Hirdetés
Fórum
Cikkajánló
Sajtóközlemény
Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.
380 hozzászólás
Válasz #278. hozzászólásra
Ha jó autót gyártanak nem csökken az életben maradása,figyelj van 100 autó gyártó ,kinek fáj ha egy csődbe megy?? Annak csak a többi örül.Azt mondták itt a neten KOMOLY szakemberek,hogy Magyarországban nem szabadna csak 5fajta búzát termelni.Akkor egy pár nemesítő intézet pusztulhat hiszen áment mondtak rájuk a KOMOLY szakemberek.És majd az élet megmutatja minden kényszerítő eszköz nélkül ki maradjon .Nem kell minden áron sarcolni azt aki termel.
Szerintem kár ezt ragozni. Ha valaki megvette a másodfokú vetőmagot,kifizette a jogdíjat is. Kész.
Azzal,hogy ezt kitalálták még plusszba ez sima lehúzás.Olyan mint az autókon a zöldkártya...
Válasz #273. hozzászólásra
A vetőmag élő anyag. A szavatosság egy évre szól. Utána már csak a gazdálkodó tudja magának szavatolni, hogy a vetőmagja vetésre alkalmas, érdemes-e. Itt már csak a genetikára lehet garancia a "gyártótól".
Az autóból nem tudsz egy év alatt több autót csinálni, amit szétoszthatsz a családban karácsonyra ezzel csökkentve a gyártó piaci eladási lehetőségét és életben maradásának esélyeit. Egyébként nem volt rossz ötlet.
Válasz #274. hozzászólásra
Itt bérarattatnak a vetőmagosok, mert a TSZ-ből hazavitt dominátor már nem az igazi, és attól drágább az a mag, hogy szétszórják vele...
Mindenki eldöntheti, hogy kinek hisz, nekem amire a német, vagy a francia azt mondja, hogy a zsákban I fokú vetőmagbúza van XY fajtából, akkor én elhiszem neki. Ha kiderül, hogy mégsem, akkor utána veszek mástól. A bizalmat egyszer lehet eljátszani, és a hazaiak már megtették...
Válasz #274. hozzászólásra
hol?
Válasz #274. hozzászólásra
neked fizeznek ezért a non-profit-unkból?
Válasz #268. hozzászólásra
Érdekes volt amit leírtál. Azért a "felénk"-et ne általánosítsuk, mert pl. mifelénk nincs béraratás és a mai napig piszok sok pénzbe kerül a idegenelés.
Ki az a tökéletlen nemesítő aki a szuper elitet béraratja?
Aratott már valaki bérbe külföldön vetőmag előállítást? Mert hiányzik a mérleg másik oldala.
Válasz #269. hozzászólásra
Mit szólnál ahhoz,hogy a saját személy autod után minden évben fizetni kellene fejlesztési hozzájárulást amikortól lejárt a garancia,és kifogásnak a gyártó hozzá tenné mért tartod meg több évre Ő csak egy évre szavatolja annak biztonságát???????
Válasz #268. hozzászólásra
az urambátyám célzással pontosan erre akartam utalni mint amit az előbbiekben hosszabban leírtál. Egy klikk érdekeit sérti ez a visszavetés és emiatt kilobbizták maguknak ezt a sarcot ahelyett hogy támogatókat szereznének és javítanák az eredményességüket.
Sajnos a magyar nemesítés abszolút nem versenyképes a konkurenciával és a lemaradás folyamatosan nő. Össze kéne vonni az összeset és csak a legígéretesebb fajtákra koncentrálni.
Válasz #270. hozzászólásra
Aki ilyen joggal turkál a paraszt zsebébe az inkább...........
Válasz #269. hozzászólásra
te vagy a .....k szónoka kárvolt elkezdened ide irkálni győzködni,hogy miért fizessünk nem nagy a népszerűséged.
Moderálta: (3932) 2013-11-13 11:52:06
Válasz #265. hozzászólásra
"mi közötök hozzá hányszor"
Miért? Mondta valaki, hogy hányszor vetheted vissza?
