látott akkor van kiindulási alapja,hogy honnan lehetne indulni.Azt is helyénvalónak gondolom,hogy megkérdezzem,hogy áll a gyümölcstermesztéssel,mert ha pl. már termeszt vagy termesztett bármiféle gyümölcsöt,akkor már úgymond csak szakosodnia kell a szamócára.
Amúgy meg a szamóca termesztése annyira sokrétű,sokféle termesztési technológiában termeszthető,hogy egy 0 hozzáértéssel rendelkezőt egy fórumon megtanítani termelni nem lehet. Sőt még megfelelő tanácsot is felelőtlenség adni neki.Nem véletlen,hogy egyetlen segítőkész szamócás fórumtárs sem reagált a kérdezőre.
Ha konkrét kérdése lett volna,pl. mivel permetezzek első kezelésre,vagy mikor levelezzem le az ültetvényt,arra biztosan lett volna "értelmes" válasz.
További szép napot!
Üdv.: Csuti
Válasz Koczka József #18551. hozzászólásáraSzia én téged elég értelmesnek gondolak, akkor minek kell csesztetni? Ha oda is írta hogy kezdő? Ezért nem kérnek sokan segítséget mert inkább kioktatást kapnak pedig segítséget kérnek. Ha tud valaki segítsen, akkor segítsen.
Válasz csuti0 #18550. hozzászólásáraHa láttam volna akkor nem kérdezném,annyi eprem volt idáig ami a kertbe kóstolóba megtermett.Szeretném megpróbálni nagyobba ezért érdeklődtem tud e valaki segíteni.
19150 hozzászólás
Válasz Viktor 12045 #18599. hozzászólásáraA föld még hideg, ma reggel is -2c volt a talajon.Szinte meg sem indult még a szabadföldi. Mifelénk általában május 20 +- 5nap,az első szedés ideje.
Válasz csuti0 #18598. hozzászólásáraÜdv. Ha ilyen lágy marad az idő szerintem hamarabb lesz nyitás.
Válasz Viktor 12045 #18597. hozzászólásáraSzia!
Fejezd is be május 25-re,mert én akkorra tervezem az első nyitást!
Üdv.: Csuti
Válasz L. M. #18596. hozzászólására90%-ban nagybanis áron adom, csak én itthonról, de ha standon árulnék akkor oda is begyűrűzne dömping meg be is fog. A szabadföldit az olcsó román eper miatt adtam fel, nem bántani akarom őket, csak egyszerűen nincs kedvem versenyezni velük inkább termelek mást bár idén nem tudom mi merre fog alakulni. Talán a korai karfiolban látok reményt. Az epret meg május 20-25-re el akarom felejteni.
Válasz Viktor 12045 #18595. hozzászólásáraNeked, aki nem a nagybanira termel vélhetően jó lesz. Aki viszont oda termel annak nem biztos. Annyira gyorsan és egybecsúszva virágzik minden, hogy nem biztos, hogy lesz ideje a koraiságnak érvényesülni. A fűtősök jelentős része is spórolt, így ők későbbre csúsztak annál amit az időjárás indokolhatott volna, a duplafóliások és a szimpla hidegfóliások pedig jelentősen előbb ott lesznek... Az import is olyan tételekben dönget, amilyet már jó ideje nem tapasztalt a piac. Szerintem simán kialakulhat egy olyan szitu, hogy a szezon nagy részében szinte végig dömping ár lesz.
Válasz L. M. #18593. hozzászólásáraAkkor lehet, hogy nem járok rosszul a csökkentett állománnyal amin nem lesz rekord termés viszont korábban kezdünk.
Válasz L. M. #18593. hozzászólásáraKell is az a bizonyos tisztító tűz. Az elmúlt 2-3 évben gomba módjára szaporodtak a kisebb nagyobb telepítések. No meg a régi gazdák is elővették a centit, hogy kinek mekkora van a gatyában.
A covid után feléledt az import az is rátesz egy lapáttal.
Jó év lesz .
