Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak651 FtBenzin árak635 FtEUR412.2 FtUSD400.32 FtCHF438.4 FtGBP488.28 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz csontii #4367. hozzászólásáraAZ hogy én nem spekulálok ...hogy nekem csak támogatható naturás erdő kell,akácos nem kell,csak vágásérett ,vagy gyérítési korú erdő kell,,,én nem nézem hülyének a tulajdonost,nem vezetem félre sajátos jogszabály értelmezésekkel,nem vezetem bele a gödörbe,hogy aztán én majd mint jó és gondos gazda bérelhessem xarért hugyért az összes fahaszont lenyuljam, nem lépek ki direkt a szakirányítás alól,hogy lehetetlen ,kényszerhelyzetbe hozzam az erdőgazdálkodókat. Vak aki a szakmában nem látja mi folyik bizonyos ilyen pofádba röhögős,hülyének nézős új erdőkezelésre jogosulti körökben!
Tisztelet a kevés kivételnek,de a lentebbi példa közel sem az!
Válasz Matyi50 #4370. hozzászólásáraAz erdőgazdálkodás lelke az erdők ápolása. Ez határozza meg, milyen erdőt adsz át az utódaidnak. Ez nem csak a minőséget érinti, hanem az értéket is.
Egy két kivételtől eltekintve nem találkoztam olyan erdőgazdálkodóval - ide értve az erdőgazdaságokat is -, aki erre pénzt áldoztak volna. Mert itt az esetek többségében csak kiadás van.
Ha azt is megvizsgáljuk, hogy ha mégis el lettek végezve ezek az ápolási munkák, azok mennyire feletek meg a szakmai elvárásoknak, akkor a válasz elszomorító. Kevés kivétellel semennyire.
Ennek az egyik oka az, hogy ezeket a munkákat ritka kivétellel nem szakemberek végzik. Többek között azért nem, mert nincsenek képzett erdészeti szakmunkások. Napszámosok vannak, akiket nem érdekelnek a szakmai elvárások, nem is ismerik azokat. Miután ezek az esetek egy részében területre vállalnak, az az érdekük, hogy mihamarabb végezzenek. Ha az állomány olyan, hogy abból már tűzifát lehet termelni, akkor az az elsődleges szempont, a gazda számára is. Az olyan erdőtulajdonos, erdőgazdálkodó, aki nem az anyagi megtérülést veszi alapul...nos az olyan ritka, mint a fehér holló.
Én nem neked akarok megfelelni, maradjunk ennyiben. Az én erdőgazdálkodó tevékenységemet szakmai szempontból majd az erdészeti hatóságok értékelik.
Válasz floresta #4368. hozzászólásáraA Fétv és a törvényi előírások értelmezése is sajátos nálad. Egy osztatlan közös erdőterület esetében ha 1ha tulajdonrésszel bír valaki,már önálló erdőgazdálkodási egységként kezelheti ha lefolytatja az előírás szerinti megosztást. Ugyanígy egy többségi tulajdonos is kialakíthat magának ilyen eljárás lefolytatása után önálló erdőgazdálkodási egységet,amin azután gazdálkohat előírás és erdőterv szerint. Sőt későbbiekben ez az egység önálló ingatlanként is megosztható az osztatlan közös megszüntetési eljárásban.A többi tulajdonos meg a fennmaradó területen szintén ugyanezt végigjátsza,vagy ha nincs meg a tulajdoni arányuk,akkor közösen gazdálkodnak rajta,vagy neked haszonbérbe adják.
Á dehogy láttam még tulajdoni lapot,sőt sem az erdőtörvényt,sem a földforgalmi törvényt nem ismerem... a levegőbe beszélek...
Az hogy ez a te érdekeiddel birtokpolitikáddal ellentétes és most itt osztod az észt,jössz itt kiragadott saját kamu példával fikázva a magánerdőgazdálkodódat a napnál is világosabb,már már szánalmas ahogy vergődsz.
Válasz floresta #4369. hozzászólásáraIlyenbe már én is belefutottam. Rövid időn belül én is rövidre zártam a történetet. 200 kilométerről kerített a tulaj egy másik szakirányítót aki max légi fotóról látta az erdőt. Aláírt mindent a tulajnak. Sikerült egy tkgy-t úgy végrehajtani, hogy 20-25 méterre integetnek egymásnak a fák. Most megy a per a bíróságon az erdészeti hivatallal.
Válasz floresta #4366. hozzászólására"Velem már senki nem tudja elhitetni, hogy pusztán attól, mert valaki a saját erdejében gazdálkodik, attól az erdőknek jobb."
De te próbálod mással elhitetni,hogy nálad meg a haverjaid kezében jobb lesz! Adják neked!
Te mit szívsz amugy? Nerdohányt?
Az erdőgazdálkodó nélküli erdők majd a te kezedben meg a haverjaid kezében jobb kezekben lesznek,ezt akarod itt elhitetni,meg hogy te mióta a szakmában vagy... a fórumon pár napja vagy itt,de már osztod a mantrát,hogy nálad milyen jó helyen lennének az erdők,meg mindenki más hülye,csak te vagy helikopter...
Ja amugy az erdőgazdálkodó nélküli erdők természetességi állapota nem romlott,sőt javult az elmult 30évben,ahogyan az élőfakészletük sem csökkent.
Válasz csontii #4367. hozzászólásáraVannak ilyen erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók. Az egyikkel ép most mondom fel a szakirányítást.
Az egyik oldalon minden tiszteletet megérdemel, mert egy alföldi településen, ahol kb. 70 ha erdő van, abból 50-et ő telepített.
A másik oldalon, az elmúlt 10 évben egyetlen alkalommal sem vettete föl azt, nézzük már végig az erdejét, és mondjam már el, milyen munkákat kellene elvégezni az erdő érdekében. Amit ő a fejébe vett azt csinálta. Ha jó volt, ha nem, ha kellett ha nem.
Most ott tart, hogy a 35 ha kocsányos tölgyeséből jó ha 5 hektár elfogadható. A többi arról szól, hogy a turkesztáni szil, meg a zöld juhar - amit elegyként közé tett - teljesen elnyomta a tölgyet. Évek óta rágom érte, hogy ezt az állapotot szüntesse meg.
A nyáron megbízott az egyik ilyen erdőrészlet tisztításával. Miután egy 35 ha-os telepítésben egyetlen feltáró utat sem hagyott, így közelítő nyomokat kellet kialakítani. Ezt igyekeztem úgy megoldani, hogy azok az üres foltokon haladjanak, és csak pár fát kelljen kivágni. Nem tetszett neki. Aztán felvette, hogy ő korábban a hátrahagyott gallyakat összehúzgálta egy-egy sorba.
Na itt álltam föl. Ez az ő erdeje, azt csinál vele, amit akar. Ha úgy gondolja, eltelepít 35 ha tölgyest azért, hogy aztán ebek harmincadjára hagyja, ez is az ő dolga. De én ebben nem veszek részt.
Engem az erdőbérlésben elsődlegesen az motivál, hogy végre én gazdálkodhassak, és úgy, ahogyan azt a szakma elvárási előírják.
Válasz Matyi50 #4365. hozzászólásáraLátom a jogszabályi előírásokat sem ismered.
Erdő esetében a használati rendre is érvényes az 1 ha-os és a 30 méteres korlát. Ha látnál osztatlan erdők tulajdoni lapját, és tudsz számolni, akkor megértenéd, már csak ezért sem lehet az erdőkben használati rendet kialakítani.
