Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Köszi az eddigi válaszokat.
A következő jogi lehetőség jutott még eszembe. Tehát valahol olvastam, hogy a zárt kerti erdők szabadrendelkezésűnek minősülnek.
A mi erdőnk területe valamikor, zárt kerti volt a 70-es években lett külterületivé minősítve.
Hogy lehet külterületet, zárt kertivé minősíttetni?
Válasz docsi #1522. hozzászólásárafügg a vágandó fafajtától,állománytól,választéktól.
ha gyengébb akác és sokféle ipari fát kell kiszedni akkor 4-6 ezer közt van korrektül megcsinálva +áfa pl.
mondjuk ilyen 0.15-0.2 átlag köbös fák bodzával jól benőve, 250 méter közelítési átlag távval és 4 féle iparifa + tüzifa választékkel, egy helyre felstokizva korrektül.
legalábbis én spec. ilyen árakon dolgozom.
Válasz docsi #1522. hozzászólásáratarvágásban biztos tő mellé akarsz termeltetni? Jobban járnál ha út mellé termeltetnél! A Vonszolás általában a költségek 1/3! Tehát országos átlagban 3500-3000 Ft /m3 kitermelési árat szorozd 0,66-tal! de ettől eltérhetsz!
Válasz Matyi50 #1516. hozzászólásáraA munka elvégeztetése annak megrendelése a gazdálkodó feladata!!!! Szakirányító szakmai útmutatást ad, szükséges dokumentumok elküldését, ill engedélyek beszerzését kell végeznie,
Fakitermelésnél sem mindig az erdőgazdálkodó a felelős, hanem pl. engedély nélküli fakitermelésnél a Fakitermelő!
szerintem a hatóságot fölösleges nyaggatni! meg kell oldani házon belül, a kommunikáció megoldás lehet!
Üdv nektek!
Tudnátok segíteni a fásításból fakitermelés nyomtatványt kitölteni? A nyomtatványhoz mit kell csatolni? Esetleg egy kitöltött mintát tudna valaki ide feltenni? Köszönöm!
Válasz Gabesz2 #1515. hozzászólásáraSajnos nem jól közelíted meg a dolgot, a munkák elvégeztetése az erdőgazdálkodó feladata ez nem szakirányítói feladat, neki a munkákhoz szükséges engedélyek beszerzése munkaterület átadása és átvétele a feladata!
Annak hatósági bejelentése,
Nem kell kétségbe esni a probléma pontos ismeret nélkül nem tudok segíteni de szerintem minden megoldható!
Válasz Gabesz2 #1515. hozzászólásáraJa és a felelős szakirányítót minden esetben be kell jegyeznie az erdészeti hatóságnak az erdőgazdálkodó adatai mellé! Ha ilyen emberke,akiről szó van,sokkal egyszerűbb,mint ha csak valakivel Te papíron magánúton megegyeztél.
Válasz Gabesz2 #1515. hozzászólásáraUtólag semmit se tudsz bejegyeztetni,max átadni az erdőgazdálkodást,de azt meg ha valami nem jó,pont ő nem fogja bevállalni...a törvény erdőgazdálkodóról "beszél",nem arról,aki elvégzi a munkákat. Jelen esetben ha a munkavégző nem volt megfelelően felügyelve és nem ő az erdőgazdálkodó,nem is őt fogja csesztetni a hatóság,hanem azt aki be van jegyezve.
Fakitermelésk után sem a favágó brigádot cseszteti a felügyelő,hanem az erdőgazdálkodót.
Viszont ha szakirányító,és valóban van szakirányítói nyilvántartási száma is,és a szerződésben is benne van,akkor meg kell kérdezni a hatóságot,hogy ugyan mi van ilyenkor a szakirányító felelősségével!?
Egy jogi kérdésem lenne, ha egy erdész-szakirányító szerződésben vállalja az erdő műszaki átadásáig a felújítási, ápolási munkák elvégzését és a területet az erdő műszaki átadása után adja át.
Viszont a szerződést megszegi nem végzi el a munkákat, mit lehet ilyenkor tenni? Be lehet jegyeztetni erdőgazdálkodónak a szerződés tartalma alapján? Vagy kártérítést lehet kérni, bírósági úton?
Válasz a2457 #1511. hozzászólásáraAhhh...köszönöm, nem úgy értettem, de azért 2x is meg kell gondolni valamit....nem akarok én mindenhez érteni....csak egy ötlet volt...hogy kontrolláljam a szakszemélyzetemet, ha már a tul. én vagyok...
Válasz Radocz #1509. hozzászólásáraismerem a szótári értelmezését.
akkor hogy egyszerűbb legyen, inkább leszek a szótár szerinti szakbarbár 1 adott szakmában, semmint kókler 2-3 szakmában.
