Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak644 FtBenzin árak625 FtEUR415.45 FtUSD403.39 FtCHF443.66 FtGBP501.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Erdőjaro #3725. hozzászólásáraAz a lényeg, hogy ez a szokásos történet.
Vagyis még senki nem tud semmit. Az erdészeti hatóságok sem. Értelmeznek. Na most azért az egy rossz vicc, ha egy hatóság, amelynek a jogszabályok alkalmazása lenne a feladata, az nem alkalmaz, hanem értelmez. Azért mert a jogszabály(ok) gyakorlatilag alkalmazhatatlanok.
De ebben nincs semmi újdonság. Ebben az országban nem jogalkotás, hanem jogbarmolás folyik.
Persze jul. 1-ig még kikerülhet a piacra néhány végrehajtási rendelet, de erre azért nem fogadnék.
Válasz Quercus Maximus #3724. hozzászólásáraSziasztok!
Na ez is érdekes,amit írsz szerintem sokak számára.
A szivességi földhasználat alapján 1/1es erdőben a családtag nem minősül harmadik személynek véleményem szerint. Az új törvény pedig harmadik személyről beszél.
Olyan esetben mi van,amikor az 1/1es területen családtag az erdőgazdálkodó,nem pedig a tulajdonos?Pl férj feleség,vagy szülő-gyerek. Szerintem ott működhet tovább a dolog,mert nincs harmadik személy,csak ha osztatlan közösben van pl a családtagok tulajdona,de mondjuk azt sem értem,mi köze pláne az egy háztartásban élőkhöz.
A jogosult szakszemélyzeti besorolás gyakorlatilag attól semmit nem változott, hogy "kiemelt" besorolást kap. Alapesetben kell hozzá egy technikusi végzettség, 2 év igazolt gyakorlat, és képzésben való részvétel.
Ami változott az viszont szerintem pozitívum.
Egyrészről orvosolva lett a te problémád is, vagyis gyakorlatként elfogadott lesz az is, ha az elmúlt 10 évben 2 évet erdőgazdálkodó voltál. Már csak a tanfolyamot kell elvégezned, mint mindenkinek. Ha jól emlékszem valamikor szeptemberben lesz, ha addig nem változtatnak.
Az is előrelépés, hogy nem elég 5-10 évente egy ilyen 1-2 napos gyakorlatilag érdektelen összeröffenésen részt venni, hanem folyamatos képzések lesznek, és kreditpontok. Az egy más kérdés, hogy ez mennyire lesz komoly, főleg az állami erdészek tekintetében.
Azzal meg szerintem végképpen nincs gond, hogy szigorították a szakirányítás feltételrendszerét.
Azt te is, és mások is tudják, hogy ennek minősége az ásóbéka segge alatt van.
Mint mondottam konkrétan nem kritizálok erdész kollégákat, de azt ki merem jelenteni, hogy a jelenlegi "megbízási" alapon tevékenykedő erdész kollégák jelentős hányadának a tevékenysége kimerül az aláírok-pénzt kapok szűk körben. Ezen túlmenően, ha az erdőgazdálkodónak bármilyen más problémája fölmerül, akkor az a válasz, hogy menjen, és kérdezze meg az erdőfelügyelőt. Ez főleg a "mellékállásban" tevékenykedő állami erdész kollégákra érvényes. Náluk ugyan is az állami erdőgazdaságoknál nem elvárás a szakmai jogszabályok ismerete. Természetesen tisztelet a kivételnek.
Ha ez most abban az irányba változik, hogy fölkészült, jogszabályismeretekkel rendelkező szakirányító vállalkozások veszik át a helyüket, az szerintem pozitív változás. Már ha valóban ebben az irányba lépünk tovább.
Az erdőmérnökképzéshez nem tudok hozzászólni, nincs rálátásom, bár azt látom, hogy nem igazán kapkodnak utánuk a munkaerőpiacon.
Azt viszont ki merem jelenteni, hogy a technikus képzés ilyen mértékben értelmetlen, fölösleges. Egy normálisan működő erdőgazdálkodási modellben nincs szükség ennyi erdésztechnikusban. Főleg miután a jelenlegi szisztémában sem kapkodnak utánuk sem.
Az viszont kétségtelen, hogy a jelenlegi törvénymódosítás egyrészről ellehetetleníti a közös tulajdonú erdők tulajdonosi körön belüli használatát, bár ugye erre lehet azt mondani, hogy a közös tulajdon megszüntetésére lesz lehetőség.
Szintén ellehetetleníti a családi közös tulajdonban lévő erdőkben szívességi földhasználati formában történő erdőgazdálkodást.
A fölajánlott lehetőség, a polgári jogi társaságok, egy agyament baromság. Nevezhetjük szándékos baromságnak is.
Az integráció.....na az egyértelműen a fidesz közeli megoszos fiuknak lett kitalálva.
Ez a megosz, amely egyébkánt eredetileg az erdőtulajdonosok, és gazdálkodók érdekvédelmi képviseletére lett kitalálva, gyakorlatilag lesüllyedt a magosz szintjére.
Olichgarhák érdekvédelmét látja el.
Az erdőkezelés egy utópia. 3 évig volt az Evt.-ben, de nem tudtak vele mit kezdeni. Na ha nem lesz részletes, mindenre kiterjedő vhr. ezzel kapcsolatban, akkor továbbra is utópia marad. Mert aki enélkül belevág -már ha így is lesz erre lehetőség-, az finoman fogalmazva is szereti a kihívásokat.
Az erdőgazdálkodói haszonbérleti szerződés meg szép dolog, de számomra még mindig egyetlen húsba vágó kérdés merül föl ezzel kapcsolatban.