Ahányszor csak jólesik és van értelme, eredménye.
Válasz #261. hozzászólásra
"Mert a fémzárolt jóminőségű FAJTA (búza, árpa stb.) vetőmagot jobbára már csak jól felszerel, profi gazdaságok csinálják az előírás szerint minél jobb földön, drága technológiával, számtalan hatósági díjtétel és humán erőforrás macera mellett. "
Ez a tankönyvekben így van, de a valóság eléggé mást mutat... Felénk az termel vetőmagot, akinek a "régi időkből" megvannak a barátai, egykori csoporttársai, és így szerződéshez jut. 10 éve béraratunk 5-6 gazdaságnak évi többszáz ha vetőmagot (szuperelitől-másodfokig), és nagyrészük technikailag a béka hátsója alatt van. Kézi szelekciót pedig itt nem csináltak 20 éve....
szégyen, amit a hazai nemesítők és vetőmagtermelők megengednek maguknak. Én sem vetek hazai magot, de még hazai felszaporításút sem, max saját felszaporítással...
Válasz #262. hozzászólásra
Nem azért fizetsz, amit már egyszer megvettél és ez igaz a 90% külföldire is. Kívánom, legyen benne sikered, eredményed.
Válasz #261. hozzászólásra
Jó pár évig csináltam kalász vetőmag előállítást...........azt hogy meg lett volna fizetve ezt inkább hagyjuk.......
Válasz #261. hozzászólásra
ezt mind elhisszük és meg is fizessük mikor 10 ezer egy mázsa vetőmag de mi közötök van hozzá hányszor vetem vissza az az én rizikóm jól be tanultad a számokat jól d tudsz magyarázkodni.
Válasz #260. hozzászólásra
Nem mind vetőmag, amit annak mondanak. Legfeljebb ők azt tervezték vetőmagnak..maguknak, meg akit még bepaliznak.
Válasz #258. hozzászólásra
Igen, mindazon nemesítőházak vagy képviselőik nevében, akik őt szerződésben megbízták, hogy helyettük járjon el (átruházott jogkör), és mindarról, amit a jogszabályok megengednek, illetve nem tiltanak számára.
Válasz #257. hozzászólásra
Észre kéne venni, hogy komoly lemaradásban vannak a hazai anyagok, talán ha pötyet olcsóbban adnátok akkor lenne olyan aki venne, ha jövőre lesz kalászosom 90% nem hazai mag lesz, az a fajtadíj meg csak olaj a tűzre, és qvára nem korrekt, hogy azért még fizessek amit egyszer már megvettem.
U.I.:a jelenlegi hazai nemesítőkért nem ejtenék könnyeket ha lehúznák a rolót.
Válasz #254. hozzászólásra
A FAJTA vetőmagról minden mondható, csak az nem, hogy drága, viszont az igen, hogy sokba kerül. És ez minden évre igaz, nem csak 2010-re. Miért kerül sokba? Mert a fémzárolt jóminőségű FAJTA (búza, árpa stb.) vetőmagot jobbára már csak jól felszerel, profi gazdaságok csinálják az előírás szerint minél jobb földön, drága technológiával, számtalan hatósági díjtétel és humán erőforrás macera mellett. Ezek jórésze egy közönséges malmi búza előállításnál elő sem fordul, ezért egy learatott vetőmagnak alkalmas alapanyag már elve bekerülési értékben többe van, mint a malmi búza. No és akkor még csírázzon, 10-15-20% tisztítási veszteség, mely rostálási melléktermék a malmi búzához képest már 40-50%-kos értékcsökkenés szenved el. Csávázás, hatósági fémzárolási díj és akkor még mindig csak a vetőmag termelői árnál vagyunk. Még nem kereskedett vele senki (kereskedelmi árrés), még nem számították fel a nemesítő licencdíját, mint a benzinnél a jövedéki adót, ja és akkor még ki fizeti ki a fuvarost, hogy oda is vigye? Sokkal nagyobb baj, hogy 25%-kos Áfa-kulcs alá tartozik, ami őstermelőnek elég nagy szomorúság tud lenni. A fémzárolt FAJTA-vetőmag eredményességéhez képest az 25% Áfa brutálisan nagy összeg.