Válasz Viktor 12045 #18591. hozzászólására Elmondom én neked, hogy mi volt... a nagybanira termelők kb 40%-a kiszállt, mert akinek nem volt elég jó vevőköre, azok 1-2000-ért adták el a 6kg láda szamit...
Itt most ilyet árulnak a piacon 1700ft/kg áron. Nemtom honnan származik.
Válasz L. M. #18590. hozzászólásáraAzt se tudom tegnap mi volt
Mi volt 2018-ban?
Válasz Csyzy #18589. hozzászólására2018 lesz újratöltve . Annyi reménysugár van , hogy most legalább lesz mennyiség, mert a frigó clerykben 1 csokorban van annyi virág, mint tavaly összesen 1 tőben...
No de mind egy lesz ami lesz ahogy lesz, max még kevesebbet ültetek idén...meg más is azért már érzékelhető hogy az embereknek kevesebb a pénze...
- Szia, milyen volt az eper?
- Szia - Finom
-Mennyire kemény? Mennyivel másabb, mint a hazai?
- Ami jól érett édes és roppanós
-Ez elvileg egy új fajta amit a meleg égövön azaz ahol nincs téli fagy lehet termelni
milyennek ítéled meg? mennyire versenyképes ízben és minőségben a magyarral?
- A magyar zamatosabb, Na és amikor felszedjuk a földről, Finomabb
- Ha ez 1600 Ft akkor a magyarért fizetnél többet?
- Attól függ mekkora de ez 1550 Ha 5kg ot viszel 1550
- Értem, és ezek alapján mennyiért jönnél el szedd magadra igén? mennyiért érné meg ? Ugyanez az eper ott lesz májusban ugyan ennyiért, akkor a szedd magad ugyanennyi vagy 1000 Ft vagy max 1200?
- Ami először az eszembe jutott az 1000, de a hölgy azt mondta az árak csökkennek ahogy érik az eper Érdemes figyelni
kíváncsi leszek...ha ez ennyire jó lesz akkor a magyarért sem fog a vevő többet fizetni, vagy mit gondolsz?
-Nem hiszem hogy többet fizet érte...bár van az a réteg aki megfizeti sztem, de ők nem mennek szedni, úgy gondolom
-és ha a piacon egymás mellett lesz a kettő?
- Nos a piacon magyar termelőtől vásárolok magyar terméket...szép legyen illetve zamatos...a tejterméket pl a Szekeres el veszem pedig van 4 forgalmazó is
- persze értem, csak a kérdés ha ez olcsó akkor mennyivel lehet többet elkérni a jobb magyarért az más kérdés, hogy aztán ezért megéri-e termelni, de ez a természetes piacgazdaság...köszönöm a beszélgetést és a véleményed
- Szívesen
Válasz L. M. #18585. hozzászólásáraHát nem tudom, eléggé összetett a mi műfajunk. Tavaly is rengeteg fos görög volt a banin. 3-400 Ft-ért is dobálták szezonban. Aztán erre rá tett egy lapáttal a 30 fokok. Érett minden is egyben. Volt, hogy 1 sátorról 1 nap lekaptunk 120 ládát, és van 18 sátor, és volt amelyikbe csak 4-5 napra keveredtünk. Párat el kellett engedni mert annyira érett, hogy nem értük utol magunkat, pedig a termés mennyisége meg sem közelítette az azt megelőzö évet.
Ha idén is ugyanolyan idő lesz mint tavaly, akkor marha nagy gondban leszünk, mert nem akkora termés várható.