Mennyi legyen a haszonbérleti díj? Mert aki ma 10-15-20-50 évre előre ezt ki tudja számolni, le meri írni, és teljesíteni is tudja, azelőtt le a kalappal.
Válasz Quercus Maximus #3722. hozzászólásáraSzerinted miért csinálnak egy vadonatúj kategóriát a szakirányítási területen? "Kiemelt" néven! Az megvan,hogy A jogosult erdészeti szakszemélyzet ezután olyan lesz mint eddig a sima szakszemélyzet?. Középfokú végzettséggel szinte semmit sem csinálhat a Jesz.csak kötelességei lesznek. A sima szakszemélyzeti esküt meg önmagában egy technikusnak már nem is lesz érdemes megcsinálni,mert az is csak kötelezettséget ró ,jogokat nem ad.
Szerinted miért képeznek még mindig csak Sopronban erdőmérnököket ,miért nem engedik pl Miskolcon,Gödöllőn,Debrecenben vagy Nyíregyházán?hiába lassan 2millio hektár erdő?Agrármérnököt pedig jóval több helyen... Szerinted miért akarják most szinte csak az ott végzettek körébe ,azon belül is csak egy bizonyos körbe adni az erdőkezelési jogosultságokat a magánerdők egy nagy hányadáról? Az évtizedes haveri hierarchia meg a belső körök a tetejétől az aljáig a magyar erdőgazdálkodásban mind egy pontra vezetnek,az meg Sopron... Szépen kinevelte a kiváló szakemberek mellett a spekulánsokat is.
Most a haveri kör arathat...
Szerinted egy erdőgazdálkodónak bejegyzett családtag aki a saját apja, anyja,nagyapja,testvére erdejében eddig szakszerüen gazdálkodott ,vagy EBT ,akitől ilyen módon elveszik majd a jogokat és bejegyeznek helyette egy vadidegen erdőkezelő céget vagy személyt majd erdőgazdálkodónak,az nem egyfajta lenyúlás?
Válasz Matyi50 #3720. hozzászólásáraEgyébként már számtalanszor olvastam tőled, hogy bizonyos körök le akarják nyúlni az erdővagyont.
Ezt most sem értem. Szerinted olyan nagy buli az erdő? Mert szerintem nagyon nem az.
Aki ma erdőt vesz, és olyan áron, amilyen áron a hirdetésekben kínálják, az vagy megszállott, vagy hülye. Én az utóbbi mellett teszem le a voksot.
Válasz Matyi50 #3720. hozzászólásáraOlvastam a cikket az erdőmezőn, és a hozzászólásomban jeleztem is ezt a problémát.
Remélhetőleg július 1-ig ezt tisztázzák a jogalkotók, mert ha nem, akkor jön a szokásos jogértelmezési cirkusz, ami persze nem meglepő az Orbán-rezsim regnálása óta.
Ma körbekérdeztem pár megyében a felügyelő kollégákat, de ők sem tudnak semmit. Az egyöntetű álláspont, hogy amíg nincs egyértelmű jogszabály, vagy utasítás, addig ők nem foglalkoznak a kérdéssel, megy minden az eddigiek szerint.
Én nem látom egyébként ennyire borúsnak a dolgot. Persze személy szerint nekem már több évtizedes meggyőződésem, hogy erdőben gazdálkodni csak tulajdonos vagy szakember. Nem hiszem, hogy ha egy szakirányító vállalkozás veszi használatba az erdőt, akkor rosszabbul járnak a tulajdonosok, mint ha mondjuk Kolompár Unkasz, vagy egy csak a fára utazó szerzi meg a használati jogot. Egy szakirányító vállalkozásnak azért nem kevés veszíteni valója van, ha nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően gazdálkodik.
Persze az egy más kérdés, hogy egyrészről miután bedőlt a fapiac, van-é ráció az erdőgazdálkodásban (szerintem nem sok, kivéve a naturás területeket, és az örökerdő üzemmódot), másrészt amíg nem bástyázzák körbe precízen jogszabályokkal az erdőkezelést, addig az egy időzített bomba.
Szerintem az erdőkezelés ugyan úgy holt tér lesz, mint amíg az Evt.-ben volt.
Ami magát a szakirányítást illeti, egyértelműen előremutatóak a változtatások.
Én nem kritizálok kollégákat, de számomra egyszerűen megdöbbentőek voltak azok a problémák, amiket itt gyakorló erdőgazdálkodók, akiknek van szakirányítójuk fölvetettek. Lehet, hogy nekem magasak az elvárásaim, de ezek többségére a választ a szakirányító kollégáknak kisujjból vágni kellet volna.
Ezen talán segít, hogy jul. 1-től gyakorlatilag nincsenek konkrét szakirányítóhoz kötve az erdőgazdálkodók. Vagyis bármely szakirányító vállalkozás megcsinálhat pl. egy bejelentést, egy erdőterv módosítást, stb.
Az egy más kérdés, hogy az is megdöbbentő valamely szintem, hogy mekkora érdektelenség övezi a tulajdonosok, és részben az erdőgazdálkodók részéről a tulajdonukban, használatukban lévő erdőt.
Még annyit, hogy az igazi nagy cumi az osztatlanok megszüntetése lesz.
Mert amikor egy fideszes leírja, vagy kiejti a száján, hogy a "visszaélések elkerülése végett", akkor mindenki deszkázza be az ajtót-ablakot, és hasaljon le a földre, mert olyan nyeles lófasz érkezik, hogy a falat átüti.
Válasz Quercus Maximus #3719. hozzászólásáraEgyre nagyobb a katyvasz és az értelmezési különbségek.
egyesek szerint Juli 1.-el a jelenlegi szakirányítói megbízások semmissé válnak,míg mások szerint végzettség szerint tolódnak 2023év végéig. amikor is szolgáltatói szerződést lesz kötelező kötni.