A másik akadály az Fétv. A törvény kimondja, használati rend esetében csak akkor lehet több tulajdonostárs tulajdoni hányadát egyben kijelölni, ha azt ők közösen használják, vagy azt egy harmadik személynek akarják használatba adni. Ez azt jelenti, hogy ha elküldöd a használati megosztásról szóló ajánlatot, akkor azon tulajdonostársaknak, akik nem elérhetők, akik nem vették át az ajánlatot, akik átvették, de nem reagáltak, azoknak egyenként önálló egységeket kell kijelölnöd. Ha ezek között csak egy olyan van, akinél nem áll meg a fent leírt erdőtörvényi korlát, akkor nem tudsz használati rendet kialakítani.
Ezt az erdészeti hatóságok úgy hidalták át - annak érdekében, hogy aki gazdálkodni akar, az megtehesse -, hogy ez Fétv. előírását nem veszik figyelembe. Elfogadják, hogy azok, akik nem vesznek részt az egyezségben, azok egy tömbben maradhassak.
Szóval lehet, hogy te 100 éve itt vagy, de ez semmit nem jelent.
Válasz Matyi50 #4364. hozzászólásáraLátom nem sok tulajdoni lapot látsz. Számtalan alkalommal találkozom azzal az osztatlanok esetében, hogy egyrészről a tulajdonosok jelentős része nem az adott településen él, és azt sem tudja, hol van a tulajdona, nem is igazán érdekli, ha kap érte érte díjat azt elteszi és ennyi. Másrészről gyakori eset, hogy a tulajdonostárs akkor értesül arról, hogy neki van ilyen tulajdoni hányada, amikor a már elhunyt örökhagyója ajánlatot kap. Azért mert nem hagyatékoltatták.
A következő kérdés az, mi a helyzet az egyéb termőföldek esetében. Szántó, legelő, rét, stb. Ott nem maffia módszerek működnek, ott mennyire tisztességesek a bérleti díjak? Ha azzal nincs gond, hogy egy szántó esetében a bérlő évente több százezer forint hasznot realizál, hogy a támogatások nála landolnak, miközben azokat a bérleti díjak nem tükrözik, akkor az miért bűnözés, ha egy ugyan ilyen bérlő 20-50 évente egyszer több százezer hasznot realizál egy erdő esetében? Mi a nagyobb kockázat? Erdőt, vagy szántót bérelni? Mi a tisztességes bérleti díj erdő esetében? Mered vállalni te annak a kockázatát, hogy ezt akár 5 évre előre meghatározd?
Én nem most kezdtem a szakmát. Velem már senki nem tudja elhitetni, hogy pusztán attól, mert valaki a saját erdejében gazdálkodik, attól az erdőknek jobb. Ugyan olyan rablógazdálkodást folytat egy tulajdonos is, mint egy bérlő. És ez az államra is érvényes. Ezért lehet kijelenteni azt, a magyar erdők állapota siralmas.
Válasz floresta #4362. hozzászólására"Akik ezt meg tudják oldani, azoknak az a szerencséje, hogy az illetékes erdészeti hatóság szemet huny a törvénysértés felett. "
Miért lenne törvénysértés ha valaki a saját tulajdonrészét használati megosztással műveli miközben azt a többi tulajdonos is megtehetné? :D
Ja hogy az nektek nem jó,mert nem lehet kibérelni ócsóé egyben száz hektárokat..nameg nem kedvez,mert kevesebb jut...
Bocs,de akkora égbekiáltó baromságokat írsz sorban,hogy tisztán látszik a naiv önbizalmad az erdészeti uradalom felé,nem elég erdőmérnöknek lenni,most mindenki álmodozik,akár csak Te
300 aztán még 300 aztán még "a sok hülye érdektelen tulajt meg majd megvezetjük a támogatásból meg éldegélünk" a kezed meg a bilibe lóg---
Válasz floresta #4362. hozzászólására"A tulajdonosok jelentős részének már gyakorlatilag semmilyen kötődése nincs a tulajdonához,"
Már hogyne volna! Ez a mantra duma az amit próbál letolni a törvényalkotók és a hatóságok torkán egy érdekkör,miközben ezáltal ez a kör hozza pont olyan helyzetbe a tulajdonosokat,hogy végképp ne tudjanak mást csinálni,csak nyomott áron eladni,bérbe adni a területeiket,hogy utána az eddig már előnyhöz juttatott gesztenyekapargató érdekkörök mégnagyobb előnyhöz jussanak,s egy lépéssel a saját tulajdonukba játszák át az egész így megszerzett erdővagyont.
"Szóval akkor szerinted mi a megoldás? Maradjon 500 ezer ha erdő gazdátlan? "
Semmiképp sem,de nem is bagóért kibérelni,hülyére venni a tulajdonosokat,hogy aztán egy pár év mulva egy törvénymódosítással így ezer hektárokhoz juthassanak a most mozgolódó érdekcsoportok.
A vak is látja,mi játszódik a háttérben! Te is leirtad,hogy ha nem csinálsz semmit is megélsz belőle.
Aztán meg azt hogy ez nem spekuláció... Hagyjuk már a szerecsenymosdatást....
Válasz Matyi50 #4359. hozzászólásáraAz, hogy ki mikor regisztrált itt, az ad valami pluszt tudásban, szakmai ismeretekben? Mert én ezt kevés kivételtől eltekintve nem igazán tapasztalom.
Válasz Matyi50 #4358. hozzászólásáraOldalakon keresztül lehet magyarázni, miért tévedés.
De csak egy pár gondolat.
Ha az erdőgazdálkodás a bűnözés melegágya, akkor miért van közel 500 ha rendezetlen gazdálkodású erdő? Mert a törvénymódosítás előtt gyakorlatilag bárki haszonbérelhetett erdőt. Miért nem csaptak le ezekre a sikkasztók?
Vagy szerinted mos játszották át a sikkasztók kezére azzal, hogy szakmai végzettséghez kötötték a használat feltételeit?
A bérleti díjat erdőrészletenként kell megpróbálni meghatározni. Nagyon nem egyszerű feladat.
Az erdők elsöprő többsége osztatlan közös tulajdon. A tulajdonosok jelentős részének már gyakorlatilag semmilyen kötődése nincs a tulajdonához, mert örökös, és mert igen gyakran nem ott él, ahol az erdőtulajdona van.
Amíg voltak megbízott erdőgazdálkodók, addig ezek a tulajdonostársak vagy pénzt, vagy fát láttak az erdeikből. Ma semmit.
Ez most jobb?
Használati rend? Hogyan? Gyakorlatilag kivitelezhetetlen, ugyan úgy mint a többlethasználati megállapodás. Akik ezt meg tudják oldani, azoknak az a szerencséje, hogy az illetékes erdészeti hatóság szemet huny a törvénysértés felett.
Osztatlan felszámolása ugyan ez.
Szóval akkor szerinted mi a megoldás? Maradjon 500 ezer ha erdő gazdátlan?
Válasz csontii #4352. hozzászólásáraPersze,csak ahhoz tisztítási korú erdőre is szükség van és egy felújítási ciklusban csak egyszer lehet igénybe venni. Ha jól emlékszem ez idén 120euró volt /ha.