Válasz rongyos #1510. hozzászólásáranem eltánotrítani akarlak, csak ne legyenek nagy reményeid. amiről józan ésszel gondolnád hogy fontos volna egy erdésznek hogy tudja, arra a lehető legminimálisabb időt szánják csak.
Válasz a2457 #1492. hozzászólásáraKöszönöm szépen!!! akkor felejtős a dolog...mert belerakni egy felnőttképzésbe közel 1 misit a 2 év alatt, az rengeteg...és jobban járok, ha területet, ezáltal szavazatot vásárolok ebből az ebt-ben....oszt majd valahogy kigazdálkodom a szakirányító éves díját..és nem nekem kell tartanom mindenért a hátam....akkor ez részemről felejtős.
Válasz csontii #1506. hozzászólásárammm annyira nem.
ha nem tudnék köbözni, kitermelni, ültetni és nevelni fát, készletet becsülni, akkor már inkább érezném magam slamasztikában.
a szakbarbár énszerintem mondjuk az az autószerelő aki ugyan szépen szavalja a verseket és 8 hangszeren játszik, de a kocsimat még mindíg nemtudja megcsinálni.
nincsen bajom vele hogy kúltur lélek, csak elébb a kocsimat tudja megcsinálni, utána művelődjön.
Sziasztok! lenne egy kérdésem és látom itt vannak tájékozott emberek. Szeretnék megvenni egy zártkertnek minősülő területet és kivonatni mezőgazdasági művelési ágból. A kérdés: ha a terület egy része papíron és a valóságban is erdő(nem erdőtervezett-ha ez a jó szakkifejezés), akkor milyen előírások vonatkoznak rám. a területet a szépségéért venném, nem azért, hogy fát termeljek ki. Köszi!
Válasz ermike #1496. hozzászólásáraegyütt kell hogy működjenek, de egybe venni a két szakmát anyagidegen.
én erdőkkel foglalkozom, nem akarok semmiféle állatot felnevelni benne. a vadász meg a vadgazdálkodó sem ugyanaz.
ezen az alapon legyen a köműves és a villanyszerelő meg víz/gáz/fűtés szerelő is egybevonva, mert csak egybe lehet nézni a házat.
mindegyik szakmának megvan a maga helye, és külön-külön is egész embert kíván. persze ettől még együtt kéne működniük, ez kétségtelen. az sem árt ha valamennyit tud az ember a másik dolgáról, de egybe venni mérhetetlen nagy hiba volt.
Válasz ermike #1498. hozzászólásáramm úgyértem hogy nemigen akarják felfogni hogy egy 20 méter hosszu , 1.7 méter magas sarang méteres tüzifából, az pontosan ugyanaz mint egy 10 méter hosszú, 1.7 méter magas sarang 2 méteres tüzifából.
daruval rakom -egy fő igazítja, szóval nem csak rádobom aztán jolvan- 1.75 re szoktam ha egyenesebb -pl. nyárfa- és 1.8 ra ha nem klafa anyag, szóval görbe. nincsen ebben semmi becsapás.
viszont a fuvaros örül, mert daruval pont 2x jobb kétméterest rakni mint méterest. ott ahol tászoktattam már a népet rájöttek hogy trakipótra is jobb rakni, mert keresztbe pont kitölti nem kell kétlábra pakolni. sőt, arra is rájöttek mán egy-két helyen, hogy feladni kézzel jobb a kétméterest, mivel nem kell magasra emelni ahhoz hogy a pajtás elérje a végét és fel tudja húzni.
méterfának a gyakorlatban egyedül akácban van értelme ha kiad legalább 35-40% ipari fát.
2 méteres jobb logisztikai szempontból, jobb vagyonvédelmi szempontból mivel személyautóval nemigen tudják lopni. el kell hozzá vágni, az meg idő, befektetés, és kell hozzá fűrész. méterest bevágja a csomiba aztán GYÁÁ.
feldolgozni is jobb, és olcsóbb termelni is. mivel pont fele annyi darabolást jelent motorfűrésszel.
sőt ha nagy eretnekséget akarsz hallani, a sarangnak csak az egyik felét karózom ki.