Válasz L. M. #18585. hozzászólásáraTalaj fölött 1 méterrel
Dupla fátyollal takart eper
Fűtött fólia
Válasz hasutas1 #18582. hozzászólásáraÉn ezzel vitatkoznék, hogy ez ne jelentene semmit... Ha már a normál hidegfóliás primőr időszak előtt és a kezdetén fürdik a nép az olcsó és elfogadható minőségű alternatívában, akkor az minket is be fog árazni. Ha az időjárás nem hoz gyökeres fordulatot akkor relatív alacsony kereslet mellett hamar beüt a dömping és folyamatosan tartani is fog, mert a gyenge szabadföldiek már május első napjaiban beköszönhetnek. Az orosz-ukrán háború és annak az indirekt következményei is mind ellenünk dolgoznak. A görögök idén is a nyakunkra hozzák majd az összes xarukat ami az orosz és az ukrán exporton csapódott le máskor és ehhez még hozzáadódik az általánosan csökkenő életszínvonal problémája is, ami ahhoz vezet, hogy az alapélelmiszereken kívül a többire kevés embernek lesz della... Azt sem tartom kiuártnak, hogy a szezon jó részében még az ezer forintos nagybani árnak is "örülni fogunk" Rég voltam már ennyire pesszimista a szezon ezen pontján. Egyébként itt már most 2m-en -3 fok van... remélem nem vadul sokat már reggelig.
Válasz Pisti09 #18583. hozzászólásáraTavasszal semmiképp sem. Ez a tavasz még egy penge állománnyal is sok termelőt kiherél majd.
Válasz hasutas1 #18577. hozzászólásáraSzerintem,hogy lenne okosabb most tavasszal telepítsem be a fóliát vagy jobb is megvárni a nyár végét-őszt?Melyikkel lehet jobban kijönni?
Válasz Csyzy #18581. hozzászólásáraMár van 1250-ért is a banis csoportban. De ez nem tudom mennyire befolyásolja a magyar piacot., lehet semennyire sem.
Mivel te is tudod a legtöbb eper kb április végétől, június közepéig kell. Tavaly a banin ha nagyon akartál vehettél 3-4000-ért is láda számra, de volt mikor a kollégák százszámra vitték haza, aztán másnap vissza.
Azért azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a legtöbben május elsejével indulnak meg, akkor nyit egy csomó stand. Nekem az egyik kereskedőm kijelentette, hogy 10 ezer felett nem hajlandó venni epret, mer 20 ezerért ő sem tudja eladni .
Szóval ott tartunk, ők nem elégszenek meg a duplával már ennél több kell. Tudok olyanról is aki megvette 800-1000 ft-ba és ki merte rakni 3000-be.
Ezeket a pályazatos történeteket meg nem értem. Hallottam vannak olyanok is akik 5-10 ha-okkal dobálóznak. Azt sem tudják mire pályáztak. Mi lesz ezekkel? Ki tudja, lehet mennek a levesbe.
Ezeket az árakat meg most engedd el, jelenleg minket nem érint, később mikor majd lesz occó magyar eper, akkor kiderül mire lesz képes a piac.
dobtam majdnem egy hátast a helyi zöldséges jóízű epret hirdet fogyasztónak 1500 FT -ért minimum rendelhető 3 kg. Azt hittem rosszul látok. Utána kérdeztem sajnos valósággá vált ami a mi rémálmunk lehet. Édes mediterrán eprek, amik 70 tonnát termenek 5 hónap alatt! nézzetek fel a nagybanis oldalakra...
Dorina azt is mondta vagy 100 hektár szabadföldi pályázatos telepítés is várja a piacát... szóval szép kilátások... ?
Válasz L. M. #18579. hozzászólásáraLassan elmehetne a kurv@@nyjába oda ez a retves tetves. Már mindent kell takarni.
Bagaméri kezdi a szokásos tavaszi turnét
Válasz futo.istvan #18575. hozzászólásáraUgyanezt csinálom én is. Kicsi gázpatron melegíti a csövet. Napos szélmentes időben nagyon jól halad. Amit hasutas írt az pedig addiv haladós amíg hűvös van és feszes a fólia
Válasz Pisti09 #18576. hozzászólásáraRégebben duplasorost használtunk asszem ott 25-30 cm tőtávra voltak. Most már csak egy soros van, ott 15 cm a tőtáv.
Válasz hasutas1 #18569. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget,rendes vagy.Annyit szeretnék még kérdezni,hogy mekkora tőtávra ültetitek?Egyesélvel vagy dupla sorba ülteted?