Vágásérettségi kor nélküli erdőnél 50év, vágásérettségi korral 10év a bérleti szerződés max időtartama. A haszonbérleti típusú erdőkezelés jelenleg a spekulánsok melegágya,mivel nincs kellő szabályozás még az erdővagyon ezen oldalán. A földrészletszintű gazdálkodás,használati megosztás,saját jogon történő gazdálkodás ami jelenleg a legtisztább. A társult gazdálkodás még egy további mód,de az rengeteg részvételt kíván a döntések miatt a tulajdonosoktól,emiatt akadályok is bőven vannak.
Válasz floresta #4357. hozzászólásáraBárcsak tévedés volna
Mennyi a bérleti díj? Hogy oszlik meg az erdő értéke,fatermő képessége egyéb haszonvételi adottsága és a bérleti díj összege? Mi alapján állapítod meg a haszonbérlet díját?
Egy hektár szántó bérleti dija/bevételi oldala között is megvan az arány ,az erdőnél még nincs.Ja hogy emiatt kell sietni a bérlésekkel.
Ez is tévedés mi? Nem,ezt módszeres sikkasztásnak,visszaélésnek hívják.
Válasz floresta #4353. hozzászólásáraBocs,de ez színtiszta spekuláció,amit a most előnyhöz juttatott erdőgazdálkodásra is jogosult kör léphet csak meg. A bérleti díjakról is mesélj már,mert a tulajdonosok se olyan hülyék,hogy cseberből vederbe szórják a pénzüket,meg az erdejüket,ahol eddig erdőbirtokossági társulatok tagjaitól nyúlták le a pénzeket,minden évben ugy alakitva hogy veszteséges legyen ,közben százmilliok lettek kitalicskázva,meg ezer köbméterek sok helyen sumákba... ott most erdőgazdálkodásra jogosult vállalkozás szeretné ugyanezt meglépni.... álmodni lehet,aztán bilibe lóg a kéz,később meg bilincsbe.
Akinek naturás támogatott erdeje van az már rég erdőgazdálkodó,vagy maga veszi fel a támogatást és szakirányítót alkalmaz,vagy önmagának szakirányít.
A bérletek meg a százhektárok sem fognak ugy röpködni,mint ahogyan most sokan elképzelik az ujdonsült erdőgazdálkodásra jogosultak ugyanis azok az emberek felébredtek,akiknek az erdeikre fáj a foguk .
Válasz mendes #4336. hozzászólásáraEgy cipőben járunk.
De a szakírányító csak azért van hogy felvegye a lóvét. Ha magadnak fogod csinálni, érdemes szövetkezni, szomszéddal, baráttal, gazdatárssal. Spec mi már 88-óta gazdálkodunk, szántó+erdő+libák+minden. Ez is a gazdasági év egyik szezonális időszaka, és ez is pénzkereső időszak! Igaz hogy sokszor mondom hogy többé nem csinálom, de akkor valaki verjen szájba!
Válasz csontii #4352. hozzászólásáraÉn senkinek nem vállalok már szakirányítást.
A bérlésekbe bele kell húzni, mert mások is kezdenek éledezni. Ha meglesz a 300 ha, indítom a következő 300-at......
Válasz floresta #4351. hozzászólásáraA tisztításra is lehet pályázni, aminek kb a felét az állam állja.Minden évben 200-300 m3 -t kényelmesen kitermelhetsz, amit minden erőlködés nélkül el lehet adni. A szakirányítást megoldja magának az ember.
Válasz Matyi50 #4347. hozzászólásáraÉn elsődlegesen vágásérett, illetve gyérítési korú tölgyesekre tettem, és teszek haszonbérleti, erdőkezelői ajánlatot. Akác nem igazán érdekel, lágy lombos egyáltalán nem.
Az erdő NATURA támogatás származék, és átmeneti erdőkben tölgy-bükk 21-60 éves korcsoportban 206 euro/ha, 61 év fölött 276 euro/ha. Természetszerű erdők esetében ez kb. 20 euróval több. És ezért nem kell csinálni semmit.
Akkor számolj, mondjuk 380 forintos árfolyammal.
Ha még termelek is belőle, akkor jön a természetkímélő anyagmozgatás támogatása, 18 euró/m3. És még mindig nem tartunk a faeladásnál......mert még vannak támogatások.
Válasz Matyi50 #4347. hozzászólásáraNekünk csak 5 ha. Telepített nemesnyár van, és igaz hogy mellette még van 96ha. Szántó is, de az az igazság hogy nagyon jó hogy van az a kis erdő, mert nem csak a fűtésre de még eladásra is kerűl bőven, és igen jó kis pénzecske az is, ezzel teljes a gazdaság. De ez mindenkinek más... hálát mondanék, ha még 15 ha, letelepíthetnék, ezzel már a gyerekeknek is biztosíthatnék egy fix bevételt. 300ha??? Az szinte képtelség.
Válasz csontii #4348. hozzászólásáraSzakirányítási dijakat sem lehet az égig emelni,az erdőterületek támogatása sem biztos hogy megtörténik,a klímaváltozás is egyre több költséget,munkát ad, szakképzett munkaerőt keresve sem találni. Az orosz faanyag sokáig nem lesz nélkülözhető,a többi meg csillagászati áron nem fog kelleni. Ez a tüzifa hiszti csak pár évig lesz porondon. Ökológiai szigorítás egyre inkább valószinű,de kompenzáló támogatás kevésbé. Szóval hacsak nem a 300hektár egytől egyig vágásérett ,vagy gyérítési korú vagy annak közelében lévő keménylombos ....
Szóval édes álom ez... 3ezer hektárból már lehet fejleszteni is,de 300ból még vegetálni sem lehet hosszútávon. Levágni aztán ,eladni a területet,úgy talán,de azt nem erdőgazdálkodásnak nevezik.
Válasz rongyos #4345. hozzászólásáraÉn most indítom az erdőbérléseket, erdőkezeléseket. Nálam az opció a naturás/védett erdők. 300 ha ilyen erdőből kényelmesen megélek akkor is, ha csak kirándulni járok az erdőbe. Már csak azért is, mert én nem tapasztalom, hogy olyan eszeveszett kereslet lenne a tűzifára. Arról sem hallok, hogy az emberek fűtésszámlája drasztikusan megemelkedett volna, ahogy vizionálták korábban.
Válasz Erdőjaro #4343. hozzászólásárade hogy lehet olyan hülye, hogy 6ooo ért nekiáll valaminek? Annyak csekély az esélye, hogy utána meg kapkodnak érte a magánerdősök, ha 15 ig elmegy...mert egy magánerdősnek, majdnem mindegy, le van-e vágva egyszerre a fa, ha a piacon az állami erdőből lopott fa van dögivel...sőőőt.. ha pl. naturás mint nekem..akkor inkább meghagyom.
Válasz Erdőjaro #4343. hozzászólásáraEz egy nagyon hosszú történet, amit minél előbb "kibeszélünk" annál jobb. Mert ma az erdőgazdálkodás padlón van.
A termelési költség - ha profitot akar termelni - akkor minimum 12 ezer/m3 nettó. Ezt még 30 ezer forintos nettó árral sem egyszerű kigazdálkodni.
Aki nem érti meg, hogy ma már az erdőgazdálkodást legalább olyan komolyan kell venni, mint a kertgazdálkodást, annak lesznek gondjai.
De ehhez elsősorban a jogszabályi háttérnek kellene felnőni. Erre sajnos esély sincs.....
Válasz floresta #4342. hozzászólására
Magánerdősöknek meg 10ért termel ugyanazt a vállalkozó,aki az erdészetnek 6+áfáért
Valahonnan csak visszaszedik a hasznot ha megéri nekik még annyiért is termelni.