és ha kell belőle kimérni szállításra akkor a ferde végével mérek párhuzamost. ugyanis nincsen ember a világon aki karó nélkül függőlegesre ki tud szedni sarangot, ha valakit be lehet csapni, akkor az a kétvégén karózott sarangnál van, ha nem viszik el az egészet.
ha kicsit vizuálisabb típus vagy akkor hamar át fogod látni miért :D
egy kis segítséget szeretnék kérni. van egy területem, ami 3,4 ha, amiből 1 ha legelő és 2.4 ha erdő. az 1 ha legelőt kivonattam véglegesen művelés alól, oda építem a telephelyemet. az erdő része lenne az érdekes, ami kb 100*240 méteres. a hosszanti oldala mellett volt egy nyárfa erdő és kivágás után a tuskókat, földdel együtt betúrták az én "erdőmbe", ami igazából nem is igazi erdő, hanem a tsz idő alatt elfásult terület. mivel a régi tsz telep mellett van, a régi rendszerben kb. 3 méteres kacskaringós árkok vannak ásva benne, mert régen oda folyatták a trutyit. a lényeg az, hogy van egy szar erdőm, ami árkos, dombos és fák nőttek rajta, többségében akác, de összességében nem ér semmit. na ezt szeretném rendbe rakni. kivágnám a fákat, kituskóznám, terepet rendezném és újra telepíteném akáccal. papírilag mi lenne a módja?
Válasz a2457 #1492. hozzászólásáraez hulyeseg, igenis egyutt kell kezelni az erdogazdalkodast es a vadgazdalkodast sot meg a mg is ide tartozik igy erteklheto egynen ihazan a rendszer,
Válasz a2457 #1492. hozzászólásárakimaradt a 6. pont.
tüzifát csak méteres hoszba lehetséges előállítani, és csak kézzel szabad rakásolni.
és persze csak akkor jó ha 1.7 magas és 1 méter hosszú mert az 1 erdei köbméter. az már nem 1 erdei köbméter ha 1 méter magas, és 1.7 hosszú és méterfából van.
az meg teljesen kizárt hogy 2 méteresre vágott fából lehessen ilyet :D
amúgy gyakorlatban, életben is látom hogy TÉNYLEG nemtudja köbözni az erdész ha mondjuk 1.5 magas, és 2 méteres hosszúságú fából van a rakat :D meghaladja a kapacitást.
Válasz rongyos #1491. hozzászólásárafognak érni csalódások :D
én megpróbáltam de szerencsére nem voltam rászorítva hogy végig seggeljem.
amivel felforralták az agyvizem az a következő:
1. a vadgazdálkodás vadászatot meg dög preparációt jelent
2. ha nem hegyen nő akkor csak rigolekével lehet fásítani (szokásom az ilyet aranyrigolekedíjasnak hívni)
3. a drendológia a növények latin nevének memorizálásával kezdődik, és véget is ér.
4. aki tud háromszögekkel számolni az már földmérésben egy zseni.
5. ami fejlettebb eszköz a logarlécnél az már eretnekség és az inkvizíció le fog csapni a birtoklóra.
eleve hiba a vad és az edőgazdálkodást egy kalap alá venni. úgyszolván csak a munkahelyük azonos, amúgy a világon semmi.
Válasz a2457 #1488. hozzászólásáraVén 4o éves fejjel most fogok beiratkozni az erdészeti és vadgazdálkodási szakra....de csak azért, hogy megtörjem egyes pöffeszkedő nagyképűek egyeduralmát...
Hallott itt már valaki olyan erdőbirtokossági társulatról, aki csak azért nem pályázik EU pénzekre, mert a szakszemélyzet azt mondta, hogy ..háááá az bonyolult...nem érdemes keveregni....:o
Válasz Matyi50 #1489. hozzászólásáraés milyen jó is bemenni egy tölgyesbe amit már "gyérintettek" aztán olyan jó lett hogy hozza szépen az oldalhajtásokat aztán döglik is bele mert kiszárad. s még azt mondja a jóembör hogy kén még gyérinteni rajt mert kevés a víz aztán szárad az erdő :D
végülis...lábonszáradt tüzifa a legjobb..
meghán így könnyű engedélyt kapni egy kis száradékolásra, nem ?
fene se vára meg míg megnő rendesen..
megmá nehogymá makkról magától újulni tudjon, akkor a rigolekésnek nem marad meló :D
Válasz Matyi50 #1487. hozzászólásárahát az szép utópia volna, az biztos.
lássuk be ott tartunk hogy dolgoztam olyan erdész keze alatt akinek gond volt a nem 1.7 méter maga sarang felköbözése.
az a helyzet hogy egy teljesen új generációnyi erdészre és erdőmérnökre volna szükség ahhoz hogy rendbe lehessen tenni hazán erdőit, és persze nagyjából egy évszázadnyi időre.
ez sajnos akárhogyan is nézzük nemsok jót sejtet..
el kéne oda is jutni hogy nem olyan ültetvényeket létesíteni ami emberi beavatkozás nélkül elpusztul, hanem olyanokat létrehozni amik ember nélkül is fenn tudnak maradni..
erőltetni a szálalást, a természetes újulást ahol ez lehetséges..
de most mit várunk ? tudok olyan erdészt aki 30 év alatt egyszer nem jelölt még egy gyérítést sem. mégha hivatalból kötelessége lett volna sem.