Az erdészeti szakszemélyzet kiemelt besorolás is eléggé érdekes jogkör lesz... miszerint a szakirányító vagy a szakirányító vállalkozás lesz bejegyezve erdőgazdálkodóként.
Eléggé olyan íze van ennek az egésznek,hogy a magánerdők fölé egyfajta erdészeti haszonkezelőt rendelnek ha tetszik a tulajoknak ha nem.
Én úgy értelmezem a kormányrendeletet, hogy a jogosult szakszemélyzeti státus megszerzéséhez a 2 éves gyakorlati idő igazolására - a végzettségen kívül- az is elfogadott, ha valaki az elmúlt 10 évben 2 évig erdőgazdálkodó volt. Igaz előtte részt kell venni az NFK által szervezett képzésen.
Ilyen legközelebb szeptemberben lesz.
A Magyar Közlöny 125. számában megjelent az erdőtörvény, illetve a földforgalmi törvények módosítása, illetve a erdészeti szakszemélyzet nyilvántartásáról szóló kormányrendelet.
Válasz Quecus #3711. hozzászólásáraSzia!
Nem tudnál nekem ajánlani egy olyan ügyvédet aki erdei vadkárban otthon van és nem most kezdené bogarászni az ide vonatkozó jogszabályokat?
A tulajdonos lehet erdőgazdálkodó. Marad az a lehetőség is, hogy használati megosztást csináljanak, és az alapján legyenek a tulajdonosok erdőgazdálkodók.
Ami megszűnik, az a többlethasználati megállapodás. Helyette polgári jogi társaság lehetősége lesz. Ott is valamelyik tulajdonos lehet az erdőgazdálkodó.
Minden más esetben (haszonbérlet, elrendelt erdőgazdálkodás, integráció, erdőkezelés) viszont csak szakirányító vállalkozás lehet az erdőgazdálkodó.
Válasz Quecus #3708. hozzászólásáraA tervezetben volt olyan,hogy cég formában lehet innentől szakirányítani szerződéssel,illetve a szakirányító lesz a jogosult erdőgazdálkodó,tehát nem csak erdőkezelési formában lesz ez a verzió. Az új törvénybe ez még nem került bele. Valószinű nem is fog,vagy majd csak 2021 után fog?
Válasz Matyi50 #3707. hozzászólásáraEgyébként nem tudom mi a véleményed/véleményetek arról, hogy csinálni kéne egy új topikot, ahol egy helyen lehetne értekezni minden erdővel kapcsolatos dologról.
Válasz Quecus #3706. hozzászólásáraÜdv! Azt láttad,hogy a szakirányítók lesznek bejegyezve erdőgazdálkodónak az új törvény szerint,vagy ezt nem jól olvastam?
Válasz nemerdőmérnök #3704. hozzászólásáraJogszabálysértő. Nincs ilyen előírás az Evt-ben. Kivéve ha az erdőgazdálkodó meghatározott mértéken túl túllépte az erdőfelújítás befejezésének határidejét.
Ha módisítják az Evt-t, akkor ez a felújítás megkezdésére is érvényes lesz.
Válasz Quecus #3702. hozzászólásáraTermészetszerű erdőben teljesen érthető,de még származékban is a járulék,pláne olyan erdőgazdálkodónál,aki még nem ujitott fel egy hektárt sem.
Ha két lépcsőben termeled le, először az egyik felét, megkezded a felújítást, majd a másik felét, akkor más természetességi állapotú erdőben is termelhetsz.
Azért ez nem vasszigor szerintem.
Válasz Quecus #3700. hozzászólásáraAzt nem érinti, aki nem akar vágni. Az ismeretségi körömben sok az új erdőgazdálkodó (gazdaságátadás, öröklés), akinek még nincs átvett felújítása értelemszerűen. Az idősebbek többsége meg már beleszaladt valami kópéságba a hatósággal, ők meg azért kénytelenek fizetni. Te nagyon szerencsés gazdálkodói körben mozogsz.
Az, hogy kell-é fizetni, az attól függ milyen természetességi állapotú erdőben akarsz tarvágást csinálni, mióta vagy erdőgazdálkodó, végeztél-é már sikeres erdőfelújítást, és hány hektáros területet akarsz levágni.
Mondtak nekem egy ilyet, hogy mielőtt a fűrészt a kezembe venném tarvágás előtt, be kell fizetni hektáronként 500 ezer forintot valami hozzájárulás címen. Ez iga? mert eddig nem találtam róla semmi.
Válasz GREVEN #3694. hozzászólásáraEzt sajnos nem emelték meg, pedig volt rá utalás korábban.
A felhívás elérhetősége: www.palyazat.gov.hu/vp5-851-16-az-erdei-koszisztmk-ellenll-kpessgnek-s-krnyezeti-rtknek-nvelst-clz-beruhzsok
Meg tudja valaki mondani,hogy mennyi volt a szerkezet átalakításra járó támogatás a 2019 év végi emelést megelőzően? Sehol se találok már konkrét pályázati felhívást a régi számokkal.
Mert ugye azt harangozták hogy jelentősen, kb duplájára emelkedett.
Vagy ez az emelés csak az új erdők telepítésére vonatkozott?
Jó napot kívánok! Legelőből erdőt lehet-e ? Melyik hatóság szólhat bele? Van valakinek már ilyen tapasztalata.
Másik kérdésem, 0,6 ha erdő megszüntetése és szántóvá alakítása mennyibe kerül ui: Ha már előírja a tuskózást inkább beszántanám....