Hegyvidéki termelés sehogy sem jön már ki 6ezerből.
Egyértelmű hogy a 30ezres köbméterár tüzifánál totál veszteséges,hiszen a legnagyobb kockázatot a felújítás fogja jelenteni a következő évtizedekben. Ahogy ez fogja a legtöbb pénzt is elnyelni. Akinek drága a 40-50ezres tüzifa,annak fingja nincs a várható költségekről. De még mindig tele a piac leonárdókkal,akik mindenféle engedély nélkül hirdetnek.
Válasz rongyos #4340. hozzászólásáraAz Egererdő, az Északerdő 6000 Ft+AFA árat hajlandó fizetni a termelésért. Ennyiért csak azok vállalnak, akik szeretik a kihívásokat. Kevés ilyen van.
A 30 000 Ft/m3 ár rád nem vonatkozik. Ma ennyiért az állami erdészetektől lehet tűzifát venni. Ott meg nincs. Még a szociális fát sem tudták eddig maradéktalanul kitermelni.
Akinek fa kell, az a piacról - a magán erdőgazdálkodóktól - szerzi be piaci áron.
Válasz Matyi50 #4334. hozzászólásáraNem lepődnék meg rajta. Bár azt azért hozzá kell tenni, hogy a hatósági áras tüzifa ugye az állami erdőgazdaságokból származik. Mivel az állam beletett némi szociális érzékenységet is az árképzésbe, neki majdnem mindegy, ha veszteségesen értékesít...Nekünk nem mindegy!! Az állam mi vagyunk az adófizetők. Akkor egy kis matek, most hogy vége a MG-i gépekbe tankolt ársapkás üzemanyagnak. Nekünk tő mellett eddig 13 ért vágta a vállalkozó, aztán bevitte egy másik kb. 1o ért telephelyre. Ha egyéb logisztikai költségek is rákerülnek ( telephelyfenntartás, bérek, egyéb rakódás, árúmozgatás ) , akkor 25.000 FT/ m3 önköltsége lehet 1 köb fának, s az az erdő még nincs felújjítva. Eddig 5ooo ft/m3 defficit puhafánál, 5000/m3 szufficit kemény fánál..tehát az állam ( vagyis mi) jó nagy nullán vagyunk...Ha a brigád emeli a tétet ( márpedig pofátlanul emelheti, mert az állam nem akar ebbe belebukni, hogy nincs fa ) akkor jó nagy veszteség fog képződni...drága szociális érzékenység lesz ez hosszú távon.
Válasz mendes #4336. hozzászólásáraHa meg lesz a hagyatéki eljárás az nfk.gov.hu oldalról letöltöd azt a nyomtatványt amivel be tudsz jelentkezni erdőgazdálkodónak. Mikor megkapod róla a határozatot , kapsz hozzá egy üzemtervi leírást. Abban benne lesz, hogy mikor , mennyi faanyagot termelhetsz ki. Ezután keresel egy erdészeti szakirányítót aki a szakmai irányítást fogja végezni az erdődben.
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni, mert édesapám elvesztése révén megörököltem egy nyárfa erdőt, amiben már tavaly felező vágást kellett volna csinálni, a csücskébe lévő akácost meg valószínüleg ritkítani, de a betegeskedése révén mindez elmaradt, és ő úgy volt vele az utolsó percig, hogy majd intézi, ne foglalkozzunk vele és ne aggódjuk… ????
Szóval nem értek hozzá, a jegyzetei meg mintha kínaiul lennének. Kérdésem, azon kívül, hogy a tulajdonba kerülés után a helyi erdészt kell megkeresni, hogyan lehet kiszámolni/megsaccolni, hány m3 nyárfa vár kivágásra és mennyi annak az értéke? Mert a kereskedők-fakupecek, akiknek eladnám, úgyis a felének a negyedét mondanák a valóságnak. Az akácos rész megint egy külön szám lesz. ????????
Válasz Matyi50 #4332. hozzászólásáraÍgy igaz,minden nap mi is azt nézzük hol lehet tankolni,ahol legalább egy marmon kannát tele adnak.Na ha majd fagy lesz meg sírnak hogy se tüzifa se üzemanyag.
Ha így lesz üzemanyag,ahogy nincs ,a fakitermelések sem fognak menni!!!! Ilyen cirkuszt hogy egy kanna teljes áras benzinért vagy gázolajért 10liternyit,meg egy egész napot elautózzon ,senki sem fog csinálni,ott xarik bele ahol van,leállnak a termelésekkel!
Benzin kell a fűrészekbe,gázolaj a gépekbe meg a közelítőkbe.
Az csak egy dolog,hogy a fakitermelő gépeket nem hordhatják a kutakra,meg nem kapnak 480ért már rég,ahogy a fűrészekbe is a benzint piaci áron ,de ami most van az már kabaré! Közben termelje a hatósági áras tüzifát vagy a szociális tüzifát,mert nincs és kell.
Üdvözlök mindenkit! A segítségeteket kérném, hogy az édesapám tulajdonát képző erdő reális áráról képet kapjunk. Az alábbiak egy 2012 gyerítés során keletkezett, azóta nincs újabb papírunk róla. Helyileg Hajdú-Bihar Megye, Derecske.
1. Kocsányos tölgy 228m3/ha
Magas kőris 122m3
Terület 2.01 ha
Életkor 66
2. Magas kőris 86m3
Amerika Kőris 23m3
Ezüstfa 13m3
Életkor 20
Terület 1.02 ha
3. Kocsányos tölgy 44m3
Magas kőris 64m3
Életkor 26
Terület 1.04 ha
Illetve Natura 2000 terület, valamint tartozik hozzá 2 ha gyep ha jól emlékszem.
Az aranykorona értéke kb 60 de ennek is utánna kellene néznem. A fenti adatok stimmelnek, remélem tudtok a fenti adatok által segíteni. Esetleg ismertek e olyat aki megvásárolná? Köszönöm a segítséget előre is.
Üdvözlöm a fórum tagjait.
Abban szeretnék tanácsot kérni hogy van eggy erdő amelyben kb 1ha 6 aranykorona résztulajdonnal rendelkezem . Hogyha kiméretném a részemet akkor kapnák e rá vágási engedélyt . Tudom hogy furcsa lenne az erdő közepén eggy kivágott darab de hátha .
4475 hozzászólás
Válasz csontii #4367. hozzászólásáraAZ hogy én nem spekulálok ...hogy nekem csak támogatható naturás erdő kell,akácos nem kell,csak vágásérett ,vagy gyérítési korú erdő kell,,,én nem nézem hülyének a tulajdonost,nem vezetem félre sajátos jogszabály értelmezésekkel,nem vezetem bele a gödörbe,hogy aztán én majd mint jó és gondos gazda bérelhessem xarért hugyért az összes fahaszont lenyuljam, nem lépek ki direkt a szakirányítás alól,hogy lehetetlen ,kényszerhelyzetbe hozzam az erdőgazdálkodókat. Vak aki a szakmában nem látja mi folyik bizonyos ilyen pofádba röhögős,hülyének nézős új erdőkezelésre jogosulti körökben!
Tisztelet a kevés kivételnek,de a lentebbi példa közel sem az!
Válasz Matyi50 #4372. hozzászólásáraA szövegértés -ide értve a jogszabályi előírásokat is - nem az erősséged.