Mint legelején írtam, a FAJTA vetőmag nem drága, DE TÉNY, hogy sokba kerül.
Drága az, ami ár-érték arányban az ár javára torzít.
A FAJTA-vetőmagra ez nem igaz. Az ár-érték arány ebben az esetben inkább az értékben erősebb, mint az árban. Sajnos.
Nem véletlen, hogy a HIBRID-vetőmag kereskedelemben sokkal nagyobb a kereskedői hajlandóság. No ez utóbbinál már el lehet gondolkodni a drága megjelölés létjogosultságán, de ezt már másokra hagyom.
Válasz #259. hozzászólásra
Jah, ez a véleményem nekem is! Olyan gazdaságokban berarattunk már vetőmagot, hogy a csirkeknek sem vennék onnan tápot, nem hogy arra alapozzák a termelésem...
Válasz #257. hozzászólásra
A nemesítők és fajtatulajdonosok termeljenek vagy termeltessenek olyan vetőmagot meg olyan áron hogy annak elvetése komoly haszonnal járjon.
Így feleslegessé válik ez a fajtaoltalmis hercehurca.
Kukoricából meg naprából is megvesszük a legdrágább magokat mert szerintem megtérül. Ott van az ár mögött tartalom is.
De a gabonáknál elég sok helyen a béka segge alatt van a termesztési színvonal ,és ilyen urambátyán hozzáállással mégis fémzárolt vetőmagot állítanak elő horror árakon.
egy ilyen non-profit biz-baz szervezet kötelezhet adatszolgáltatásra?
Válasz #242. hozzászólásra
"nem tudni hogy miért fizet a gazda és meddig"
Azért fizet, mert egy más személy vagy szervezet által évek során sok pénzért kifejlesztett (nemesített) terméket használ. Ezt a terméket a gazdálkodásban felhasználva a használójának gazdasági haszont eredményez - különben nem vetné -, s a használatból eredő licencdíj vagy jogdíj térítés az az összeg, aminek az évek során vissza kell hozni nemcsak az adott fajta kinemesítésének költségét, de azon fajtákét is, melyek az előkísérletekben elbuktak, illetve a jövő generáció fajtáinak kezdeti költségeit is. Egy piacos fajta kinemesítése 9-12 évig is eltart, illetve 100 fajtajelöltből legfeljebb 5-10 lesz igazi befutó. Nos piszok sok pénz kell hozzá. Az állami támogatás ehhez nem jár, ezért ez a rendszer önfenntartó.
A gazdának mindig is támogatni kell a fajták nemesítőit, legalább saját hazájáét. Ez utóbbi pénz itthon marad. Az, hogy melyiket, melyikeket azt a fajtaválasztásával dönti el.
Hogy meddig kell fizetni? Normális esetben mindaddig, amíg vannak nemesített növényfajták, azaz unokáink is ismerni fogják. Az, hogy ez a fizetés milyen arányban történik licencdíj formájában (fémzárolt vetőmag használat esetén), illetve farm saved seed-ként (visszavetett saját mag) az ELSŐSORBAN az adott ország mezőgazdaságában DOLGOZÓK "szakmai öntudatosságán" múlik.
Válasz #253. hozzászólásra
Én KARLÓT vetek,osztrák,és nincs a listán.
Ennyi erővel,a használt gépek után is kérik majd a pénzt,mert azokat is állandóan tovább fejlesztik !!
Válasz #252. hozzászólásra
igy igaz amit le irtál sok ember sajnos jobban járt volna ha elissza az ősszel a drága vetőmag árát,legalább az meglátszik az emberen, hány társaság akar még rajtunk élősködni
Válasz #252. hozzászólásra
Melyik múlt évben, illetve 9500 Ft/q bruttó vagy nettó?