(persze vannak jó kvalitású szakembereink is, csak azt látom hogy ők kezdenek kiöregedni, és az újak meg... hát lexikális tudás hegyekben áll, de aztán ott vége is. kérdésre tud válaszolni, önálló ötlet vagy gondolat egy szál se. )
Válasz a2457 #1486. hozzászólásáraSzerintem nem ennyire egyoldalú a dolog,hanem az ezeréves "fatermesztési műszaki irányelvek" nevű agyrémet kéne már átdolgozni és alkalmazni a mai kornak megfelelően,belevéve a klimatikus viszonyokat is...
Válasz Matyi50 #1485. hozzászólásáratipikus esete annak amikor az állam belepofázik bármibe is.
észnélkül mindenki tölgyet telepített, hogy jó ötlet e azt senki nem vizsgálta -minek, jár rá támogatás- aztán amint megtörtént a befejezetté nyilvánítás, szépen magára is maradt a telepítés. aztán jönnek a bajok.
sajnálom aki ráfázik, nem sajnálom hogy előveszik ezt a témát.
örülnék neki ha megvizsgálnák az összes befejezett erdősítést , hogy az élőhely által diktált várható fatömeghez -és minőséghez- képpest hogyan alakultak.
hamar kiderülne mitől nem kifejezetten nyereségesek az állami erdészetek.
amint megvan a befejezetté nyilvánítás, szépen hagynak mindent tönkremenni, mivel az aktuális "slepp" úgysem éri meg a vágásfordulót.
„Ezeken a területeken – a támogatási rendeletben szereplő feltételeknek megfelelően – az eddig felvett valamennyi támogatást, a jegybanki alapkamattal növelt összeggel együtt vissza kell fizetni és az adott gazdálkodó elveszíti minden további támogatási jogosultságát is az érintett terület vonatkozásában”
Válasz Gabesz2 #1477. hozzászólásáraaz baj ha nincsen, a jellemző növénytársulása az akácosnak a bodza. magas az akácos területek talajnitrogén szintje amit szeret a bodza.
magról vetett erdők mindíg jobbak, ez tény.
de szeintem nem fogod megúszni tuskózás és rigolszántás nélkül.
megérhet ettől független egy próbát a vetés, de nem fűznék hozzá nagy reményeket.
Sziasztok. Hol tudnám megnézni, hogy milyen árban van egy Ak erdő? Van ilyen szorzó érték valahol? Édesapám szeretné eladni a részét egy osztatlan közösből a Bakonyalján, és az ingatlanos kérdezte milyen árra gondolunk.
Fásításból történő fakitermelés az nem az, amikor a legelőd el van már fásodva? Én az erdészeti igazgatóságtól ezt szoktam kérni befásodott legelőről történő fakivágáshoz.
4475 hozzászólás
Válasz a2457 #1525. hozzászólásáraA terepi adottságokat ne hagyd ki!
Köszi az eddigi válaszokat.
A következő jogi lehetőség jutott még eszembe. Tehát valahol olvastam, hogy a zárt kerti erdők szabadrendelkezésűnek minősülnek.
A mi erdőnk területe valamikor, zárt kerti volt a 70-es években lett külterületivé minősítve.
Hogy lehet külterületet, zárt kertivé minősíttetni?
Válasz docsi #1522. hozzászólásárafügg a vágandó fafajtától,állománytól,választéktól.
ha gyengébb akác és sokféle ipari fát kell kiszedni akkor 4-6 ezer közt van korrektül megcsinálva +áfa pl.
mondjuk ilyen 0.15-0.2 átlag köbös fák bodzával jól benőve, 250 méter közelítési átlag távval és 4 féle iparifa + tüzifa választékkel, egy helyre felstokizva korrektül.
legalábbis én spec. ilyen árakon dolgozom.
Válasz ermike #1523. hozzászólásáraÉrtem,köszönöm.
Válasz docsi #1522. hozzászólásáratarvágásban biztos tő mellé akarsz termeltetni? Jobban járnál ha út mellé termeltetnél! A Vonszolás általában a költségek 1/3! Tehát országos átlagban 3500-3000 Ft /m3 kitermelési árat szorozd 0,66-tal! de ettől eltérhetsz!
Árak Áfa Nélkül!
Sziasztok!
Mennyibe kerül manapság a fakitermelés ára,tö mellé tarvágásban?
Válasz Mtz 550E #1519. hozzászólásáraFásításból jogszerű földhasználó kérheti a fakitermelés engedélyezését!
ha 1/1 ben te vagy a jogszerű földhasználó a hrsz-en
ekkor nem kell semmi melléklet!