Válasz Matyi50 #4370. hozzászólásáraAz erdőgazdálkodás lelke az erdők ápolása. Ez határozza meg, milyen erdőt adsz át az utódaidnak. Ez nem csak a minőséget érinti, hanem az értéket is.
Egy két kivételtől eltekintve nem találkoztam olyan erdőgazdálkodóval - ide értve az erdőgazdaságokat is -, aki erre pénzt áldoztak volna. Mert itt az esetek többségében csak kiadás van.
Ha azt is megvizsgáljuk, hogy ha mégis el lettek végezve ezek az ápolási munkák, azok mennyire feletek meg a szakmai elvárásoknak, akkor a válasz elszomorító. Kevés kivétellel semennyire.
Ennek az egyik oka az, hogy ezeket a munkákat ritka kivétellel nem szakemberek végzik. Többek között azért nem, mert nincsenek képzett erdészeti szakmunkások. Napszámosok vannak, akiket nem érdekelnek a szakmai elvárások, nem is ismerik azokat. Miután ezek az esetek egy részében területre vállalnak, az az érdekük, hogy mihamarabb végezzenek. Ha az állomány olyan, hogy abból már tűzifát lehet termelni, akkor az az elsődleges szempont, a gazda számára is. Az olyan erdőtulajdonos, erdőgazdálkodó, aki nem az anyagi megtérülést veszi alapul...nos az olyan ritka, mint a fehér holló.
Én nem neked akarok megfelelni, maradjunk ennyiben. Az én erdőgazdálkodó tevékenységemet szakmai szempontból majd az erdészeti hatóságok értékelik.
Válasz floresta #4368. hozzászólásáraA Fétv és a törvényi előírások értelmezése is sajátos nálad. Egy osztatlan közös erdőterület esetében ha 1ha tulajdonrésszel bír valaki,már önálló erdőgazdálkodási egységként kezelheti ha lefolytatja az előírás szerinti megosztást. Ugyanígy egy többségi tulajdonos is kialakíthat magának ilyen eljárás lefolytatása után önálló erdőgazdálkodási egységet,amin azután gazdálkohat előírás és erdőterv szerint. Sőt későbbiekben ez az egység önálló ingatlanként is megosztható az osztatlan közös megszüntetési eljárásban.A többi tulajdonos meg a fennmaradó területen szintén ugyanezt végigjátsza,vagy ha nincs meg a tulajdoni arányuk,akkor közösen gazdálkodnak rajta,vagy neked haszonbérbe adják.
Á dehogy láttam még tulajdoni lapot,sőt sem az erdőtörvényt,sem a földforgalmi törvényt nem ismerem... a levegőbe beszélek...
Az hogy ez a te érdekeiddel birtokpolitikáddal ellentétes és most itt osztod az észt,jössz itt kiragadott saját kamu példával fikázva a magánerdőgazdálkodódat a napnál is világosabb,már már szánalmas ahogy vergődsz.
Válasz floresta #4369. hozzászólásáraIlyenbe már én is belefutottam. Rövid időn belül én is rövidre zártam a történetet. 200 kilométerről kerített a tulaj egy másik szakirányítót aki max légi fotóról látta az erdőt. Aláírt mindent a tulajnak. Sikerült egy tkgy-t úgy végrehajtani, hogy 20-25 méterre integetnek egymásnak a fák. Most megy a per a bíróságon az erdészeti hivatallal.
Válasz floresta #4366. hozzászólására"Velem már senki nem tudja elhitetni, hogy pusztán attól, mert valaki a saját erdejében gazdálkodik, attól az erdőknek jobb."
De te próbálod mással elhitetni,hogy nálad meg a haverjaid kezében jobb lesz! Adják neked!
Te mit szívsz amugy? Nerdohányt?
Az erdőgazdálkodó nélküli erdők majd a te kezedben meg a haverjaid kezében jobb kezekben lesznek,ezt akarod itt elhitetni,meg hogy te mióta a szakmában vagy... a fórumon pár napja vagy itt,de már osztod a mantrát,hogy nálad milyen jó helyen lennének az erdők,meg mindenki más hülye,csak te vagy helikopter...
Ja amugy az erdőgazdálkodó nélküli erdők természetességi állapota nem romlott,sőt javult az elmult 30évben,ahogyan az élőfakészletük sem csökkent.
Válasz csontii #4367. hozzászólásáraVannak ilyen erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók. Az egyikkel ép most mondom fel a szakirányítást.
Az egyik oldalon minden tiszteletet megérdemel, mert egy alföldi településen, ahol kb. 70 ha erdő van, abból 50-et ő telepített.
A másik oldalon, az elmúlt 10 évben egyetlen alkalommal sem vettete föl azt, nézzük már végig az erdejét, és mondjam már el, milyen munkákat kellene elvégezni az erdő érdekében. Amit ő a fejébe vett azt csinálta. Ha jó volt, ha nem, ha kellett ha nem.
Most ott tart, hogy a 35 ha kocsányos tölgyeséből jó ha 5 hektár elfogadható. A többi arról szól, hogy a turkesztáni szil, meg a zöld juhar - amit elegyként közé tett - teljesen elnyomta a tölgyet. Évek óta rágom érte, hogy ezt az állapotot szüntesse meg.
A nyáron megbízott az egyik ilyen erdőrészlet tisztításával. Miután egy 35 ha-os telepítésben egyetlen feltáró utat sem hagyott, így közelítő nyomokat kellet kialakítani. Ezt igyekeztem úgy megoldani, hogy azok az üres foltokon haladjanak, és csak pár fát kelljen kivágni. Nem tetszett neki. Aztán felvette, hogy ő korábban a hátrahagyott gallyakat összehúzgálta egy-egy sorba.
Na itt álltam föl. Ez az ő erdeje, azt csinál vele, amit akar. Ha úgy gondolja, eltelepít 35 ha tölgyest azért, hogy aztán ebek harmincadjára hagyja, ez is az ő dolga. De én ebben nem veszek részt.
Engem az erdőbérlésben elsődlegesen az motivál, hogy végre én gazdálkodhassak, és úgy, ahogyan azt a szakma elvárási előírják.
Válasz Matyi50 #4365. hozzászólásáraLátom a jogszabályi előírásokat sem ismered.
Erdő esetében a használati rendre is érvényes az 1 ha-os és a 30 méteres korlát. Ha látnál osztatlan erdők tulajdoni lapját, és tudsz számolni, akkor megértenéd, már csak ezért sem lehet az erdőkben használati rendet kialakítani.
A másik akadály az Fétv. A törvény kimondja, használati rend esetében csak akkor lehet több tulajdonostárs tulajdoni hányadát egyben kijelölni, ha azt ők közösen használják, vagy azt egy harmadik személynek akarják használatba adni. Ez azt jelenti, hogy ha elküldöd a használati megosztásról szóló ajánlatot, akkor azon tulajdonostársaknak, akik nem elérhetők, akik nem vették át az ajánlatot, akik átvették, de nem reagáltak, azoknak egyenként önálló egységeket kell kijelölnöd. Ha ezek között csak egy olyan van, akinél nem áll meg a fent leírt erdőtörvényi korlát, akkor nem tudsz használati rendet kialakítani.
Ezt az erdészeti hatóságok úgy hidalták át - annak érdekében, hogy aki gazdálkodni akar, az megtehesse -, hogy ez Fétv. előírását nem veszik figyelembe. Elfogadják, hogy azok, akik nem vesznek részt az egyezségben, azok egy tömbben maradhassak.