Nyugodj meg. Nem teszik be a fajtát, ha eddig nem tették be, mivel ha a vetőmag-piacra történő kikerülés első két évében (ekkor II. fokú vetőmag még általában csak kipróbálásra van) nem szabadalmaztatják, akkor utána már nem is lehet és nincs kivétel. Amennyiben nincs szabadalom (növényfajta oltalom)a fajtára, akkor nem is kerülhet bele a listába. Egyébként a növényfajta oltalom, ha évente fizetik a fenntartási díját 25 évig érvényes. Egy fajta átlagos piaci életútja ezzel szemben cca. 6-8 év.
Egy dolog lehet, ami esetleg felrúghatja az előzőeket: Ha olyan fajtát használsz, ami ugyan növényfajta oltalommal védett, azaz szerepelhetne a listán, viszont a szabadalmasa (nemesítőház vagy annak hazai képviselője) nem kötött - még - szerződés a Fajtaoltalmi Nonprofit Kft-vel, ezért az ő nevében még nem járnak el Magyarországon, kivéve, ha a nemesítő saját magát működteti a Nonprofit Kft-hez hasonló módon. Nos ezen esetben előfordulhat, hogy felkerül a listára. Ezt úgy tudod ellenőrizni, ha tudod, ki a fajta nemesítője és szerepel-e a www.fss.hu honlapon a megbízók között.
Válasz #250. hozzászólásra
Azért vetem vissza,mert nem futja,a horibilis áron kínált vetőmagot megvenni.A multévekben,megvették kétezer párszáz forintért mázsáját,a vetőmagnak meg 9500 volt mázsája.Ez röhely.Csávázni minden évben csávázunk,de hozzon kevesebbet,kevesebb ráfordítással.Amúgy az álltalam vetett fajta nincs a listán,nade ha megírom,következő évben beteszik.
Válasz #249. hozzászólásra
Az egy dolog, hogy ezt mondta. De mire gondolhatott közben?! Gondolom te nem panaszkodsz arra, hogy "túl sok a fajta". Neked csak egy van: búza!
Válasz #248. hozzászólásra
Akkor meg minek veted vissza. Azért kérik utána a díjat, mert Te azzal, hogy elvetetted mégis csak amellett döntöttél, hogy már pedig neked megéri, hogy gombás, gyomos stb. Egyébként, amiket leírtál szerintem éppen a nem szakszerű vetőmag-előállítás, feldolgozás és kezelés (pl. csávázás) és nem a fajta hibája. (A rosszul tartott jószág is előbb utóbb, de beteg lesz.) Ezt azért gondolom, mert akkor ugyanazon fajta fémzárolt vetőmagja, melyet megbízható vetőmag-előállítótól származik miért nem vagy olyan mértékben problémás. Ha meg már fémzároltként problémás kikopik a piacról és jön helyette az új és jobb. Egyébként ahhoz, hogy jöjjön az új és jobb, kell a nemesítő intézeteknek az a kifogásolt pénz, melyet farm saved seed-nek hívnak. Ezzel járul hozzá a kutatáshoz az a termelő, aki nem a fémzárolt vetőmag vásárlása során, annak árában fizeti meg az egyszeri utánszaporítása szóló licencdíjat, hanem a saját visszavetett vetőmagja után. Tegyük hozzá 50%-kal kevesebbet, mint a fémzárolt esetében ha már a saját magfogás minőségi problémáit boncolgatjuk.
Válasz #246. hozzászólásra
Én tavaj felhívtam őket, hogy mi van akkor ha nem ismerem az általam vetett mag fajtáját. azt mondta a hölgy akor ezt kell írni a nyomtatványba és visszaküldeni. NEM KELL RÁ FIZETNI!!
Válasz #247. hozzászólásra
De ezt nem értem,mért kötelezne,mikor már lentebb is írtad,nem tudja amit kell,amit a nemesítő beletett,pl.jóval hamarabb betegebb,gombás lesz,már felét sem tudja,stb.Ez kb.olyan,hogy záptojásért nem kérek pénzt,ha keltetésre viszik.