Üdv, az Uraknak.
Tavaly tarvágásra került egy kis erdőrészem 0.55 hektár üzemtervezett erdő, akác, tőlem 35 km-re. Bejelentett erdőgazdálkodója vagyok a területnek és még nem történt semmi az újratelepítéssel kapcsolatban, most őszre tervezem. Jelentkezett egy helyi ember, hogy megvenné a területet így, ahogy van. Kérdésem az lenne, ha eladom neki, ugye rendesen ügyvéd, földhivatal, kifüggesztés stb. akkor töröltethetem magam, hogy már ne legyek tovább erdőgazdálkodója a területnek, úgy, hogy műszakilag még nem vette át az erdészeti hatóság? Lehet ebből valami gondom? Mire érdemes figyelni? Köszönöm.
Válasz *** HM *** #3686. hozzászólásáraNyugdíj előtt még szakítasz eggyet. Sk törvények szerint nem nagyon szeretnék erdészettel foglalkozni. Az állami erdészetnek túlságosan nagy beleszóllása van a magánerdőkbe. Természetesen az eggyes járási vezetőségeken sok múlik hogyan állnak a magántulajdonhoz.
Válasz Erdőjaro #3684. hozzászólásáraSzépen kilobbizta magának ezt is egy tűzközeli réteg,most csak lapítanak,mint ... a fűben,hogy elfogadják a törvényt,aztán kikelnek a fűből és elkezdenek besúgósdit játszani,komplett erdőtömböket átjátszani más kezére.Akárcsak a növényorvosok egy része,ott is a másik rész kitörölheti a diplomájával.
Mélységes tisztelet a kivételnek!
Válasz BélaNB #3682. hozzászólásáraSzakirányító hatósági eskü után,szakszemélyzeti nyilvántartásbavétel után lehetsz. Viszont aláírni,müveleti lapot beadni Jogosult erdészeti szakszemélyzet tud..ehhez pedig két éves igazgatási gyakorlat,vagy felsőfokú erdészeti végzettség szükséges. Az új törvényjavaslat már csak cég formában teszi lehetővé a szakirányítást ha önmagad nem rendelkezel a fenti feltételekkel.
Válasz BélaNB #3682. hozzászólásáraKb igen,de még pluszban el kell végezni egy szakirányítói tanfolyamot.Annak is ki kéne verni sündisznóval a f@szát aki kitalálta ezt a 2 hónapos etdésztechnikusi okj képzést.
Üdv az Uraknak!
Nézegetem itt az interneten, hogy milyen végzettség kell, hogy az ember szakirányító lehessen. A Nébih honlapján találtam pár végzettséget, de ezekhez számokat nem, két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban a tájékozattabb kollégáktól. Sima mezei érettségit végzett embernek az erdésztechnikus okj képzés plusszba elég? Ez ha jól olvasom középfokú végzettséget ad. Ez után regisztráltatni kell magát az embernek ahogy olvasom. Illetve lehetek saját 1/1 erdőnél erdőgazazdálkodó és szakirányító is egyben? Köszönöm.
A tulajdonos/tulajdonosok erdőgazdálkodási jogát nem fogják ezek után sem korlátozni. aki 1/1-es tulajdonos ugyan úgy lehet erdőgazdálkodó. Az osztatlanba ugyan úgy lehet használati rendet kialakítani, mint eddig. Ami változik az egyrészt az, hogy nem lehet töblethasználati megállapodást kötni, hanem polgári jogi társaságot kell alapítani, és egy személyt kijelölni , aki gazdálkodó lesz.
A másik változás, a szakszemélyzet kiválasztása. De az eddig is kellett.
Azt kizártnak tartom, hogy a korábbi töblethasználati megállapodásokat, vagy haszonbérleti szerződéseket hatályon kívül helyeznék. Az elképzelhető, hogy egy szerződést nem lehet meghosszabbítani.
4475 hozzászólás
Válasz Erdőjaro #3725. hozzászólásáraAz a lényeg, hogy ez a szokásos történet.
Vagyis még senki nem tud semmit. Az erdészeti hatóságok sem. Értelmeznek. Na most azért az egy rossz vicc, ha egy hatóság, amelynek a jogszabályok alkalmazása lenne a feladata, az nem alkalmaz, hanem értelmez. Azért mert a jogszabály(ok) gyakorlatilag alkalmazhatatlanok.
De ebben nincs semmi újdonság. Ebben az országban nem jogalkotás, hanem jogbarmolás folyik.
Persze jul. 1-ig még kikerülhet a piacra néhány végrehajtási rendelet, de erre azért nem fogadnék.
Válasz Quercus Maximus #3724. hozzászólásáraSziasztok!
Na ez is érdekes,amit írsz szerintem sokak számára.
A szivességi földhasználat alapján 1/1es erdőben a családtag nem minősül harmadik személynek véleményem szerint. Az új törvény pedig harmadik személyről beszél.
Olyan esetben mi van,amikor az 1/1es területen családtag az erdőgazdálkodó,nem pedig a tulajdonos?Pl férj feleség,vagy szülő-gyerek. Szerintem ott működhet tovább a dolog,mert nincs harmadik személy,csak ha osztatlan közösben van pl a családtagok tulajdona,de mondjuk azt sem értem,mi köze pláne az egy háztartásban élőkhöz.
Válasz Matyi50 #3723. hozzászólásáraSok igazság van abban amit írsz, de van jópár dolog, amit nem értek, és amivel nem értek egyet.
Kezdjük ezekkel.
A jogosult szakszemélyzeti besorolás gyakorlatilag attól semmit nem változott, hogy "kiemelt" besorolást kap. Alapesetben kell hozzá egy technikusi végzettség, 2 év igazolt gyakorlat, és képzésben való részvétel.