Válasz Matyi50 #1516. hozzászólásáraA munka elvégeztetése annak megrendelése a gazdálkodó feladata!!!! Szakirányító szakmai útmutatást ad, szükséges dokumentumok elküldését, ill engedélyek beszerzését kell végeznie,
Fakitermelésnél sem mindig az erdőgazdálkodó a felelős, hanem pl. engedély nélküli fakitermelésnél a Fakitermelő!
szerintem a hatóságot fölösleges nyaggatni! meg kell oldani házon belül, a kommunikáció megoldás lehet!
Üdv nektek!
Tudnátok segíteni a fásításból fakitermelés nyomtatványt kitölteni? A nyomtatványhoz mit kell csatolni? Esetleg egy kitöltött mintát tudna valaki ide feltenni? Köszönöm!
Válasz Gabesz2 #1515. hozzászólásáraSajnos nem jól közelíted meg a dolgot, a munkák elvégeztetése az erdőgazdálkodó feladata ez nem szakirányítói feladat, neki a munkákhoz szükséges engedélyek beszerzése munkaterület átadása és átvétele a feladata!
Annak hatósági bejelentése,
Nem kell kétségbe esni a probléma pontos ismeret nélkül nem tudok segíteni de szerintem minden megoldható!
Meg kell keresni a megoldást! Ne pánikolj!
Válasz Gabesz2 #1515. hozzászólásáraJa és a felelős szakirányítót minden esetben be kell jegyeznie az erdészeti hatóságnak az erdőgazdálkodó adatai mellé! Ha ilyen emberke,akiről szó van,sokkal egyszerűbb,mint ha csak valakivel Te papíron magánúton megegyeztél.
Válasz Gabesz2 #1515. hozzászólásáraUtólag semmit se tudsz bejegyeztetni,max átadni az erdőgazdálkodást,de azt meg ha valami nem jó,pont ő nem fogja bevállalni...a törvény erdőgazdálkodóról "beszél",nem arról,aki elvégzi a munkákat. Jelen esetben ha a munkavégző nem volt megfelelően felügyelve és nem ő az erdőgazdálkodó,nem is őt fogja csesztetni a hatóság,hanem azt aki be van jegyezve.
Fakitermelésk után sem a favágó brigádot cseszteti a felügyelő,hanem az erdőgazdálkodót.
Viszont ha szakirányító,és valóban van szakirányítói nyilvántartási száma is,és a szerződésben is benne van,akkor meg kell kérdezni a hatóságot,hogy ugyan mi van ilyenkor a szakirányító felelősségével!?
Egy jogi kérdésem lenne, ha egy erdész-szakirányító szerződésben vállalja az erdő műszaki átadásáig a felújítási, ápolási munkák elvégzését és a területet az erdő műszaki átadása után adja át.
Viszont a szerződést megszegi nem végzi el a munkákat, mit lehet ilyenkor tenni? Be lehet jegyeztetni erdőgazdálkodónak a szerződés tartalma alapján? Vagy kártérítést lehet kérni, bírósági úton?
Válasz a2457 #1511. hozzászólásáraAhhh...köszönöm, nem úgy értettem, de azért 2x is meg kell gondolni valamit....nem akarok én mindenhez érteni....csak egy ötlet volt...hogy kontrolláljam a szakszemélyzetemet, ha már a tul. én vagyok...
Válasz Matyi50 #1504. hozzászólásáraAkkor nem vészes a dolog, már ha jól értem. Köszi a válaszokat.
Válasz Radocz #1509. hozzászólásáraismerem a szótári értelmezését.
akkor hogy egyszerűbb legyen, inkább leszek a szótár szerinti szakbarbár 1 adott szakmában, semmint kókler 2-3 szakmában.
Válasz rongyos #1510. hozzászólásáranem eltánotrítani akarlak, csak ne legyenek nagy reményeid. amiről józan ésszel gondolnád hogy fontos volna egy erdésznek hogy tudja, arra a lehető legminimálisabb időt szánják csak.
Válasz a2457 #1492. hozzászólásáraKöszönöm szépen!!! akkor felejtős a dolog...mert belerakni egy felnőttképzésbe közel 1 misit a 2 év alatt, az rengeteg...és jobban járok, ha területet, ezáltal szavazatot vásárolok ebből az ebt-ben....oszt majd valahogy kigazdálkodom a szakirányító éves díját..és nem nekem kell tartanom mindenért a hátam....akkor ez részemről felejtős.
https://www.google.hu/search?q=szakbarb%C3%A1r&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=ft6aVtvpF4ueaLL0mOAN
https://www.google.hu/search?q=szakbarb%C3%A1r&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=ft6aVtvpF4ueaLL0mOAN
A barbár autószerelő, az nem szakbarbár, ahogy én tudom.