Válasz L. M. #18570. hozzászólásáraSima 2 éves bakhátfóliát gázérgőn melegített 6/4es vascsövelkel 12000 lyukat ketten 1,5 óra alatt megcsinálunk Feleségemmel.
Válasz hasutas1 #18572. hozzászólásáraKöszönöm a tanácsokat! Nem eper lesz, hanem paradicsom, és nem rómaiak, hanem diákok fognak lyukasztani, de ugyanúgy lesz esély a hibázásra :)
Válasz hasutas1 #18572. hozzászólásáraEzmiatt is döntöttem a perforált fólia mellett, nincs vele macera. Persze a dupla sorosnál már nehezebb lehet a meghúzása perforáltnál, de gondolom azt is meg lehet oldani valahogy.
Válasz hargi #18571. hozzászólásáraMi a bakháthúzót úgy alakítottuk, hogy a szélére húzza a csepszalagot. Persze ennek is megvan a hátulütője. Lefolyik a bakhátról a szalag, meg a végén, vagy ültetésnél vissza kell húzni középre. Toldó azért legyen kéznél.
Akár ez is jó. Lényeg, mi inkább reggel hűvösebb időben lyukasztottunk, délben, melegben meglágyul a fólia, akkor nehezebb. Jó éles legyen.
Válasz hasutas1 #18569. hozzászólásáraHa a rómaiaknál intelligensebb légió lyukaszt, akkor hogy oldjátok meg, hogy a fólia alá behúzott cseppszalagot ne trafálják el? A lyukasztást valami ilyesmivel csináltátok?
https://www.agrowebshop.hu/product/5460/folia-lyukaszto-8-cm-specialis-talajfolia-perforalo-nature-6030397.html?gclid=Cj0KCQjwtsCgBhDEARIsAE7RYh1K5vPMlWod9OzWZAKqoa6VeLXo18kasGePmSsSDWMtTV8J8EOpfbEaAm4xEALw_wcB
Válasz hasutas1 #18569. hozzászólásáranekem itt hisztizik a bakháthúzó maestro, hogy az előre lyukasztottat nem vállalja, úgyhogy maradt az, hogy magam csinálom. A brazilokra én sem bíznám. Egyébként is az előre perforáltban nem láttam még 12.5 cm-es osztásút a 15-ös meg az én ízlésemnek ritka. A bakháthúzó maestro meg lassan eléri, hogy azt is magam csináljam .
Válasz L. M. #18568. hozzászólásáraA zsombóit használom az előrelikasztottat, 30 mikronos. Annyi, mikor felszedjük alávágok úgy könnyebb felszedni.
Azért veszek előrelikasztottat mert mikor a helyi római légió neki állt kilyukasztani szamárvezetővel, úgyse ment. Volt hogy 1 méterbe 3 lyuk volt a következőbe meg 12.
Asszem tavaly az 1500 méterest olyan 70 ezer környékén kaptam meg.
Válasz Pisti09 #18567. hozzászólására100-120cm széles 40 micronos fekete fólia. Az sem árt, ha nem a legolcsóbb sufni szar, hanem látott már közelről ném UV stabilizátort, mert piszkos xar munka újra takarni vele a bakhátat tavasszal, ha addigra elporlad.... Sajnos volt ilyenben részem. Azóta csak a Mizse-Plast-tól veszek bakhátfóliát... Ha az alapanyag jó és a bakháthúzó is alkalmas rá akkor akár a 30 micronos vastagságú is elég lehet.
Válasz hasutas1 #18566. hozzászólásáraA hallottak alapján a cleryt favorizálják a sátras termesztésbe így gondolom nem kérdés,hogy melyik legyen.A poszméhekről hallottam biztos könnyebb a beporzás velük mint nélkülük,lehet érdemes venni egy kaptárt és ki próbálni.Mivel szoktad takarni a bakhátat?
Válasz Pisti09 #18565. hozzászólásáraNálam egyedül az asia szar fóliában, azzal lehet gond porzásban. Természetesen rengeteg szellőztetés!