Ami változott az viszont szerintem pozitívum.
Egyrészről orvosolva lett a te problémád is, vagyis gyakorlatként elfogadott lesz az is, ha az elmúlt 10 évben 2 évet erdőgazdálkodó voltál. Már csak a tanfolyamot kell elvégezned, mint mindenkinek. Ha jól emlékszem valamikor szeptemberben lesz, ha addig nem változtatnak.
Az is előrelépés, hogy nem elég 5-10 évente egy ilyen 1-2 napos gyakorlatilag érdektelen összeröffenésen részt venni, hanem folyamatos képzések lesznek, és kreditpontok. Az egy más kérdés, hogy ez mennyire lesz komoly, főleg az állami erdészek tekintetében.
Azzal meg szerintem végképpen nincs gond, hogy szigorították a szakirányítás feltételrendszerét.
Azt te is, és mások is tudják, hogy ennek minősége az ásóbéka segge alatt van.
Mint mondottam konkrétan nem kritizálok erdész kollégákat, de azt ki merem jelenteni, hogy a jelenlegi "megbízási" alapon tevékenykedő erdész kollégák jelentős hányadának a tevékenysége kimerül az aláírok-pénzt kapok szűk körben. Ezen túlmenően, ha az erdőgazdálkodónak bármilyen más problémája fölmerül, akkor az a válasz, hogy menjen, és kérdezze meg az erdőfelügyelőt. Ez főleg a "mellékállásban" tevékenykedő állami erdész kollégákra érvényes. Náluk ugyan is az állami erdőgazdaságoknál nem elvárás a szakmai jogszabályok ismerete. Természetesen tisztelet a kivételnek.
Ha ez most abban az irányba változik, hogy fölkészült, jogszabályismeretekkel rendelkező szakirányító vállalkozások veszik át a helyüket, az szerintem pozitív változás. Már ha valóban ebben az irányba lépünk tovább.
Az erdőmérnökképzéshez nem tudok hozzászólni, nincs rálátásom, bár azt látom, hogy nem igazán kapkodnak utánuk a munkaerőpiacon.
Azt viszont ki merem jelenteni, hogy a technikus képzés ilyen mértékben értelmetlen, fölösleges. Egy normálisan működő erdőgazdálkodási modellben nincs szükség ennyi erdésztechnikusban. Főleg miután a jelenlegi szisztémában sem kapkodnak utánuk sem.
Az viszont kétségtelen, hogy a jelenlegi törvénymódosítás egyrészről ellehetetleníti a közös tulajdonú erdők tulajdonosi körön belüli használatát, bár ugye erre lehet azt mondani, hogy a közös tulajdon megszüntetésére lesz lehetőség.
Szintén ellehetetleníti a családi közös tulajdonban lévő erdőkben szívességi földhasználati formában történő erdőgazdálkodást.
A fölajánlott lehetőség, a polgári jogi társaságok, egy agyament baromság. Nevezhetjük szándékos baromságnak is.
Az integráció.....na az egyértelműen a fidesz közeli megoszos fiuknak lett kitalálva.
Ez a megosz, amely egyébkánt eredetileg az erdőtulajdonosok, és gazdálkodók érdekvédelmi képviseletére lett kitalálva, gyakorlatilag lesüllyedt a magosz szintjére.
Olichgarhák érdekvédelmét látja el.
Az erdőkezelés egy utópia. 3 évig volt az Evt.-ben, de nem tudtak vele mit kezdeni. Na ha nem lesz részletes, mindenre kiterjedő vhr. ezzel kapcsolatban, akkor továbbra is utópia marad. Mert aki enélkül belevág -már ha így is lesz erre lehetőség-, az finoman fogalmazva is szereti a kihívásokat.
Az erdőgazdálkodói haszonbérleti szerződés meg szép dolog, de számomra még mindig egyetlen húsba vágó kérdés merül föl ezzel kapcsolatban.
Mennyi legyen a haszonbérleti díj? Mert aki ma 10-15-20-50 évre előre ezt ki tudja számolni, le meri írni, és teljesíteni is tudja, azelőtt le a kalappal.
Válasz Quercus Maximus #3722. hozzászólásáraSzerinted miért csinálnak egy vadonatúj kategóriát a szakirányítási területen? "Kiemelt" néven! Az megvan,hogy A jogosult erdészeti szakszemélyzet ezután olyan lesz mint eddig a sima szakszemélyzet?. Középfokú végzettséggel szinte semmit sem csinálhat a Jesz.csak kötelességei lesznek. A sima szakszemélyzeti esküt meg önmagában egy technikusnak már nem is lesz érdemes megcsinálni,mert az is csak kötelezettséget ró ,jogokat nem ad.
Szerinted miért képeznek még mindig csak Sopronban erdőmérnököket ,miért nem engedik pl Miskolcon,Gödöllőn,Debrecenben vagy Nyíregyházán?hiába lassan 2millio hektár erdő?Agrármérnököt pedig jóval több helyen... Szerinted miért akarják most szinte csak az ott végzettek körébe ,azon belül is csak egy bizonyos körbe adni az erdőkezelési jogosultságokat a magánerdők egy nagy hányadáról? Az évtizedes haveri hierarchia meg a belső körök a tetejétől az aljáig a magyar erdőgazdálkodásban mind egy pontra vezetnek,az meg Sopron... Szépen kinevelte a kiváló szakemberek mellett a spekulánsokat is.
Most a haveri kör arathat...