Szóval lehet, hogy te 100 éve itt vagy, de ez semmit nem jelent.
Válasz Matyi50 #4365. hozzászólásáraEnnyi sületlenséget……
Egyébként téged ki vagy mi akadályoz meg abban, hogy erdőt béreljél?
Válasz Matyi50 #4364. hozzászólásáraLátom nem sok tulajdoni lapot látsz. Számtalan alkalommal találkozom azzal az osztatlanok esetében, hogy egyrészről a tulajdonosok jelentős része nem az adott településen él, és azt sem tudja, hol van a tulajdona, nem is igazán érdekli, ha kap érte érte díjat azt elteszi és ennyi. Másrészről gyakori eset, hogy a tulajdonostárs akkor értesül arról, hogy neki van ilyen tulajdoni hányada, amikor a már elhunyt örökhagyója ajánlatot kap. Azért mert nem hagyatékoltatták.
A következő kérdés az, mi a helyzet az egyéb termőföldek esetében. Szántó, legelő, rét, stb. Ott nem maffia módszerek működnek, ott mennyire tisztességesek a bérleti díjak? Ha azzal nincs gond, hogy egy szántó esetében a bérlő évente több százezer forint hasznot realizál, hogy a támogatások nála landolnak, miközben azokat a bérleti díjak nem tükrözik, akkor az miért bűnözés, ha egy ugyan ilyen bérlő 20-50 évente egyszer több százezer hasznot realizál egy erdő esetében? Mi a nagyobb kockázat? Erdőt, vagy szántót bérelni? Mi a tisztességes bérleti díj erdő esetében? Mered vállalni te annak a kockázatát, hogy ezt akár 5 évre előre meghatározd?
Én nem most kezdtem a szakmát. Velem már senki nem tudja elhitetni, hogy pusztán attól, mert valaki a saját erdejében gazdálkodik, attól az erdőknek jobb. Ugyan olyan rablógazdálkodást folytat egy tulajdonos is, mint egy bérlő. És ez az államra is érvényes. Ezért lehet kijelenteni azt, a magyar erdők állapota siralmas.
Válasz floresta #4362. hozzászólására"Akik ezt meg tudják oldani, azoknak az a szerencséje, hogy az illetékes erdészeti hatóság szemet huny a törvénysértés felett. "
Miért lenne törvénysértés ha valaki a saját tulajdonrészét használati megosztással műveli miközben azt a többi tulajdonos is megtehetné? :D
Ja hogy az nektek nem jó,mert nem lehet kibérelni ócsóé egyben száz hektárokat..nameg nem kedvez,mert kevesebb jut...
Bocs,de akkora égbekiáltó baromságokat írsz sorban,hogy tisztán látszik a naiv önbizalmad az erdészeti uradalom felé,nem elég erdőmérnöknek lenni,most mindenki álmodozik,akár csak Te
300 aztán még 300 aztán még "a sok hülye érdektelen tulajt meg majd megvezetjük a támogatásból meg éldegélünk" a kezed meg a bilibe lóg---
Válasz floresta #4362. hozzászólására"A tulajdonosok jelentős részének már gyakorlatilag semmilyen kötődése nincs a tulajdonához,"
Már hogyne volna! Ez a mantra duma az amit próbál letolni a törvényalkotók és a hatóságok torkán egy érdekkör,miközben ezáltal ez a kör hozza pont olyan helyzetbe a tulajdonosokat,hogy végképp ne tudjanak mást csinálni,csak nyomott áron eladni,bérbe adni a területeiket,hogy utána az eddig már előnyhöz juttatott gesztenyekapargató érdekkörök mégnagyobb előnyhöz jussanak,s egy lépéssel a saját tulajdonukba játszák át az egész így megszerzett erdővagyont.
"Szóval akkor szerinted mi a megoldás? Maradjon 500 ezer ha erdő gazdátlan? "
Semmiképp sem,de nem is bagóért kibérelni,hülyére venni a tulajdonosokat,hogy aztán egy pár év mulva egy törvénymódosítással így ezer hektárokhoz juthassanak a most mozgolódó érdekcsoportok.
A vak is látja,mi játszódik a háttérben! Te is leirtad,hogy ha nem csinálsz semmit is megélsz belőle.
Aztán meg azt hogy ez nem spekuláció... Hagyjuk már a szerecsenymosdatást....
Válasz Matyi50 #4359. hozzászólásáraAz, hogy ki mikor regisztrált itt, az ad valami pluszt tudásban, szakmai ismeretekben? Mert én ezt kevés kivételtől eltekintve nem igazán tapasztalom.
Válasz Matyi50 #4358. hozzászólásáraOldalakon keresztül lehet magyarázni, miért tévedés.
De csak egy pár gondolat.
Ha az erdőgazdálkodás a bűnözés melegágya, akkor miért van közel 500 ha rendezetlen gazdálkodású erdő? Mert a törvénymódosítás előtt gyakorlatilag bárki haszonbérelhetett erdőt. Miért nem csaptak le ezekre a sikkasztók?
Vagy szerinted mos játszották át a sikkasztók kezére azzal, hogy szakmai végzettséghez kötötték a használat feltételeit?
A bérleti díjat erdőrészletenként kell megpróbálni meghatározni. Nagyon nem egyszerű feladat.
Az erdők elsöprő többsége osztatlan közös tulajdon. A tulajdonosok jelentős részének már gyakorlatilag semmilyen kötődése nincs a tulajdonához, mert örökös, és mert igen gyakran nem ott él, ahol az erdőtulajdona van.
Amíg voltak megbízott erdőgazdálkodók, addig ezek a tulajdonostársak vagy pénzt, vagy fát láttak az erdeikből. Ma semmit.
Ez most jobb?
Használati rend? Hogyan? Gyakorlatilag kivitelezhetetlen, ugyan úgy mint a többlethasználati megállapodás. Akik ezt meg tudják oldani, azoknak az a szerencséje, hogy az illetékes erdészeti hatóság szemet huny a törvénysértés felett.
Osztatlan felszámolása ugyan ez.
Szóval akkor szerinted mi a megoldás? Maradjon 500 ezer ha erdő gazdátlan?
Válasz csontii #4352. hozzászólásáraPersze,csak ahhoz tisztítási korú erdőre is szükség van és egy felújítási ciklusban csak egyszer lehet igénybe venni. Ha jól emlékszem ez idén 120euró volt /ha.
Válasz Matyi50 #4358. hozzászólásáraKellemes ünnepeket!Jól látod!
Vágásérettségi kor nélküli erdőnél 50év, vágásérettségi korral 10év a bérleti szerződés max időtartama. A haszonbérleti típusú erdőkezelés jelenleg a spekulánsok melegágya,mivel nincs kellő szabályozás még az erdővagyon ezen oldalán. A földrészletszintű gazdálkodás,használati megosztás,saját jogon történő gazdálkodás ami jelenleg a legtisztább. A társult gazdálkodás még egy további mód,de az rengeteg részvételt kíván a döntések miatt a tulajdonosoktól,emiatt akadályok is bőven vannak.
Válasz floresta #4357. hozzászólásáraMondod ezt két napos regisztrációval
Válasz floresta #4357. hozzászólásáraBárcsak tévedés volna
Mennyi a bérleti díj? Hogy oszlik meg az erdő értéke,fatermő képessége egyéb haszonvételi adottsága és a bérleti díj összege? Mi alapján állapítod meg a haszonbérlet díját?