Többen használnak poszméheket biztos hatékonyak.
Válasz hasutas1 #18564. hozzászólásáraTehát akkor te is a fóliás termesztést tartod jobbnak,én is ezt szeretném csinálni.Be porzással nem lesz gond?Tavaly a paradicsom a tavasszal nem akart bekötni az istennek se,pedig ajtó nyitva volt nappal ,majd csak nyáron poroztak jobban.
Válasz Pisti09 #18563. hozzászólásáraHa szabadföldön termelsz gondolj bele mennyi hatás éri a növényt.
Válasz hasutas1 #18562. hozzászólásáraEzt a clery fajtát említik több videóban is,ezek mind sátor alatt vannak.A sátorban vagy szabadföldben jobb a termesztés,növényvédelmi szempontból meg az időjárási viszontagságok miatt kérdezem.
Válasz Pisti09 #18560. hozzászólásáraAkkor inkább kései, ízletes fajtákkal próbálkoznék. Pl joly, vagy asia. Persze ha csak nem fóliasátor alatt is lesz, akkor korai fajta, pl clery.
Nagyon sok fajta van már a piacon, de az említett 3 fajta ami lefedi a piac 90%-át.
Vehetsz frigó palántákat amit általában júliusban ültetünk, ezenkívül vehetsz tálcás/tápkockás/tépett sufnitungos palántákat. Ezeket általában augusztustól szokták telepíteni, de mostanában az időjárás miatt már októberi ültetéssel is próbálkoznak, több kevesebb sikerrel.
Minél később ültetünk egy palántát annál korábban szedhetünk róla, viszont az már a termésmennyiség rovására is megy.
Ezeknek a palántáknak az ára a 100 ft-ot közelíti, de a frigó ettől is drágább lehet.
Válasz Koczka József #18559. hozzászólásáraTapasztalom ezt a jó Magyar mentalitást,én mindíg azt mondom ha más nem segít rajtunk akkor mi segítsünk egymáson.
Válasz hasutas1 #18558. hozzászólásáraAz öntözés nyilvánvaló egy ilyen gyümölcsnél ilyesfajta időjárás mellett tehát ez nem volt kérdés.Csöpögtető rendszert egyébként is használok a fóliasátorba a palánták mellé.A termés háztól való értékesítés plusz feldolgozva lekvárként.Nem olyan nagy terület,hogy szedd magad akcióba lehetne értékesíteni,és szerintem egy palánta nem olyan olcsó,hogy tönkretegye valaki a sok fölösleges közte járással tépkedéssel.A fajta szerintem azért fontos mivel nem igazán ismerem a technológiát és ha vannak rezisztensebb fajták akkor egy kezdőnek ajánlatos azzal indulni gondolom én.Összefoglalva,takarva szeretnék epret termelni,van lehetőségem öntözésre,a terület méret csak egy szám kezdésnek nem terveztem az összeset beültetni és az értékesítés háztól lesz mellette minimális feldogozás.
Válasz Pisti09 #18557. hozzászólásáraSajnos ilyen a magyar gazdák zöme de azért lesz itt olyan is aki segít csak az pont ez miatt ritkábban olvassa a fórumot.
Válasz Pisti09 #18557. hozzászólásáraMert a kérdésed hülyeség volt.
Már ott bukik a történet, hogy milyen fajtákkal? A sor, tő távolságról ne is beszéljünk.
Van egy 1000 nm-es területed ahova epret akarsz ültetni. Öntözni hogy fogod? Ha már takarni is akarod geoval, vagy fóliával, ahogy írod.. 1000 nm-re kb 5-6000 db palánta fér ha bakhátba képzeled el az ültetvényedet, persze ez csak feltételezés mert nem tudjuk, csak kérlek ne sértődj meg ezen is, hogy gondolkodok mi lehet a komcepciód.
Senki sem atomfizikusként kezdte itt sem, a tapasztalatait hasznosította mindenki az évek alatt és azóta úgy termel.
Na meg a következő kérdés, hogy az epret te magad fogod értékesíteni, vagy kereskedő által? Vagy szedd magad, vagy hogy?