Szerinted egy erdőgazdálkodónak bejegyzett családtag aki a saját apja, anyja,nagyapja,testvére erdejében eddig szakszerüen gazdálkodott ,vagy EBT ,akitől ilyen módon elveszik majd a jogokat és bejegyeznek helyette egy vadidegen erdőkezelő céget vagy személyt majd erdőgazdálkodónak,az nem egyfajta lenyúlás?
Válasz Matyi50 #3720. hozzászólásáraEgyébként már számtalanszor olvastam tőled, hogy bizonyos körök le akarják nyúlni az erdővagyont.
Ezt most sem értem. Szerinted olyan nagy buli az erdő? Mert szerintem nagyon nem az.
Aki ma erdőt vesz, és olyan áron, amilyen áron a hirdetésekben kínálják, az vagy megszállott, vagy hülye. Én az utóbbi mellett teszem le a voksot.
Válasz Matyi50 #3720. hozzászólásáraOlvastam a cikket az erdőmezőn, és a hozzászólásomban jeleztem is ezt a problémát.
Remélhetőleg július 1-ig ezt tisztázzák a jogalkotók, mert ha nem, akkor jön a szokásos jogértelmezési cirkusz, ami persze nem meglepő az Orbán-rezsim regnálása óta.
Ma körbekérdeztem pár megyében a felügyelő kollégákat, de ők sem tudnak semmit. Az egyöntetű álláspont, hogy amíg nincs egyértelmű jogszabály, vagy utasítás, addig ők nem foglalkoznak a kérdéssel, megy minden az eddigiek szerint.
Én nem látom egyébként ennyire borúsnak a dolgot. Persze személy szerint nekem már több évtizedes meggyőződésem, hogy erdőben gazdálkodni csak tulajdonos vagy szakember. Nem hiszem, hogy ha egy szakirányító vállalkozás veszi használatba az erdőt, akkor rosszabbul járnak a tulajdonosok, mint ha mondjuk Kolompár Unkasz, vagy egy csak a fára utazó szerzi meg a használati jogot. Egy szakirányító vállalkozásnak azért nem kevés veszíteni valója van, ha nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően gazdálkodik.
Persze az egy más kérdés, hogy egyrészről miután bedőlt a fapiac, van-é ráció az erdőgazdálkodásban (szerintem nem sok, kivéve a naturás területeket, és az örökerdő üzemmódot), másrészt amíg nem bástyázzák körbe precízen jogszabályokkal az erdőkezelést, addig az egy időzített bomba.
Szerintem az erdőkezelés ugyan úgy holt tér lesz, mint amíg az Evt.-ben volt.
Ami magát a szakirányítást illeti, egyértelműen előremutatóak a változtatások.
Én nem kritizálok kollégákat, de számomra egyszerűen megdöbbentőek voltak azok a problémák, amiket itt gyakorló erdőgazdálkodók, akiknek van szakirányítójuk fölvetettek. Lehet, hogy nekem magasak az elvárásaim, de ezek többségére a választ a szakirányító kollégáknak kisujjból vágni kellet volna.
Ezen talán segít, hogy jul. 1-től gyakorlatilag nincsenek konkrét szakirányítóhoz kötve az erdőgazdálkodók. Vagyis bármely szakirányító vállalkozás megcsinálhat pl. egy bejelentést, egy erdőterv módosítást, stb.
Az egy más kérdés, hogy az is megdöbbentő valamely szintem, hogy mekkora érdektelenség övezi a tulajdonosok, és részben az erdőgazdálkodók részéről a tulajdonukban, használatukban lévő erdőt.
Még annyit, hogy az igazi nagy cumi az osztatlanok megszüntetése lesz.
Mert amikor egy fideszes leírja, vagy kiejti a száján, hogy a "visszaélések elkerülése végett", akkor mindenki deszkázza be az ajtót-ablakot, és hasaljon le a földre, mert olyan nyeles lófasz érkezik, hogy a falat átüti.
Válasz Quercus Maximus #3719. hozzászólásáraEgyre nagyobb a katyvasz és az értelmezési különbségek.
egyesek szerint Juli 1.-el a jelenlegi szakirányítói megbízások semmissé válnak,míg mások szerint végzettség szerint tolódnak 2023év végéig. amikor is szolgáltatói szerződést lesz kötelező kötni.
Az erdészeti szakszemélyzet kiemelt besorolás is eléggé érdekes jogkör lesz... miszerint a szakirányító vagy a szakirányító vállalkozás lesz bejegyezve erdőgazdálkodóként.
Eléggé olyan íze van ennek az egésznek,hogy a magánerdők fölé egyfajta erdészeti haszonkezelőt rendelnek ha tetszik a tulajoknak ha nem.
http://erdo-mezo.hu/2020/06/08/az-erdeszeti-szakiranyitasi-tevekenyseg-uj-szabalyozasa/?
Én úgy értelmezem a kormányrendeletet, hogy a jogosult szakszemélyzeti státus megszerzéséhez a 2 éves gyakorlati idő igazolására - a végzettségen kívül- az is elfogadott, ha valaki az elmúlt 10 évben 2 évig erdőgazdálkodó volt. Igaz előtte részt kell venni az NFK által szervezett képzésen.
Ilyen legközelebb szeptemberben lesz.
Válasz Quercus Maximus #3717. hozzászólásáraKöszi.
A Magyar Közlöny 125. számában megjelent az erdőtörvény, illetve a földforgalmi törvények módosítása, illetve a erdészeti szakszemélyzet nyilvántartásáról szóló kormányrendelet.
Válasz RkTomi #3715. hozzászólásáraOlajemelő behelyezését?
Hozzáértő favágókat, fakitermelőket kérdezem, hogy a képen látható vágásforma milyen célt szolgál?
Válasz csontii #3713. hozzászólásáraEbben nem tudok sajna segíteni.