Válasz csontii #1506. hozzászólásárammm annyira nem.
ha nem tudnék köbözni, kitermelni, ültetni és nevelni fát, készletet becsülni, akkor már inkább érezném magam slamasztikában.
a szakbarbár énszerintem mondjuk az az autószerelő aki ugyan szépen szavalja a verseket és 8 hangszeren játszik, de a kocsimat még mindíg nemtudja megcsinálni.
nincsen bajom vele hogy kúltur lélek, csak elébb a kocsimat tudja megcsinálni, utána művelődjön.
Válasz ermike #1505. hozzászólásáraA zártkerti erdő Szabadrendelkezésű erdőnek minősül területi korlát nélkül tavaly decembertől.
Válasz a2457 #1502. hozzászólásáraAz fel sem merült benned,hogy véletlenül kicsit szakbarbár vagy?
Válasz csizmás kandúr #1503. hozzászólásárafasitasbol fakitermeles, nincs szabadrendelkezes kivett teruleten, aztan azt csinalsz amit akarsz
Válasz csizmás kandúr #1503. hozzászólásáraSzabadrendelkezésű erdő és arra vonatkozó előírások fognak rád vonatkozni.
Sziasztok! lenne egy kérdésem és látom itt vannak tájékozott emberek. Szeretnék megvenni egy zártkertnek minősülő területet és kivonatni mezőgazdasági művelési ágból. A kérdés: ha a terület egy része papíron és a valóságban is erdő(nem erdőtervezett-ha ez a jó szakkifejezés), akkor milyen előírások vonatkoznak rám. a területet a szépségéért venném, nem azért, hogy fát termeljek ki. Köszi!
Válasz ermike #1496. hozzászólásáraegyütt kell hogy működjenek, de egybe venni a két szakmát anyagidegen.
én erdőkkel foglalkozom, nem akarok semmiféle állatot felnevelni benne. a vadász meg a vadgazdálkodó sem ugyanaz.
ezen az alapon legyen a köműves és a villanyszerelő meg víz/gáz/fűtés szerelő is egybevonva, mert csak egybe lehet nézni a házat.
mindegyik szakmának megvan a maga helye, és külön-külön is egész embert kíván. persze ettől még együtt kéne működniük, ez kétségtelen. az sem árt ha valamennyit tud az ember a másik dolgáról, de egybe venni mérhetetlen nagy hiba volt.
Válasz ermike #1498. hozzászólásáramm úgyértem hogy nemigen akarják felfogni hogy egy 20 méter hosszu , 1.7 méter magas sarang méteres tüzifából, az pontosan ugyanaz mint egy 10 méter hosszú, 1.7 méter magas sarang 2 méteres tüzifából.
daruval rakom -egy fő igazítja, szóval nem csak rádobom aztán jolvan- 1.75 re szoktam ha egyenesebb -pl. nyárfa- és 1.8 ra ha nem klafa anyag, szóval görbe. nincsen ebben semmi becsapás.
viszont a fuvaros örül, mert daruval pont 2x jobb kétméterest rakni mint méterest. ott ahol tászoktattam már a népet rájöttek hogy trakipótra is jobb rakni, mert keresztbe pont kitölti nem kell kétlábra pakolni. sőt, arra is rájöttek mán egy-két helyen, hogy feladni kézzel jobb a kétméterest, mivel nem kell magasra emelni ahhoz hogy a pajtás elérje a végét és fel tudja húzni.
méterfának a gyakorlatban egyedül akácban van értelme ha kiad legalább 35-40% ipari fát.
2 méteres jobb logisztikai szempontból, jobb vagyonvédelmi szempontból mivel személyautóval nemigen tudják lopni. el kell hozzá vágni, az meg idő, befektetés, és kell hozzá fűrész. méterest bevágja a csomiba aztán GYÁÁ.
feldolgozni is jobb, és olcsóbb termelni is. mivel pont fele annyi darabolást jelent motorfűrésszel.
sőt ha nagy eretnekséget akarsz hallani, a sarangnak csak az egyik felét karózom ki.
és ha kell belőle kimérni szállításra akkor a ferde végével mérek párhuzamost. ugyanis nincsen ember a világon aki karó nélkül függőlegesre ki tud szedni sarangot, ha valakit be lehet csapni, akkor az a kétvégén karózott sarangnál van, ha nem viszik el az egészet.
ha kicsit vizuálisabb típus vagy akkor hamar át fogod látni miért :D
egy kis segítséget szeretnék kérni. van egy területem, ami 3,4 ha, amiből 1 ha legelő és 2.4 ha erdő. az 1 ha legelőt kivonattam véglegesen művelés alól, oda építem a telephelyemet. az erdő része lenne az érdekes, ami kb 100*240 méteres. a hosszanti oldala mellett volt egy nyárfa erdő és kivágás után a tuskókat, földdel együtt betúrták az én "erdőmbe", ami igazából nem is igazi erdő, hanem a tsz idő alatt elfásult terület. mivel a régi tsz telep mellett van, a régi rendszerben kb. 3 méteres kacskaringós árkok vannak ásva benne, mert régen oda folyatták a trutyit. a lényeg az, hogy van egy szar erdőm, ami árkos, dombos és fák nőttek rajta, többségében akác, de összességében nem ér semmit. na ezt szeretném rendbe rakni. kivágnám a fákat, kituskóznám, terepet rendezném és újra telepíteném akáccal. papírilag mi lenne a módja?