Egy hektár szántó bérleti dija/bevételi oldala között is megvan az arány ,az erdőnél még nincs.Ja hogy emiatt kell sietni a bérlésekkel.
Ez is tévedés mi? Nem,ezt módszeres sikkasztásnak,visszaélésnek hívják.
Válasz Matyi50 #4356. hozzászólásáraGyakorlatilag minden amit írsz tévedés......
Válasz floresta #4353. hozzászólásáraBocs,de ez színtiszta spekuláció,amit a most előnyhöz juttatott erdőgazdálkodásra is jogosult kör léphet csak meg. A bérleti díjakról is mesélj már,mert a tulajdonosok se olyan hülyék,hogy cseberből vederbe szórják a pénzüket,meg az erdejüket,ahol eddig erdőbirtokossági társulatok tagjaitól nyúlták le a pénzeket,minden évben ugy alakitva hogy veszteséges legyen ,közben százmilliok lettek kitalicskázva,meg ezer köbméterek sok helyen sumákba... ott most erdőgazdálkodásra jogosult vállalkozás szeretné ugyanezt meglépni.... álmodni lehet,aztán bilibe lóg a kéz,később meg bilincsbe.
Akinek naturás támogatott erdeje van az már rég erdőgazdálkodó,vagy maga veszi fel a támogatást és szakirányítót alkalmaz,vagy önmagának szakirányít.
A bérletek meg a százhektárok sem fognak ugy röpködni,mint ahogyan most sokan elképzelik az ujdonsült erdőgazdálkodásra jogosultak ugyanis azok az emberek felébredtek,akiknek az erdeikre fáj a foguk .
Válasz csontii #4352. hozzászólásáraNekünk is a tisztításból jön szép lóvé! Csak meg kell csinálni.
Válasz mendes #4336. hozzászólásáraEgy cipőben járunk.
De a szakírányító csak azért van hogy felvegye a lóvét. Ha magadnak fogod csinálni, érdemes szövetkezni, szomszéddal, baráttal, gazdatárssal. Spec mi már 88-óta gazdálkodunk, szántó+erdő+libák+minden. Ez is a gazdasági év egyik szezonális időszaka, és ez is pénzkereső időszak! Igaz hogy sokszor mondom hogy többé nem csinálom, de akkor valaki verjen szájba!
Válasz csontii #4352. hozzászólásáraÉn senkinek nem vállalok már szakirányítást.
A bérlésekbe bele kell húzni, mert mások is kezdenek éledezni. Ha meglesz a 300 ha, indítom a következő 300-at......
Válasz floresta #4351. hozzászólásáraA tisztításra is lehet pályázni, aminek kb a felét az állam állja.Minden évben 200-300 m3 -t kényelmesen kitermelhetsz, amit minden erőlködés nélkül el lehet adni. A szakirányítást megoldja magának az ember.
Válasz Matyi50 #4347. hozzászólásáraÉn elsődlegesen vágásérett, illetve gyérítési korú tölgyesekre tettem, és teszek haszonbérleti, erdőkezelői ajánlatot. Akác nem igazán érdekel, lágy lombos egyáltalán nem.
Az erdő NATURA támogatás származék, és átmeneti erdőkben tölgy-bükk 21-60 éves korcsoportban 206 euro/ha, 61 év fölött 276 euro/ha. Természetszerű erdők esetében ez kb. 20 euróval több. És ezért nem kell csinálni semmit.
Akkor számolj, mondjuk 380 forintos árfolyammal.
Ha még termelek is belőle, akkor jön a természetkímélő anyagmozgatás támogatása, 18 euró/m3. És még mindig nem tartunk a faeladásnál......mert még vannak támogatások.
Válasz Matyi50 #4347. hozzászólásáraNekünk csak 5 ha. Telepített nemesnyár van, és igaz hogy mellette még van 96ha. Szántó is, de az az igazság hogy nagyon jó hogy van az a kis erdő, mert nem csak a fűtésre de még eladásra is kerűl bőven, és igen jó kis pénzecske az is, ezzel teljes a gazdaság. De ez mindenkinek más... hálát mondanék, ha még 15 ha, letelepíthetnék, ezzel már a gyerekeknek is biztosíthatnék egy fix bevételt. 300ha??? Az szinte képtelség.
Válasz csontii #4348. hozzászólásáraSzakirányítási dijakat sem lehet az égig emelni,az erdőterületek támogatása sem biztos hogy megtörténik,a klímaváltozás is egyre több költséget,munkát ad, szakképzett munkaerőt keresve sem találni. Az orosz faanyag sokáig nem lesz nélkülözhető,a többi meg csillagászati áron nem fog kelleni. Ez a tüzifa hiszti csak pár évig lesz porondon. Ökológiai szigorítás egyre inkább valószinű,de kompenzáló támogatás kevésbé. Szóval hacsak nem a 300hektár egytől egyig vágásérett ,vagy gyérítési korú vagy annak közelében lévő keménylombos ....
Szóval édes álom ez... 3ezer hektárból már lehet fejleszteni is,de 300ból még vegetálni sem lehet hosszútávon. Levágni aztán ,eladni a területet,úgy talán,de azt nem erdőgazdálkodásnak nevezik.
Válasz Matyi50 #4347. hozzászólásáraSzámolni, számolni és számolni. Nem lehetetlen.
Válasz floresta #4346. hozzászólásáraÁruld már el hogy élsz meg 300ha erdőből kényelmesen? Te most direkt félrevezeted itt a népet?
Válasz rongyos #4345. hozzászólásáraÉn most indítom az erdőbérléseket, erdőkezeléseket. Nálam az opció a naturás/védett erdők. 300 ha ilyen erdőből kényelmesen megélek akkor is, ha csak kirándulni járok az erdőbe. Már csak azért is, mert én nem tapasztalom, hogy olyan eszeveszett kereslet lenne a tűzifára. Arról sem hallok, hogy az emberek fűtésszámlája drasztikusan megemelkedett volna, ahogy vizionálták korábban.
Válasz Erdőjaro #4343. hozzászólásárade hogy lehet olyan hülye, hogy 6ooo ért nekiáll valaminek? Annyak csekély az esélye, hogy utána meg kapkodnak érte a magánerdősök, ha 15 ig elmegy...mert egy magánerdősnek, majdnem mindegy, le van-e vágva egyszerre a fa, ha a piacon az állami erdőből lopott fa van dögivel...sőőőt.. ha pl. naturás mint nekem..akkor inkább meghagyom.
Válasz Erdőjaro #4343. hozzászólásáraEz egy nagyon hosszú történet, amit minél előbb "kibeszélünk" annál jobb. Mert ma az erdőgazdálkodás padlón van.
A termelési költség - ha profitot akar termelni - akkor minimum 12 ezer/m3 nettó. Ezt még 30 ezer forintos nettó árral sem egyszerű kigazdálkodni.
Aki nem érti meg, hogy ma már az erdőgazdálkodást legalább olyan komolyan kell venni, mint a kertgazdálkodást, annak lesznek gondjai.
De ehhez elsősorban a jogszabályi háttérnek kellene felnőni. Erre sajnos esély sincs.....
Válasz floresta #4342. hozzászólására
Magánerdősöknek meg 10ért termel ugyanazt a vállalkozó,aki az erdészetnek 6+áfáért
Valahonnan csak visszaszedik a hasznot ha megéri nekik még annyiért is termelni.