Ezek után érdemes fajtát választani, addig meg csak sértődés lesz belőle meg mások akik az sem tudják miről beszélnek, okítása...
Válasz Csyzy #18556. hozzászólásáraAzért érdeklődtem itt mert az interneten,videókban csak felületes az ismertetés és ahány termesztő annyi féle módszerre esküszik és gondoltam,hogy itt van valamiféle összhang vagy egyetértés köztetek.Ha az egyikőtök ad értelmes választ a másik "hozzáértő" reagál és talán együtt találhatunk egy kezdőnek való utat.Ehelyett öntelt okoskodó embereket lehet találni,ugyan ezt a fogadtatást kaptam mikor juhokkal kezdtem foglalkozni,mondták mit akar ez a hülye kis kölyök.Mostmár 200 db anyajuhom van részben törzsállomány.Ez mind saját erő,pénz,és munka árán.Nekem nincs kitől meg mit örökölni.De úgy tűnik az a fajta mentalitás itt is mutatkozik, egyszerű kérdéseket tettem fel egyszerű választ várva.Ehelyett kioktatást kaptam.Gratulálok.
Megoldom ezt is magam.
Válasz csuti0 #18555. hozzászólásáraÉs még akkor hozzátenném, kb 2 óra olvasgatás a neten a sok szakcikk és on line oktatási anyag után ha valaki kérdez, akkor megértem, de így még ezt is meg akarja spórolni a kérdező?
amúgy milyen a talaja, milyen a vize, mivel akar öntözni? csak ezek után ha tudjuk a választ jön a fajtára a válasz...
Válasz Koczka József #18554. hozzászólásáraSzia!
Azt gondolom ez részedről nem más mint a konfliktus keresése velem,de el kell keserítselek nem veszem fel a kesztyűt!
Egyébként meg egyáltalán nem szántam kioktatásnak a feltett kérdéseket,már csak abból adódóan sem,hogy egy kérdés nem lehet kioktatás.
Úgy gondolom efféle kérdezőtől igenis meg kell kérdezni,hogy látott e már szamóca ültetvényt,mert ha már látott akkor van kiindulási alapja,hogy honnan lehetne indulni.Azt is helyénvalónak gondolom,hogy megkérdezzem,hogy áll a gyümölcstermesztéssel,mert ha pl. már termeszt vagy termesztett bármiféle gyümölcsöt,akkor már úgymond csak szakosodnia kell a szamócára.
Amúgy meg a szamóca termesztése annyira sokrétű,sokféle termesztési technológiában termeszthető,hogy egy 0 hozzáértéssel rendelkezőt egy fórumon megtanítani termelni nem lehet. Sőt még megfelelő tanácsot is felelőtlenség adni neki.Nem véletlen,hogy egyetlen segítőkész szamócás fórumtárs sem reagált a kérdezőre.
Ha konkrét kérdése lett volna,pl. mivel permetezzek első kezelésre,vagy mikor levelezzem le az ültetvényt,arra biztosan lett volna "értelmes" válasz.
További szép napot!
Üdv.: Csuti
Válasz Koczka József #18551. hozzászólásáraSzia én téged elég értelmesnek gondolak, akkor minek kell csesztetni? Ha oda is írta hogy kezdő? Ezért nem kérnek sokan segítséget mert inkább kioktatást kapnak pedig segítséget kérnek. Ha tud valaki segítsen, akkor segítsen.
Válasz csuti0 #18550. hozzászólásáraHa láttam volna akkor nem kérdezném,annyi eprem volt idáig ami a kertbe kóstolóba megtermett.Szeretném megpróbálni nagyobba ezért érdeklődtem tud e valaki segíteni.
Válasz Koczka József #18551. hozzászólásáraSzia!
Látom késztetést éreztél arra,hogy kicsit odaszúrj nekem.
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #18550. hozzászólásáraSzia azt hiszem nem ezt a választ várja mert ugye a kérdésében benne van a kérdésedre a válasz.