Válasz rongyos #1491. hozzászólásáraSzia rongyos
Hová iratkozol mert nekem is ez a tervem
Válasz a2457 #1493. hozzászólásáralehet kobozni valtozo hosszusagu sarangolt valasztekot de valakit becsapasz, az tuti,
kar hogy nem jottok forumtalalkozora szivesen dumalnek veletek, a2457 matyi50
Válasz Pöttinger #1495. hozzászólásárafèl aron rendben van, max 60 %
Válasz a2457 #1492. hozzászólásáraez hulyeseg, igenis egyutt kell kezelni az erdogazdalkodast es a vadgazdalkodast sot meg a mg is ide tartozik igy erteklheto egynen ihazan a rendszer,
"Ermike!
szerintem megveheted ha jó áron adja!
husi vagy stihl mindegy mert mindkettő jó!"
használt árát nem is kérdeztem, mert úgy tudtam, hogy inkább újat vegyek.
Szerintem a félárnál többet ér, de nem adnék érte többet.
Szerintetek?
Ez ügye nem a poén topik?
Válasz a2457 #1492. hozzászólásárakimaradt a 6. pont.
tüzifát csak méteres hoszba lehetséges előállítani, és csak kézzel szabad rakásolni.
és persze csak akkor jó ha 1.7 magas és 1 méter hosszú mert az 1 erdei köbméter. az már nem 1 erdei köbméter ha 1 méter magas, és 1.7 hosszú és méterfából van.
az meg teljesen kizárt hogy 2 méteresre vágott fából lehessen ilyet :D
amúgy gyakorlatban, életben is látom hogy TÉNYLEG nemtudja köbözni az erdész ha mondjuk 1.5 magas, és 2 méteres hosszúságú fából van a rakat :D meghaladja a kapacitást.
Válasz rongyos #1491. hozzászólásárafognak érni csalódások :D
én megpróbáltam de szerencsére nem voltam rászorítva hogy végig seggeljem.
amivel felforralták az agyvizem az a következő:
1. a vadgazdálkodás vadászatot meg dög preparációt jelent
2. ha nem hegyen nő akkor csak rigolekével lehet fásítani (szokásom az ilyet aranyrigolekedíjasnak hívni)
3. a drendológia a növények latin nevének memorizálásával kezdődik, és véget is ér.
4. aki tud háromszögekkel számolni az már földmérésben egy zseni.
5. ami fejlettebb eszköz a logarlécnél az már eretnekség és az inkvizíció le fog csapni a birtoklóra.
eleve hiba a vad és az edőgazdálkodást egy kalap alá venni. úgyszolván csak a munkahelyük azonos, amúgy a világon semmi.
Válasz a2457 #1488. hozzászólásáraVén 4o éves fejjel most fogok beiratkozni az erdészeti és vadgazdálkodási szakra....de csak azért, hogy megtörjem egyes pöffeszkedő nagyképűek egyeduralmát...
Hallott itt már valaki olyan erdőbirtokossági társulatról, aki csak azért nem pályázik EU pénzekre, mert a szakszemélyzet azt mondta, hogy ..háááá az bonyolult...nem érdemes keveregni....:o
Válasz Matyi50 #1489. hozzászólásáraés milyen jó is bemenni egy tölgyesbe amit már "gyérintettek" aztán olyan jó lett hogy hozza szépen az oldalhajtásokat aztán döglik is bele mert kiszárad. s még azt mondja a jóembör hogy kén még gyérinteni rajt mert kevés a víz aztán szárad az erdő :D
végülis...lábonszáradt tüzifa a legjobb..
meghán így könnyű engedélyt kapni egy kis száradékolásra, nem ?
fene se vára meg míg megnő rendesen..
megmá nehogymá makkról magától újulni tudjon, akkor a rigolekésnek nem marad meló :D
Válasz a2457 #1488. hozzászólásáraSimán jól jelöl egy jó favágó,vagy az asszony is ha melletted jár együtt pásztába ;)
Válasz Matyi50 #1487. hozzászólásárahát az szép utópia volna, az biztos.