Válasz #246. hozzászólásra
Csak akkor, ha vetőmagként használod, elveted. Éppen ez a lényeg. Senki nem kötelez arra, hogy III. vagy ennél alacsonyabb fokot vessél. Ha viszont szabad akaratból úgy döntesz, hogy ezt vetsz el és a fajtát szabadalom (növényfajta oltalom) védi, akkor anyagi kötelezettséged keletkezik a szabadalmas felé.
Válasz #243. hozzászólásra
Akkor III. foktól fizetni se kell rá?
Válasz #240. hozzászólásra
Elvileg nem kell közölni a listán nem szereplő fajta nevét. Szerintem viszont megnyugtatóbb neked is, nekik is, ha odaírod, hogy ezt a fajtát vetetted, s így nekik is evidens, hogy mentes vagy.
Nem ismert a fajta: Neked mindegy, hogy mit vetsz, csak pl. búza legyen? Honnan fogod tudni, hogy annak a valaminek milyen az agronómiai igénye, milyen betegségre érzékeny, mikor számíthatsz arra, hogy arathatod és milyen minőséget várhatsz tőle?
Válasz #239. hozzászólásra
Telefonos segítség: Főoldal bal felső sarok. Nem véletlenül van odaírva.
Válasz #236. hozzászólásra
Ezt megmondja az MSZ 7145:2007 és a 48/2004. (IV. 21.) FVM rendelet. Kalászosok esetében a fémzárolt biológiai II. fok után véget ér a minősítés. A nem minősíthető III. foktól a termelőé a kockázat. Már ami a vetőmag minőségét illeti.
Válasz #236. hozzászólásra
Ezt így jól kitaláltad,Kűlömben ez is olyan mint a vizi társulások díja, hogy nemtudni hogy miért fizet a gazda és meddig.
Válasz #234. hozzászólásra
Ebben a témában is a gazdák összefogására van szükség sajnos!!!!!
Ezért aki tud jelezze országgyűlési képviselője felé, magoszos, stb.. ismerősei felé hátha elindulna valami az ügyben!!!!!
Sajnos elégéé lassan haladnak a dolgok az új kormány idején is...
Hi!
Mi a teendő olyan esetben, ha valóban olyan búza fajtákat vetettünk, ami nem szerepel a listában.
Az egyiknél még csak fajta sincsen jelölve a számlán, tehát igazolni sem tudom mi volt az?
Az agyon iskolázottak megfogalmazhatták volna egyszerübben is.Hogy a kisgazdák is megértsék akitöltési utmutatót.
Válasz #237. hozzászólásra
Én meg tavaly bejelentkeztem elektronikus bevallónak, most kaptam úgy csinálom.
Válasz #235. hozzászólásra
Én még 1 sem válaszoltam,most jött a tavaly őszi.
Válasz #233. hozzászólásra
Meg mielőtt fizetnénk,azért lefektethetnénk a szabályokat.Mondjuk minden fajta mellé egy adatlap,mit tud,mit vállal,és MEDDIG a nemesítő.Ha ez idő alatt nem tudja amit kell,kártérítési kötelezettséget vállaljon,ha a megadott időn túl visszavetem,azt már a saját döntésemre,és felelősségemre teszem.
Válasz #232. hozzászólásra
Ha jogos fizetnivaló,majd levonják valahonnét.
Tényleg hol van ilyenmkor a MAGOSZ?? Mert azok a bunkók most is küldik a levelet??
Válasz #231. hozzászólásra
Az, hogy külön ezt is alaposan megvizsgálta az erre megbízott "2/3-os" hivatalos személy és nem talált semmi kivetnivalót benne. Meg EU példát sem erre a cirkuszra, amit Kis Hazánkban keltettek egyes, nem éppen alaposan felkészült "szakemberek".
Válasz #230. hozzászólásra
Illene már válaszolni rá...
Na tényleg erröl mi a mostani véleménye annak a bizonyos 2/3 nak???