Válasz Quecus #3711. hozzászólásáraSzia!
Nem tudnál nekem ajánlani egy olyan ügyvédet aki erdei vadkárban otthon van és nem most kezdené bogarászni az ide vonatkozó jogszabályokat?
Válasz Quecus #3711. hozzászólásáraAkácnál behozták a tuskósarjról történő felújítást magánerdő esetében. "Gyönyörű" akácosok lesznek belőle...
Válasz Matyi50 #3710. hozzászólásáraSzerintem rosszul értelmezed.
A tulajdonos lehet erdőgazdálkodó. Marad az a lehetőség is, hogy használati megosztást csináljanak, és az alapján legyenek a tulajdonosok erdőgazdálkodók.
Ami megszűnik, az a többlethasználati megállapodás. Helyette polgári jogi társaság lehetősége lesz. Ott is valamelyik tulajdonos lehet az erdőgazdálkodó.
Minden más esetben (haszonbérlet, elrendelt erdőgazdálkodás, integráció, erdőkezelés) viszont csak szakirányító vállalkozás lehet az erdőgazdálkodó.
Válasz Quecus #3708. hozzászólásáraA tervezetben volt olyan,hogy cég formában lehet innentől szakirányítani szerződéssel,illetve a szakirányító lesz a jogosult erdőgazdálkodó,tehát nem csak erdőkezelési formában lesz ez a verzió. Az új törvénybe ez még nem került bele. Valószinű nem is fog,vagy majd csak 2021 után fog?
Válasz Matyi50 #3707. hozzászólásáraEgyébként nem tudom mi a véleményed/véleményetek arról, hogy csinálni kéne egy új topikot, ahol egy helyen lehetne értekezni minden erdővel kapcsolatos dologról.
Válasz Matyi50 #3707. hozzászólásáraMire gondolsz konkrétan?
Válasz Quecus #3706. hozzászólásáraÜdv! Azt láttad,hogy a szakirányítók lesznek bejegyezve erdőgazdálkodónak az új törvény szerint,vagy ezt nem jól olvastam?
Válasz nemerdőmérnök #3704. hozzászólásáraJogszabálysértő. Nincs ilyen előírás az Evt-ben. Kivéve ha az erdőgazdálkodó meghatározott mértéken túl túllépte az erdőfelújítás befejezésének határidejét.
Ha módisítják az Evt-t, akkor ez a felújítás megkezdésére is érvényes lesz.
Válasz Erdőjaro #3703. hozzászólásáraNem újított fel sikeresen, ami nem csak a gazdálkodótól függ...
Válasz Quecus #3702. hozzászólásáraHát itt (Debrecen) 5 ha alatt is jön a csekk, ha több részletet is le akarsz termelni.
Válasz Quecus #3702. hozzászólásáraTermészetszerű erdőben teljesen érthető,de még származékban is a járulék,pláne olyan erdőgazdálkodónál,aki még nem ujitott fel egy hektárt sem.
Válasz nemerdőmérnök #3701. hozzászólásáraHa 5 hektárnál kisebb kultúrerdőt, vagy faültetvényt érint a tarvágás, nem kell biztosítékot fizetni, letermelheted.
Ha két lépcsőben termeled le, először az egyik felét, megkezded a felújítást, majd a másik felét, akkor más természetességi állapotú erdőben is termelhetsz.
Azért ez nem vasszigor szerintem.
Válasz Quecus #3700. hozzászólásáraAzt nem érinti, aki nem akar vágni. Az ismeretségi körömben sok az új erdőgazdálkodó (gazdaságátadás, öröklés), akinek még nincs átvett felújítása értelemszerűen. Az idősebbek többsége meg már beleszaladt valami kópéságba a hatósággal, ők meg azért kénytelenek fizetni. Te nagyon szerencsés gazdálkodói körben mozogsz.
Válasz nemerdőmérnök #3698. hozzászólásáraPedig sokakat nem érint. Egyenlőre.
Az, hogy kell-é fizetni, az attól függ milyen természetességi állapotú erdőben akarsz tarvágást csinálni, mióta vagy erdőgazdálkodó, végeztél-é már sikeres erdőfelújítást, és hány hektáros területet akarsz levágni.
Válasz nemerdőmérnök #3698. hozzászólásáraÉs ennek mennyi a mértéke? Már olvasgatok egy ideje de semmi konkrétumot nem találok
Válasz GREVEN #3697. hozzászólásáraErdőfelújítási biztosíték, Nagy kedvence mindeniknek, akit érint. Bár még hírből sem ismerek olyat, akit nem érint.
Mondtak nekem egy ilyet, hogy mielőtt a fűrészt a kezembe venném tarvágás előtt, be kell fizetni hektáronként 500 ezer forintot valami hozzájárulás címen. Ez iga? mert eddig nem találtam róla semmi.
Válasz UTBSV445 #3695. hozzászólásáraHát ez így igen karcsú az új erdők telepítéséhez képest.
Válasz GREVEN #3694. hozzászólásáraEzt sajnos nem emelték meg, pedig volt rá utalás korábban.
A felhívás elérhetősége: www.palyazat.gov.hu/vp5-851-16-az-erdei-koszisztmk-ellenll-kpessgnek-s-krnyezeti-rtknek-nvelst-clz-beruhzsok
Meg tudja valaki mondani,hogy mennyi volt a szerkezet átalakításra járó támogatás a 2019 év végi emelést megelőzően? Sehol se találok már konkrét pályázati felhívást a régi számokkal.
Mert ugye azt harangozták hogy jelentősen, kb duplájára emelkedett.
Vagy ez az emelés csak az új erdők telepítésére vonatkozott?
Tisztelt Fórum tagok!