lássuk be ott tartunk hogy dolgoztam olyan erdész keze alatt akinek gond volt a nem 1.7 méter maga sarang felköbözése.
az a helyzet hogy egy teljesen új generációnyi erdészre és erdőmérnökre volna szükség ahhoz hogy rendbe lehessen tenni hazán erdőit, és persze nagyjából egy évszázadnyi időre.
ez sajnos akárhogyan is nézzük nemsok jót sejtet..
el kéne oda is jutni hogy nem olyan ültetvényeket létesíteni ami emberi beavatkozás nélkül elpusztul, hanem olyanokat létrehozni amik ember nélkül is fenn tudnak maradni..
erőltetni a szálalást, a természetes újulást ahol ez lehetséges..
de most mit várunk ? tudok olyan erdészt aki 30 év alatt egyszer nem jelölt még egy gyérítést sem. mégha hivatalból kötelessége lett volna sem.
(persze vannak jó kvalitású szakembereink is, csak azt látom hogy ők kezdenek kiöregedni, és az újak meg... hát lexikális tudás hegyekben áll, de aztán ott vége is. kérdésre tud válaszolni, önálló ötlet vagy gondolat egy szál se. )
Válasz a2457 #1486. hozzászólásáraSzerintem nem ennyire egyoldalú a dolog,hanem az ezeréves "fatermesztési műszaki irányelvek" nevű agyrémet kéne már átdolgozni és alkalmazni a mai kornak megfelelően,belevéve a klimatikus viszonyokat is...
Válasz Matyi50 #1485. hozzászólásáratipikus esete annak amikor az állam belepofázik bármibe is.
észnélkül mindenki tölgyet telepített, hogy jó ötlet e azt senki nem vizsgálta -minek, jár rá támogatás- aztán amint megtörtént a befejezetté nyilvánítás, szépen magára is maradt a telepítés. aztán jönnek a bajok.
sajnálom aki ráfázik, nem sajnálom hogy előveszik ezt a témát.
örülnék neki ha megvizsgálnák az összes befejezett erdősítést , hogy az élőhely által diktált várható fatömeghez -és minőséghez- képpest hogyan alakultak.
hamar kiderülne mitől nem kifejezetten nyereségesek az állami erdészetek.
amint megvan a befejezetté nyilvánítás, szépen hagynak mindent tönkremenni, mivel az aktuális "slepp" úgysem éri meg a vágásfordulót.
Na ez a szívás...
„Ezeken a területeken – a támogatási rendeletben szereplő feltételeknek megfelelően – az eddig felvett valamennyi támogatást, a jegybanki alapkamattal növelt összeggel együtt vissza kell fizetni és az adott gazdálkodó elveszíti minden további támogatási jogosultságát is az érintett terület vonatkozásában”
a 10. évükbe lépett tölgyesek jelentős része, több mint egyharmada „bukott meg” a szemlék során.
Válasz Gabesz2 #1477. hozzászólásáraaz baj ha nincsen, a jellemző növénytársulása az akácosnak a bodza. magas az akácos területek talajnitrogén szintje amit szeret a bodza.
magról vetett erdők mindíg jobbak, ez tény.
de szeintem nem fogod megúszni tuskózás és rigolszántás nélkül.
megérhet ettől független egy próbát a vetés, de nem fűznék hozzá nagy reményeket.
Válasz gysebi #1482. hozzászólásáraSzerintem erdőnél a faállomány és a hektár a döntő, nem az aranykorona...
Sziasztok. Hol tudnám megnézni, hogy milyen árban van egy Ak erdő? Van ilyen szorzó érték valahol? Édesapám szeretné eladni a részét egy osztatlan közösből a Bakonyalján, és az ingatlanos kérdezte milyen árra gondolunk.
Válasz Matyi50 #1480. hozzászólásáraÉrtem. De a kiskönyvben szó szerint ez áll:
" Gyepgazdálkodással kombinált agrár-erdészeti rendszer:
fásításból történő fakitermeléssel"
Fásításból történő fakitermelés az nem az, amikor a legelőd el van már fásodva? Én az erdészeti igazgatóságtól ezt szoktam kérni befásodott legelőről történő fakivágáshoz.
Válasz Manfanatics #1479. hozzászólásáraEhhez nem...meglévő erdősítések és telepítések ápolására,szerkezetátalakítására stb.. vonatkozik.
Sziasztok!
Ki mit tud erről az agrár-erdészeti támogatásról?
Ha jól olvasom, akkor van olyan hogy gyérítés, amire pénzt adnak.
Magyarul, ha van egy befásodott legelőm például, akkor ha megnyerem ezt a pályázatot, akkor adnak pénzt a rendbetételéhez?
Válasz Gabesz2 #1477. hozzászólásáraszkarifikált akácmagra gondoltam.