Hegyvidéki termelés sehogy sem jön már ki 6ezerből.
Egyértelmű hogy a 30ezres köbméterár tüzifánál totál veszteséges,hiszen a legnagyobb kockázatot a felújítás fogja jelenteni a következő évtizedekben. Ahogy ez fogja a legtöbb pénzt is elnyelni. Akinek drága a 40-50ezres tüzifa,annak fingja nincs a várható költségekről. De még mindig tele a piac leonárdókkal,akik mindenféle engedély nélkül hirdetnek.
Válasz rongyos #4340. hozzászólásáraAz Egererdő, az Északerdő 6000 Ft+AFA árat hajlandó fizetni a termelésért. Ennyiért csak azok vállalnak, akik szeretik a kihívásokat. Kevés ilyen van.
A 30 000 Ft/m3 ár rád nem vonatkozik. Ma ennyiért az állami erdészetektől lehet tűzifát venni. Ott meg nincs. Még a szociális fát sem tudták eddig maradéktalanul kitermelni.
Akinek fa kell, az a piacról - a magán erdőgazdálkodóktól - szerzi be piaci áron.
Válasz rongyos #4340. hozzászólásáraKicsit túlzás az a 13.
Válasz Matyi50 #4334. hozzászólásáraNem lepődnék meg rajta. Bár azt azért hozzá kell tenni, hogy a hatósági áras tüzifa ugye az állami erdőgazdaságokból származik. Mivel az állam beletett némi szociális érzékenységet is az árképzésbe, neki majdnem mindegy, ha veszteségesen értékesít...Nekünk nem mindegy!! Az állam mi vagyunk az adófizetők. Akkor egy kis matek, most hogy vége a MG-i gépekbe tankolt ársapkás üzemanyagnak. Nekünk tő mellett eddig 13 ért vágta a vállalkozó, aztán bevitte egy másik kb. 1o ért telephelyre. Ha egyéb logisztikai költségek is rákerülnek ( telephelyfenntartás, bérek, egyéb rakódás, árúmozgatás ) , akkor 25.000 FT/ m3 önköltsége lehet 1 köb fának, s az az erdő még nincs felújjítva. Eddig 5ooo ft/m3 defficit puhafánál, 5000/m3 szufficit kemény fánál..tehát az állam ( vagyis mi) jó nagy nullán vagyunk...Ha a brigád emeli a tétet ( márpedig pofátlanul emelheti, mert az állam nem akar ebbe belebukni, hogy nincs fa ) akkor jó nagy veszteség fog képződni...drága szociális érzékenység lesz ez hosszú távon.
'"az E.H. miért küld nekem leveleket ?
szimpatikus hölgyekkel beszéltem.
Miért nem küldi a pénzemet a kormányhivatal ?
amunkátelvégeztem.'"
Válasz csontii #4337. hozzászólásáraAz erdőgazdálkodói nyilvántartásba vételhez már kell szakirányító.
Válasz mendes #4336. hozzászólásáraHa meg lesz a hagyatéki eljárás az nfk.gov.hu oldalról letöltöd azt a nyomtatványt amivel be tudsz jelentkezni erdőgazdálkodónak. Mikor megkapod róla a határozatot , kapsz hozzá egy üzemtervi leírást. Abban benne lesz, hogy mikor , mennyi faanyagot termelhetsz ki. Ezután keresel egy erdészeti szakirányítót aki a szakmai irányítást fogja végezni az erdődben.
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni, mert édesapám elvesztése révén megörököltem egy nyárfa erdőt, amiben már tavaly felező vágást kellett volna csinálni, a csücskébe lévő akácost meg valószínüleg ritkítani, de a betegeskedése révén mindez elmaradt, és ő úgy volt vele az utolsó percig, hogy majd intézi, ne foglalkozzunk vele és ne aggódjuk… ????
Szóval nem értek hozzá, a jegyzetei meg mintha kínaiul lennének. Kérdésem, azon kívül, hogy a tulajdonba kerülés után a helyi erdészt kell megkeresni, hogyan lehet kiszámolni/megsaccolni, hány m3 nyárfa vár kivágásra és mennyi annak az értéke? Mert a kereskedők-fakupecek, akiknek eladnám, úgyis a felének a negyedét mondanák a valóságnak. Az akácos rész megint egy külön szám lesz. ????????
Válasz Matyi50 #4334. hozzászólásáraKiváló kérdés!
Válasz Erdőjaro #4333. hozzászólásáraVége az üzemanyag káosznak.
Következik a hatósági áras tüzifa?
A többi fa árát is tuti emelni fogják.
Válasz Matyi50 #4332. hozzászólásáraÍgy igaz,minden nap mi is azt nézzük hol lehet tankolni,ahol legalább egy marmon kannát tele adnak.Na ha majd fagy lesz meg sírnak hogy se tüzifa se üzemanyag.
Ha így lesz üzemanyag,ahogy nincs ,a fakitermelések sem fognak menni!!!! Ilyen cirkuszt hogy egy kanna teljes áras benzinért vagy gázolajért 10liternyit,meg egy egész napot elautózzon ,senki sem fog csinálni,ott xarik bele ahol van,leállnak a termelésekkel!
Benzin kell a fűrészekbe,gázolaj a gépekbe meg a közelítőkbe.
Az csak egy dolog,hogy a fakitermelő gépeket nem hordhatják a kutakra,meg nem kapnak 480ért már rég,ahogy a fűrészekbe is a benzint piaci áron ,de ami most van az már kabaré! Közben termelje a hatósági áras tüzifát vagy a szociális tüzifát,mert nincs és kell.
Így hogy???
Válasz mafi870324 #4330. hozzászólásáraKeress egy korrekt erdészt
Üdvözlök mindenkit! A segítségeteket kérném, hogy az édesapám tulajdonát képző erdő reális áráról képet kapjunk. Az alábbiak egy 2012 gyerítés során keletkezett, azóta nincs újabb papírunk róla. Helyileg Hajdú-Bihar Megye, Derecske.
1. Kocsányos tölgy 228m3/ha
Magas kőris 122m3
Terület 2.01 ha
Életkor 66
2. Magas kőris 86m3
Amerika Kőris 23m3
Ezüstfa 13m3
Életkor 20
Terület 1.02 ha
3. Kocsányos tölgy 44m3
Magas kőris 64m3
Életkor 26
Terület 1.04 ha
Illetve Natura 2000 terület, valamint tartozik hozzá 2 ha gyep ha jól emlékszem.
Az aranykorona értéke kb 60 de ennek is utánna kellene néznem. A fenti adatok stimmelnek, remélem tudtok a fenti adatok által segíteni. Esetleg ismertek e olyat aki megvásárolná? Köszönöm a segítséget előre is.
Üdvözlöm a fórum tagjait.
Abban szeretnék tanácsot kérni hogy van eggy erdő amelyben kb 1ha 6 aranykorona résztulajdonnal rendelkezem . Hogyha kiméretném a részemet akkor kapnák e rá vágási engedélyt . Tudom hogy furcsa lenne az erdő közepén eggy kivágott darab de hátha .
Válasz jogmester #4327. hozzászólásáraUtálom a jogszabályokat.
De ez van
Válasz hegesztocsabi #4325. hozzászólásáraHa nagyon jogszabálykövető akarsz lenni, akkor igen....
Válasz máris szomszéd #4324. hozzászólásáraNem találom, de biztosan benne volt.