Olyan illetőket keresek,akik mostanában vágattak ki tarra nagyobb területen erdőt. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem privát üzenet formájában.
Elérhetőséget kérnék ilyen személyektől vagy írjanak rám.
Köszönöm előre is!
Elkészült az új erdőtörvény végrehajtási rendelettel egybe szerkesztett változata.
Lehet olvasgatni
Erdőtörvény egységes szerkezetben Vhr-el.
Jó napot kívánok! Legelőből erdőt lehet-e ? Melyik hatóság szólhat bele? Van valakinek már ilyen tapasztalata.
Másik kérdésem, 0,6 ha erdő megszüntetése és szántóvá alakítása mennyibe kerül ui: Ha már előírja a tuskózást inkább beszántanám....
Üdv, az Uraknak.
Tavaly tarvágásra került egy kis erdőrészem 0.55 hektár üzemtervezett erdő, akác, tőlem 35 km-re. Bejelentett erdőgazdálkodója vagyok a területnek és még nem történt semmi az újratelepítéssel kapcsolatban, most őszre tervezem. Jelentkezett egy helyi ember, hogy megvenné a területet így, ahogy van. Kérdésem az lenne, ha eladom neki, ugye rendesen ügyvéd, földhivatal, kifüggesztés stb. akkor töröltethetem magam, hogy már ne legyek tovább erdőgazdálkodója a területnek, úgy, hogy műszakilag még nem vette át az erdészeti hatóság? Lehet ebből valami gondom? Mire érdemes figyelni? Köszönöm.
Üdv Mindenkinek!
Tanácsot szeretnék kérni,egy hónapja telepített szürke nyár ültetvényben lehet használni stomp aqua gyomirtót?
Esetleg kabukit?
Csemete méret 30-100cm. Bimbós állapotban van,kb 5százalékán levél található.
üdv.vp-erdőtelepitésnél másoknál is naponta változik a héten a dátum?
Válasz *** HM *** #3686. hozzászólásáraNyugdíj előtt még szakítasz eggyet. Sk törvények szerint nem nagyon szeretnék erdészettel foglalkozni. Az állami erdészetnek túlságosan nagy beleszóllása van a magánerdőkbe. Természetesen az eggyes járási vezetőségeken sok múlik hogyan állnak a magántulajdonhoz.
Nyárfa telepítés körüli számokat valaki....
20ha
Mibe jön bele és mikorra mennyit lehet szakitani majd róla?
Úgy néz ki, gond nélkül átmegy a törvénymódosítás. Egy dologgal egészítették ki. A megbízási jogviszonyok fennmaradhatnak 2021. dec. 31.-ig.
Válasz Erdőjaro #3684. hozzászólásáraSzépen kilobbizta magának ezt is egy tűzközeli réteg,most csak lapítanak,mint ... a fűben,hogy elfogadják a törvényt,aztán kikelnek a fűből és elkezdenek besúgósdit játszani,komplett erdőtömböket átjátszani más kezére.Akárcsak a növényorvosok egy része,ott is a másik rész kitörölheti a diplomájával.
Mélységes tisztelet a kivételnek!
Válasz BélaNB #3682. hozzászólásáraSzakirányító hatósági eskü után,szakszemélyzeti nyilvántartásbavétel után lehetsz. Viszont aláírni,müveleti lapot beadni Jogosult erdészeti szakszemélyzet tud..ehhez pedig két éves igazgatási gyakorlat,vagy felsőfokú erdészeti végzettség szükséges. Az új törvényjavaslat már csak cég formában teszi lehetővé a szakirányítást ha önmagad nem rendelkezel a fenti feltételekkel.
Válasz BélaNB #3682. hozzászólásáraKb igen,de még pluszban el kell végezni egy szakirányítói tanfolyamot.Annak is ki kéne verni sündisznóval a f@szát aki kitalálta ezt a 2 hónapos etdésztechnikusi okj képzést.
Üdv az Uraknak!
Nézegetem itt az interneten, hogy milyen végzettség kell, hogy az ember szakirányító lehessen. A Nébih honlapján találtam pár végzettséget, de ezekhez számokat nem, két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban a tájékozattabb kollégáktól. Sima mezei érettségit végzett embernek az erdésztechnikus okj képzés plusszba elég? Ez ha jól olvasom középfokú végzettséget ad. Ez után regisztráltatni kell magát az embernek ahogy olvasom. Illetve lehetek saját 1/1 erdőnél erdőgazazdálkodó és szakirányító is egyben? Köszönöm.
Válasz Quecus #3680. hozzászólásáraÚgy legyen!
Válasz Matyi50 #3677. hozzászólásáraSzerintem rosszul értelmezed.
A tulajdonos/tulajdonosok erdőgazdálkodási jogát nem fogják ezek után sem korlátozni. aki 1/1-es tulajdonos ugyan úgy lehet erdőgazdálkodó. Az osztatlanba ugyan úgy lehet használati rendet kialakítani, mint eddig. Ami változik az egyrészt az, hogy nem lehet töblethasználati megállapodást kötni, hanem polgári jogi társaságot kell alapítani, és egy személyt kijelölni , aki gazdálkodó lesz.
A másik változás, a szakszemélyzet kiválasztása. De az eddig is kellett.
Azt kizártnak tartom, hogy a korábbi töblethasználati megállapodásokat, vagy haszonbérleti szerződéseket hatályon kívül helyeznék. Az elképzelhető, hogy egy szerződést nem lehet meghosszabbítani.
Valaki megtudná nekem mondani,hogy a letermelési engedélynek mennyi a költsége amit a hivatalnak kell fizetni?
Kösz.
Válasz Quecus #3675. hozzászólásáraCseszheted ha már elfogadják